Homilia Benedykta XVI podczas Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego. Papież do biskupów: „będziecie bici przez wrogów Ewangelii”

Przychodzi mi w tym kontekście na myśl pewne wydarzenie, jakie miało miejsce w początkach chrześcijaństwa, o którym opowiada w Dziejach Apostolskich święty Łukasz. Po wystąpieniu Gamaliela, który odradzał przemoc wobec rodzącej się wspólnoty wierzących w Jezusa, Wysoka Rada wezwała apostołów i kazała ich ubiczować. Zabroniła im także przemawiania w imię Jezusa, a potem uwolniła. Łukasz mówi dalej:  „A oni odchodzili sprzed Sanhedrynu i cieszyli się, że stali się godni cierpieć dla imienia [Jezusa]. Nie przestawali też co dzień nauczać … i głosić Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie” (Dz 5, 40nn). Także następca apostołów musi się liczyć się z tym, że będzie nieustannie na nowo w nowoczesny sposób bity, jeśli nie zaprzestanie głośno i zrozumiale głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa. Może się wówczas cieszyć, że stał się godnym dla Niego znosić hańbę. Oczywiście pragniemy, tak jak apostołowie, przekonać ludzi i w tym sensie zyskać ich akceptację. Rzecz jasna nie prowokujemy, lecz wręcz przeciwnie zapraszamy wszystkich do radości prawdy, która pokazuje drogę. Jednakże akceptacja poglądów panujących nie jest kryterium, któremu się poddajemy. Kryterium jest On sam: Pan. Jeśli będziemy bronili Jego sprawy, zyskamy dzięki Bogu nieustannie na nowo ludzi dla drogi Ewangelii. Ale nieuchronnie będziemy także bici, przez tych, którzy swym życiem stoją na przeszkodzie Ewangelii, a wtedy musimy być wdzięczni, że staliśmy się godni uczestniczyć w cierpieniach Chrystusa.

Całość homilii:
http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/homilies/2013/documents/hf_ben-xvi_hom_20130106_epifania_pl.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Homilia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Homilia Benedykta XVI podczas Mszy św. w uroczystość Objawienia Pańskiego. Papież do biskupów: „będziecie bici przez wrogów Ewangelii”

  1. wobroniewiary pisze:

    Magdalena K pisze w mailu:

    Krótkie rekolekcje Egzorcysty ks Piotra Glasa mówiące o uzdrowieniu i przestrzeni duchowej są to podstawy o których wierni bardzo często nic nie wiedzą



    • Beata Ania pisze:

      To Piotr Glas……….nie Galas….

      Akurat byłam w Londynie na tej konferencji z pierwszego linka 🙂

      Ks. Piotr niesamowicie opowiada, z własnego doświadczenia, w bardzo łatwy i przystępny sposób 🙂 zrozumiale dla każdego.

  2. wobroniewiary pisze:

    Niech wszyscy ludzie oddają cześć Stwórcy

    Rozważnie Ojca Świętego Benedykta XVI przed modlitwą „Anioł Pański”

    Świętujemy dziś Objawienie Pańskie, ukazanie się Boga poganom, podczas gdy wiele Kościołów Wschodnich, zgodnie z kalendarzem juliańskim, świętuje Boże Narodzenie. Ta niewielka różnica, która sprawia, że nakładają się na siebie dwa wydarzenia, podkreśla, że Dziecię rodzące się w pokorze Betlejemskiej Groty jest światłem świata, które kieruje drogą wszystkich narodów. To połączenie skłania do refleksji także z punktu widzenia wiary: z jednej strony podczas Bożego Narodzenia przy Jezusie widzimy wiarę Maryi, Józefa i pasterzy, z drugiej zaś dzisiaj, podczas Epifanii, wiarę Mędrców, którzy przybyli ze Wschodu, aby oddać pokłon Królowi żydowskiemu.
    Dziewica Maryja wraz ze swoim małżonkiem uosabiają „szczep” Izraela, „resztę” przepowiedzianą przez proroków, z której miał „narodzić się” Mesjasz. Mędrcy natomiast reprezentują ludy, a także cywilizacje, kultury i religie, które są – można powiedzieć – na drodze do Boga, poszukując Jego królestwa pokoju, sprawiedliwości, prawdy i wolności. Jest najpierw rdzeń, uosabiany przede wszystkim przez Maryję, „Córę Syjonu”: rdzeń Izraela, lud, który zna Boga i wierzy w Boga objawiającego się przez Patriarchów i na drogach historii. Ta wiara osiąga spełnienie w Maryi, gdy nadeszła pełnia czasu, w Tej, która jest „błogosławiona, ponieważ uwierzyła”, że Słowo stało się ciałem, Bóg „pojawił się” na świecie. Wiara Maryi staje się pierwocinami i wzorem wiary Kościoła, ludu Nowego Przymierza. Jednak ten lud jest od początku powszechny, jak widzimy to dzisiaj w postaciach Trzech Królów, którzy przybywają do Betlejem, podążając za światłem gwiazdy i wskazówkami Pisma Świętego.
    Święty Leon Wielki mówi: „W przeszłości zostało obiecane Abrahamowi niezliczone potomstwo, które miało zrodzić się nie według ciała, ale w płodności wiary” (Kazanie na Trzech Króli 3,1: PL 54,240).
    Wiara Maryi może być porównywana z wiarą Abrahama: jest nowy początek tej samej obietnicy, tego samego niezmiennego planu Boga, który teraz znajduje swoje wypełnienie w Jezusie Chrystusie. A światło Chrystusa jest tak jasne i silne, że czyni zrozumiałym zarówno język kosmosu, jak i Pisma Świętego, tak że wszyscy ci, którzy, podobnie jak Mędrcy są otwarci na prawdę, mogą ją rozpoznać i kontemplować Zbawiciela świata. Święty Leon mówi dalej: „Wejdź, wejdź więc do rodziny patriarchów, do rozlicznych narodów… Niech wszyscy ludzie… oddają cześć Stwórcy wszechświata, a Bóg niech będzie znany nie tylko w Judei, ale na całym świecie” (tamże) . W tej perspektywie możemy zobaczyć również święcenia biskupie, których miałem radość udzielić dziś rano w Bazylice Świętego Piotra: dwóch nowych biskupów pozostanie w służbie Stolicy Apostolskiej, a pozostali dwaj wyjadą, aby być papieskimi przedstawicielami w dwóch krajach. Modlimy się za każdego z nich, za ich posługę, aby światło Chrystusa jaśniało na całym świecie.

    Po polsku:
    Serdecznie pozdrawiam zgromadzonych na modlitwie „Anioł Pański” Polaków. Szczególnie pozdrawiam uczestników Orszaków Trzech Króli, którzy wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu wędrują ulicami wielu miast do duchowego Betlejem, by spotkać narodzonego Zbawiciela. Niech ta inscenizacja umocni wierzących, zbliży do Kościoła tych, którzy się od niego oddalili, pomoże znaleźć Boga tym, którzy Go szukają. Uczestnikom Orszaków i wam wszystkim z serca błogosławię.
    Drodzy bracia i siostry! Jak już zaznaczyłem, jutro Kościoły Wschodnie, które kierują się kalendarzem juliańskim, będą celebrować Narodzenie Pańskie; w radości wspólnej wiary kieruję do nich moje serdeczne pozdrowienie pokoju ze szczególną pamięcią w modlitwie.
    We Włoszech przypada dziś Dzień Bożego Dziecięctwa poświęcony dzieciom, które włączają się w głoszenie Ewangelii, aby konkretnie pomagać swoim rówieśnikom potrzebującym wsparcia. Drogie dzieci, dziękuję wam i zachęcam was: nieście wszystkim miłość Boga!

    Źródło: Nasz Dziennik

Dodaj komentarz