11,12 i 13 marca 2012 roku – Egzorcyzm przeciwko duchom nieczystości cielesnej przeprowadzi ks. Adam Skwarczyński

Ksiądz Adam Skwarczyński pisze:

Odpowiem na listy i prośby o pomoc w walce z duchem nieczystości w ten sposób, że użyję mocy egzorcyzmu nad wszystkimi, którzy będą się duchowo łączyć w chwili błogosławieństwa kapłańskiego na zakończenie Apelu Jasnogórskiego przez 3 dni: 11, 12 i 13 marca (niedz., poniedz., wtorek ok. godz. 21.20). Bardzo proszę księży, do których te słowa dotrą, by złączyli sie ze mną w tym egzorcyzmie (może być krótki, np. Mocą Najśw. Krwi Chrystusa i Najśw. Imienia Jezus…). Jednocześnie dziękuję tym, którzy przyczynili się do rozpoznania wyjątkowego ataku ducha nieczystości w tych dniach. Sam na sobie doświadczałem jego napaści, ale łączyłem te doznania z leczeniem, które rozpocząłem ok. 10 dni temu. Gdy poprosiłem dzisiaj Boga o to, by odsunął ode mnie to prawie stałe napięcie na znak, że jest to działanie piekła, uczynił to w tej samej sekundzie. Niech będzie Bóg uwielbiony już w tej chwili w Jego zwycięstwie w naszych duszach i ciałach nad demonami nieczystości!

Od Adminów

W związku z licznymi mailami, prośbami nadsyłanymi do Księdza Adama, do nas Adminów, prośbami wpisywanymi do ksiegi intencji, z radością w Panu informujemy, że w dniu dzisiejszym, jutrzejszym oraz pojutrze czyli

11, 12, i 13 marca 12012 roku około godz. 21.20 (gdy rozpocznie się błogosławieństwo kapłańskie udzielane podczas Apelu Jasnogórskiego, ks dr Adam Skwarczyński dokona egzorcyzmu nad zniewolonymi wszelkimi grzechami nieczystości cielesnej.  Wszystkich Czytelników zapraszamy do łączności duchowej.

Wszystkich Czytelników zapraszamy też do składania świadectw, próśb i o odpowiedne przygotowanie poprzez

1) odmówienie dziś, jutro i pojutrze II tajemnicy bolesnej „Biczowanie Pana Jezusa” jako ogólnodostępny egzorcyzm przeciwko duchom cielesnym

2) zapoznanie się z lekturą ksiażki ks. Adama Skwarczyńskiego „W szkole Krzyża” t.II rozdział „Do walczących z duchami nieczystości” str. 61-90 (pobierz: W SZKOLE KRZYZA (część 2) ks.Adam Skwarczyński

3) zapoznanie się z opracowaniem ks. Adama Skwarczyńskiego „ks. Adam Skwarczyński o masturbacji i innych grzechach nieczystości 
Pobierz:  opracowanie pdf

Z nadesłanych maili, wpisów, próśb, intencji (wybrane małe fragmenty)

1) Witam Ks.Adama 🙂

Piszę  do księdza   bo potrzebuję  pomocy 🙂
Po prawie 20 latach  niepraktykowania  katolickiego, 2 lata temu zacząłem chodzić do kościoła i uczestniczyć w SAKRAMENTACH ŚW. Byłem u spowiedzi po tej przerwie 20 letniej w zeszłym roku mniej więcej  o tej samej porze. Miałem spowiedź z całego życia .i wszystko było by ok   gdyby nie to  że  chodząc do spowiedzi obiecuję poprawy nie ? A ja  dalej nie mogę  się uwolnić   od grzechu (nieczystości) i jestem  uzależniony  od   pornografii i co za tem idzie onanizmu i  nie potrafię sie wyzwolić,  w modlitwie proszę  o uwolnienie  z  tych grzechów   ale   jakoś  nic.
Nie wiem gdzie się udać,gdzie  są  takie stowarzyszenia czy coś w tym stylu, które pomagają  takim jak ja  od  takich uzależnień .

2)  W styczniu 2011 kochałem się z żoną [ miłość francuska ], następnie przed północą poszedłem się modlić [ Różaniec ]  wtedy usłyszałem głos [ w sercu , duszy ]

– nie można ustami robić takich rzeczy [ chodzi też o niecenzuralne słowa ] a następnie tymi samymi ustami przyjmować Najświętsze Ciało Pana Jezusa i Wielbić Boga . Czy może z jednego żródła wypływać woda słodka i słona ?Po tym wydarzeniu walczę o czystą mowę, niestety czasem coś powiem [dobrze że sporadycznie] Niestety w obcowaniu z żoną  nastąpiła niewielka poprawa .
We wrześniu przyszła do mnie kobieta , ubrana w śnieżno biały płaszcz i powiedziała– proszę aby to było ostatni raz!.Uznałem , iż nie wiem od kogo jest przekaz, kobieta nie powiedziała kim jest . Ponownie ta kobieta odwiedziła mnie pod koniec października i powiedziała –  jestem Melania Młodsza poczytaj o mnie .Wtedy zrozumiałem , że moje podejście do miłości było złe, od tego momentu moje współżycie zmieniło się ku lepszemu… ale wciąż potrzebuję modlitwy i pomocy, bo zły nie odstępuje ani na krok3) Proszę o pomoc. Chcę wytrwać w czystości przedmałżeńskiej. Jednak demony pożądliwości i uprawiania seksu nie chcą odpuścić. Piękne romantyczne marzenia przeradzają się w perwersyjne pseudowizje. Chcę zachować czystość i kiedyś po ślubie współżyć tak jak podoba się to Panu. Nadmienię, że to wszystko zaczęło się po czytaniu ostatniego orędzia Żywego Płomienia Gdy tylko skończę te zbyt realne marzenia żałuję ich ale znów przychodzą i nie mogę się opamiętać. Ratunku!

 3) Mirosław:

Moi Drodzy! Kiedyś czytałem orędzia Żywego Płomienia i chociaż miałem wątpliwości, ciągle tłumaczyłem sobie, że Bóg może przecież, ma prawo do przemawiania w takim ostrym tonie. Jednakże ostatnie „orędzia” napawają mnie obrzydzeniem! Jak może Bóg Ojciec używać tak perwersyjnego języka?! Zdaję sobie sprawę, że grzechy sodomskie wołają o pomstę do nieba, ale jak czytam orędzia ŻP to w sposobie ich przekazywania mam wrażenie, czy czasami „nie jest głodnemu chleb na myśli”. Skoro on często pisze, że jest atakowany przez demony, potem za jakiś czas niebo tłumaczy mu, że dopuścił na niego działanie demonów, to jaką mamy pewność, że nie ulega tym wszystkim grzechom nieczystości. Otoczmy go modlitwą i pamiętajmy o wszystkich, którzy ulegają demon nieczystości „myślą, słowem lub uczynkiem”

Demon nieczystości wymusza pożądanie odmiennych ciał. Szczególnie silnie atakuje żyjących we wstrzemięźliwości, aby ją porzucili, przekonani, że niczego przez nią nie osiągną (P 8).

Demon nieczystości posługuje się naszą fantazją i wyobraźnią. Wywołuje uczucia i pragnienia, które mogą doprowadzić do grzechów przeciwko czystości. Nie jest to trudne w dzisiejszym świecie, w którym czystość straciła swoją wartość. Z pism Ewagriusza wynika, że w jego czasach na wstrzemięźliwość też patrzono jako na coś poza modą. Co można było na niej zyskać? Co można dzisiaj zyskać na czystości? Generalnie można powiedzieć, że niewielu z nas ma czyste spojrzenie na rzeczywistość. Nasza rzeczywistość jest bardzo zabrudzona. Ze wszystkich stron jesteśmy atakowani przez świat nieczystości. Nasze oczy i uszy są bombardowane przez tysiące przekazów dotyczących sfałszowanych spojrzeń na miłość i przekazywanie życia. Coś, co w zamiarach Bożych miało być najcudowniejszą przygodą dwojga ludzi, przemieniło się w źródło egoizmu i grzechu. To właśnie ta sfera, mówią, została najbardziej zraniona przez grzech pierworodny.

Jaką radę daje nam Ewagriusz?

Przeciwko myślom nieczystym, które nieustannie prowokują powstawanie w nas obrzydliwych wyobrażeń i które pętają ducha przy pomocy namiętnych i hańbiących żądz: „Precz ode mnie, wszyscy nikczemnicy, /bo Jahwe usłyszał głośny mój płacz! /Jahwe usłyszał moje błaganie” (Ps 6, 9) (Anti II, 23).

Myśli nieczyste ukazane są jako przeciwnik, z którym trzeba podjąć walkę. Nie musimy lękać się tej walki, bo jest przy nas potężna moc Bożej obecności. Możemy być pewni, że nie zostawi nas samych w tej słusznej walce. Już samo podjęcie wołania jest zwycięstwem, bo odsuwa od nas kłębiące się myśli. Kieruje nas ku Bogu, który usłyszał nasz płacz i błaganie. Zwróćmy uwagę na czas dokonany, który jest tu użyty. Słowa, które przeciwstawiamy tej pokusie, nie analizują przyczyn powstawania tych myśli, ale przezwyciężają je przy pomocy wiary w Bożą pomoc.

4) Wioletta: Prosze o modlitwe w intencji mojego meza Zbigniewa, ktory jest uzalezniony od hazardu i alkoholu, aby zaczal nowe zycie z Bogiem.

5) Krzysztofn:

Proszę o modlitwę w intencji uwolnienia od złego ducha nieczystości cielesnej – dla całego świata .

6)  Piotr: proszę o modlitwę za mnie, bo tak bardzo chcę wytrwać w czystości przedmałżeńskiej a myśli i fantazje żyć już nam nie dają. Mnie i moją ukochaną dręczą demony pożądliwości ciała, najbardziej perwersyjnych pieszczot i myśli, doszło do tego, że zacząłem robić zdjęcia sobie i jej, bo one pomagały marzyć. Ukochaną dręczą te same myśli pragnienia i działania. Po takich marzeniach wszystko wraca do normy i jest żal i wstyd, że oddaliliśmy się od Boga ale za chwilę gdy tylko usłyszę jej głos i słowa Pragnę cię wszystko wraca od nowa. Boże ratuj! Chcemy być razem ale chcemy też być z Bogiem.

Jak widać z zamieszczonych fragmentów ten rodzaj egzorcyzmu jest obecnie najbardziej potrzebny a orędzia… czytajmy te, które nie otwierają ludziom furtek na działanie złych duchów.

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

29 odpowiedzi na „11,12 i 13 marca 2012 roku – Egzorcyzm przeciwko duchom nieczystości cielesnej przeprowadzi ks. Adam Skwarczyński

 1. Andrzej pisze:

  Z własnego doświadczenia napiszę że atak takiego ducha trwa zwykle 2-3 dni. Nie ma jakiejś jednej metody w 100% skutecznej. Zwykle pierwszy atak jest po 10-15 dniach od spowiedzi. Najdłuższy czas jaki udało mi się wytrwać w czystości to 5 miesięcy. Jedna pewna porada sprawdzona wielokrotnie: po każdym upadku OD RAZU do spowiedzi. Jeśli się da to tego samego dnia. Jak nie to następnego dnia rano. Sakramenty, modlitwa, post, całkowite odcięcie się od podniet, ucinanie każdej myśli nieczystej, unikanie nawet wpatrywania się w piękne twarze.

 2. joanika pisze:

  Drogi księże Adamie – niech modlitwa bedzie najlepszym podziekowaniem za wszystko co ksiadz robi dla nas, dla ludzi:-)!!!!

 3. Joan pisze:

  Witaj Jutrzenka, dziekuje za e-mail. Ja mialam podobne mysli po rozmowie i czytaniu ostatniego oredzia ZP. Cos w tym musi byc. Mnie udalo sie to wszystko przezwyciezyc ale bylo trudno. Ja zawsze w momentach pokusy nieczystosci pamietam o dziennikach Siostry Faustyny ktora pisala ze meczyly je niedobre mysli i poprosila Pana Jezusa zeby jaj to zabral i juz wiecej to ja nie meczylo. Ja tez wowczas sie modle: Panie Jezu zabierz te nieczyste mysli i pozadliwosci. Zabierz je ode mnie, prosze i jakos mi do tej pory z Boza pomoca udaje sie nie ulec im. Mysle ze bardzo mi w tym pomaga szkaplerz ktory nosze od ok 2 miesiecy. Pozdrawiam wszystkich i zycze silnej woli i walki. Joanna

 4. Andrzej pisze:

  Może by ksiądz przeprowadził jeszcze kiedyś egzorcyzmy przeciw duchom zniechęcenia, depresji, rozpaczy i lenistwa. To też jest powszechny problem. Z Bogiem.

  • wobroniewiary pisze:

   Jeszcze dziś ten pomysł zostanie Księdzu przekazany
   Niech dobry Bóg Ci wynagrodzi za ten pomysł Andrzeju..

   Ps. Uwaga od księdza Adama. Nie można myśleć, że połączymy się duchowo za kogoś w czyimś imieniu lub że poprosimy, by ten egzorcyzm miał moc nad kimś. Tu potrzeba naszej wolnej woli. Jeżeli my chcemy, by od nas odeszły np. demony podejrzliwości, kłótliwości, posądzania, podziału i np. kontrolowania drugiego człowieka czy oczerniania go – to my musimy tego chcieć. Nic o nas bez nas.

 5. prawdziwy Polak pisze:

  jest jakaś możliwość spotkania się z Tym wyjątkowym księdzem??

  • wobroniewiary pisze:

   W celu?
   Na pewno jest możliwość spotkania się ale po pierwsze to ksiądz nie uważa się za wielkiego.
   Jak masz jakąś sprawę napisz maila.
   Do księdza normalnie normalni ludzie przychodzą na mszę św. przystępują do spowiedzi i o tej mogę napisać słów dwa. Przeżycie niezapomniane.

   Stoi sobie klęcznik a na nim jest przybity krzyż i sporych rozmiarów Chrystus. Klęczysz mając przed oczyma ukrzyżowanego i Jemu się spowiadasz a ksiądz gdzieś z boku, że nawet go praktycznie nie widzisz. wszystko mówisz Jezusowi.
   Taką spowiedź powinien przezyć każdy 🙂

 6. Halina Cz pisze:

  Witam ks.Adama.Potrzebuje pomocy […]

  • wobroniewiary pisze:

   Cały list przesłałam księdzu ale uważam, że na stronie nie potrzeba podawać tych problemów ani adresu i telefonu. Różni ludzie nas czytają, (na mapce coraz przewija się Bydgoszcz i pewien łowca prywatnych danych), wolę aby Pani uniknęła wszelkich problemów od ludzi złej woli

  • Halina Cz. pisze:

   Witam ks. Adama. Potrzebuje pomocy .Już dwa razy był ks. egzorcysta i nic nie pomaga .To już 4 lata tak się męczę ,nie mam już siły .Mało śpię 3 -4 głosy-oddychania słyszę .To jest nie do opisania,pukania w moje nogi ,i najgorzej to nie wiem jak napisać… wszystko czuję jak skacze ,cały tapczan się trzęsie ,czuje jak podemną na tapczanie się przesuwa.Rękę kiedyś położyłam na poduszce to pod ręką czułam jak się rusza ,a na poduszce ukazywały się w kilkunastu miejscach światełka ,nie umiem ich opisać ,jak by inne jaśniejsze niż tu na ziemi i pojawiały się i znikały .Jak się położę ,jak siedzę ,nawet jak stoję to… i czuje jak skacze ,nieraz to był ból.Nieraz czuję taki straszny smród,okropny ,raz moje koleżanki jak przyszły do mnie ,jak usiadły to za kawałek poczuły taki odór ,aż uciekły. Idę do łazienki on za mną -lub oni ,bo kilka słyszę odgłosów -oddychań (to głos zmarłego 4 lata temu z ,którym żyłam 30 lat i przed jego śmiercią 4 lata wzieliśmy ślub cywilny bo jak i on i ja mieliśmy już kościelne.)Jestem w łazience (bardzo to krępujące) on za mną i jeszcze po boku słyszę i w pokoju słyszę tak głośno..Jak się położę to przy samym uchu ten oddech ,w nogach ,po boku i wtedy się zaczyna …OSZALEJE.Z początku to głośniej nadawały te oddychania ,a jak wieczorem ,albo jak w kościele na mszy św. kościół wysoki to tak głośno ,że myślałam ,że oszaleje no i w kościele nieraz nie mogę wysiedzieć bo…wchodzi pod ławką…Nie mogę się obronić nieraz czułam prz…..Kładę się z tym głosem wstaję z tym głosem…idzie za mną ten głos…Ks. Adamie dużo mogę pisać co się dzieje ,nawet teraz nie daje pisać bo tam… mi wierci …a z 3 stro słyszę te oddechy. Tak było chyba 3 razy ,że o godz.2 w nocy ,a raz chyba o 4 aż się trzęsłam i różaniec na szyję zaraz założyłam ,nie mogłam wypowiedzieć Zdrowaś Maryja , dopiero po jakimś czasie wypowiedziałam ito to znikło ,a kładło się na mnie obejmowało mnie …Ojcze to nie wszystko ,ale już nie mam siły pisać o tym ,a tak mi wierci i oddycha ,syczy ,że.PROSZĘ O POMOC Tylko nie wiem bo i czy dojdzie to do ks. bo co piszę swój email to nie taki i nie wiem już jak .Dzwoniłam kiedyś do ks. ,ale się nie mogłam dodzwonić.Pozdrawiam.

   • wobroniewiary pisze:

    Pani Halino, usunęłam cale nazwisko. Po co kolejne kłopoty. Wróg nie śpi, czuwa, wszystko kopiuje a potem niecnie wykorzystuje
    List przesyłam księdzu

   • Pawel pisze:

    Szczęść Boże, jesli nawiedzaja pania te głosy, duchy…to chyba jest to duch Pani męża z czyścca prosi panią o pomoc o modlitwe za jego dusze. Pan Bóg czesto daje możliwosc takim duszom poprzez pukanie nawiedzianie „straszenie” aby rodzina ktos z bliskich oplacicł msze za ich dusze i modlił sie zanie codzeinnie gdyżbardzo cierpia. Z panem Bogiem Pweł

 7. Halina pisze:

  Bóg zapłać .Nie wiedziałam jak to napisać ,myślałam ,że jak będzie nazwisko to jakoś będę mogła się skontaktować z ks.Na mój emajl nie wiem czemu nie mogę się posłużyć nim .Jestem u kresu sił.Myślę ,że doczekam się pomocy .DZIĘKUJĘ.A czy odpowiedz tu będzie pod moim artykułem ?

 8. Halina pisze:

  Nie pomyślałam ,że to tak niebezpieczne ,że są ”łowcy”.,że mogą to wykorzystać.Nie wiedziałam jak mam prosić o pomoc ks.

 9. Halina pisze:

  kiedy mogę zadzwonić .muszę poszukać tego numeru.Bóg zapłać .Niech Mateczka Błogosławi

 10. Halina pisze:

  Nie umiem zmazać nazwiska .

 11. Halina pisze:

  BÓG ZAPŁAĆ .ŁZY MI LECĄ .NIE WIEM JAK DZIĘKOWAĆ.WIERZĘ ,ŻE KS. TEN MI POMOZE.UFAM MU ,WIERZĘ KIEDY TYLKO PIERWSZY RAZ NA YUOTOBE SŁUCHAŁAM KS. O KOŃCU ŚWIATA I UDOSTĘPNIAŁAM NA FB.CHYBA MATECZKA MNIE DZIŚ NATCHNĘŁA ,WESZŁAM ,aby coś sprawdzić w ”chwila dla ciebie” i tam patrzę mój artykuł z tamtego roku o pomoc do księdza ,że niby nie opisany ,więc postanowiłam napisać jeszcze raz .BÓG ZAPŁAĆ .DZIĘKUJĘ.

 12. Halina pisze:

  Nie wiem czy dobrze zrobiłam pod moim em było imię i nazwisko i wymazałam nazwisko

 13. julia pisze:

  pani halino ogromnie współczuje odczuwanie tych bytów…
  powiem szczerze , dawno temu jak byłam nastolatką…daleko od koscioła…choc Boga szanowałam .. ale jakos tak obojetnie . i wtedy był czas , ze zmarł Freddy Mercury , wokalista Queen, o ktorym wiadomo było, ze był homoseksualista…
  w zasadzie nie pisałabym o tym . bo to dawne dzieje, ale przykuło moja uwagę w pani liście to, ze czuła pani jak materac się trzęsie…
  otóż , zaraz po wiadomosci o śmierci tegoz wokalisty, kładąc się spac , pomyslałam sobie, ze cóż się dziwic, ze zmarł na aids jesli prowadził takie rozpustne zycie… nikomu nigdy o tym nie mowiłam, bo samej cięzko było mi w to uwierzyc, ale pamietam do dzis jak zaraz po tej mysli zaczęło sie pode mna trząść łozko.. spałam na tapczanie a czułam się jakby cos mna podrzucało…
  nikt by mi nie uwierzył gdybym powiedziała…
  pare lat pozniej po tragicznej smierci mojego 15 letniego kuzyna zaczeły się nocne , okolo godziny 3 30 dręczenia.. nie wiem do konca co to było… czy brat przychodził prosic o modlitwę ? czy diabeł mnie dręczył… budziłam sie nagle o tej godzinie, czułam sie cała zlana zimnym potem i sparalizowana niemal…tzn… chciałam wstac z łozka, ale lęk mi nie pozwalał…
  i od tamtej pory to samo powracało , gdy ktoś w rodzinie zmarł..
  zawsze myslalam, ze to zmarła osoba mnie tak „mrozi ” swoja obecnoscia..
  ale modlitwa za nia wcale nie pomagała pozbyc się lęku…
  bałam sie zmarłej babci, potem ojca … ten lęk odszedl dopiero jak się zaczęłam nawracac i czytac codziennie pismo swiete..
  moze niech i pani zacznie od tego a reszty dopełni egzorcysta…

 14. Halina pisze:

  Kochana ! Ja byłam i jestem religijna ,no cóż tak życie mi się nie ułożyło .Pan sam widział ile przeszłam w swoim życiu i cały czas krzyżyki za ,które Panu co dzień dziękuję. 4 lata chodzę co dzień PRZYJMOWAĆ Sakrament Komunii Św. Przez 30 lat nie przyjmowałam ,po rozwodzie byłam…teraz jestem szczęśliwa ,że co dzień mogę przyjądz do swego serduszka PANA .Bardzo się modlę dużo modlitw ,należę do trzech grup modlitewnych .Tak mi Pan daje ,że brzydzę się grzechu i nie chcę grzeszyć ,nawet nie przeklinam ,no może 3 razy przeklęłam w nocy to co mnie atakuje …Pismo św. też czytam ,a i to muszę jak należę do tych grup. Piękne modlitwy odmawiam .O wpół do piątej do 6 rano i pózniej jeszcze z 3 godz. i wieczorem wieczorną modlitwę i Nabożeństwo 3 Zrowaś Maryjo . i Nowennę od 3 Zdrowaś Maryjo ,bo te modlitwy rano i wieczorem .Siedem Ojcze Nasz i siedem Zdrowaś Maryjo to rano przez 12 lat trzeba odmawiać i różne ,modlitwy i za zmarłych sporo modlitw …Nic nie pomaga .

 15. Halina pisze:

  Witam mojego ANIOŁA ! ks. Adam nie dawno sam zadzwonił ,ale ktoś przyszedł i i tylko powiedział j.ak mam się pomodlić i dobrze by było ,żebym mogła pojechać do niego ,ale nie mam jak ,a bardzo bym chciała pojechać.Napisałam na jutrzenka email ,czy to do ks. dotrze ,bo nie wiem czy dobrze tą modlitwę będę odmawiała.

 16. Halina pisze:

  Bóg zapłać.Chciała bym dobrze odmawiać modlitwę i pomóc duszyczką i sobie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s