9-ty dzień z 33-dniowego okresu ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję

 9-ty dzień naszych ćwiczeń duchowych z dwunastodniowego I-ego okresu „Wyrzeczenie się świata”

Ćwiczenia duchowe: Rachunek sumienia, modlitwa, ćwiczenie się w: wyrzeczeniu, umartwianiu, czystości serca – ta czystość jest nieodzownym warunkiem dla kontemplowania Boga w Niebie, widzenia Go na ziemi i poznania Go poprzez światło wiary.

Modlitwy do odmawiania przez pierwszych dwanaście dni:
– Veni Creator Spiritus – Ave Maris Stella – Magnificat

***

Czytania na dziś

Z książki „O naśladowaniu Chrystusa
Księga I Rozdział XIII Kliknij

O PRZEZWYCIĘŻANIU POKUS

1. Póki żyjemy na ziemi, nie możemy uniknąć cierpienia i pokus. Dlatego w Księdze Hioba czytamy: Bojowaniem jest żywot ludzi na ziemi.
Niech więc każdy strzeże się pokus i czuwa w modlitwie, aby nie wtargnął którędy wróg i nie usidlił go, nie śpi on bowiem, ale krąży szukając, kogo by pożreć. Nikt nie jest aż tak doskonały i święty, aby nie doświadczał pokus, pozbyć się ich zupełnie nie zdołamy.

2. A przecież pokusy bywają nawet pożyteczne, choć są uciążliwe i męczące, bo przez nie człowiek staje się pokorniejszy, czystszy i mądrzejszy. Wszyscy święci przechodzili przez rozliczne udręki i pokusy, a jednak nie przestawali się doskonalić.
Ci zaś, którzy nie zdołali oprzeć się pokusom, odpadli i zginęli. Nie ma zakonu tak świętego ani miejsca tak ukrytego, gdzie nie wdarłyby się pokusy i trudności.

3. Człowiek nie może być bezpieczny od pokus, dopóki żyje, ponieważ to w nas samych tkwi źródło pokusy, jako że urodziliśmy się z pożądania. Ledwo odrzucimy jedną pokusę i udrękę, a już nadciąga druga i ciągle mamy powód do cierpienia, bo utraciliśmy zdolność prawdziwego szczęścia.
Niektórzy, uciekając od pokus, wpadają w nie jeszcze głębiej. Ucieczka nie prowadzi do zwycięstwa; tylko cierpliwością i pokorą możemy okazać się silniejsi od tych naszych wrogów.

4. Kto tylko zewnętrznie unika pokus, nie wyrywając ich korzenia, niewiele osiągnie; tym rychlej wrócą i tym bardziej dręczyć go będą. Stopniowo, cierpliwie i wytrwale – lepiej nad nimi zapanujesz z Bożą pomocą, niż gdybyś działał ostro i surowo. Przyjmuj chętnie rady, jeśli odczuwasz pokusę, i nie odnoś się surowo do kogoś innego, kto cierpi pokusy, ale staraj się go podtrzymać na duchu, jak chciałbyś, aby ciebie podtrzymano.

5. Przyczyną tych wszystkich złych pokus jest chwiejność ducha i mała ufność do Boga. Bo jak okręt bez sternika fale ciskają to tu, to tam, tak człowiek słaby i niestały w swoich postanowieniach miota się pośród pożądań.

Modlitwy na okres pierwszy: “Wyrzeczenie się świata”. Kliknij

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na „9-ty dzień z 33-dniowego okresu ćwiczeń duchowych do Aktu Ofiarowania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję

 1. mc2 pisze:

  Wszyscy zapewne wiedzą o aferze trzech posłów i ich żon w samolocie z udziałem alkoholu, ujawniono również że poseł H. wziął pieniądze na podróż (samochodową ) 20 -25 maja 2013 roku na zjazd Komisji Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Londynie a jednocześnie udzielał wywiadu 23 maja w Kontrwywiadzie RMF FM Konrada Piaseckiego.
  Wiecie jaki jest tego skutek ? U mnie w pracy najeżdżają ostro i z agresją na PiS że lepiej ich nie bronić . Bardzo ładny prezent przedwyborczy tych trzech posłów zrobiło innym partiom przed wyborami samorządowymi i pokazało jak się dysponuje pieniądzami służbowymi. Lecz my jako katolicy którzy zaufali , przebaczamy i nie żądamy ,,zadośćuczynienia” bo to słowo już dawno wypadło ze słownika na kazaniach i mentalności 80 % Polskiego narodu .

  • mc2 pisze:

   Dla niezorientowanych , 23 maja 2013 był jednocześnie w Londynie i Warszawie .

   • mc2 pisze:

    Zgadza się Panie Janie , lecz przeciwników Pis-u to nie interesuje , małe przewinienia posłów na kwoty kilkunastu tysięcy są wyolbrzymiane bardziej niż udowodnione i sfilmowane przewinienia członków innych innych partii na kwoty wielokrotnie większe . Są ludzie którzy na słowo Pis dostają ataku złości i od razu lecą rzucają bluzgami.

   • Maggie pisze:

    Dobrze przypomnieć tu sobie ewangeliczna drzazge i belke w oku.

    Swoją droga … nie wiadomo co sie moze naprawdę kryć, za takim czy innym zachowaniem … prowokacja typu V kolumny i konia trojanskiego, wpuszczenie w maliny, szantaż ze jeśli nie to … czy tez głupota … bufonada etc, etc.

   • Jerzy pisze:

    „Delikatne sumienie jest na kształt oka. Poczuje najlżejszy włos, najdrobniejszy pyłek, i dopóty się niepokoi, dopóki nie usunie tej naleciałości. Rzecz inna z sumieniem twardym, niewyrobionym: t o n a w e t b e l k i n i e o d c z u w a”.
    to maksyma „przedwyborcza” św. Ignacego z Loyoli przeznaczona na 13 listopada.

 2. wobroniewiary pisze:

  Bp Zawitkowski: „Naród umiera! Odbierzcie jeszcze dzieciom miłość, a młodzieży rozum i zostanie nam Polska ugorem pachnąca!”

  Kładę przed Wami, wobec Królowej, kładę życie i śmierć. Błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie. Ja i mój dom ostaniemy przy Bogu. Bolszewickie zagrożenia to mały pikuś wobec dzisiejszych zagrożeń. To już nie dzika horda bolszewicka. To wykształcone politycznie bestie. Nic już nie mamy własnego. Ani bogactwa, ani majątku, ani uznania, ani wzięcia. Decydenci uwłaszczyli siebie. To owoc okrągłego stołu. Brawo bohaterowie! Naród umiera! Naród wymiera. Odbierzcie jeszcze dzieciom miłość, a młodzieży rozum i zostanie nam Polska ugorem pachnąca!

  — mówił ks. bp. Józef Zawitkowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej na spotkaniu Rodzin Radia Maryja w Wołominie.
  http://wpolityce.pl/kosciol/221594-bp-zawitkowski-narod-umiera-odbierzcie-jeszcze-dzieciom-milosc-a-mlodziezy-rozum-i-zostanie-nam-polska-ugorem-pachnaca-wideo

  • julia pisze:

   bardzo wzruszające , ale jakże prawdziwe przemówienie..
   niestety taka jest prawda o naszym narodzie… obysmy umieli wyciagnąc wnioski i głosować zgodnie z wolą bożą…

 3. Czester pisze:

  Moze utwozmy Zywy Rozaniec za wnuki, poniewaz za dzieci jest, Krucjata Rozancowa za Ojczyzne jest,a za biedne wnuki niema nic, to ich przyszlosc jest najbardziej zagrozona.

 4. fornal53 pisze:

  Osobiście uważam, że nie ma co się spinac politycznie i dzielić na obozy, bo tylko zły lubi podziały i awantury z tego powodu. Ja zawsze odsyłam do redaktora Michalkiewicza czy innych niezależnych w formie, nie z nazwy. Szukajcie a znajdziecie, proscie tez o rozeznanie, a będzie wam dane. Co do Pisu, to z serca proszę uważajcie moi mili. Pozdrawiam wszystkich czytelników ❤ i Adminów, tak bezczelnie atakowanych przez złego. Alleluja Jezus Zmartwychwstał ! Jezus jest Panem!

  • julia pisze:

   tak teraz mi przyszło do głowy..
   najpierw prawda o PO wyszła po aferach taśmowych, szybko zamieciona pod dywan i przykryta wielkim sukcesem Tuska.. teraz tuz przed wyborami PIs stanał w prawdzie…
   , ze choc wielu jest tu uczciwych, to jednak nalezałoby zrobic czystki i dopiero próbowac ratować Polskę…
   tylko jaka jest alternatywa dla PO….
   jakos psl mi nie lezy, bo nie widzę, zeby stawali murem za rolnikami..a sld to juz wogole…

   • fornal53 pisze:

    Środek ciężkości władzy leży poza konstytucyjnymi organami władzy. Polską rządziły przeciwstawne bloki a jednak model kapitalizmu kompradorskiego ani drąl. Gdzie leży ten środek ciężkości? Nie chce nikogo oskarżać, ni osądzać. Trzeba jednak pamiętać, że i oni podlegają władzy międzynarodowej sitwy, która sprzysiezyla się przeciw Bogu i prawom przez niego ustalonym. Oni z kolei prowadzą do tego, który oskarża nas przed Panem naszym, ojca kłamstwa i mordercy od początku. Wielki jest Pan Bóg nasz. Jezus jest Panem!

 5. wobroniewiary pisze:

  Dzisiaj rozpoczęłam Nowennę Pompejańską w intencji pracy.
  Po powrocie z kościoła dowiedziałam się, że to właśnie dziś jest Święto Matki Bożej Pompejańskiej – to kolejne potwierdzenie w moim życiu, że nic nie dzieje się przypadkowo. Dziś 13-ty dzień miesiąca i dziś dostałam największy prezent w swoim życiu.
  Bogu niech będą za wszystko dzięki ❤
  https://gloria.tv/media/yqV2FvqWewS

  • Ania pisze:

   Każdego roku, 13 listopada, w pompejańskim sanktuarium obchodzona jest rocznica przywiezienia obrazu do Pompejów. To fundamentalne wydarzenie w historii pompejańskiego kościoła i misji różańcowych w tej Dolinie, które z czasem rozszerzyły się na cały świat.
   Jeśli ktoś trafi na tę rocznice do Sanktuarium, będzie miał okazję dotknąć ten obraz. Tylko tego dnia jest zdejmowany z ołtarza głównego
   13 listopada… Rocznica przywiezienia obrazu Matki Bożej Rożańcowej do Pompejów. Obraz przybył z Neapolu na stercie… obornika. Teraz zdrobią go drogocenne kamienie i złote korony! To jedyny dzień kiedy wierni mogą dotknąć CUDOWNEGO wizernku. Zobacz:

   http://pompejanska.rosemaria.pl/2014/11/uwaga-dzisiaj-rocznica-matki-bozej-pompejanskiej/

 6. Iwona pisze:

  czy ja dobrze czytam- 12.11.2014 nie było podanych czytań na 9 dzień. chyba się zgubiłam..proszę o odpowiedź

 7. kasia pisze:

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
  Właśnie skończyłam Traktat -piękny, ale czułam trochę niedosyt poprosiłam męża by wyciągnął mi tą małą książeczkę co kupiłam w Licheniu (po spowiedzi)…Co dziwne dla mnie oceniłam ją po okładce i kupiłam bo rzucają się w pierwszej chwili wielkie smutne oczy Maryi..
  Jej tytuł to „Obieram Cię dzisiaj Maryjo” o.T. Philippe opis z tyłu…..Duchowy komentarz do modlitwy poświęcenia się Maryi z „traktatu o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii de Montforta.
  Przeleżała na dnie szafy 3 miesiące.

 8. kasia pisze:

  z tej książeczki
  ” Poświęcenie się Matce Najświętszej pomaga w pokonaniu największej chyba trudności naszej ludzkiej natury, jaką jest pogodzenie planu Boga względem naszej osoby w życiu wewnętrznym i osobistym z wymaganiami życia wspólnego i z naszym uczestnictwem w życiu społecznym , a także z udziałem w historii.
  Nie chodzi o to , byśmy wtopili się we wspólnotę ani w pewnym sensie po ludzku się zatracili , tak by nie być już sobą. Bóg ma swój plan wobec każdego z nas. Jezus przyszedł objawić nam, że wszyscy jesteśmy wezwani do głębokich relacji osobistych z naszym Bogiem.Zarazem jednak Jezus przyszedł po to , by nauczać nas wymogów nowego życia braterskiego, życia bez granic, które powinno obejmować wszystkich- w czasie i w przestrzeni.
  Warto w tym miejscu zauważyć , że Ojciec dał swojego Syna w momencie , gdy istniała już pierwsza wspólnota chrześcijańska – była to wspólnota stworzona przez Maryję i Józefa.(..)Jezus czekał na tę wspólnotę , aby przyjść na ziemie.Nie został on dany jednej osobie ale wspólnocie .Maryja jako Matka uosabiała cały wszechświat”.

 9. kasia pisze:

  ” W oczach Maryi wszyscy jesteśmy niepowtarzalni.Nie wiemy jednak jakie są Jej plany wobec nas i poprzez ten właśnie akt poświecenia chcemy pozostawić Maryi troskę o przeprowadzeniu ich z Jej upodobaniem.(…)Wiemy doskonale ,że człowiek który nie był karmiony mlekiem bezpośrednio przez matkę , który poczuł się przez nią porzucony, gdy był małym dzieckiem przeżywa głębokie lęki. W takim przypadku jeszcze bardziej potrzebujemy być karmieni i kształtowani przez Maryję , aby odnaleźć coś , czego nie otrzymaliśmy…
  Oto najgłębszy sens naszego poświecenia się Maryi: powierzamy Jej bardzo mocno nasze biedne ciało, które jest tak często narzędziem grzechu: agresywności, rozkoszy zmysłowej i wielu innych grzechów. Prosimy Ją by je odmieniła swoją miłością , by przywróciła nam głęboką jedność duszy i ciała i uczyniła nas świątynią Ducha Świętego oraz obrazem Boga.(..)
  Dlatego jesteśmy szczęśliwi mogąc powierzyć się Maryi mówiąc „Kształtuj mnie , kształtuj moje ciało , kształtuj mnie całego , ale nie pytaj mnie o rade! Wiem bowiem ,że jeśli nie pozwolę Ci w pełni panować nade mną, jeśli będziesz pytać mnie o zdanie , nigdy nie zgodzę się na szaleństwo krzyża!Jeśli nie pozwolę Ci ukształtować mnie do końca, ciągle bedę ROZPIESZCZANYM DZIECKIEM”

  • Zojka pisze:

   Kasiu, dziękuję,że dzielisz się z nami tymi duchowymi komentarzami z książki „Obieram Cię dzisiaj Maryjo” o.T. Philippe. Jestem jeszcze w trakcie czytania Traktatu… a taki komentarz jest bardzo przydatny, bo na razie to mam jakiś zamęt w myślach i sercu. Proszę Cię o dalsze dzielenie się tymi komentarzami. Bóg Ci zapłać a Maryja niech będzie razem z Tobą i Ona Cię poprowadzi co masz pisać.

 10. Pingback: Święta Rita z Cascia – patronka spraw beznadziejnych i po ludzku niemożliwych…. | W obronie Wiary i Tradycji Katolickiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s