Abp St. Gądecki poleca: książka pięciu kardynałów „Pozostać w prawdzie Chrystusa” po polsku

Nakładem wydawnictwa „Święty Wojciech” w połowie marca pojawi się w sprzedaży w Polsce głośna książka „Pozostać w prawdzie Chrystusa”.

******

Jak pogodzić wierność nauce Kościoła i miłosierdzie względem osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach cywilnych? Pytanie to w ostatnich latach stawiamy coraz częściej.

Przed rozpoczęciem Zgromadzenia Nadzwyczajnego Synodu o rodzinie kardynał Walter Kasper przedstawił swój pogląd na tę delikatną i ważną kwestię. Sporo uwagi poświęcił też zagadnieniu Komunii eucharystycznej i możliwościom włączenia w nią osób rozwiedzionych, które żyją w związkach cywilnych.

Autorzy książki Pozostać w prawdzie Chrystusa w dziewięciu esejach podejmują ów niezwykle ważny dziś temat. Wykazują, że tradycyjnej doktrynie katolickiej, opartej na nauczaniu samego Jezusa, ani też aktualnej praktyce duszpasterskiej nie brakuje prawdziwego miłosierdzia i współczucia. Jeśli zagłębić się w nauczanie Kościoła, można w nim dostrzec autentyczną „ewangelię miłosierdzia”.

„Ta książka stanowi niezbędną pomoc dla zrozumienia synodu o małżeństwie i rodzinie. W szczególności dla zrozumienia tego, dlaczego wierność prawdzie o małżeństwie i rodzinie stanowi nieodzowny fundament miłosierdzia Kościoła dla osób cywilnie rozwiedzionych, które zawarły nowy związek cywilny.”

Abp Stanisław Gądecki
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Za: kliknij

*********

Kardynał George Pell (autor przedmowy): Kościół musi jasno potwierdzić doktrynę

Kard. George Pell stawia sprawę jasno: nierozerwalności małżeństwa trzeba bronić! Propozycje kard. Kaspera oznaczają wprost odejście od katolickiej doktryny.

Kard. George Pell to autor przedmowy do książki pięciu kardynałów, która ukaże się tuż przed nadchodzącym synodem. Praca jest wymierzona w liberalne tezy, jakoby można było dopuścić rozwodników w nowych związkach do sakramentów, jeżeli okazują rzeczywistą skruchę. Książka, która ukaże się pod tytułem „Pozostać w prawdzie Chrystusa”, jest odpowiedzią na książkę kard. Waltera Kaspera „Ewangelia Rodziny”.

Australijski purpurat sprzeciwia się propozycjom „zmiany podejścia” wobec rozwodników w nowych związkach. „Doktryna i praktyka duszpasterska nie mogą sobie przeczyć” – pisze kardynał, obecnie prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. „Nie można utrzymać nierozerwalności małżeństwa dopuszczając osoby w nowych związkach do przyjmowania Komunii” – wyjaśnia hierarcha.

Kardynał wzywa do jasnego potwierdzenia tradycyjnego nauczania Kościoła, co ma zapobiec poważnemu kryzysowi wywołanemu przez ewentualne protesty, podobne do tych, jakie rozgorzały po afirmacji katolickiego nauczania w sprawie antykoncepcji dokonanej przez papieża Pawła VI w 1968 roku.

„Im później osoby zranione, letnie i outsiderzy zrozumieją, że zasadnicze zmiany doktrynalne i duszpasterskie są niemożliwe, tym do przewidzenia jest bardziej wrogie rozczarowanie (które musi towarzyszyć potwierdzeniu doktryny)” – wyjaśnia kardynał.

Purpurat przypomina, że Chrystus „nie potępił cudzołożnicy, która miała zginąć przez ukamienowanie. Jednak nie powiedział jej, że ma kontynuować swoją dobrą pracę, że ma trwać w swoim postępowaniu” . „Powiedział jej, by więcej nie grzeszyła” – pisze kard. Pell.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

40 odpowiedzi na „Abp St. Gądecki poleca: książka pięciu kardynałów „Pozostać w prawdzie Chrystusa” po polsku

 1. wobroniewiary pisze:

  Ks. Bogdan Bartołd dla Fronda.pl: Perspektywa dla tych, którzy odrzucają Boga, będzie dramatyczna

  Trzeba mówić, zwłaszcza teraz w okresie Wielkiego Postu , też o tej perspektywie, gdy człowiek Panu Bogu mówi: nie chce Ci służyć. Ta perspektywa jest dramatyczna” – mówi ks. Bogdan Bartołd.

  Portal Fronda.pl: Z badań przeprowadzonych CBOS-u wynika, że blisko 60 proc. Polaków wierzy w istnienie osobowego Boga, jednak co piąty wierzący nie bierze udziału w praktykach religijnych. Dlaczego Kościół tak często kojarzy się tylko z instytucją?
  http://www.fronda.pl/a/ks-bogdan-bartold-dla-frondapl-perspektywa-dla-tych-ktorzy-odrzucaja-boga-bedzie-dramatyczna,48191.html

 2. Małgosia pisze:

  Bóg nie przebacza obłudy. Serce kłamców należy do szatana
  Temu, kto nauczy się czynić dobro, Bóg hojnie przebacza każdy grzech. Nie przebacza jednak obłudy, czyli „udawanej świętości” – wskazał Ojciec Święty Franciszek

  W porannej homilii wygłoszonej w Domu św. Marty papież wskazał, że Bóg wybacza każdy grzech, ale nie przebacza obłudy.

  „Mamy zarówno „malowanych świętych”, którzy nawet wobec nieba troszczą się, by na takich wyglądać, jak też „uświęconych grzeszników”, którzy niezależnie od wyrządzonego zła nauczyli się czynić jeszcze większe dobro. Nigdy nie było wątpliwości, kogo z nich woli Bóg” – powiedział Wikariusz Chrystusa.

  • Małgosia pisze:

   Przechodząc do dzisiejszej Ewangelii Papież zauważył, że mówi ona o grupie spryciarzy, którzy „mówią słuszne rzeczy, ale czynią odwrotnie”. Zaznaczył, że tak naprawdę „wszyscy jesteśmy cwani i zawsze znajdujemy sposób, by wydawać się bardziej sprawiedliwi, niż jesteśmy w rzeczywistości. To droga obłudy”.

   „Tacy udają nawrócenie, ale ich serce to jeden fałsz: są kłamcami! – stwierdził Namiestnik Chrystusa. – Ich serce nie należy do Pana: należy do ojca wszelkiego kłamstwa, do szatana. Na tym polega udawana świętość. Tysiąc razy bardziej Jezus wolał grzeszników, niż takich. Dlaczego? Bo grzesznicy mówili prawdę o sobie. «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny» – powiedział kiedyś Piotr. A tamci nigdy czegoś takiego nie mówili. «Dziękuję Ci, Panie, że nie jestem grzesznikiem, bo jestem sprawiedliwy…». W drugim Tygodniu Wielkiego Postu mamy do przemyślenia i rozważenia te trzy słowa: zachętę do nawrócenia; dar od Pana w postaci wielkiego przebaczenia oraz pułapkę, to znaczy udawane nawrócenie z podjęciem drogi obłudy”.

   http://www.fronda.pl/a/bog-nie-przebacza-obludy-serce-klamcow-nalezy-do-szatana,48202.html

   • Maggie pisze:

    Malgosiu:
    Czy ktos szczerze sie przyzna, ze drazy go „finezyjna hipokryzja”?
    – Celnicy i faryzeusze to nie tylko rzeczywistosc sprzed ok 2000 lat.

 3. wobroniewiary pisze:

  Proszę o modlitwę w intencji Ani, która walczy o życie po wczorajszym wypadku,w którym zginął jej mąż.W domu czeka dwuletni synek…Dziękuję.
  Modlitewne Okno Życia

 4. wobroniewiary pisze:

  Polecam wysłuchać:
  28 lutego br. w wąwolnickim sanktuarium odbyło się nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała.
  Można wysłuchać homilii wygłoszonej w czasie tego nabożeństwa przez egzorcystę, ks. inf. Jana Pęzioła.
  http://www.sanktuarium-wawolnica.pl/audio/homilia_luty2015.mp3

 5. kasiaJa pisze:

  W Nowym Jorku zamieniają kościoły na mieszkania
  Nazywają to jeszcze „świetnym rozwiązaniem” ??????????!!!!!!!
  W Nowym Jorku potrzeba mieszkań. Najlepiej – luksusowych. Jako, że jest trudno o ziemię w centrum miasta, to na mieszkania przerabia się katolickie kościoły.

  W Nowym Jorku z roku na rok przybywa ludności. Aglomeracja jest już dziś zamieszkana przez około 8 milionów osób. Jako, że Zachód zdominowany jest przez liberalną kulturę, która promuje życie „w pojedynkę”, oznacza to bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania. Okazuje się, że świetnym rozwiązaniem jest burzenie lub przerabianie nieużywanych katolickich świątyń.

  Według USA Today sprzedano niedawno kościół św. Wincentego a Paulo. Kosztował bez mała 14 milionów dolarów, ale dziś w tym miejscu nie ma już świątyni, a budynek mieszkalny z 40 luksusowymi lokalami. Wynajem każdego z nich kosztuje od 4250 do 5500 dolarów miesięcznie.

  Innym przykładem jest kościół poświęcony Matce Bożej, który znajdował się na Manhattanie. Sprzedano go za 13 milionów dolarów, zburzono, a na jego miejscu postawiono 18-piętrowy budynek mieszkalny. Podobnych przykładów można by mnożyć; niekiedy kościoły nie są doszczętnie burzone, ale zostawia się piękną fasadę, by tuż za nią postawić nowy budynek, oferujący nowojorczanom mieszkania.

  Taką politykę wspiera zarazem archidiecezja Nowego Jorku: ogłoszono mianowicie, że część parafii zostanie ze sobą połączona, za czym idzie zamykania niektórych kościołów. Powodem tego działania są rosnące koszty utrzymania budynków kościelnych, odpływ wiernych i brak duszpasterzy.
  http://www.fronda.pl/a/w-nowym-jorku-zamieniaja-koscioly-na-mieszkania,48214.html

 6. kasiaJa pisze:

  Znowu powraca temat Komunii św. dla rozwodników w nowych związkach … Diablisko miesza!!! A znany portal (ponoć katolicki) tak pisze:

  „Zmiany w sprawie rozwodników w nowych związkach są możliwe”
  Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny nie wyklucza zmian w kwestii dopuszczania do komunii rozwodników żyjących w związku niesakramentalnym.

  Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny nie wyklucza zmian w kwestii dopuszczania do komunii rozwodników żyjących w związku niesakramentalnym – podaje „Radio Watykańskie”. Według abp. Vincenzo Pagli nie będzie się to jednak w żadnej mierze wiązać ze zmianą nauczania Kościoła. Ma tu chodzić wyłącznie o „lepsze zrozumienie” Ewangelii, o rozwój, pogłębienie i poszerzenie doktryny.

  Czym się różni „poszerzenie doktryny” od „zmiany doktryny”, tego arcybiskup już nam nie wyjaśnia. Stwierdził jedynie, że Ewangelia, oczywiście, się nie zmienia, a my możemy ją po prostu coraz lepiej rozumieć.

  Istotne jest też, by na synodzie wypracowano swoisty język dla Kościoła, który byłby zrozumiały dla współczesnych mężczyzn i kobiet.

  Kurialista mówił też o nadziejach, jakie związane są z nadchodzącym synodem biskupów. Powiedział, że bardzo mocno interesują się nim, przynajmniej we Włoszech, także wierni. Nigdy jeszcze w parafiach nie było takiego odzewu. Arcybiskup ma nadzieję, że dzięki specjalnej łaski Ducha Świętego istotne dla Kościoła będą owoce refleksji samych wiernych. Dodał wreszcie, że jesteśmy obecnie w szczególnym jego zdaniem momencie historii Kościoła.

  Żyjemy w pewnym kryzysie wiary, w czasach dużych zmian rodzin. Jednak przy tym wszystkim rodzina cały czas pozostaje „miejscem życia, misterium istnienia, miejscem próby i historii”. To właśnie ten kryzys, w połączeniu z nieprzemijającą wartością rodziny, spowodowały zdaniem arcybiskupa, że Franciszek poświęcił aż dwa synody rodzinie.

 7. Mahejo pisze:

  Dziś – już 4 marca – wspomnienie św. Kazimierza,Królewicza. Myślę, ze dziś nasz Admin obchodzi swoje Imieniny – czy tak? W każdym razie, ciepło w modlitwie wspominając, składam najlepsze życzenia wszelkich łask Bożych i opieki św. Patrona na każdy dzień!

  • wobroniewiary pisze:

   Tak, dziś Kazimierz obchodzi swoje imieniny i ja też składam dziś życzenia wielu łask Bożych, opieki NMP, Anioła Stróża i wiele wiele zdrowia, bo jesteś nam tu Kazimierzu potrzebny ❤

   • Mahejo pisze:

    O, potrzebny, i to jak bardzo! 🙂 ❤

   • Sylwia pisze:

    Wszystkiego dobrego dla Admina 🙂

   • Monika pisze:

    Dołączam do życzeń dla Solenizanta. Życzę Ci Kazimierz nieustannej opieki Matki Bożej. błogosławieństwa Bożego oraz wszystkich darów i owoców Ducha Świętego.
    Niech Pan Bóg obdarzy Cię hojnie wszystkimi dziewięcioma owocami Ducha Świętego: miłością, radością, pokojem, cierpliwością, uprzejmością, dobrocią, wiernością, łagodnością i opanowaniem.

    I coś wartościowego do wysłuchania na temat Siedmiu Darów Ducha Świętego:

    Jezus jest Panem!

   • Bogusia pisze:

    Kazimierzu-Niech Cie Bog Blogoslawi i Strzeze…!!!
    Wszystkiego ,co po ludzku mazna nazwac NAJPIEKNIEJSZYM…, niech sie w Twoim zyciu dzieje…!!!
    Szczesc Boze…!!!

   • Maria z Warszawy pisze:

    Kaziu w dniu imienin duuużo błogosławieństw Bożych, opieki Twego Patrona i niech się spełni wszystko o czym myślisz

   • mariaP pisze:

    – Jesteśmy wezwani, by stojąc na ziemi, wpatrywać się w Niebo – kierować uwagę, myśl i serce w stronę niepojętej Tajemnicy Boga.
    By patrzeć w kierunku rzeczywistości Bożej, do której od stworzenia powołany jest człowiek.
    W niej kryje się ostateczny sens naszego życia. / Benedykt XVI

    Za uchwycenie tej mysli i tej troski , serdeczna prace dla nas , dziekuje !

    **************************************************************************
    Niech Bog blogoslawi , a Apokaliptyczna Niewiasta strzeze w Sercu swoim !!
    Panie Kazimierzu ,
    Badz mocny wiara !
    Badz mocny nadzieja !
    Badz mocny miloscia !
    – Jednym slowem , Wszystkiego Najlepszego !! mariaP

   • BKCD pisze:

    Spóźnione życzenia imieninowe dla Admina Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień piosenka z życzeniami

  • Admin pisze:

   Serdecznie dziękuję za życzenia 🙂 dzisiaj mamy zakończenie rekolekcji w mojej parafii i właśnie dziś na zakończenie Mszy Św. dla chorych mogłem pośpiewać, Święty Kazimierzu Patronie nasz…
   A oto ulubiona pieśń św. Kazimierza (posłuchajcie)

   Omni die dic Mariae
   Mea laudes anima:
   Eius festa, eius gesta
   Cole devotissima.

   Contemplare et mirare
   Eius celsitudinem:
   Dic felicem genitricem,
   Dic beatam Virginem.

   Ipsam cole, ut de mole
   Criminum te liberet,
   Hanc appella, ne procella
   Vitiorum superet.

   Haec persona nobis dona
   Contulit coelestia;
   Haec regina nos divina
   Illustravit gratia.

   * * * * * * * * * * *

   Duszo moja, rzecz to twoja,
   Co dzień Maryję sławić.
   W jej dniach świętych, w sprawach wziętych
   Nabożeństwem się bawić.

   Myśląc o niej dziwuj się jej
   Tak wysokiej zacności,
   Zów ją wielką Rodzicielką
   I dziewicą z czystości.

   Czyń uczciwość, by grzech i złość
   Z ciężarem ich znieść chciała.
   Weźmi onę za patronę,
   By cię z grzechów wyrwała.

   Ta dziewica nam użycza
   Z nieba dobra wiecznego.
   Z tą królową wziął świat nową
   Światłość daru boskiego.
   przekład: Stanisław Grochowski

   • Maggie pisze:

    Wszystkiego najlepszego z okazji Imienin. Nade wszystko ZDROWIA: ducha i ciała, zawsze radości i pogody ducha, jak najliczniejszych Łask Bozych, Nieustannej Opieki Matki Najswietszej i w ogóle spełnienia sie marzeń.

 8. kasiaJa pisze:

  Jak informuje portal katholisches.info, powołując się na „Secretum meum mihi”, ks. Marco Augero Vidal w 2014 roku urządził Pierwszą Komunię dla katolików… razem z luteranami.

  http://www.fronda.pl/a/pierwsza-komunia-katolicy-razem-z-luteranami,48195.html

 9. wobroniewiary pisze:

  ❤ Alicja "ŚWIADECTWO" cz. II pon. 8.12.1986, godz. 23.00

  † Posyłam cię w inne miejsce, które jest twoim właściwym miejscem. Tam pójdziesz i tam dojrzewać będziesz do spotkania ze Mną.

 10. kasiaJa pisze:

  Ukraińscy nacjonaliści odprawili w Kijowie faszystowską mszę do Stepana Bandery z zachowaniem elementów rytuałów satanistycznych czarnych mszy! [WIDEO]
  Źródło: portal Prawy.pl

 11. wobroniewiary pisze:

  Musicie tego posłuchać 😀

 12. Lucyna pisze:

  Kazimierzu,
  dużo zdrowia i wszelkich łask od Boga w Trójcy Przenajświętszej i Maryi naszej ukochanej Mateńki!:-) ❤

  Lucyna

 13. Antbat pisze:

  Piosenka „wyborcza” dla Komorowskiego: „Chodź Szogunie, Chodź Szogunie mój, Szogun cho no tu”
  Bronisław Komorowski stał się inspiracją dla piosenki „Chodź Szogunie”. Trzeba przyznać, że bardzo optymistyczny utwór. Może kancelaria prezydencka użyje jej do kampanii wyborczej?

  Chodź Szogunie, Chodź Szogunie mój, Szogun cho no tu – to referen piosenki o Komorowskim. Posłuchaj!

 14. wobroniewiary pisze:

  ❤ Alicja "POUCZENIA" EPILOG Niedz. 4.12.1994, godz. 7.15

  † Niektóre słowa lub czyny umotywowane mocną intencją mają moc sprawczą i prorocką, choć często nie uświadomioną w momencie ich zaistnienia.
  "1. Trzymaj się z dala od wszystkich ludzi.
  2. Odsuwaj od siebie wszystkie szkodliwe obrazy i myśli.
  3. Uwolnij się od wszystkiego, co może wprowadzić do twego życia lekkomyślność, przywiązanie lub troskę.
  4. Wznoś nieustannie swe serce ku ukrytej Boskiej kontemplacji, mając Mnie ciągle przed oczyma, i nigdy nie odwracaj ode Mnie spojrzenia.
  Kontemplacja ta powinna być również celem innych ćwiczeń, jak ubóstwo, post, czuwanie i wszystkie inne umartwienia. Praktykuj je tylko w takim stopniu, w jakim pomagają ci one w dążeniu do niej…
  Jeśli chcesz czynić postępy na drodze doskonałości miej tę naukę przed oczyma, gdziekolwiek jesteś… – jakbym był przy tobie i napominał cię tymi słowy: Dziecko Moje, bądź skupiony, czysty, wolny i wznoś wysoko swoje serce". (bł. Henryk Buzo: Księga Mądrości Przedwiecznej)

 15. Admin pisze:

  Raz jeszcze Wszystkim Wam serdecznie dziękuję za życzenia i dodające otuchy słowa ❤ 🙂

 16. julia pisze:

  jeszcze ja się dołączę do życzen 🙂 Kazimierzu 🙂 niech Bóg cię strzeże i skutecznie ci błogosławi:)

 17. kasiaJa pisze:

  Ja także dołączam do życzeń… Wszelkiej pomyślności, błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej i wszystkich świętych 🙂 a nade wszystko Nieba w wieczności !

 18. Czester pisze:

  Zycze spelnienia marzen i blogoslawienstwa Bozego .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s