Abp Georg Gänswein: zarzucanie papieżowi populizmu jest śmieszne

Papież Franciszek nie idzie na peryferie, bo spodziewa się aplauzu i nie odwiedza więzienia chcąc w ten sposób zwiększyć sobie popularność. Taki sposób myślenia jest „śmieszny”, a zarzucanie papieżowi populizmu – „bezzasadne”. Podkreślił to prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein w wywiadzie dla argentyńskiej gazety „La Nación”.

Zdaniem osobistego sekretarza papieża seniora Benedykta XVI ten, kto mówi o „odsakralizowaniu” urzędu papieskiego, nie ma „odpowiadającego rzeczywistości obrazu papieża Franciszka”.

Pytany o reformę Kurii Rzymskiej abp Gänswein zauważył, że wprawdzie nie ma „oporu” przeciwko reformie w Watykanie, to jednak odczuwa się pewne „niezadowolenie” odnośnie pewnych aspektów obecnych prób reform. Jedyną jak dotąd ważną nowością było – jego zdaniem – utworzenie watykańskiej Rady Gospodarczej i Sekretariatu Ekonomicznego.

Mówiąc o stylu sprawowania przez Franciszka pontyfikatu abp Gänswein zwrócił uwagę, że „nie brak niespodzianek w ostatniej chwili”. Przyznał, że najtrudniejszą dla niego jest „pewna nieprzewidywalność działań papieża i zmiany”. Franciszek ma 78 lat, a „pracuje za dwóch”.
Za: Niedziela

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Abp Georg Gänswein: zarzucanie papieżowi populizmu jest śmieszne

 1. Sebro pisze:

  On, jako głowa Kościoła na ziemi, też zdaje sobie sprawę, że czas jest krótki, dlatego pracuje za dwóch 😉

  • wobroniewiary pisze:

   Tak, dziś Wielki Wtorek, objawia się wtedy Judasz (ten który macza chleb w jednej misie)
   I w naszym życiu Bóg nam objawia takich Judaszy – niestety…
   Ale dobrze czasami wiedzieć kogo unikać!
   Musimy uwielbiać Boga w każdej sytuacji życiowej i w każdym upokorzeniu i w każdej zdradzie.

  • wobroniewiary pisze:

   31 marca – Wielki Wtorek

   (J 13,21-33.36-38)
   Jezus w czasie wieczerzy z uczniami swoimi doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi. Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. Jeden z uczniów Jego – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: Kto to jest? O kim mówi? Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: Panie, kto to jest? Jezus odparł: To ten, dla którego umaczam kawałek /chleba/, i podam mu Umoczywszy więc kawałek /chleba/, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty A po spożyciu kawałka /chleba/ wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: Co chcesz czynić, czyń prędzej. Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: Zakup, czego nam potrzeba na święto, albo żeby dał coś ubogim. A on po spożyciu kawałka /chleba/ zaraz wyszedł. A była noc. Po jego wyjściu rzekł Jezus: Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie. Rzekł do Niego Szymon Piotr: Panie, dokąd idziesz? Odpowiedział mu Jezus: Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz. Powiedział Mu Piotr: Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? życie moje oddam za Ciebie. Odpowiedział Jezus: życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz.

   https://ewangeliadlanas.wordpress.com/2015/03/30/31-marca-wielki-wtorek-wspominamy-swieta-balbine-dziewice-i-meczennice/

 2. wobroniewiary pisze:

  Prefekt Świętego Oficjum: Nie ma miłosierdzia bez prawdy!

  Nie ma miłosierdzia bez prawdy – musimy uświadomić to sobie zwłaszcza w Roku Świętym. Kościół musi przyjmować wszystkich grzeszników, owszem – ale na zasadach Bożych, a nie ludzkich.

  JE ks. abp Gerhard Ludwig kard. Müller w rozmowie z włoską agencją informacyjną ANSA skomentował ogłoszenie Roku Świętego Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

  „Rok Święty powinien służyć temu, by ludzie przypomnieli sobie, że nie ma miłosierdzia bez prawdy” – powiedział prefekt Świętego Oficjum.

  Dzisiaj często podejmuje się próby by „oddzielić od siebie człowieka i Kościół” – dodał, by stwierdzić, że miłość Boga jest w najbliższy z możliwych sposobów powiązana z prawdą. Dotyczy to także tak zwanych rozbitych rodzin, wszystkich ludzi, którzy znajdują się w tym względzie w nieregularnej sytuacji. Należy im się uwaga Kościoła, ale nie poprzez nowe podejście pastoralne, lecz poprzez prawdę. Kardynał wskazał, że Bóg kocha człowieka i sięga do historii poprzez swoją łaskę. Nie robi tego jednak, by pozwolić na wszystko tak, jak to jest, ale by dać ludziom „odnowienie, przemianę”, tak, by pogłębić ich wgląd w wiarę i rzeczywiście pozwolić im zmienić życie.

  Musimy uświadomić więc sobie, że także w roku Świętym nie może być mowy o miłosierdziu bez prawdy. „Miłosierdzie Boga bierze nas takich, jakimi jesteśmy, ale już takimi jacy jesteśmy nas nie zostawia!” – wyjaśnił kardynał.

  „Trzeba przyjmować wszystkich, to oczywiste, także grzeszników – bo wszyscy jesteśmy grzesznikami. Jednak [trzeba to robić] podług wskazań Boga, a nie według ludzkiego przemyślenia” – powiedział prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązując do nachodzącego w październiku synodu. „Czasami ludzie patrzą na pewne sprawy inaczej, niż Bóg” – dodał purpurat. W kontekście sprawy rozwodników w nowych związkach powiedział, że nie możemy głosić Ewangelii bez Krzyża. Wydaje się, że zasugerował w ten sposób, iż nie ma żadnej „łatwej” drogi, ale trzeba przyjąć posłannictwo Jezusa Chrystusa w całej jego pełni.

  http://www.fronda.pl/a/prefekt-swietego-oficjum-nie-ma-milosierdzia-bez-prawdy,49416.html

 3. Małgosia pisze:

  Jan Hruszowiec OFM
  „Dania brata Jana”(37) – 01.04 – WIELKA ŚRODA
  Dar wolności to chyba jeden z większych darów, jakie Bóg dał człowiekowi, ale chyba też najbardziej tajemniczy w nas samych. Jezus całą noc się modlił, a później rano wybrał 12 Apostołów. Sam Jezus wybrał Judasza, jednak daru wolności nie zabrał mu – uczynił to, co chciał. Bóg tak uszanował wolność człowieka, że pozwolił temu człowiekowi zdradzić Syna-Boga. Każdy odpowiada za dar wolności.

  ++++++++++++++++++
  „Dania brata Jana”(36) – 31.03 – WIELKI WTOREK
  Piotr jest przykładem, że zdrada nie może i nie zamyka drogi do Boga – Jezus mu przebaczył. Najgorsza jest zdrada, która zamyka nas na Boże miłosierdzie. Bóg nigdy nie zamyka drogi do powrotu, NIGDY! Ja sam odwracam się od możliwości powrotu, tak jak Judasz

 4. wobroniewiary pisze:

  Chcę wam zacytować ważny fragment z artykułu kard. Ratzingera i od razu powiem, że zawsze przyjmowałam Komunię św. na klęcząco i do ust i tak zamierzam, ale proszę zapoznać się z tym fragmentem artykułu i przestać najeżdżać na tych, którzy przyjmują inaczej!
  My mamy dbać i pilnować siebie (wiele jest osób, które innym chętnie by robiły rachunki sumienia, byle nie sobie)
  Czy papież Benedykt XVI był heretykiem wg was? Co powiecie o tym artykule? Autor – kard .Ratzinger,
  „Kwestia, którą przeanalizujemy, dotyczy Komunii świętej: klęcząc – stojąc, do ręki – do ust. Po pierwsze, chcę powiedzieć, że możliwe są oba warianty i proszę kapłanów o wyrozumiałość i uznanie wyboru każdego człowieka. Ponadto Was wszystkich proszę o tolerancję, by nie osądzać drugiego, który zdecydował się na inną określoną formę”

  http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/do-reki-czy-do-ust_id341

 5. kasiaJa pisze:

  Brat Jan Hruszowiec pisze na fb:
  „Faryzejska selekcja batu: „PAPIEŻ FRANCISZEK”! Zauważyłem pewną prawidłowość, a mianowicie taką, że ci co tak mocno atakują postawę polskiego duchowieństwa, wykorzystując przy tym to, co czyni i mówi Papież Franciszek, z drugiej strony nie chcą mieć nic wspólnego z tym, że ten sam Papież mocno nas wszystkich zachęca do przyjmowania Komunii św. do ust i w pozycji klęczącej. Bracie, Siostro! Skoro tak mocno chcesz by to pierwsze było skuteczne wprowadzane w życie duchownych (i masz rację), to bądź na tyle uczciwą osobą, że przyjmij też proponowane inne rzeczy przez Papieża Franciszka. Nie wybieraj z nauczania i postaw Papieża Franciszka tylko to staje się dla Ciebie walką przeciw drugiemu, ale też sam przyjmij to co proponuje. Papież Franciszek w Watykanie odmawia udzielania Komunii św. na rękę, tym co proszą, natomiast postawa stojąca jest aprobowana tylko w wyjątkowych sytuacjach. Warto zastanowić się nad tym co napisałem. A tutaj jak wygląda obecnie Komunia na Watykanie: https://www.youtube.com/watch?v=wrvf12dtPeY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s