Wielka Środa – Audiencja Generalna Ojca Świętego Franciszka

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Jutro jest Wielki Czwartek. Po południu Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, rozpocznie się Triduum Paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, będące zwieńczeniem całego roku liturgicznego.

Tridum Paschalne rozpoczyna się upamiętnieniem Ostatniej Wieczerzy. Jezus, w przeddzień swojej męki, ofiarował Ojcu swoje ciało i krew pod postaciami chleba i wina, przekazując je jako pokarm dla Apostołów, nakazując im też, aby w utrwalali pamięć o tej ofierze. Ewangelia tej uroczystości, przypominajac obrząd obmycia nóg, wyraża to samo znaczenie Eucharystii, choć z innej perspektywy. Jezus – jako sługa – obmywa nogi Szymona Piotra i pozostałych jedenastu uczniów (J 13,4 do 5). Tym proroczym gestem, wyraża On sens swojego życia i swojej męki, jako służbę Bogu i innym: “Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć” (Mk 10:45)

To stało się również podczas naszego chrztu kiedy łaska Boża obmyła nas z grzechu, a my przyoblekliśmy się w Chrystusa (Kol 3:10). Dzieje się tak za każdym razem kiedy upamiętniamy Pana w Eucharystii: jednoczymy się z Chrystusem Sługą, chcąc być posłusznymi jego przykazaniu, abyśmy się wzajemnie miłowali, tak jak On nas umiłował. (J 13:34; 15:12). Jeśli przychodzimy do Komunii Świętej, nie będąc prawdziwie przygotowanymi by sobie nawzajem obmywać stopy, nie rozpoznamy Ciała Pańskiego.

W liturgii Wielkiego Piątku rozważamy tajemnicę śmierci Chrystusa i adorujemy Krzyż. W ostatnich chwilach życia, przed oddaniem swojego Ducha Ojcu, Pan Jezus powiedział: “Wykonało się” (J 19:30). Co oznacza to słowo? Oznacza, że dzieło zbawienia dokonało się, że wszystkie Pisma znajdują swoje wypełnienie w miłości Chrystusa, w Baranku ofiarnym. Jezus, swoją ofiarą, przemienił największą niesprawiedliwość w największą miłość.

Od początku wieków są mężczyźni i kobiety, którzy świadectwem swojego życia odzwierciedlają promień tej miłości: doskonałej, pełnej, czystej. Pragnę przypomnieć heroicznego świadka naszych czasów, ks. Andrea Santoro, kapłana diecezji rzysmkiej i misjonarza w Turcji. Na kilka dni przed tym jak został zamordowany w Trabzon, napisał: “Jestem tutaj, aby żyć pośród tych ludzi i umożliwić Jezusowi by tu żył ofiarując mu moje ciało… Stajemy się zdolni do zbawienia tylko poprzez ofiarowanie własnego ciała. Zło tego świata jest niesione, a ból dzielony  kiedy przyjmujemy go w swoim ciele, aż do końca, tak, jak Jezus ” (A. Polselli, Don Andrea Santoro. Dziedzictwo, Citta’ Nuova, Rzym 2008, s. 31). Ten przykład, jak i wiele innych, dodaje nam sił byśmy ofiarowali nasze życie jako dar miłości wobec naszych braci, na wzór Jezusa.

Wielka Sobota to dzień, w którym Kościół kontempluje “spoczynek” Chrystusa w grobie, po tym jak zwyciężył w bitwie pod krzyżem. W Wielką Sobotę Kościół, po raz kolejny utożsamia się  z Maryją: cała jego wiara jest w Niej zawarta, w pierwszej i doskonałej wierzącej. W ciemności, która otacza stworzenie, Maryja zostaje sama, aby podtrzymywać płomień wiary i nadziei wbrew nadziei w zmartwychwstanie Jezusa.

W wielkiej Wigilii Paschalnej, w której ponownie rozbrzmiewa Alleluja, świętujemy zmartwychwstałego Chrystusa centrum i koniec wszechświata i historii; przychodzimy pełni nadziei  oczekując na powrót Jezusa, kiedy Wielka Noc objawi się w pełni.

Czasem ciemność nocy wydaje się przenikać duszę; czasami myślimy, “teraz już nie można nic zrobić”, a serce nie znajduje siły by kochać… Ale właśnie w tej ciemności, Chrystus zapala ogień Bożej miłości: wówczas blask rozprasza mrok i zwiastuje nowy początek. Kamień bólu został odsunięty, pozostawiając miejsce dla nadziei. Oto największa tajemnica Paschy! W tę świętą noc, Kościół przekazuje nam światło Zmartwychwstałego Chrystusa, bo nie ma już w nas żalu tych, który mówią  “teraz …”, ale jest nadzieja tych, którzy są otwarci na teraźniejszość pełną przyszłości. Chrystus pokonał śmierć a wraz z Nim także i my.  Jako chrześcijanie jesteśmy powołani, by być stróżami poranka, którzy potrafią rozpoznać znaki zmartwychwstałego Pana, podobnie jak uczyniły to kobiety i uczniowie, którzy o świcie, pierwszego dnia tygodnia przybyli do grobu.

Drodzy bracia i siostry:  w tych dniach Świętego Triduum, nie ograniczajmy się do upamiętnienia męki Pana, ale wejdźmy w tę tajemnicę, uczyńmy jego uczucia i jego postawę- naszą, jak zaprasza nas do tego Św. Paweł Apostoł. “To dążenie niech was ożywia, ono też [było] w Chrystusie Jezusie.” (Flp 2,5). Wówczas nasza Pascha będzie “dobrą Paschą.”

Słowa Ojca Świętego do Polaków

Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Drodzy bracia i siostry, w tych dniach Triduum Sacrum, przeżywając na nowo mękę naszego Pana, wejdźmy w tajemnicę i podejmijmy zachętę apostoła Pawła: „Niech was ożywiają uczucia znamienne dla Jezusa Chrystusa” (Flp 2,5). Wtedy nasze Święta będą dla nas „dobrą Paschą”.

Jutro przypada dziesiąta rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Wspominamy go jako wielkiego świadka Chrystusa cierpiącego, umarłego i zmartwychwstałego, i prosimy go, aby wstawiał się za nami, za rodzinami i za Kościołem, by światło zmartwychwstania rozjaśniało wszelkie mroki naszego życia, i napełniało na radością i pokojem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Źródło: Radio Maryja

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Papież Franciszek, Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Wielka Środa – Audiencja Generalna Ojca Świętego Franciszka

 1. wobroniewiary pisze:

  Jutro o 21.37 uczczą św. Jana Pawła II

  Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, już po raz dziewiąty przygotowało uroczystości związane z kolejną rocznicą śmierci Jana Pawła II. Każdego roku momentem wspólnym jest wieczorne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
  2 kwietnia 2005 roku Polacy się zatrzymali. Nie tylko w Wadowicach, Krakowie i Warszawie, ale w całej Polsce i na całym świecie. Wiele osób doskonale pamięta tamten czas, tamte uczucia i emocje. Ile w nas z tego zostało? – Kampania „Karol Wojtyła. Twój kandydat w codziennych wyborach” przechodzi do przeszłości, ale program Jana Pawła II pozostaje i w dalszym ciągu obowiązuje. Spotkajmy się 2 kwietnia na Placu Piłsudskiego w Warszawie i wsłuchajmy w słowa, które jeszcze nie tak dawno kierował do nas Jan Paweł II – mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II

  2 kwietnia br. Centrum Myśli JP2 zaprasza wszystkich mieszkańców stolicy na Plac Piłsudskiego w Warszawie. Od godziny 20.00 wyświetlane będą filmowe wspomnienia przyjaciół Karola Wojtyły oraz film dokumentalny „Śladami Wujka”. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 21.00 i będą kolejną okazją do wspólnego wspominania pontyfikatu Papieża Polaka.

  O 21.37, czyli w godzinie śmierci papieża, zostanie wykonany utwór „Cisza”. W czuwaniu weźmie udział metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

  Organizatorzy dodają, że dziesiąta rocznica śmierci Jana Pawła II jest też dobrą okazją, aby postawić pytanie, jaka jest Polska bez Jana Pawła II? Jacy są Polacy? Centrum Myśli Jana Pawła II będzie dalej rozwijało papieską myśl, aby w przyszłym roku zaprezentować dokument na każdy dzień, dokument dla Polski – „Konstytucję Jana Pawła II”.
  Źródło: http://gosc.pl/doc/2415462.Jutro-o-21-37-uczcza-sw-Jana-Pawla-II

 2. kasiaJa pisze:

  Kobieta będzie mogła dokonać aborcji bez wcześniejszych konsultacji. Lekarz nie będzie mógł kobiecie odmówić – liberalizowanie prawa aborcyjnego we Francji trwa. 😦

  Debatę nad zmianami zaczęło Zgromadzenie Narodowe. Francuskie regulacje o przerywaniu ciąży już teraz należą do najbardziej liberalnych w Europie. Rocznie przeprowadza się tam ok. 220 tys. aborcji.

  Do tej pory przed przeprowadzeniem aborcji pacjentka musiała dwa razy odwiedzić lekarza z przynajmniej tygodniowym odstępem. Ten był zobowiązany przedstawić kobiecie wszelkie formy pomocy państwa dla macierzyństwa, a także poinformować o potencjalnych skutkach psychologicznych i zdrowotnych aborcji. Teraz ten warunek ma zniknąć.

  Równie kontrowersyjny jest pomysł wykreślenia zapisu o klauzuli sumienia dla lekarzy. Pozwalał on personelowi medycznemu na odmowę przeprowadzenia aborcji ze względu na religię czy wyznawany światopogląd.

  We francuskich szpitalach systematycznie brakuje lekarzy gotowych przeprowadzać aborcję. Nie tylko względy moralne są tego przyczyną. Za trwający około godziny zabieg chirurgiczny wynagrodzenie dla lekarza jest jak na warunki Francji niewielkie – około 100 euro brutto.

  Obowiązująca we Francji od 40 lat ustawa legalizująca przerywanie ciąży jest systematycznie liberalizowana. W 2001 r. wydłużono z 9 do 12 tygodni termin, kiedy zabicie dziecka jest możliwe, trzy lata później na rynek zostały wprowadzone pigułki aborcyjne (dziś z ich użyciem przeprowadza się większość zabiegów). Dwa lata temu socjalistyczny rząd wykreślił z kolei warunek, aby aborcja była przeprowadzana tylko u kobiet, które znajdują się w „beznadziejnej sytuacji” rodzinnej lub finansowej. A w 2013 r. państwo zdecydowało się na całkowity zwrot kosztów aborcji.
  http://www.fronda.pl/a/francja-lekarz-nie-moze-odmowic-aborcji,49427.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s