Mocne kazanie adresowane do tzw. „świątecznych wiernych”

O. Wiktor P. Tokarski OFM:
„Świąteczni wierni” to ci, którzy w kościele na Mszy świętej pojawiają się co najwyżej kilka razy w roku, przy okazji większych uroczystości. Ich wizyty w kościele są niepowtarzalną okazją do tego, aby skierować do nich specjalne słowo.

POSŁUCHAJ KONIECZNIE – kliknij w zdjęcie

Zmartwychwstanie flickr-400x0lub pobierz: kliknij

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

21 odpowiedzi na „Mocne kazanie adresowane do tzw. „świątecznych wiernych”

 1. wobroniewiary pisze:

  Pozwól Mu zmartwychwstać w tobie
  Istotą przeżywania świąt wielkanocnych jest osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Dzięki Bożej dobroci mamy dostęp do niepojętej, cudownej rzeczywistości zwycięstwa życia i miłości nad śmiercią i nienawiścią. Bóg dokonał największego cudu w dziejach świata, „przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski” (Hbr 4,16), biegnijmy z uczniami do pustego grobu, pozwólmy Jezusowi, aby nas zbawiał.
  „Boży styl”

  Ojciec Święty Benedykt XVI opisując cud Zmartwychwstania Chrystusa użył pięknego określenia – „Boży styl”. Papież w trzecim tomie książki „Jezus z Nazaretu” pisał o subtelnym sposobie postępowania Pana Boga, który działa w ciszy i w ukryciu.
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/pozwol-mu-zmartwychwstac-w-tobie/

  • Gregorius pisze:

   O godzinie 21.10 w dzien Zmartwychwstania Naszego Zbawiciela zmarl moj tata, prosze o modlitwe za Niego.
   Godzina 21.10 to takze odniesienie do Matki Bozej z Lourdes, ktora to woda zostal w trakcie nieprzytomnosci poblogoslawiony wkrotce przed odejsciem do Wiecznosci.
   Mysle, ze jest mu tam dobrze.

 2. wobroniewiary pisze:

  Ks. kard. Dziwisz: prawda i dobro nie podlegają głosowaniu
  Prawdziwy chrześcijanin nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa. Prawda i dobro nie podlegają głosowaniu – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej.

  – Prawdziwy chrześcijanin, prawdziwy uczeń Jezusa nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa, bo prawda i dobro nie podlegają głosowaniu. Te prawa do niczego nie zmuszają. Każdy z nas ma sumienie, znamy Dekalog i mamy Ewangelię – mówił metropolita krakowski w kazaniu wygłoszonym podczas uroczystości wielkopiątkowych.

  Ksiądz Kardynał podkreślił, że w obecnych czasach istnieje pilna potrzeba “głoszenia zdrowej nauki o człowieku, małżeństwie i rodzinie”.

  – Pojawiają się bowiem systematyczne, zorganizowane próby deformowania fundamentalnej prawdy w tej dziedzinie, a nawet wprowadzania z gruntu fałszywych teorii i założeń do polskiego prawodawstwa – powiedział do dziesiątków tysięcy pielgrzymów.
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/ks-kard-dziwisz-prawda-i-dobro-nie-podlegaja-glosowaniu/

 3. Janek pisze:

  Już miało się ku wieczorowi, gdy weszliśmy
  W progi gospody. Dokoła stołu siedzieli celnicy
  O kanciastych twarzach i liczyli pieniądze.
  Bezzębny starzec szczypał cnotliwą Zuzannę,
  Szulerzy trzymali w dłoniach
  Zatłuszczone karty, a ich palce
  Podobne były do skaczących marionetek.
  Wiało z ich głosów kwaśnym winem i kłamstwem.

  Usiedliśmy za samotnym stołem,
  Na którym leżał chleb,
  Podróżny zaczął mówić, a mowa Jego
  Z wolna przechodziła w śpiew:
  «Spójrz, Kleofasie, na tych ludzi.
  Są bardzo rzeczywiści i bardzo dosłowni,
  Gdyż wiedzą o sobie tylko tyle,
  Że istnieją. Ale to jest mało, zbyt mało,
  By być człowiekiem.
  Zapomnieli, że są ojczyzną Boga.
  Albowiem człowiek jest czymś więcej
  Niż tylko absurdem,
  Chociaż został zwyciężony przez absurd».
  I ujął w dłonie krągły bochen chleba,
  I przełamał go, i znikł, jak znika
  Każde poznanie na ziemi.

  A chleb mówił:

  «Chwal Pana,
  Chwal Go w świątyni i na pagórku,
  Chwal Go na Okopach Świętej Trójcy,
  W katakumbach ostatnich wartości.

  Chwal Go prozą, wierszem lub dialogiem,
  Kolorem, marmurem i muzyką,
  Na fortepianach, skrzypcach i fletach,
  Chwal Go skokiem cyrkowca i na trampolinie,
  Hodowlą róż, pasterstwem i rybołówstwem,
  Rolnictwem, przemysłem, handlem i nauką
  Chwal Pana.

  Chwal Pana,
  Który zawiązał twoje rany
  I rozwiązał twoje grzechy,
  Oczy otworzył ślepcom,
  Oswobodził więźniów,
  Oznaczył liczbę gwiazd
  I wszystkim ludziom, rzeczom i pojęciom
  Nadał imiona.

  Chwal Pana,
  Który przezwyciężył własną śmierć
  I ocalił cię od samotności,
  Albowiem twoja samotność
  Jest pozorna, gdyż jest fragmentem
  Jego obecności.

  Tak mówił chleb.
  Przełamany chleb.

  /Roman Brandstaetter „Spotkanie w Emaus” (fragmenty)/

  Wesołego Alleluja!

 4. Maria Magdalena pisze:

  Biedroń zabronił wywieszenia portretu Jana Pawła II na słupskim ratuszu
  Od dziewięciu lat w rocznicę śmierci Jana Pawła II – 2 kwietnia – na słupskim ratuszu wywieszano portret papieża, który został honorowym obywatelem miasta. W tym roku portret Jana Pawła II wywieszono nielegalnie…

  Mieszkańcy miasta byli przyzwyczajeni do tego, że 2 kwietnia na ratuszu wywieszany jest portret papieża Polaka. W tym roku burmistrz Robert Biedroń, mimo dziesiątej rocznicy śmierci Jana Pawła II, postanowił zrezygnować z tego zwyczaju.

  – Portret Jana Pawła II nie pojawił się na fasadzie ratusza, bo prezydent Biedroń dba o neutralność magistratu – powiedziała „Dziennikowi Bałtyckiemu” Karolina Chalecka z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Słupsku

  http://www.pch24.pl/biedron-zabronil-wywieszenia-portretu-jana-pawla-ii-na-slupskim-ratuszu,34998,i.html

 5. wobroniewiary pisze:

  Dla zestawienia: z jednej strony świąteczni koszyczkowi katolicy i ci, których wiara jest wypróbowana w ogniu

 6. wobroniewiary pisze:

  Wstrząsająca profanacja w Wielkanoc! Na przykościelnym cmentarzu zbezczeszczono grobowiec. Zostały wykradzione ludzkie szczątki

  Policja poszukuje wandali, którzy zbezcześcili przykościelny grobowiec w Lęborku na Pomorzu. Wszystkie tropy wskazują na to, że przestępstwa dopuścili się minionej nocy. Z miejsca spoczynku zniknęły kości zmarłego.
  Funkcjonariuszy zawiadomił proboszcz miejscowej parafii, który otrzymał taką informację od wiernych. Parafianie zmierzający na poranną Mszę św. zauważyli otwarte drzwi do jednego z rodzinnych grobowców. Widok, jaki zastali na miejscu był przerażający – dwie z trzech trumien były otwarte.
  Policja na razie nie zdradza szczegółów sprawy, ale jak dowiedział się reporter RMF FM, z jednej trumny zniknęły szczątki spoczywającej w niej osoby.
  Sprawą zajmuje się policyjna specgrupa, która prowadzi poszukiwania przy pomocy wyszkolonych psów tropiących.
  Za: http://wpolityce.pl/kryminal/239884-wstrzasajaca-profanacja-w-wielkanoc-na-przykoscielnym-cmentarzu-zbezczeszczono-grobowiec-zostaly-wykradzione-ludzkie-szczatki

 7. Jeremiasz pisze:

  Mocnych kazań dzisiaj brakuje, Pan Jezus sam nie szczędził słów faryzeuszom a nawet swoich umiłowanym Apostołom.
  Dziękuję Chryste że zmartwychwstałeś.

 8. wobroniewiary pisze:

  Ks. Tomasz Kancelarczyk na fb 🙂
  „Ja wiem, że to nie jest na poziomie ale oddaje to co ja sam myślę o liście ,,zatroskanych” o losy Kościoła do papieża Franciszka”.
  http://www.wykop.pl/link/2481923/jest-odpowiedz-stolicy-apostolskiej-na-list-otwarty-adama-michnika-do-papieza/

 9. wobroniewiary pisze:

  Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego – Poniedziałek Wielkanocny
  Dzień czwarty: Dusze pogan i nie znających jeszcze Jezusa

  Dziś sprowadź mi dusze pogan i tych którzy mnie jeszcze nie znają, i onich myślałem w gorzkiej swej męce, a przyszła ich gorliwość pocieszyła Serce Moje. Zanurz ich w morzu miłosierdzia Mojego.

  Jezu najlitościwszy, który jesteś światłością świata całego, przyjmij do mieszkania najlitościwszego Serca swego dusze pogan, ktśre Cię nie znają; niechaj promienie Twej łaski oświecają ich, aby oni wraz z nami wysławiali dziwy miłosierdzia Twego, i nie wypuszczaj ich z mieszkania najlitościwszego Serca swego.

  Niech światło Twej miłości,
  Oświeci dusz ciemności,
  Spraw, aby Cię dusze poznały,
  I razem z nami miłosierdzie Twe wysławiały.

  Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia na dusze pogan i tych, co Cię jeszcze nie znają, a które są zamknięte w najlitościwszym Sercu Jezusa. Pociągnij ich do światła Ewangelii. Dusze te nie wiedzą, jak wielkim jest szczęściem Ciebie miłować; spraw, aby i one wysławiały hojność miłosierdzia Twego na wieki wieczne. Amen. (1216-1217)

  Koronka do Miłosierdzia Bożego
  http://sanctus.pl/index.php?doc=178&podgrupa=243

 10. wobroniewiary pisze:

  Papież upomina się o prześladowanych

  Niech wspólnota międzynarodowa nie odwraca oczu od prześladowań chrześcijan – apelował papież Franciszek po południowej modlitwie „Regina Coeli” na placu św. Piotra w Watykanie.

  Wskazał, że prześladowani i zabijani wyznawcy Chrystusa są „naszymi męczennikami”, liczniejszymi niż w początkach chrześcijaństwa. – Niech wspólnota międzynarodowa nie będzie niemym i obojętnym świadkiem w obliczu tej niedopuszczalnej zbrodni, stanowiącej niepokojące odejście od najbardziej podstawowych praw człowieka – wezwał Ojciec Święty.

  Swe rozważanie przed maryjną modlitwą poświęcił wierze w zmartwychwstanie Chrystusa, która jest najpiękniejszym darem, „jaki chrześcijanin może i powinien ofiarować braciom”. – Nieustannie powtarzajmy więc wszystkim i każdemu z osobna: Chrystus zmartwychwstał! Powtarzajmy to słowami, ale przede wszystkim przez świadectwo życia. Radosna nowina o zmartwychwstaniu powinna jaśnieć na naszym obliczu, w naszych uczuciach i postawach, w sposobie, jak traktujemy innych – tłumaczył papież.

  Wyjaśnił, że „głosimy zmartwychwstanie Chrystusa, kiedy Jego światło rozjaśnia najciemniejsze momenty naszego życia i możemy je dzielić z innymi; kiedy potrafimy się śmiać się z tymi, którzy się śmieją i płakać z tymi, którzy płaczą; gdy idziemy obok tych, którzy są smutni i którym grozi zatracenie nadziei; kiedy mówimy o naszym doświadczeniu wiary tym, którzy poszukają sensu i szczęścia”.

  Tekst papieskiego przemówienia:

  Drodzy bracia i siostry, dzień dobry i raz jeszcze dobrych Świąt Paschalnych!

  W dzisiejszy Poniedziałek Wielkanocny Ewangelia (Mt 28,8 do 15) przedstawia nam relację kobiet, które udawszy się do grobu Jezusa, zastały go pustym i zobaczyły anioła, który oznajmił im, że Chrystus zmartwychwstał. A kiedy pobiegły, aby zanieść tę wiadomość uczniom, spotkały samego Jezusa, który im powiedział: „Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą” (w. 10). Galilea jest „peryferią”, gdzie Jezus rozpoczął swoje nauczanie. Stamtąd rozprzestrzeniać się będzie Ewangelia Zmartwychwstania, aby była głoszona wszystkim i każdy mógł spotkać Jego, Zmartwychwstałego, obecnego i działającego w historii. Także i dziś jest On z nami tutaj na placu.

  Tak więc orędzie, jakie Kościół powtarza od pierwszego dnia to: „Chrystus zmartwychwstał!”. Przez chrzest w Nim także i my zmartwychwstaliśmy, przeszliśmy ze śmierci do życia, z niewoli grzechu do wolności miłości. Oto dobra wiadomość, do jakiej przekazywania innym jesteśmy wezwani, i to w każdym środowisku, ożywiani Duchem Świętym. Wiara w zmartwychwstanie Jezusa i nadzieja, jaką On nam przyniósł to najpiękniejszy dar, jaki chrześcijanin może i powinien ofiarować braciom. Nieustannie powtarzajmy więc wszystkim i każdemu z osobna: Chrystus zmartwychwstał! Potwórzmy to wszyscy tu na placu: Chrystus zmartwychwstał! Jeszcze raz: Chrystus zmartwychwstał! Powtarzajmy to słowami, ale przede wszystkim przez świadectwo życia. Radosna nowina o zmartwychwstaniu powinna jaśnieć na naszym obliczu, w naszych uczuciach i postawach, w sposobie, jak traktujemy innych.

  Głosimy zmartwychwstanie Chrystusa, kiedy Jego światło rozjaśnia najciemniejsze momenty naszego życia i możemy je dzielić z innymi; kiedy potrafimy się śmiać się z tymi, którzy się śmieją i płakać z tymi, którzy płaczą; gdy idziemy obok tych, którzy są smutni i którym grozi zatracenie nadziei; kiedy mówimy o naszym doświadczeniu wiary tym, którzy poszukają sensu i szczęścia. To poprzez naszą postawę, nasze świadectwo, nasze życie mówimy, całą duszą: Jezus zmartwychwstał!

  Przeżywamy dni Oktawy Wielkanocnej, ośmiu dni podczas której towarzyszy nam radosna atmosfera zmartwychwstania. To ciekawe, liturgia traktuje całą oktawę jako jeden dzień, aby pomóc nam wejść w tajemnicę, aby jej łaska odcisnęła się w naszym sercu i w naszym życiu. Wielkanoc jest wydarzeniem, które przyniosło radykalną nowość dla każdej istoty ludzkiej, dla historii i dla świata: jest zwycięstwem życia nad śmiercią, jest świętem przebudzenia i odrodzenia. Pozwólmy, aby nasze życie zostało zdobyte i przemienione przez Zmartwychwstanie!

  Prośmy Najświętszą Maryję Pannę, milczącego świadka śmierci i zmartwychwstania swego Syna, aby wzrastała w nas radość wielkanocna. Uczynimy to teraz odmawiając modlitwę „Regina Caeli”, która w okresie wielkanocnym zastępuje modlitwę „Anioł Pański”. W tej modlitwie, przerywanej przez: „Alleluja”, zwracamy się do Maryi, zachęcając ją do radowania się, ponieważ Ten, którego nosiła w swoim łonie zmartwychwstał, jak obiecał i powierzamy się jej wstawiennictwu. W istocie nasza radość jest odbiciem radości Maryi, ponieważ to Ona strzegła i wiernie strzeże spraw Jezusa. Odmówmy zatem tę modlitwę ze wzruszeniem dzieci, które są szczęśliwe, ponieważ ich Matka jest szczęśliwa.

  [po modlitwie:] W tej pięknej atmosferze paschalnej serdecznie pozdrawiam was wszystkich, drodzy pielgrzymi, przybyli z Włoch i całego świata, aby uczestniczyć w tej chwili modlitwy. Ze szczególną radością witam delegację ruchu Shalom, która przybyła na ostatni etap sztafety solidarności, mającej na celu podniesienie świadomości opinii publicznej o prześladowaniu chrześcijan na świecie. Wasza droga po ulicach dobiegła końca, ale wszyscy powinni kontynuować duchową pielgrzymkę intensywnej modlitwy, konkretnego udziału oraz namacalnej pomocy, aby bronić i chronić naszych braci i siostry prześladowanych, wypędzonych, zabijanych, ścinanych, tylko z tego powodu, że są chrześcijanami. Są oni naszymi męczennikami. Jest ich wielu. Możemy powiedzieć, że jest ich więcej, niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Niech wspólnota międzynarodowa nie będzie niemym i obojętnym świadkiem w obliczu tej niedopuszczalnej zbrodni, stanowiącej niepokojące odejście od najbardziej podstawowych praw człowieka. Ogromnie pragnę, aby wspólnota międzynarodowa nie odwracała spojrzenia w inną stronę.

  Każdemu z was życzę przeżywania w radości i spokoju tego tygodnia, w którym stale przeżywamy radość Zmartwychwstania Chrystusa. Aby przeżywać bardziej intensywnie ten czas – powracam ciągle do tej samej kwestii – warto przeczytać codziennie fragment z Ewangelii, która mowa o zmartwychwstaniu. Codziennie mały fragment Ewangelii, w którym mowa o wydarzeniu zmartwychwstania. Warto, byśmy tak czynili.

  Wszystkim życzę dobrych i radosnych Świąt Wielkanocnych! Proszę was, nie zapominajcie modlić się za mnie. Smacznego obiadu i do zobaczenia!
  Za: http://gosc.pl/doc/2421752.Papiez-upomina-sie-o-przesladowanych

 11. BKCD pisze:

  Nasz Pan Zmartwychwstał !

  Niech Zmartwychwstały Chrystus
  objawia Swoją Moc w każdym dniu,
  Niech otacza Swym pokojem serce
  i wszystkie podejmowane w nim decyzje,
  Niech przychodzi na nowo z zapałem,
  miłością i cierpliwością.

  Życzę wciąż trwającej i świeżej wiary
  oraz siły płynącej od Zmartwychwstałego.
  Przede wszystkim kroczenia w codzienności,
  która rozpoczyna się od spojrzenia w Oblicze Jezusa.

  Pozdrawiam z życzeniami dla Wszystkich

 12. wobroniewiary pisze:

  Z końcówki II-ego tomu „Oczami Jezusa”:

  ŚWIĘTY JUDA, 1 LISTOPADA 1996
  Dzięki wierze i miłości możecie poznać uzdrawiającą moc Boga
  Kiedy okażecie Mu miłość i uwierzycie, że wszystko jest możliwe dzięki Jego Miłości, stanie się cud!

 13. wobroniewiary pisze:

  To ta pieśń mi.in. będzie śpiewana na koncercie charytatywnym we Francji (dochód dla prześladowanych chrześcijan) a tymczasem w metrze zabroniono reklamy koncertu (przez słowo chrześcijański, bo nie wolno).
  Posłuchajmy, bo warto 🙂

  • mariaP pisze:

   Cuda sie zdarzają !

   ***
   Wyrażenie „na rzecz chrześcijan wschodnich” będzie figurować na plakatach w paryskim metrze, zapowiadających koncert grupy „Les Prêtres”. Zapowiedział to szef Autonomicznego Zarządu Transportu Paryskiego (RATP), Pierre Mongin.
   RATP ocenzurowała plakaty 2 kwietnia, powołując się na świeckość państwa, co wywołało żywą polemikę we Francji. Krytykowane za swe posunięcie władze RATP początkowo zaproponowały umieszczenie na afiszach nazwy stowarzyszenia pomagającego chrześcijanom wschodnim „L’Oeuvre d’Orient”, które ma dysponować pieniędzmi pochodzącymi z koncertu, jednak 6 kwietnia zmieniły zdanie.
   Zgodziły się, by na kolejnej serii plakatów znalazły się słowa „na rzecz chrześcijan wschodnich”.

   W sprawie zabrał głos premier Francji, skądinąd znany obrońca świeckości państwa. Na swym koncie na Twitterze Manuel Valls napisał: „Skończmy z bezpłodnymi dyskusjami! Wesprzyjmy chrześcijan wschodnich, ofiary obskuranckiego terroru. RATP powinien wykonywać swe obowiązki”.

   http://info.wiara.pl/doc/2423129.Chrzescijanie-wschodni-w-paryskim-metrze

 14. robert pisze:

  Gregorius będę modlił się za duszę Twojego Taty by Dobry Bóg przyjął jego duszę do swego domu już teraz.Mój Tata zmarł 1 marca tego roku więc wiem co czuje Twoje serce.Gdyby nie nasz Ojciec ,Bóg Ojciec każda śmierć byłaby rozpaczą i beznadzieją a tak jest nadzieją i pewnością że Dobry Bóg czeka tam na każdego z nas.Trzymaj się!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s