Papież Franciszek ostro o gender: To przejaw frustracji

Ojciec Święty Franciszek wskazał, że nie wolno nam usuwać różnicy między płciami. Bóg stworzył na swoje podobieństwo mężczyznę i kobietę, nie tylko jako jednostki, ale także jako parę.

„A wreszcie rzekł Bóg: ‘Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!’”.

W centrum dzisiejszej katechezy Ojca Świętego Franciszka stały różnice oraz wzajemne sobie odpowiadanie mężczyzny i kobiety. Papież podkreślił, że różnica między płciami należy do obrazu Bożego, na podobieństwo którego został stworzony człowiek. Jesteśmy obrazem Pana jako mężczyźni i kobiety, ale także – jako pary. Bez doświadczenia przeciwności mężczyzn i kobiet człowiek nie mógłby wzrastać harmonijnie, nie mógłby właściwie zrozumieć tego, co oznacza bycie mężczyzną lub kobietą.

Papież podkreślił, że współczesna kultura daje nam nowe możliwości, byśmy mogli pogłębić nasze rozumienie tej różnicy płci. Niestety, jednocześnie kultura ta przynosi także zwątpienie i sceptycyzm. Wikariusz Chrystusa zadał pytanie, czy, na przykład, teoria gender nie jest często tylko wynikiem frustracji i rezygnacji, czy nie chce usunąć różnicy między płciami, bo po prostu nie potrafi dojść z tym faktem do ładu.

Jednak usuwanie różnić „nie jest rozwiązaniem, ale problemem” – wskazał papież. Bóg powierzył ziemię związkowi między mężczyzną a kobietą. Dlatego wstrząsy, kruszenie się tego związku, będą miały swoje bardzo poważne konsekwencje.

Ojciec Święty Franciszek podkreślił, że należy wciąż zrobić o wiele więcej dla kobiet, tak, by przydać więcej siły zasadzie wzajemności między mężczyzną a kobietą. Przykładem i drogą jest tu dla nas postępowanie Jezusa Chrystusa wobec kobiet – trzeba naśladować Go z kreatywnością i odwagą. Wciąż trzeba zrobić wiele, by pogłębić rozumienie „geniusza” kobiet, które na wszystko patrzą „innymi oczyma”, uzupełniając i wypełniając myślenie mężczyzn.

Z drugiej strony musimy głęboko zastanowić się nad związkiem pomiędzy powszechnym kryzysem zaufania Bogu a kryzysem związku między mężczyzną a kobietą. Utrata wiary w Boga „prowadzi do konfliktu i podziału między mężczyzną a kobietą” – pouczył nas Franciszek. Jest dlatego niezwykle ważne, by na nowo odkryć piękno planu stworzenia, który obejmuje także podobieństwo do Boga w związku między mężczyzną a kobietą.

********
Papież Franciszek o gender: „Demoniczna ideologia”

Rok temu podczas wizyty austriackich biskupów papież również odniósł się do ideologii gender.
Podczas spotkania z austriackimi biskupami papież Franciszek określił gender mianem „demonicznej ideologii” – ujawnił na swoim blogu biskup pomocniczy Salzburga Andreas Laun.

Ojciec Święty przyjął w Watykanie austriackich hierarchów na przełomie stycznia i lutego. Mówił m.in., że ich obowiązkiem jest wierne przekazywanie kościelnej nauki o małżeństwie. Według biskupa Launa właśnie przy tej okazji padło pytanie o stosunek papieża do gender. W odpowiedzi biskupi mieli usłyszeć określenie „demoniczna”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Papież Franciszek i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Papież Franciszek ostro o gender: To przejaw frustracji

 1. wobroniewiary pisze:

  Papież przypomina o szatanie – i są wspaniałe efekty
  Franciszek nieustannie podkreśla, że diabeł istnieje realnie i chce uwieść człowieka. Brytyjski „The Telegraph” łączy papieskie nauczanie z ewidentnym wzrostem zainteresowania egzorcyzmami.

  Brytyjski „The Telegraph” informuje, że w Europie coraz więcej osób pragnie poddać się egzorcyzmom, świadoma fatalnego wpływu diabła na ich życie. Według dziennika jest to owoc nauczania Ojca Świętego Franciszka, który bardzo wyraźnie przypomina o działalności szatana w ludzkim życiu.

  „Diecezje w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i w innych miejscach notują ogromny wzrost liczby osób twierdzących, że zostały zniewolone [przez diabła]” – pisze „The Telegraph”. Dziennik dodaje, że biskupi odpowiadają powoływaniem nowych egzorcystów, którzy mają nieść ludziom w tym zakresie pomoc.
  http://www.fronda.pl/a/papiez-przypomina-o-szatanie-i-sa-wspaniale-efekty,50064.html

 2. Aneta pisze:

  Mistyczka i charyzmatyczka Myrna jest JUŻ w Polsce!
  http://www.fronda.pl/a/mistyczka-i-charyzmatyczka-myrna-jest-juz-w-polsce,50077.html

  A czy będzie z nią spotkanie w Warszawie? Może ktoś wie?

 3. Małgosia pisze:

  NEW AGE – religią szatana
  New Age (czytaj: nju ejcz) oznacza: nowa era. Ruch New Age łączy nauczanie religii wschodnich z tajemniczym nauczaniem, z gnozą i spirytyzmem opartym na ezoterycznym (tajemniczym) nauczaniu przekazywanym przez demonów.Wyjaśnijmy, że gnoza to tajemnicze poznanie Chrystusa, odbywające się poprzez pisma dla wtajemniczonych, które podawały informacje nie zamieszczone w Ewangelii. Z tego powodu ci wtajemniczeni uważali się jakby za wyższych od innych chrześcijan, byli ponad prawdą zwykłych ludzi, ponad dobrem i złem. New Age obejmuje wszelkie odmiany okultyzmu jak: jasnowidzenia, astrologię, hipnozę, praktykę jogi, mitologię, panteizm, wiarę w reinkarnację, praktykę czarnej magii.

  Na miejsce Boga New Age wynosi Lucyfera. David Spangler, jeden z liderów New Age w Szkocji, pisze nawet o potrzebie poświęcenia się Lucyferowi, które to poświęcenie otwiera bramę do pełni światła, czytaj: raczej pełni ciemności.: „To szczególna brama, przez którą każda osoba musi przejść, jeśli całkowicie ma wejść w obecność jego światła i pełni” (Cytuję za: M.B. Schilink. New Age. Lublin 1992 s.14). Według Spangler, to właśnie Lucyfer ma oświecić cały świat.
  http://pawelloo71.bloog.pl/id,338328174,title,NEW-AGE-religia-szatana,index.html?smoybbtticaid=614b19

 4. Armand pisze:

  To jest prawdziwy papież. Nie boi się mówić co rządzi kościołem 😀

 5. Maria Magdalena pisze:

  Benedykt XVI często myśli już o śmierci
  Benedykt XVI przygotowuje się już na śmierć – mówi jego prywatny sekretarz, abp Georg Gänswein. „To oczywiste, że człowiek, który wkrótce skończy 88 lat, o tym myśli” – stwierdza.

  Emerytowany biskup Rzymu Benedykt XVI przygotowuje się już na śmierć – mówi jego prywatny sekretarz, abp Georg Gänswein. „To oczywiste, że człowiek, który wkrótce skończy 88 lat, o tym myśli” – powiedział arcybiskup w wywiadzie dla włoskiej stacji „Retequattro”, który wyemitowano we wtorek wieczorem.

  „Kilka razy o tym rozmawialiśmy, papież i ja, chociaż jest przecież bardzo dyskretną i powściągliwą osoba” – dodał arcybiskup.

  Sekretarz Benedykta XVI był pytany o tę sprawę w związku z dwoma nadchodzącymi w tym tygodniu rocznicami. W czwartek Józef Ratzinger obchodzi bowiem swoje 88. urodziny. Z kolei 19 kwietnia przypada dziesiąta rocznica obrania go papieżem.

  Od swojego ustąpienia z tronu biskupa Rzymu przed dwoma laty Benedykt XVI mieszka w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Abp Gänswein podkreśla, że emerytowany papież ma bardzo dobry kontakt z Ojcem Świętym Franciszkiem, który od czasu do czasu odwiedza swojego poprzednika.
  http://www.fronda.pl/a/benedykt-xvi-czesto-mysli-juz-o-smierci,50056.html

 6. AnnaSawa pisze:

  Ku pokrzepieniu tym razem, raz jeszcze………

  Dobra wiadomość! Jezusa poznaje coraz więcej osób!
  http://www.fronda.pl/a/dobra-wiadomosc-jezusa-poznaje-coraz-wiecej-osob,49300.html

  Dzięki papieżowi Franciszkowi wierni odkrywają na nowo sakrament spowiedzi – powiedział w Radiu Watykańskim ksiądz Krzysztof Nykiel z Penitencjarii Apostolskiej, zwanej Trybunałem Pokuty. To najwyższy urząd w Kościele rozpatrujący kwestie sumienia.
  http://www.rp.pl/artykul/1065091.html

  Ja również zaobserwowałam większą ilość osób w kościołach (przynajmniej tam gdzie chodziłam)
  od np 8-10 lat oraz ( i to bardzo wyraźnie !) większą liczbę ludzi przystępujących do spowiedzi.
  Podczas ostatnich Świąt Wielkiej Nocy mój proboszcz wyraził zadowolenie, że tak w tym roku więcej osób przystępowało do spowiedzi w Wielką Sobotę…..nawet niektórzy podobno się pytali „czy nie można by było zorganizować więcej księży przy konfesjonałach” :). Ja stałam w kolejce godzinę :).

  I jeszcze jedno, co znalazłam ostatnio:

  Film pokazuje spektakl inspirowany objawieniami Cataliny Rivas z Boliwii, wykonany przez aktorów teatru im. Józefa Węgrzyna w Ełku.

  Catalina Rivas w swojej książce „Tajemnica Mszy Świętej” pisze:

  „Jest to świadectwo, które muszę i chcę dać całemu światu dla większej chwały Bożej i dla zbawienia tych, którzy chcą otworzyć serca Panu. Także po to, by wiele osób konsekrowanych Bogu na nowo roznieciło w sobie ogień miłości do Chrystusa; niektórzy z nich mają ręce posiadające władzę, by uobecniać Go w tym świecie, tak by stał się naszym pokarmem. Dla innych, aby przełamali „praktykę rutyny” w przyjmowaniu Go i na nowo ożywili w sobie zadziwienie nad codziennym spotkaniem z Miłością. I dla moich świeckich braci i sióstr na całym świecie, aby żyli wielkodusznie tym największym cudem: celebracją Eucharystii”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s