Złóż życzenia Benedyktowi XVI

Emerytowany biskup Rzymu kończy dziś 88 lat. A 19 kwietnia będzie rocznica jego wyboru na Stolicę Piotrową. To doskonała okazja, by złożyć Benedyktowi XVI życzenia, podziękować i przede wszystkim pamiętać o nim w modlitwie. Zachęcamy do wpisywania życzeń w komentarzach.

Urodził się 16 kwietnia 1927 roku, papieżem został wybrany na konklawe 19 kwietnia 2005 r., a od dwóch lat – po rezygnacji z posługi papieskiej 28 lutego 2013 r. – jako papież senior żyje w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich. Jak sam zapowiedział, chce być obecny, ale niewidoczny. Poświęca się medytacji i modlitwie, a kierowanie Kościołem pozostawił w pełni swemu następcy Franciszkowi.

Niemiecki kardynał i prefekt Kongregacji Nauki Wiary, Joseph Ratzinger, już przed konklawe wymieniany był wśród możliwych następców św. Jana Pawła II. Ten znakomity teolog uchodził za gwaranta kontynuacji linii swoich poprzedników.

Bardziej zaskakujące niż wybór było ustąpienie Benedykta XVI. Po ośmiu latach pracowitego pontyfikatu czuł, że jest u kresu sił fizycznych. Ten odważny krok 85-letniego wówczas Pontifexa spotkał się ze zrozumieniem i szacunkiem Kościoła i opinii publicznej, do dziś też jest przedmiotem rozważań kanonistów. Od czasu ustąpienia papież senior bardzo rzadko pojawia się publicznie – dotychczas tylko czterokrotnie, m.in. na kanonizacji swoich poprzedników Jana XXIII i Jana Pawła II w kwietniu 2014 r., a ostatnio na konsystorzu 14 lutego br. w bazylice św. Piotra.

Benedykt XVI mieszka w odległości niespełna 200 metrów od swego następcy Franciszka, w trzypiętrowym budynku klasztornym na zboczu wzgórza watykańskiego. Jak ujawnił jego wieloletni prywatny sekretarz, abp Georg Gänswein, papież senior modli się, medytuje, utrzymuje rozległą korespondencję i 3-4 razy w tygodniu przyjmuje gości. Jako prefekt Domu Papieskiego, abp Gänswein służy papieżowi Franciszkowi, pozostając jednocześnie w dalszym ciągu sekretarzem Benedykta XVI i mieszka w tym samym klasztorze. Dom prowadzą im cztery członkinie stowarzyszenia „Memores Domini”, które wcześniej pracowały w Pałacu Apostolskim.

Papież senior ma stały program dnia: o 7,45 sprawuje Mszę św., potem je śniadanie. Benedykt XVI oddaje się modlitwie, lekturze, bogatej korespondencji i czasem przyjmuje gości. Dwa razy dziennie spaceruje: krócej po obiedzie na klasztornym tarasie, na dłuższy spacer udaje się po południu, kiedy wraz ze swoim sekretarzem idą do groty Matki Bożej z Lourdes, by tam odmówić różaniec.

Mimo podeszłego wieku Benedykt XVI ciągle ma żywy umysł. Trudności sprawia mu natomiast chodzenie, dlatego też część swego spaceru odbywa pojazdem golfowym, a część z pomocą „chodzika”. Również w domu coraz częściej skazany jest na pomoc w chodzeniu. Po modlitwie wieczornej w kaplicy ok. godziny 21.00 Benedykt XVI idzie do swoich pokoi. – Często gra na fortepianie, m.in. pieśni kościelne, ale „żelaznym” punktem jest zawsze Mozart – zdradza abp Gänswein.

Co dwa-trzy miesiące swego poprzednika odwiedza papież Franciszek. Czyni to zazwyczaj przed podróżą zagraniczną lub bezpośrednio po niej, ale także z okazji świąt kościelnych. Po raz ostatni odwiedził go we wtorek w Wielkim Tygodniu. Z reguły w tych spotkaniach uczestniczą sekretarze obu z nich. Sekretarze i panie z „Memores Domini” siadają w jadalni na parterze, podczas gdy Benedykt XVI w saloniku na pierwszym piętrze odbywa rozmowę w cztery oczy ze swoim gościem. O treści tych rozmów nic nie wiadomo, ale można przypuszczać, że Franciszek opowiada swemu poprzednikowi o aktualnych sprawach i od czasu do czasu prosi o radę. Ale niezależnie od tych wizyt obaj są często w kontakcie telefonicznym.

W związku z 10. rocznicą wyboru Benedykta XVI nie jest planowana żadna uroczystość. Na pewno z Ratyzbony przyjedzie brat papieża, ks. Georg Ratzinger. Wspólnie odprawią Mszę św., zjedzą razem obiad i powspominają.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Bawarii. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1951 r. W wieku 26 lat rozpoczął działalność naukową, początkowo jako wykładowca dogmatyki i teologii fundamentalnej we Fryzyndze, następnie był profesorem w Bonn, Münster, Tybindze i Ratyzbonie. 24 marca 1977 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem metropolitą Monachium i Fryzyngi, a wkrótce potem, na konsystorzu 27 czerwca tegoż roku powołał go w skład Kolegium Kardynalskiego. Od 25 listopada 1981 r. kard. Ratzinger był prefektem Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a od 30 listopada 2002 r. również dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 r., jako pierwszy od kilkuset lat następca św. Piotra zrezygnował z urzędu papieskiego 28 lutego 2013 r.

źródło: Gość Niedzielny

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Złóż życzenia Benedyktowi XVI

 1. Maria Magdalena pisze:

  Wszystkiego najlepszego Ojcze Benedykcie, nasz kochany papieżu-emerycie. Niech Cię NMP otacza płaszczem swojej opieki, Anioł Stróż nie odstępuje ani na chwilę i służ Kościołowi jeszcze długi czas swoim krzyżem i modlitwami

 2. Drogi Ojcze Benedykcie dziękuję Panu za Twoją mądrość w słowach skierowanych do nas wiernych. Wsłuchiwałam się w nie z zapartym tchem i ” przepraszałam” w sercu ” mojego” JP2 że tak Twoje słowo przenikało mój umysł. Długich lat życia !

 3. Elżbieta pisze:

  Błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej ,każdego dnia.

 4. AnnaMaria pisze:

  Zdrowia i Błogosławieństwa Bożego i czułej opieki Matki Bożej!!!
  Dziękuje za prace teologiczne i wiele mądrych słów, które pomagają mi w życiu!

 5. fornal53 pisze:

  Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień i wytrwałości w niesieniu codziennego krzyża.

 6. CIERPIACA pisze:

  Kochany Ojcze Benedykcie….Zycze Ojcu zdrowia ,opieki Matki Bozej i Darow Ducha Swietego na kazdy dzien…..dziekuje za przekazanie nam Polakom ,wiary, pokory mimo swoich cierpien,jak rowniez nadziei i milosci ,ktora czerpiemy z Krzyza Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Nigdy o Tobie Ojcze Swiety nie zapomne, codziennie modle sie za Ojca w Rozancu…….Gorace Bog zaplac…Polka mieskajaca obecnie w Hamburgu.

 7. Sylwia pisze:

  Życzę Ci Ojcze Święty ,dużo zdrowia opieki Matki Bożej , dziękuję Ci za tą twoją mądrość , za to że Jesteś !

  • Maria Magdalena pisze:

   Benedykt XVI, który skończył dziś 88 lat, wciąż jest w świetnej kondycji. By uczcić dziś swoje urodziny wraz ze starszym bratem i licznymi gośćmi z Bawarii pozwolił sobie na kufel dobrego, bawarskiego piwa.

   Benedykt XVI z okazji swoich 88. urodzin został odwiedzony przez swojego starszego brata, Georga Ratzingera. Towarzyszyli im także bawarscy przewodnicy górscy (niem. Gebirgsschütze) oraz abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz emerytowanego papieża.

   Bawarczycy przywieźli ze sobą piwo (Traunsteiner Hofbräu), którym poczęstował się także jubilat oraz jego starszy, 91-letni brat. Jak widać emerytowany papież wciąż jest w świetnym zdrowiu, skoro w wieku 88 lat może pozwolić sobie na wypicie z uśmiechem kufla piwa!

   Warto dodać, że ponad 30-osobowa załoga bawarskich przewodników przywiozła też dla Józefa Ratzingera bialą kiełbasę i płyty z muzyką ludową. Specjalnie dla jubilata zagrano ponadto marsz „Moja ojczyzna” (Mein Heimatland).
   http://www.fronda.pl/a/benedykt-xvi-wypil-na-urodziny-piwo,50136.html

   • wobroniewiary pisze:

    Normalna scena, normalne życie – czasami sobie tylko myślę co by „niektórzy napisali jakby ów kufel trzymał w ręku papież Franciszek, zrobiliby z niego pijaka i żarłoka… ale wtedy mówię „Zdrowaś Maryjo….

 8. Czester pisze:

  Blogoslawienstwa na kazdy dzien oraz Laske Nieba.

 9. Ewa pisze:

  Niech Jezus i Maryja Błogoslawia Tobie każdego dnia….. Jak dobrze ze jesteś z Nami….

 10. Dominik pisze:

  Wszystkiego dobrego w dniu urodzin kochany Papiezu Benedykt XVI. Blogoslawienstwa Bozego i opieki Matki Bozej przes kazdy dzien.

  Alles,alles gute 🙂

 11. Małgosia pisze:

  Franciszek modli się za Benedykta XVI w jego 88. urodziny
  Papież Franciszek odprawił poranną Mszę w intencji Benedykta XVI, który kończy dziś 88. lat. Przypominając o urodzinach Papieża-seniora zachęcił do modlitwy w jego intencji, by Pan go wspierał i dawał mu wiele radości i szczęścia.

  „Ludzie często mi mówią, że ich szacunek i podziw dla Papieża Benedykta rośnie u nich z każdym dniem i tym usilniej się za niego modlą” – wyznaje ks. Alfred Xuareb, który był drugim papieskim sekretarzem. Wskazuje on zarazem na ogromną pogodę ducha Papieża-seniora i jego wielki wewnętrzny pokój wynikający ze świadomości tego, że podjął słuszną decyzję.
  http://pl.radiovaticana.va/news/2015/04/16/franciszek_modli_si%C4%99_za_benedykta_xvi_w_jego_88_urodziny/1137310

 12. Małgosia pisze:

  http://www.fronda.pl/a/turcja-zemsci-sie-na-papiezu-i-zmieni-hagie-sofie-w-meczet,50121.html
  Turcja „zemści się” na papieżu i zmieni Hagię Sofię w meczet?

  Najwyższy duchowny islamski w Ankarze twierdzi, że Hagia Sofia zostanie wkrótce zamieniona na meczet. Byłaby to turecka zemsta na Ojcu Świętym, którzy przypomniał jasno o ludobójstwie na Ormianach.

  Według tureckiego muftiego wypowiedzi papieża Franciszka, w których przypomniał o ludobójstwie dokonanym przez Osmanów na Ormianach, bez wątpienia „przyspieszą” proces zamieniania Hagii Sofii w meczet. Kościół ten służy obecnie jako muzeum

 13. Bogusia pisze:

  I Zdrowia…,i Szczescia…,i Blogoslawienstwa przez Rece Maryi…!!!
  Slowami,ktorymi pozdrawialismy naszego Umilowanego Papieza Jana Pawla II,pragne wyrazic swoja zyczliwosc Jego Swiatowbliwosci Papiezowi Benedyktowi XVI-Niech Maryja,Matka Pieknej Milosci towarzyszy w zdrowiu i dlugim zyciu ,bo…jest Ojciec Swiety potrzebny swiatu-BARDZO POTRZEBNY…!!!
  Szczesc Boze

 14. Wiesław pisze:

  Bożego Błogosławieństwa i Opieki Matki Najświętszej.
  Szczęść Boże.

 15. Jan Graczyk pisze:

  Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI Zdrowia, Szczęścia i Opieki Matki Najświętszej!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s