15-latka trafiła do sądu za przejście na czerwonym świetle – teraz sąd bada demoralizację nieletniej. To nie jest normalne

Stalin zwykł mówić „dajcie mi człowieka, paragraf znajdę sam”.  Powtórka z „rozrywki”?

15-letnia Patrycja Kozik chciała zdążyć na autobus i przebiegła przez ulicę na czerwonym świetle. Policjanci zatrzymali nastolatkę. Sprawę przekazali do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego.

Dopiero kilkanaście dni temu o całym zajściu i prowadzonym postępowaniu dowiedział się ojciec nastolatki, Adam Kozik.

– Wina córki była oczywista, ale żeby od razu kierować sprawę do sądu. To się w głowie nie mieści. Przecież za poważne przestępstwa sąd praktycznie nie karze nieletnich, a tutaj, za przejście na czerwonym świetle, uruchamia się całą machinę sądową. Patrycja chciała zapłacić mandat, jednak funkcjonariusze od razu powiedzieli, że sprawę skierują do sądu. Chyba nie na tym ma polegać rola policji – nie kryje żalu Kozik.

Chciałam zdążyć na autobus

Sąd rodzinny w Rzeszowie prowadzi postępowanie wyjaśniające wobec nieletniej. Ma ustalić, czy wykazuje ona przejawy demoralizacji polegające na tym, że „9 stycznia na skrzyżowaniu ulic Powstańców Warszawy z Graniczną nie zastosowała się do sygnalizatora SP-5 przechodząc przez jezdnię na czerwonym świetle”.

– Widziałam nadjeżdżający autobus. Upewniłam się, że ulica jest pusta i przebiegłam, żeby go złapać. Policjanci mnie zatrzymali. Ani nie przeklęłam ani nie zachowywałam się wobec nich wulgarnie. Może chcieli sobie po prostu poprawić statystyki – zastanawia się nastolatka.

Pan Adam złożył zażalenie na postanowienie sądowe. Jednak sąd zlecił kuratorowi zawodowemu przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na okoliczność przejawów demoralizacji nieletniej. Sprawa jest w toku.

Jestem zbulwersowany, że przejście na czerwonym świetle może być powodem badania tego, w jakim stopniu zdemoralizowana jest moja córka. Przecież to czysty absurd, do którego może dojść jedynie w Polsce – denerwuje się Kozik.

Policja: takie jest prawo

Dlaczego funkcjonariusze drogówki od razu skierowali sprawę do sądu rodzinnego?

– O wykroczeniach popełnianych przez nieletnich zawsze informowany jest sąd rodzinny (…). Wykroczenia w ruchu drogowym, określane są jako przejawy demoralizacji (popełnienie czynu zabronionego (art. 4 UPN). Zawsze materiały dotyczące popełnienia czynu karalnego bądź zagrożenia demoralizacją kierowane są do sądu rodzinnego, który podejmuje działania przewidziane w ustawie. Nie twierdzimy, że nastolatka jest zdemoralizowana. Jesteśmy zobowiązani każde takie zajście skierować do sądu – informuje podkomisarz Adam Szeląg, rzecznik komendanta miejskiego policji.

To absurd

Inne zdanie ma prof. Czesław Kłak, karnista z WSPiA.

– To absurd. Podstawą skierowania wniosku do sądu w odniesieniu do nieletniego może być podejrzenie demoralizacji. W omawianym przypadku nie było takiej podstawy.

Nie sposób wykazać, że naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym było wynikiem szczególnie intensywnego nieprzystosowania społecznego, czy też wykolejenia jednostki. Jednorazowe zachowanie nastolatki w żadnej mierze nie pozwala wnioskować o jakiejkolwiek demoralizacji, było raczej związane z sytuacją i incydentalnym charakterem zachowania – wyjaśnia karnista.

Ryszard Soboń, dyr. Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Rzeszowie.

– Nie miałem żadnych sygnałów od nauczycieli, aby ta gimnazjalistka sprawiała jakieś problemy wychowawcze. Jak na swój wiek, jej zachowanie nie odbiega od rówieśników – mówi.

Na czym polega obecnie postępowanie wyjaśniające prowadzone w sprawie nastolatki?

Zbiera się dane o osobie nieletniego, jego warunkach wychowawczych, zdrowotnych i bytowych oraz gromadzi się i utrwala dowody. Po przeprowadzeniu wywiadu przez kuratora i uzupełnieniu braków formalnych zażalenia przez ojca nieletniej, sprawie zostanie nadany dalszy ciąg – wyjaśnia Krzysztof Jucha, wiceprezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

W III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich zatrudnionych jest siedmiu sędziów, którzy w ubiegłym roku mieli do rozpoznania 4331 spraw. Ile z nich dotyczyło przejścia na czerwonym świetle przez nieletnich nie wiadomo. Sąd nie prowadzi takiej ewidencji.
Za: kliknij

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

15 odpowiedzi na „15-latka trafiła do sądu za przejście na czerwonym świetle – teraz sąd bada demoralizację nieletniej. To nie jest normalne

 1. wobroniewiary pisze:

  Niech się sądy lepiej na świecie zajmą takimi przypadkami jak ten ostatni z Francji
  Niebywała profanacja cmentarza
  http://www.fronda.pl/a/niebywala-profanacja-cmentarza-we-francji-film,50227.html

 2. wobroniewiary pisze:

  ❤ Alicja "POUCZENIA" EPILOG pt. 2.02.1996 Ofiarowanie Pańskie

  † Ten rok stawia ludziom alternatywę: albo staną się lepsi, albo zginą. Planeta Ziemia kryje w sobie tajemnicę, której żadne ciało niebieskie nie dorównuje. Tu rozegra się walka o istnienie Dobra albo zła. Zwycięży Dobro kosztem zagłady tego, co hołduje złu. I nastanie POKÓJ. Kiedy rozum śpi, Moja Prawda może się objawić czysta, bez dodatku wyobrażeń i pragnień ludzkich.

  – Słowa dzisiejsze zapisałam bezpośrednio po przebudzeniu. Pierwsze dwa zdania otrzymałam we śnie i obudziłam się z przeświadczeniem, że muszę je zapisać. Pozostałe potem.

 3. Maggie pisze:

  Kpina z prawa i naciaganie na wydatki, nie mówiąc już o stresie i adnotacjach w życiorysie … bo ta gimnazjalistka to teraz kryminalistka.
  Palikot moze palić ostentacyjnie, w publicznym miejscu „trawkę”, grozić i nawoływał do zabójstwa i jest O’K ???
  Zwykle zas wykroczenie, ktore za komuny poszłoby do kolegium, a nie do sadu nabiera takiego rozmachu jakby to dziewczęta dokonali zamachu lub czynu nieobyczajnego.
  A moze, pan prezydent w czasie kampani wyborczej , chce aby sie do niego zwrócono po „akt łaski”????

 4. J pisze:

  Czysta paranoja ale z drugiej strony tworzy sie teraz takie prawa i tak powiazane ze soba ze kiedy trzeba kogos zamknac albo wyciszyc bo jest zbyt prawy i moralny to paragraf jest gotowy.
  Chore polskie przepisy ktore marnotrawia czas policjanow i sadow w sciganiu cieni na pasach a promuje sie pornografie wsrod dzieci = zalecenia miedzynarodowej niby organizacji zdrowia, walczy do dopuszczenie slabych narkotykow, promuje sie eutanzje itp itd a sciaga i teroryzuje sadami mloda osobe ktora przeszla na pasach na czerownym swietle !
  Ale teraz tak wlasnie jest konstruowane prawo zeby mordecow, oprawcow, zloczyncow bronic a spoleczenstwa, religie i narody systematycznie i powoli wyniszczac poprzez demoralizacje, brak zasad i obyczajow, chore normy aceptacji zlych zachowac i zboczen.
  Obecna koalicja w sejmie wlasnie w tym kierunku przepycha prawo w Polsce, generalnie to jest ogolnoswiatowy trend szatana ale on niestety dziala przez konkretnych ludzi.

 5. mariaP pisze:

  Definicje krzyżówkowe hasła łapanka

  1. [Historia] hitlerowska obława na ludzi
  2. [Historia] polowanie na ludzi
  3. [Historia] obława na ludzi
  4. [Historia] uliczna obława na ludzi
  5. [Historia] nagonka,obława
  6. [Historia] uliczna obława
  7. żart. rekrutacja
  8. [Historia] dawna nagonka
  9. uliczna „rekrutacja” na siłę
  10. obława w czasie okupacji
  11. obława na ludzi w czasach II wojny światowej
  12. żartobliwie: przyjmowanie do pracy przypadkowych osób
  13. [Prawo i polityka] urządzona na zbiegłego więźnia
  14. hitlerowska obława
  15. dawna obława uliczna
  16. uliczna obława w czasie okupacji

  – jednym slowem , wyglada to jak hitlerowska lapanka !!!

 6. wobroniewiary pisze:

  Regina Coeli z Ojcem świętym Franciszkiem

  Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

  W czytaniach biblijnych dzisiejszej liturgii rozbrzmiewa dwukrotnie słowo “świadkowie”. Po raz pierwszy pojawiło się ono na ustach Piotra: po uzdrowieniu paralityka w drzwiach świątyni jerozolimskiej, Piotr zawołał: “Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami. ” ( Dzieje Apostolskie 3,15). Po raz drugi pojawia się na ustach Zmartwychwstałego Jezusa: On, w wieczór Paschy otworzył umysły uczniów na tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania, i powiedział im: “Wy jesteście świadkami tego” (Łk 24,48). Apostołowie, którzy widzieli na własne oczy Chrystusa zmartwychwstałego, nie mogli milczeć o tym niezwykłym doświadczeniu. On się im ukazał, po to, aby prawda o zmartwychwstaniu dotarła do wszystkich poprzez ich świadectwo. A Kościół ma obowiązek przedłużenia tej misji w czasie każdy ochrzczony jest wezwany do złożenia świadectwa słowem i życiem, że Jezus zmartwychwstał, że żyje i jest obecny pośród nas.

  Możemy zapytać się : kto to jest świadek? Świadek to ten, który widział, który pamięta i opowiada. Zobaczyć, pamiętać i opowiadać to trzy czasowniki opisujące tożsamość i misję. Świadek to ten, który widział, ale nie obojętnym okiem on zobaczył i zaangażował się w to wydarzenie. Dlatego pamięta, nie tylko dlatego, że potrafi dokładnie zrekonstruować wydarzenia, ale dlatego, że te fakty przemówiły do niego, a on zrozumiał ich głęboki sens. Wtedy świadek opowiada, nie w sposób chłodny i zdystansowany, ale jako ten, który zaangażował się w usłyszaną treść i od tego dnia zmienił życie.

  Treścią świadectwa chrześcijańskiego nie jest teoria, ideologia czy skomplikowany system nakazów i zakazów, ale orędzie zbawienia, konkretne wydarzenie, co więcej jest to Osoba: Chrystus zmartwychwstały, żyjący i jedyny Zbawiciel wszystkich. O Nim mogą świadczyć ci, którzy Go doświadczyli osobiście, w Jego Kościele, na drodze, której fundamentem jest Chrzest, pokarmem jest Eucharystia, jego pieczęcią – bierzmowanie, a jego ciągła przemiana dokonuje się w sakramencie Pokuty. Dzięki tej drodze, którą zawsze kieruje Słowo Boże, każdy chrześcijanin może stać się świadkiem zmartwychwstałego Jezusa. Jego świadectwo jest tym bardziej wiarygodne im bardziej widoczny jest jego sposób życia ewangeliczny, radosny, odważny, delikatny, spokojny, miłosierny. Jeśli natomiast chrześcijanin ulegnie pokusie wygody, próżności, jeśli staje się głuchy i ślepy na pytanie o “zmartwychwstanie”, które stawiają mu bracia, jak może przekazywać żyjącego Jezusa, jego wyzwalającą moc i Jego nieskończoną czułość?

  Maryja, nasza Matka niech podtrzymuje nas swoim wstawiennictwem, abyśmy mogli – mimo naszych ograniczeń, ale z łaską wiary -, stać się świadkami Zmartwychwstałego Pana, obdarowując spotkane osoby paschalnymi darami radości i pokoju.

  Po modlitwie Regina Coeli

  Drodzy bracia i siostry, W tych godzinach docierają do nas wiadomości dotyczące nowej tragedii w wodach Morza Śródziemnego. Łódź pełna imigrantów wywróciła się w nocy około 60 mil od wybrzeża libijskiego i zachodzi obawa, że ​​istnieją setki ofiar. Wyrażam najgłębszy smutek w obliczu takiej tragedii i zapewniam o modlitwie za zaginionych, za ich rodziny. Kieruję apel do społeczności międzynarodowej, aby działała zdecydowanie i szybko, aby zapobiec tego rodzaju tragediom, które mogą wystąpić ponownie.

  Kieruję serdeczne pozdrowienia do was wszystkich, którzy pochodzicie z Włoch oraz z wielu części świata: pielgrzymów z diecezji de Santo André w Brazylii przybyłych z Berlina, Kolonii i Monachium studentów z Grafton (Australia) i Sant Feliu de Llobregat (Hiszpania). Pozdrawiam polską diecezję – Rzeszów i wyrażam bliskość z uczestnikami “Marszu dla świętości życia”, który odbędzie się w Warszawie, zachęcam was, abyście bronili i promowali życie ludzkie.

  Pozdrawiam Akcję Katolicką Formia Wiernych z Mediolanu, Lodi, Limbiate i Torre Boldone (Bergamo) młodych z Turynu, Senigallia, Almenno San Salvatore i Villafontana Grassina Młodych z Noventa Vicentina i Katania Chór Trecate i członkowów Lions Club.

  Specjalne pozdrowienia kieruję do grupy Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca, z okazji Narodowego Dnia dzisiejszego poparcia dla tego wielkiego Uniwersytetu. To bardzo ważne, aby mógł on kontynuować nauczanie młodych ludzi i kształtowanie ich do kultury, która łączy w sobie wiarę i naukę, etykę i profesjonalizm.

  Dzisiaj rozpoczyna się w Turynie uroczyste wystawienie Całunu. Ja też, jeśli Bóg pozwoli, pojadę by uczci go w dniu 21 czerwca. Mam nadzieję, że ten akt czci pomoże nam wszystkim odnaleźć w Jezusie Chrystusie miłosierne oblicze Boga i pomoże nam rozpoznać je na twarzach innych osób, zwłaszcza tych, którzy cierpią najbardziej.

  Życzę wszystkim dobrej niedzieli. Proszę nie zapominać o modlitwie za mnie.Dobrego obiadu i do widzenia!
  Źródło: Radio Maryja

 7. Monika pisze:

  Warto posłuchać mądrego profesora jakim jest prof. Andrzej Nowak – naprawdę mądrze mówi o trudnej obecnie sytuacji Polski, o tym co nam grozi i co możemy z tym zrobić. Warto jeszcze przed wyborami posłuchać i przekazać dalej innym, jeśli zależy nam na Polsce i przyszłych pokoleniach.
  Nie mogę się nie podzielić z Wami tym co znalazłam – co naprawdę mobilizuje do działania:

  W drugiej części mówi m.in.o legendzie Świętego Stanisława (o dwóch Żywotach):

  „Historię odbudowy państwa Polskiego w XIII wieku historycy na ogół dzielą na dwie fazy … (pierwsza faza ideologiczna i druga realizacji). Ta faza ideologiczna czy ideowa, można byłoby inaczej powiedzieć, w przypadku XIII wieku wiązała się oczywiście przede wszystkim z Kościołem, z duchownymi, z tą elitą, w najściślejszym tego słowa znaczeniu.
  Jej symbolicznym dziełem, który zaczyna cały proces zjednoczenia Polski był Żywot a raczej dwa Żywoty Świętego Stanisława: Żywot Mniejszy i Żywot Większy. Jeden powstał w roku kanonizacji Św. Stanisława ze Szczepanowa w 1253, drugi Większy – kilka lat potem. Oba przypisuje się Dominikaninowi zwanemu Wincentym z Kielczy…
  Nie są tak ważne Jego personalia, ważne jest to jakie treści niosą ze sobą i jak ważne były te dwa Żywoty, a w szczególności Żywot drugi.
  Żywot drugi wprost odwoływał się do legendy o Świętym Stanisławie porąbanym na kawałki na rozkaz króla, o rozpadzie państwa Polskiego jako karze za grzechy państwa, które sprzeniewierzyło się chrześcijańskiej Tradycji, chrześcijańskiemu zobowiązaniu wraz z Chrztem przyjętemu i skazało na śmierć biskupa Stanisława.
  To porąbane ciało zrasta się cudownie, kiedy czas kary się kończy i Polska także zrośnie się za wstawiennictwem Św. Stanisława, że te grzechy rodziców zostaną wreszcie kolejnym pokoleniom odpuszczone. Katedra Wawelska – miejsce przechowywania relikwii Św. Stanisława będzie tym miejscem odrodzenia Korony Królestwa Polskiego, nowego Królestwa, tam , gdzie znajdują się regalia, gdzie znajdują się insygnia koronacyjne Bolesława Śmiałego…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s