W niedzielę 17 maja kanonizacja Małej Arabki czyli bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego

W niedzielę 17 maja podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w Watykanie Papież Franciszek ogłosi świętymi cztery zakonnice żyjące w XIX i na początku XX wieku.

Maria (Mariam lub Miriam) Bauardi od Jezusa Ukrzyżowanego „Mała Arabka”
Maria (Mariam lub Miriam) Bauardi od Jezusa Ukrzyżowanego, zwana też siostrą Miriam z Betlejem lub „Małą Arabką”, urodziła się 5 stycznia 1846 w miasteczku Ibillin w ówczesnej południowej Syrii (obecnie Izrael) na terenie Imperium Ottomańskiego, między Nazaretem a Hajfą. Była trzynastym dzieckiem i jedyną córką (wszyscy chłopcy zmarli we wczesnym dzieciństwie, a po niej urodził się jeszcze jeden syn) w rodzinie melchickiej, czyli bliskowschodnich grekokatolików. W wieku niespełna 3 lat została sierotą, a wówczas wychowaniem jej i jej brata zajęli się krewni; ją wziął zamożny wuj, który po pewnym czasie wywiózł ją pod Aleksandrię w Egipcie i tam ją adoptował.

Gdy dziewczynka miała 13 lat, przybrany ojciec zaręczył ją bez jej wiedzy z młodym krewnym swej żony, ale na krótko przed ślubem Mariam usłyszała głos wewnętrzny, aby nie wychodziła za mąż, ale aby poświęciła się Bogu. Zerwała więc zaręczyny, wywołując wściekłość jej wuja-ojca, który przez kilka miesięcy dręczył ją na różne sposoby.

W końcu zdołała opuścić przybrany dom, zamierzając udać się do swego brata w Nazarecie, pod opieką jednego ze służących u jej patrona – muzułmanina, który wywarł na niej dobre wrażenie, w drodze jednak zaczął ją namawiać do zmiany religii. Gdy stanowczo odmówiła, w nocy z 7 na 8 września 1858 poderżnął jej gardło i zostawił w ciemnym zaułku Aleksandrii. Tam dziewczyna omal nie umarła z upływu krwi, ale – jak później wyznała – znalazła się nagle w jakiejś grocie, uratowana przez „zakonnicę ubrana na niebiesko”, w której rozpoznała Matkę Bożą. Ostatkiem sił dotarła do kościoła franciszkanów, gdzie jeden z zakonników zaopiekował się nią i wystarał się dla niej o posadę służącej w rodzinie chrześcijańskiej.
Więcej przeczytamy: Gość Niedzielny (kliknij)

Taka mała
Mówiła o sobie: „jestem małym nic”. Śpiewała… unosząc się nad lipami. Żyła mimo poderżniętego gardła i przebitego na wylot serca. Widziała Ducha Świętego. Zdradził jej sekret: jest ratunek dla kapłanów. […]

Koło ratunkowe
Jej relacja z Duchem Świętym zawstydzała otoczenie. Widziała Go, rozmawiała z Nim jak z bratem. – Dziś rano – opowiadała 14 listopada 1871 r. – Cierpiałam, ponieważ nie czułam Boga. Moje serce było jakby z żelaza. Nie mogłam myśleć o Bogu, wezwałam Ducha Świętego i powiedziałam: „To Ty dajesz nam poznać Chrystusa. Apostołowie pozostawali długo razem z Nim, nie rozumiejąc Go, ale jedna kropla Ciebie wystarczyła, aby Go zrozumieli. Kropla Ciebie wystarczy mi, byś pokazał mi Jezusa takim, jakim jest”.

– Pan pokazał mi wszystko – opowiadała. – Widziałam przede mną Synogarlicę, a nad nią przelewający się kielich, tak jakby było w nim źródło. To, co wylewało się z kielicha, zraszało Synogarlicę i obmywało ją. Usłyszałam głos, który wychodził z tego wspaniałego światła. Powiedział: „Ktokolwiek będzie wzywał Ducha Świętego (…) znajdzie mnie przez Niego. Jego świadomość będzie delikatna jak polny kwiat. Jeżeli będzie to ojciec lub matka, to pokój zapanuje w jego rodzinie. Pokój będzie w jego sercu zarówno w tym, jak i w przyszłym świecie. Nie umrze w ciemności, ale w pokoju. Żarliwie pragnę, byś powiedziała, że wszyscy kapłani, którzy odprawią raz w miesiącu Mszę świętą o Duchu Świętym, uczczą mnie. A ktokolwiek mnie uczci i będzie uczestniczył w tej Mszy świętej, będzie uczczony przez samego Ducha Świętego; i będzie miał w sobie światło; w głębi jego duszy będzie pokój. To On przyjdzie uleczyć chorych i obudzić tych, którzy śpią. Na dowód tego ci wszyscy, którzy będą odprawiać tę Mszę świętą, albo będą w niej uczestniczyć, i którzy będą wzywać Ducha Świętego, nie wyjdą z tej Mszy świętej, nie doznawszy tego pokoju w głębi swej duszy. I nie umrą w ciemnościach”.
Więcej przeczytamy: Gość Niedzielny (kliknij)

Duchu Święty, natchnij mnie,
Miłości Boża, pochłoń mnie,

na właściwą drogę zaprowadź mnie.
Maryjo, Matko, spójrz na mnie,
z Jezusem błogosław mi.
Od wszelkiego złego,
od wszelkiego złudzenia,
od wszelkiego niebezpieczeństwa
zachowaj mnie.
Amen.

Wezwań tych nauczył Duch Święty swoją służebnicę s. Marię od Jezusa Ukrzyżowanego

***

Nowenna do św. Rity z Cascia – dzień piąty

Od dzieciństwa znałaś, o święta Rito, niebezpieczeństwa natury ludzkiej, jak pycha, zmysłowość i takim wstrętem do tego złego byłaś przejęta, iż wytrwałaś w łasce na chrzcie świętym otrzymanej.
Idąc za wolą rodziców, poślubiłaś męża. Zwolniona przez śmierć męża i dzieci od obowiązków żony i matki, błagałaś gorąco Pana Jezusa, byś mogła być przyjęta do klasztoru i pomimo trzykrotnej odmowy, prawie cudownie przyjęta zostałaś. Bóg uczynił zadość twoim pragnieniom i związałaś się na wieki z Jezusem ślubami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
O szczęśliwa Rito, wejrzyj na nas, będących pod ciężarem namiętności i grzechów, które nas prowadza do wiecznej zguby. Wybłagaj nam, o święta Rito, łaskę rozmiłowania się w dobrach niebiańskich, abyśmy kiedyś oczyszczeni z grzechów, pałający serdeczna miłością ku Bogu, mogli zasłużyć sobie na nagrodę przyobiecaną tym, którzy umieli wzgardzić fałszywymi i marnymi dobrami tego świata.
Uproś nam również łaskę… (wymieniamy ją).
Ojcze nasz…
Zdrowaś Maryjo…
Chwała Ojcu…
Antyfona: Obdarzyłeś, Panie, służebnicę Twoją Ritę znakiem miłości i męki Twojej. 
Módlmy się: Ojcze niebieski, Ty dałeś świętej Ricie udział w męce Chrystusa, udziel nam łaski i siły do znoszenia naszych cierpień, abyśmy mogli głębiej uczestniczyć w misterium paschalnym Twojego Syna. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Źródło: Kliknij

***

Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego – dzień trzeci

Duchu Święty, Boże, który w dniu narodzin Kościoła raczyłeś zstąpić widomie na apostołów, aby oświecić ich rozum, zapalić serca, utwierdzić w wierze i życie ich uświęcić, błagamy Cię najgoręcej w czasie tej nowenny, abyś również nam raczył udzielić tych samych darów dla naszego uświęcenia i wzrostu chwały Bożej. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

W trzecim dniu:
Pismo święte poucza: „Wszyscyśmy w jednym Duchu zostali ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem” (1 Kor 12,13).

Módlmy się: Duchu Przenajświętszy, Boże jedności, zgody i pokoju, błagamy Cię pokornie, abyś zawsze jednoczył wszystkich wierzących w Chrystusa w Jego świętym Kościele. Amen.

Ojcze nasz…

Módlmy się: Boże, Ty otworzyłeś nam bramy życia wiecznego wywyższając Chrystusa i zsyłając nam Ducha Świętego, spraw, aby tak wielkie dary umocniły nasze oddanie się Tobie i pomnożyły naszą wiarę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Litania do Ducha Świętego (kliknij) (do prywatnego odmawiania)
Źródło: Kliknij

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa, Nowenna, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

31 odpowiedzi na „W niedzielę 17 maja kanonizacja Małej Arabki czyli bł. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego

 1. Agnieszka pisze:

  Prośba o modlitwę za biskupa diecezji zielonogórsko- gorzowskiej Stefana Regmunta.
  http://www.gorzowianin.com/wiadomosc/7461-nieoficjalnie-biskup-regmunt-rezygnuje.html

 2. wobroniewiary pisze:

  Z różańcem – za Ojczyznę

  Krucjata Różańcowa za Ojczyznę wzywa od soboty 16 maja do nowenny modlitwy różańcowej Tajemnicą Zesłania Ducha Świętego w intencji Ojczyzny.
  Przed drugą turą wyborów w Polsce (24 maja), która wypada w dniu Zesłania Ducha Świętego, Krucjata Różańcowa za Ojczyznę wzywa rodaków do nowenny modlitwy różańcowej codzienną Tajemnicą Zesłania Ducha Świętego o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

  Nowenna różańcowa rozpoczyna się 16 maja w dniu św. Andrzeja Boboli Patrona Polski, autora Ślubów Lwowskich. Ostatni dzień nowenny wypadnie w dniu Zesłania Ducha Świętego. Tym razem termin jest o tyle ważny, że tego samego dnia odbędzie się również druga tura wyborów prezydenckich.

  – W tych dniach nowenny prosimy o indywidualne odmówienie modlitwy do Ducha Świętego i powierzenie losów naszej Ojczyzny Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu – mówi Jadwiga Lepieszo z Sekretariatu Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. – Na zakończenie nowenny, choć można i codziennie, odmówimy uroczysty Akt Ślubów Jasnogórskich, najlepiej wspólnie w rodzinach.

  Wzór indywidualnej modlitwy poniżej:

  „Duchu Święty, Boski Duchu światła i miłości, Tobie poświęcam mój rozum, serce, wolę i całą moją istotę, teraz i na zawsze. Spraw, aby mój rozum był zawsze posłuszny Twoim natchnieniom i by odkrywał Twoją obecność w Kościele, który Ty nieomylnie prowadzisz. Niech moje serce zawsze płonie miłością Boga i bliźniego, a moja wola niech będzie zgodna z wolą Bożą, aby całe moje życie mogło stać się wiernym naśladowaniem życia i cnót naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa, któremu niech będzie cześć i chwała wraz z Ojcem i Tobą na wieki. Amen”.
  Źródło: http://swidnica.gosc.pl/doc/2484941.Z-rozancem-za-Ojczyzne

 3. Małgosia pisze:

  Kazanie o małej Arabce ❤

 4. Maria Magdalena pisze:

  Niedziela, 17 maja – Mk 16, 15-20 [Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego]

 5. pielgrzym Mariusz pisze:

  A ja wstawię fotki słońca ze spotkania na Przeprośnej Górce. Mamy zadanie każdy w czerwcu każdy ma zabrać jedną osobę czekam na chętną. Spotkanie jak zwykle rewelacja ludzi ok 10 tys osób może ciut więcej

 6. Wojtek pisze:

  Mam prośbę, czy ktoś mógłby mi wkleić link strony na której mogę się zarejestrować do drugiej tury głosowania? Nie jestem w swoim okręgu wyborczym a do domu mam ponad 300 km, więc nie ma szans że pojadę do siebie. Słyszałem że można się jakoś zalogować przez internet i głosować poza swoim okręgiem.

 7. mariaP pisze:

  z Watykanu / Trzy mysli po Mszy Swietej i homilii Franciszka
  §
  Wytrwajcie we Mnie , wytrwajcie w Milosci Mojej !
  – przebywac w Chrystusie, oto tajemnica Swietych !
  §
  Relacja ze Zmartwychwstalym jest atmosfera w jakiej zyje chrzescijanin …
  §
  – czyli kto z Kim przystaje , takim sie staje !!!

  Zeby zmienic atmosfere wokol , trzeba zaczac od promocji adoracji Najswietszego Sakramentu w swoim zyciu – zrobmy Mu miejsce !
  Bo Skarb to nie tyle nie odkryty , ale jakby zakopany przez nas …. I jaka szkoda , przez nasze dzieci !
  Adoracja na Oltarzu , i adoracja w sercu po Komunii Swietej – to nowa ziemia wokol nas !
  §
  I co jeszcze … ach, tak …

  Po Komunii swietej zacheta : “ kilka minut modlitwy w ciszy .
  I o zgrozo , tylko spikier Telewizji Trwam nie wytrwal !!

 8. Maria Magdalena pisze:

 9. magda pisze:

  Proszę a właściwie błagam Was wszystkich o modlitwę. Byłam na rekolekcjach z Ojcem Manjackalem w Kielcach. Były cudowne, kilka razy byłam przy Ojcu (choć mówiono mi, że się nie dopcham) . Powiedziałam Mu, I love You a On z cudownym uśmiechem ,,Szczęść Boże” po polsku 🙂 Następne spotkanie – przy toalecie 🙂 I znów na moje I love You – uniesienie dłoni 🙂 Nawet ochrona mi nie przeszkadzała 🙂 Intencja moich rekolekcji – o nawrócenie męża, leżałam krzyżem w kaplicy Adoracji błagałam Jezusa za nim.
  Ale żeby nie było zbyt cudownie, to mąż dowiedziawszy się, że byłam na tych rekolekcjach dostał szału!
  Wyzywa, zemści i wysyła do wariatkowa. Boje się wrócić do domu, bo wykańcza mnie psychicznie 😦 Jestem teraz u córki w Kielcach.
  I dlatego błagam Was wszystkich o modlitwę o nawrócenie mojego męża, – męża magdy. Jestem na skraju wyczerpania nerwowego 😦
  Rozmawiałam z cudownym starszym kapłanem, błogosławił mnie, ksiądz modlił się za mnie i męża przy wylaniu Ducha Świętego. Miałam krótki spoczynek w Duchu Świętym.
  Nie daję rady 😦 – pomóżcie mi…. Kogo tylko mogę, proszę o modlitwę….
  Jutro wracam do domu, pomódlcie się by mu minęło (mężowi). W modlitwie siła !

  • magda pisze:

   I jeszcze jedno, gdy leżałam krzyżem w Kaplicy Adoracji polecałam Jezusowi Naszą stronę, Was wszystkich, i wszystkie intencje.

   • Paweł pisze:

    Może pomocna będzie taka propozycja modlitewna: W objawieniach w mieście San Nicholas (Argentyna), które zostały już zaaprobowane przez władze Kościoła miejscowego, Maryja powiedziała 12 lipca 1985: „Ukochane dzieci, mówcie: NAJŚWIĘTSZE SERCE JEZUSA, OCZYŚC MNIE. DUCHU ŚWIĘTY, ŻYJ WE MNIE. TRÓJCO PRZENAJŚWIĘTSZA, OGARNIJ MNIE. AMEN. Módlcie się w ten sposób, a wszelkie zło odejdzie od was. Amen.” (Jest to cytat ze str. 43 książeczki „Najświętsze Serce Jezusa i Serce Maryi”, którą napisała Joanna Ottea, a wydało ją w roku 2003 Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu. Książeczka posiada NIHIL OBSTAT ks. doktora Wacława Depo oraz IMPRIMATUR Kurii Diecezji Radomskiej i biskupa Stefana Siczka, Wikariusza Generalnego, z dnia 8 listopada 2000 r.).

  • E. pisze:

   Pani Magdo, a słyszała Pani o Nowennie 9 Pierwszych Sobót do Niepokalanego Serca Maryi?
   Oto niektóre z obietnic:
   „3. W nich samych i w ich rodzinach zapanuje pokój, har­mo­­nia i miłość.
   4. W ich rodzinach nie będzie zgorszeń ani niespra­wie­d­li­wości.
   5. Małżonkowie nie rozwiodą się, a rozwiedzeni powrócą do domu.
   6. Rodziny będą żyć w harmonii i wytrwają w prawdziwej wierze.
   7. Matki, które są w stanie błogosławionym, będą się cie­szyć szczególną opieką Mojej Matki i otrzymają wszy­stko, o co poproszą dla siebie i dla swojego dziecka.
   8. Biedni znajdą mieszkanie i pożywienie.
   9. Dusze znajdą umocnienie w trudach na modlitwie i na­uczą się kochać Boga, bliźniego i swoich nieprzyjaciół.
   10. Grzesznicy nawrócą się bez wahania, nawet jeśli No­wenna jest odprawiana za nich przez inną osobę.
   11. Grzesznicy nie wpadną ponownie w swe grzechy i znaj­dą nie tylko ich przebaczenie, lecz ponadto nie­winność daną przez Chrzest, przez doskonały żal i miłość.”

   • magda pisze:

    Odprawiałam 2 lata temu.

   • Maggie pisze:

    +++
    Moze trzeba powtorzyc ? az do skutku (dluzej, bo ciezki przypadek, a modlitwa za was obojga) … oraz w kazda srode Nowenna do Matki Bozej Nieustajacej Pomocy, ktora wiele zmienia. Jezu, Ty sie tym zajmij.

 10. julia pisze:

  magdo to zapowiedz dobrego, które nadchodzi… ja wiem, że to brzmi dziwnie..ale ojciec Witko podawał przykłady, ze po zarliwej modlitwie za kogos ta osoba szalała z nerwów i modląca się osoba doznawała krzywdy i trudno było wierzyc jej , że Jezus działa…
  ale nerwy twojego męża to własnie znak , że Bóg już zaczął działać..
  ufaj a ja polecę Cię bożej opiece..

 11. Kasia pisze:

  Opętania ekspiacyjne – Mała Arabka
  Jedną z najbardziej znanych „świętych opętanych” jest bł. Mariam od Jezusa Ukrzyżowanego, Mała Arabka. Podczas 33-letniego życia doświadczyła ona niezwykłej ambiwalencji – z jednej strony Bóg obdarzał ją chyba wszystkimi darami nadprzyrodzonymi (ekstazy, wizje, lewitacje, stygmaty, bilokacje, charyzmaty poznania i proroctwa, kardiognoza itd.), a z drugiej przez pewien okres czasu pozostawała ona opętana. Szatan odciągał ją od Komunii Świętej, czynił niemą lub głuchą, zmuszał do połykania szpilek. Jak potwierdzili to specjaliści od psychiatrii, nie była to choroba, a biegli teolodzy orzekli, że był to środek biernego oczyszczenia zmysłów i ducha oraz źródło cierpień ekspiacyjnych za grzechy świata. Wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć więcej o tym, jak karmelitanka z Betlejem znosiła swe cierpienia, odsyłam do artykułu: „Wielkie dzieła Małej Arabki” dr Jadwigi Zięby.

  http://rozkosz-serca.blogspot.com/2013/06/opetania-ekspiacyjne.html

 12. Zadowolona pisze:

  Czy ktoś z Was zna jakieś modlitwy za wstawiennictwem Małej Arabki? Bardzo bym prosiła o wklejenie lub linka.

 13. Zadowolona pisze:

  Bardzo dziękuję 🙂

  • wobroniewiary pisze:

   O Duchu Święty, źródło pokoju

   O Duchu Święty, źródło pokoju i światłości, przyjdź mnie oświecić.
   Jestem głodna – przyjdź mnie nakarmić.
   Jestem spragniona – przyjdź mnie orzeźwić.
   Jestem ślepa – pozwól abym przejrzała.
   Jestem słaba – przyjdź mnie umocnić.
   Jestem biedna – przyjdź mnie ubogacić.
   Jestem nieoświecona – przyjdź i daj mi poznać Jezusa.
   Przyjdź, mój Pocieszycielu! Przyjdź, moja radości! Przyjdź, moja światłości! Przyjdź, moja mocy! Przyjdź, Dawco pokoju! Duchu Święty, powierzam się Tobie.

   Modlitwa bł. s. Mariam – „Małej Arabki”
   http://www.wroclaw.odnowa.org/przedsiewziecia/modlitwa-o-uzdrowienie/69-modlitwy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s