Włamanie do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy

Łańcuszki i różańce, które wierni składają jako wota zniknęły z Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Sygnał o włamaniu policja otrzymała w poniedziałek rano. – Złodziej lub złodzieje próbowali ukraść też figurę Matki Boskiej – informuje Andrzej Fijołek z lubelskiej policji.

55c8a57971b47_o,size,969x565,q,71,h,7450a4

Zgłoszenie o włamaniu otrzymaliśmy od jednego z księży wczesnym rankiem – informuje Andrzej Fijołek z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
– To ks. Jan zauważył, że okno jest wyłamane. Zaraz potem zadzwoniliśmy na policję – mówi ks. Jerzy Ważny, proboszcz parafii. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawca lub sprawcy zabrali przede wszystkim złote i srebrne łańcuszki oraz różańce.
– Rozbili trzy gabloty w których przechowywane są wota składane przez wiernych – mówi ks. Ważny. Wszystko wskazuje na to, że ze świątyni miała też zniknąć drogocenna figura Matki Bożej Kębelskiej. – Linka przy cudownej figurze została zerwana. Sprawcy nie potrafili jednak sforsować zabezpieczeń – mówi duchowny. Policja zabezpiecza ślady włamania. Ks. Ważny przyznaje, że to nie pierwsze włamanie do sanktuarium. – 14 lat temu mieliśmy tu podobne zdarzenie. Wtedy także skradziono wota – mówi. Historia figurki Matki Bożej Kębelskiej sięga czasów najazdów tatarskich. Według legendy Tatarzy po zniszczeniu Lublina, doszli do Kębła pod Wąwolnicą. Część z nich ruszyła do Głuska Opolskiego, gdzie stały polskie wojska. Inni przeglądali łupy. Na ogromnym głazie ustawili figurę Matki Bożej, a ponieważ wiedzieli, jaką czcią otaczali ją Polacy, urządzali sobie z niej kpiny na oczach jeńców. W tym czasie wrócili Tatarzy, którzy w bitwie z Polakami ponieśli klęskę. Znieważana figurka nagle uniosła się do góry. Przerażeni Tatarzy uciekli w popłochu. Niedaleko tego miejsca powstał drewniany kościół w którym okoliczni mieszkańcy umieścili cudowną figurę.
Źródło: Kurier Lubelski

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

22 odpowiedzi na „Włamanie do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy

 1. Teresa.A pisze:

  Ci „odważni” …..może będą źle z tym sie czuć i podrzucą gdzieś w pobliżu

 2. Maria Magdalena pisze:

  Choć złodzieje unieszkodliwili alarm i przez okno dostali się do kaplicy Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, to celu nie osiągnęli. Cudownej – jak wierzą katolicy – XV-wiecznej figury Matki Bożej nie zdołali ukraść.
  To wydarzenie jest bardzo przykre – ubolewa ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

  – Sanktuarium w Wąwolnicy jest dla nas tym, czym Jasna Góra dla Polski. To miejsce kultu maryjnego i licznych pielgrzymek. I dodaje: Na szczęście figura Matki Bożej nie została ani skradziona, ani zniszczona. Mam nadzieję, że nie było to celowe działanie wymierzone przeciwko Kościołowi.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany sprawca lub sprawcy włamali się do kaplicy. Pierwszy sygnał o zdarzeniu przekazała nam telefonicznie nasza Czytelniczka.

  – Włamanie zauważyliśmy ok. godz. 6.30 – relacjonuje ks. Jerzy Ważny, kustosz Sanktuarium MB Kębelskiej. – Okno do kaplicy zostało wyważone. Nie uruchomił się też alarm, bo złodzieje go zniszczyli. Chcieli ukraść cudowną figurę Matki Bożej i wota złożone przez ludzi za uzdrowienia. Niestety, część kosztowności włamywacze zabrali. Dzięki Bogu zabezpieczenia były na tyle dobre, że sprawcy nie zdołali ukraść figury. Nie doszło też do jej profanacji.

 3. Maria Magdalena pisze:

 4. rysik pisze:

  Miejmy nadzieję, że sprawcy całego zajścia na skutek wyrzutów sumienia i skruchy oddadzą zrabowane wota i nawrócą się. Módlmy się o to.

 5. Kasia pisze:

  Jak można kraść różańce z kościoła. Czy oni się reki Boskiej nie boją?
  Przecież przyjdzie im zdać sprawę na sądzie w chwili śmierci że na NMP rękę podnieśli!!
  W tym kościele były omodlone na mszy o uzdrowienie dusze i ciała wszystkie intencje wowitowe, Adminka je woziła, tym bardziej to przykre

  • Maggie pisze:

   Zgroza. Gorzej niz tatarzy.
   Kiedy kradną dziekczynne wota, to tak jakby ściagali na siebie te problemy, ktore doskwieraly dziekujacym … i do tego to jest jak swietokradztwo. Mam nadzieje, ze to zrozumieją i sie nawroca.
   Obawiam sie jednak, ze nie te wota byly celem wlamywacza/y i trzeba wzmocnić system asekuracyjny, bo moze byc, nawet w krotkim czasie ponowna proba.

   +++

 6. kasiaJa pisze:

  Ks. Michał Olszewski SCJ, egzorcysta, opowiada o tym, czego boi się diabeł. W szatanie niebywały strach budzi to, co w nas budzi największą miłość: Eucharystia, święte Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa! Posłuchaj historii, którą przytacza ks. Olszewski:

  za: http://www.fronda.pl/a/szatan-nienawidzi-eucharystii,55283.html

 7. kasiaJa pisze:

  Usilnie błagam o modlitwę za osobę z otoczenia Adminki, która ma głębokie myśli samobójcze. Ewa nie ma dostępu do komputera i bardzo mnie prosi o przekazanie tej bardzo pilnej prośby o szturm modlitewny.

 8. Maggie pisze:

  Święty KajetanŚwięty Kajetan

  Patron bezrobotnych i poszukujących pracy oraz tych, którzy powierzają się Bożej Opatrzności.

  Kajetan urodził się we włoskim mieście Vicenza w 1480 roku. Odebrał staranne wykształcenie. Był doktorem prawa rzymskiego i kościelnego. Mając 36 lat , przyjął święcenia kapłańskie. Jeszcze zanim został kapłanem, odwiedzał chorych w szpitalach oraz ubogich w przytułkach i wspierał ich w potrzebach. Jako kapłan nie zaprzestał tej służby, ale wypełniał ją tym bardziej gorliwie. Kajetan założył nowe zgromadzenie zakonne, zwane teatynami. Wierzył głęboko w Opatrzność Bożą. Przez całe życie podejmował dzieła charytatywne. Założył m.in. bank pobożny dla wspierania ubogich, a czasie epidemii posługiwał ofiarom zarazy. Kiedy w roku 1547 w Neapolu zaistniało niebezpieczeństwo wybuch wojny domowej, ofiarował swoje życie w intencji powstrzymania przelewu krwi. W przekonaniu jego współczesnych ofiara ta została przyjęta przez Boga. Umarł w opinii świętości 7 sierpnia tego samego roku. Pochowano go w Neapolu. Papież papież Klemens X kanonizował go w roku 1673. Wspomnienie św. Kajetana, kapłana, przypada 7 sierpnia.

  Modlitwa do św. Kajetana o pomoc w znalezieniu pracy

  Święty Kajetanie, który za życia nigdy obojętnie nie przechodziłeś obok człowieka potrzebującego i zawsze z wielka gorliwością wspierałeś ubogich, chorych oraz wszystkich, których dotknęła jakakolwiek nędza, proszę Cię i ja o pomoc w moim utrapieniu. Racz wstawić się za mną u Boga i wyprosić mi łaskę znalezienia pracy. Ty, który tak wiele razy widziałeś z bliska ludzką biedę i ze wszystkich sił starałeś się pomagać ludziom nią dotkniętym, proś Pana Boga, aby zachował od biedy mnie i moją rodzinę. Pomóż mi zwrócić moje kroki we właściwym kierunku i znaleźć odpowiednie dla mnie zatrudnienie. Uproś mi łaskę spotkania na drodze moich poszukiwań dobrych i wrażliwych ludzi, którzy mi pomogą i wesprą moje ludzkie wysiłki.

  Proszę Cię także, abyś pomógł mi dostrzec głębszy sens tego doświadczenia, jakie obecnie przeżywam, abym przez ten krzyż, który teraz niosę – krzyż niepokoju, niepewności i lęku o przyszłość – stał(-a) się człowiekiem bardziej wrażliwym na potrzeby bliźnich i bardziej miłosiernym wobec ubogich i potrzebujących. Obym umiał(-a) dzielić się tym, co posiadam, i zawsze właściwie korzystał(-a) z dóbr materialnych, nie przeceniając nigdy ich wartości w swoim życiu.

  Módl się za mną, abym doznał(-a) łaski, o którą tak usilnie proszę i abym razem z Tobą mógł(mogła) z wdzięcznością wielbić miłosierdzie i dzielić się z ludźmi swoją radością z otrzymanego daru ku chwale Boga. Amen.

 9. Lucyna pisze:

  Pomodlę się i również proszę o modlitwę za syna ,który też ma myśli samobójcze.

 10. Kasia pisze:

  Islam nie jest religią miłości
  Plaża w Dubaju i wypoczywająca rodzina. Dzieci kąpały się w morzu… Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że 20 -letnia córka zaczęła się topić, a rodzina była muzułmańska.

  Kiedy córka zaczęła się topić, ojciec nie dopuścił, aby ratownicy wydobyli ją z wody. Muzułmanin patrzył biernie na jej konanie. Z jego przekonaniami dotknięcie córki przez obcego mężczyznę, wiązałoby się z utratą honoru.

  Porucznik Col Ahmed Burqibah z policji w Dubaju poinformował o tym strasznym wydarzeniu. Z jego relacji wynika, że była to pierwsza tak wstrząsająca sytuacja w jego życiu.

  Dla muzułmańskiego ojca honor i wiara były ważniejsze, niż uratowanie życia własnej córki. Mężczyzna, mimo że jego córka wołała o pomoc, nie pozwolił ratownikom wyłowić jej z wody. Dotknięcie przez obcego mężczyznę skutkuje utratą honoru młodej kobiety.

  – Ojciec był wysokim i silnym mężczyzną. Zaczął przepychać się z ratownikami i zapobiegać podjęciu przez nich akcji. Wywiązała się szamotanina. Powiedział, że woli, by jego córka umarła, niż by dotykał jej obcy mężczyzna – relacjonuje wstrząśnięty funkcjonariusz
  Gdyby ojciec nie utrudniał pracy ratownikom, 20 – latka przeżyłaby wypadek. Mężczyzna został aresztowany przez policję.
  http://www.fronda.pl/a/islam-nie-jest-religia-milosci,55305.html

 11. Gosia pisze:

  Modlitwa codzienna do Matki Bożej Królowej Aniołów i Pogromczyni szatana
  Niepokalana Dziewico Maryjo i Królowo Aniołów! Bóg obdarzył Cię od początku mocą i powierzył Ci zmiażdżenie głowy szatana. Pokornie Cię błagamy: poślij swoje niebiańskie zastępy, aby zwycięsko pokonały duchy piekielne, zniweczyły ich zamiary oraz strąciły w przepaść. Potężna Matko Boża, poślij również swoje zwycięskie wojska niebieskie do walki z wysłannikami piekła wśród ludzi, zniszcz przewrotne plany bezbożnych i okryj hańbą wszystkich, którzy pragną czynić zło. Daj im światło poznania i łaskę nawrócenia, aby mogli wielbić Trójjedynego Boga i również Tobie oddali cześć.
  Spraw, aby za Twoją przyczyną wszędzie zwyciężyła prawda. Toruj drogę sprawiedliwości!
  Potężna Obrończyni i Hetmanko, z pomocą duchów czystych weź w swoją opiekę także swoje świątynie na całym świecie oraz łaskami słynące miejsca. Niech chronią kościoły, wszystkie miejsca święte, przedmioty i osoby, a szczególnie Najświętszy Sakrament. O łaskawa Pani, nie dopuść, aby uległy pohańbieniu, padły ofiarą grabieży i zniszczenia. Matko Niebieska, strzeż również nasz dobytek od widzialnych i niewidzialnych wrogów. Strzeż nasze domy i nasze rodziny. Niech mieszkają w nich święci aniołowie i niech zapanują w nich: miłość, pokój i radość Ducha Świętego. Któż jak Bóg? – Któż jak Ty, Maryjo, Królowo Aniołów i Pogromczyni szatana! Najmilsza i łaskawa Matko Boża, Przeczysta Oblubienico Ducha Świętego, której oblicze duchy czyste oglądać pragną. Ty zawsze pozostaniesz naszą miłością i nadzieją, naszą obroną i chwałą! Święty Michale Archaniele, Święci Aniołowie i Archaniołowie, brońcie nas i przyjdźcie nam na pomoc. Amen.

 12. Gosia pisze:

  Modlitwa Matki Eugenii
  O, mój Ojcze niebieski, jak jest słodko i miło wiedzieć, że Ty jesteś moim Ojcem, a ja Twoim dzieckiem! Przede wszystkim wtedy, gdy niebo mojej duszy jest czarne, a mój krzyż zbyt ciężki, odczuwam potrzebę, aby Ci powiedzieć: „Ojcze, wierzę w Twoją miłość do mnie!” Tak, wierzę, że Ty jesteś moim Ojcem, a ja Twoim dzieckiem! Wierzę, że czuwasz w dzień i w nocy nade mną i że nawet jeden włos nie spadnie z mojej głowy bez Twojego pozwolenia! Wierzę, że jako nieskończenie Mądry wiesz lepiej niż ja, co jest dla mnie korzystne!
  Wierzę, że jako nieskończenie Mocny wyprowadzasz dobro ze zła!
  Wierzę, że jako nieskończenie Dobry, sprawiasz, iż wszystko służy dobru tych, którzy Cię kochają i pomimo rąk, które mnie ranią, całuję Twoją dłoń, która leczy!
  Wierzę, lecz pomnóż moją wiarę, a zwłaszcza moją nadzieję i moją miłość!
  Naucz mnie dobrze widzieć Twoją miłość, która kieruje wszystkimi wydarzeniami mojego życia. Naucz mnie zdawać się na Twoje prowadzenie jak dziecko w ramionach swej matki.
  Ojcze, Ty wiesz wszystko, Ty widzisz wszystko, Ty znasz mnie lepiej, niż ja znam samą siebie. Wszystko możesz i kochasz mnie! O, mój Ojcze, ponieważ chcesz, abyśmy prosili Cię o wszystko, przychodzę z ufnością prosić Cię z Jezusem i Maryją o……… (należy wymienić łaskę, o jakiej otrzymanie się prosi).
  W tej intencji ofiarowuję Ci w jedności z ich Najświętszymi Sercami – wszystkie moje modlitwy, ofiary i umartwienia oraz największą wierność moim obowiązkom.
  Udziel mi światła, siły i łaski Twojego Ducha! Umocnij mnie w tymże Duchu tak, żebym nigdy go nie straciła, nie zasmuciła ani nie osłabiła we mnie. Mój Ojcze, proszę Cię o to w Imię Jezusa Chrystusa, Twojego Syna. A Ty, o Jezu, otwórz Swe Serce i włóż w nie moje serce, a potem razem z Sercem Maryi ofiaruj je naszemu Boskiemu Ojcu! W zamian za to wyproś mi łaskę, której tak potrzebuję!
  Mój Boski Ojcze, spraw, by Cię poznali wszyscy ludzie. Niech cały świat ogłasza Twoją dobroć i Twoje miłosierdzie!
  Bądź moim czułym Ojcem i chroń mnie wszędzie jak źrenicy Twoich oczu. Niech na zawsze zachowam godność Twojego dziecka. Zmiłuj się nade mną!

 13. [____++++____] pisze:

  Jak tak można kraść. I to z kościoła. Będę się modlił w intencji włamywaczy, aby przestali błądzić, gdyż nie wiedzą co czynią.

 14. Janina2 pisze:

  Ojcze nasz..

 15. Kasia pisze:

  Pod tym linkiem popis „żetelności dziennikarskiej”
  Ksiądz ma na imię Jan a nie Marian a na nazwisko Pęzioł a nie Pędzioł

  hwilę grozy przeżyli księża z Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy pod Nałęczowem. Nocą z niedzieli na poniedziałek do kaplicy, w której stoi figura Matki Boskiej Kębelskiej, wdarli się złodzieje. Wyłączyli alarm i już mieli dobrać się do świętości, gdy zdarzył się cud – zaciął się mechanizm obrazu zasłaniającego bezcenną XV-wieczną figurę. – Dzięki Bogu, Nasza Pani nie dała się ukraść – wznosi oczy do nieba ks. Jerzy Ważny, proboszcz parafii.

  http://www.se.pl/wiadomosci/polska/wlamanie-do-kaplicy-w-wawolnicy-matka-boska-nie-pozwolila-ukrasc-figury-to-prawdziwy-cud_659715.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s