Papież zaprasza na obchody Światowego Dnia Modlitwy za Ochronę Stworzenia – odmawiaj z nami Różaniec Św. do Maryi Królowej całego stworzenia

Na środowej audiencji ogólnej Papież Franciszek przypomniał, że w przyszły wtorek, 1 września, Kościół po raz pierwszy będzie obchodził Światowy Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia. Z tej okazji w Watykanie w Bazylice św. Piotra o godz. 17:00 będzie miała miejsce specjalna Liturgia Słowa. Ojciec Święty zachęcił wszystkich do udziału w tym wydarzeniu oraz do wspólnej modlitwy za ochronę stworzenia.

„W modlitewnej jedności z naszymi braćmi prawosławnymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli, chcemy wnieść nasz wkład w przezwyciężenie kryzysu ekologicznego, który przeżywa dziś ludzkość. Na całym świecie różne lokalne wspólnoty kościelne przygotowały z tej okazji stosowne inicjatywy modlitwy i refleksje, aby ten dzień stał się ważną chwilą, również ze względu na potrzebę przyjęcia konsekwentnego stylu życia” – powiedział Papież.

***
Pobierz tekst różańca na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia 1.09.2015.

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia w Kościele katolickim. Będzie on obchodzony już od tego roku w dniu 1 września 2015 i nawiązuje do treści encykliki „Laudato si”.
Redakcja kwartalnika „Królowa Różańca Świętego” opracowała tekst rozważań „Różaniec do Maryi Królowej całego stworzenia” wykorzystując do tego fragmenty tekstu Encykliki. Na końcu każdego rozważania dopisaliśmy modlitewne wezwanie do „Wychwalania Pana/Laudato si” za Jego wielkie dzieła.

Pod tym linkiem można pobrać „Różaniec do Maryi Matki i Królowej całego stworzenia” -tu przykład I tajemnicy radosnej:

1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

„Jezus nawiązuje do biblijnej wiary w Boga Stwórcę (por. Mt 11,25) i podkreśla podstawowy fakt: Bóg jest Ojcem. Jezus, rozmawiając ze swoimi uczniami, zachęcał ich do rozpoznania ojcowskiej relacji Boga ze wszystkimi stworzeniami i przypomniał ze wzruszającą czułością, jak każde z nich jest ważne w Jego oczach”. [Akapit Encykliki nr 96]

Wychwalajmy Pana za to, że jest Ojcem…

kliknij: http://rozaniec.info

Za: kliknij

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Papież Franciszek i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „Papież zaprasza na obchody Światowego Dnia Modlitwy za Ochronę Stworzenia – odmawiaj z nami Różaniec Św. do Maryi Królowej całego stworzenia

 1. wobroniewiary pisze:

  1 września – Święto Stworzenia
  dzień modlitw o ochronę świata stworzonego, który będzie obchodzony 1 września. Oto jesteśmy zachęceni do «głębokiego nawrócenia duchowego» i refleksji w kontekście kryzysu ekologicznego. Moją odpowiedzią i pomocą duszpasterską jest propozycja nabożeństwa Słowa Bożego na ten dzień.

  Nabożeństwo składa się ze wstępu i 3 części: celebracji z tekstami biblijnymi mówiącymi o stworzeniach i fragmentami encykliki Laudato si’, “lamentacji” nad trudnościami w ochronie środowiska oraz modlitewnej zachęty do działania.

  W lamentacjach wołamy: Panie, zmiłuj się / Kyrie eleision
  – Woda jest podstawowym dobrem. Często korzystamy z niej marnotrawnie, podczas gdy większość populacji świata cierpi na jej brak.
  – Przez nieodpowiedzialne zachowania przyczyniamy się do zwiększania emisji toksycznych substancji do atmosfery, zatruwając środowisko własnego życia.
  – Nie troszczymy się wystarczająco losem uchodźców i imigrantów przemieszczających się z powodu suszy, powodzi, braku żywności czy wojny.
  – Nie szanujemy plonów ziemi, chleba i wszelkiej żywności, a tyle naszych sióstr i braci cierpi niedostatek i głód.
  – Nie przestrzegamy postów, nie ograniczamy spożycia mięsa, nie przeciwdziałamy patologiom chowu przemysłowego zwierząt.
  – Nie dziękujemy codziennie za dar Stworzenia – za zieleń wokół, za słońce i księżyc, za śpiew ptaków, za nasze własne ciało które tak dobrze nam służy.
  – Wiele w nas agresji wobec bliźnich, wobec zwierząt oraz reszty Stworzenia.

  Po modlitwie jest zachęta do aktywności: Dla realizacji tych aspiracji, musimy podjąć stanowczą decyzję, by żyć bardziej odpowiedzialnie, myśląc o potrzebach naszych lokalnych wspólnot i całej społeczności ludzkiej. Jesteśmy równocześnie obywatelkami i obywatelami różnych narodów oraz jednego świata, w którym to co lokalne, jest powiązane z tym co globalne. Każda i każdy z nas jesteśmy odpowiedzialni za obecne i przyszłe dobro ludzkiej rodziny oraz za wszelkie życie na Ziemi. Duch solidarności ludzkiej i pokrewieństwa z wszelkim życiem umacnia się, gdy żyjemy w szacunku dla tajemnicy istnienia, w duchu wdzięczności za dar życia oraz w pokornej postawie co do naszego ludzkiego miejsca pośród przyrody. Wielbimy Cię, Panie, za Twoją dobroć względem nas. Daj nam wielkie serce byśmy radowali się Twoimi darami. Przebacz, gdy zbłądzimy i błogosław nam i całemu Stworzeniu. Prosimy o to w imię Jezusa, Twojego Syna, który żyje i działa między nami. Amen.
  całość na portalu Święto Stworzenia
  http://ekai.pl/blogi/ekoblog/x953/wrzesnia-swieto-stworzenia/

 2. Grzegorz pisze:

  Zachęcam do włączenia się do nowenny pompejańskiej za wybory parlamentarne, nowenna rozpocznie się 1 września a zakończy 24 października czyli w sobotę przed wyborami. Inicjatywa powstała z ramienia nowosądeckich mężczyzn z diecezji tarnowskiej.

  Szymon Marciniak zachęca jednak aby do modlitwy włączali się nie tylko sądeczanie. Na liście jest już 15 mężczyzn, także z Londynu i Krakowa. Będą oni odmawiać różaniec w 3 osobowych grupach, każdy po pięć tajemnic. Do udziału w modlitwie można się zgłaszać do 1 września. Wystarczy wysłać maila na adres szymonmarciniak@autograf.pl

  źródło: http://rdn.pl/?p=5549

 3. Slawek pisze:

  Prezydent Duda podpisał ustawę o obowiązkowym szczepieniu dzieci szczepionkami przeciw HPV. Ręce mi opadły…..

  • Wojtek pisze:

   Ja słyszałem, że Duda podpisał ustawę o przesunięciu szczepień do NFZ a nie ustawę o obowiązkowych szczepieniach o HPV, bo tą podobno w ostatniej chwili podpisał Bronek.

   • wobroniewiary pisze:

    Dokładnie tak jest. Ale dobrze, że ludzie pytają i można wyjaśnić, gorzej, gdy takie podejrzenia pozostają bez odpowiedzi. Iluż wtedy zawiedzionych

   • Wojtek pisze:

    Ja sam się zawiodłem ale uznałem że coś tu nie pasuje i obszukałem trochę sieć i się zorientowałem jak jest na prawdę. I co najgorsze n wielu portalach celowo się ludzi w błąd wprowadzało i jeszcze pisali podstawiane komentarze.

 4. Marakuja pisze:

  Chrześcijaństwo jest TU I TERAZ realizowaniem się panowania Boga nad całym kosmosem. Jezus przekonywał nieustannie, że życie wieczne w Bogu jest tuż-tuż, a uczestniczymy w nim nie w jakiejś odległej przyszłości, bo tak sobie zwykle wyobrażamy zbawienie i niebo, ale w każdej chwili możemy tam się przecisnąć, gdyż królestwo Boże jest w zasięgu ręki, nieopodal, tuż obok! „Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest” (Łk 17, 21). Nie jest to więc królestwo, które kiedyś, za milion lat się ujawni, ale jest tuż za zasłoną czasu, za kolorem każdej godziny, za nitką tej minuty jak spektakl teatralny, który ukrywa się za kurtyną. Nie widzimy całej pełni jego kształtów, ale już przebijają do nas przez nieszczelności czasu promienie wieczności.

  Inny teolog, Gerhard Lohfink, również podkreśla dostępność Królestwa Bożego, a więc i zbawienia w naszym świecie, co oczywiście nie oznacza życia pełnią chwały Bożego Oblicza. Marcin Luter przełożył słowa z Łukasza cytowane powyżej w następujący sposób: „Królestwo Boże jest w środku was”. Jest to błędne tłumaczenie. Użycie greckiego sformułowania ENTOS HYMON powinno się zrozumieć jako dostępność, bycie w dyspozycji dla nas.

  To nie jest jakaś rzeczywistość ukryta w nas, niczym jakaś iskra w glinianym naczyniu – raczej chodziło o to, że jest ono w naszych relacjach, wydarzeniach, przeżyciach, a nade wszystko w sakramentach Kościoła, w Jego przepowiadaniu Ewangelii – tu ujawnia się dostępność zbawienia.
  Żródło:
  http://tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=10343

 5. Magda pisze:

  Siostra Faustyna zdumiewała się nad miłością miłosierną Boga obecną w każdym sakramencie. Najwięcej pisała o dobroci Jezusa, który odchodząc z tej ziemi, chciał pozostać z nami i pozostawił siebie w Sakramencie Ołtarza, otwierając na oścież miłosierdzie swoje. Nie ma nędzy, aby Cię wyczerpała – wołała w zachwycie – wezwałeś wszystkich do tej krynicy miłości, do tego źródła Bożego zmiłowania. Tu jest przybytek Twego miłosierdzia, tu lekarstwo na nasze niemoce; do Ciebie, żywy zdroju miłosierdzia, ciągną wszystkie dusze: jedne – jak jelenie Twej miłości spragnione, inne – by obmyć grzechów ranę; inne – by zaczerpnąć siły, życiem zmęczone (Dz.1747). Wielkość tego daru – jak pisała – jest niepojęta przez żaden rozum ludzki ani anielski, dlatego w pełni poznamy go dopiero w wieczności. Gdyby aniołowie zazdrościć mogli – wyznała – to zazdrościliby ludziom Komunii świętej, w której najściślej Bóg łączy się ze swym stworzeniem. W tak ścisłą łączność nie wchodzi nawet z aniołami (por. Dz. 1804).

 6. Magda pisze:

  „Ręce precz od naszych dzieci”. Tysiące ludzi przeciwko deprawacji w szkołach
  Po Mszy św. w kościele św. Anny plac na Mariensztacie zapełnił się tysiącami osób i rozpoczęła się manifestacja pod hasłem „Stop deprawacji w edukacji” przeciwko seksualnej deprawacji dzieci w szkołach. – Jest dużo dzieci, dużo rodzin. Są transparenty, flagi narodowe, widać hasła „Stop gender” czy „Ręce precz od naszych dzieci” – relacjonował portalowi niezalezna.pl Michał Maluga, współorganizator akcji.

  Maluga mówi, że cały czas napływają na plac kolejne osoby. – Na Mszy św. było tyle osób, że nie mieściły się w kościele. Przybyło już na obecną chwilę kilka tysięcy osób. Jestem z Wrocławia, widziałem osoby z Krakowa, Szczecina, przyjechały też delegacje z różnych części Polski – mówi. Przed godziną 14.00 otwarto oficjalnie manifestację.

  Cel akcji „Stop Deprawacji” zawiera się w oświadczeniu jakie zostało wystosowane po działaniach MEN-u, gdzie organizacje prorodzinne i rodzice wyraziły swój stanowczy protest wobec zadeklarowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej planów zmiany podstawy programowej zajęć szkolnych „Wychowanie do życia w rodzinie”.
  http://niezalezna.pl/70422-rece-precz-od-naszych-dzieci-tysiace-ludzi-przeciwko-deprawacji-w-szkolach#.VeL8kFzwRIA.facebook

 7. wobroniewiary pisze:

  Z dedykacją dla każdego ❤

 8. Anna pisze:

  Dziękuję za dedykację dla każdego, szczególnie dzisiaj w dniu moich urodzin aby to życzenie spełniło się.

 9. Magda pisze:

  Niech się radują niebiosa i ziemia weseli,
  niech szumi morze i wszystko, co je napełnia.
  Niech się cieszą pola i wszystko, co na nich rośnie,
  niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości.
  Przed obliczem Pana, który się zbliża,
  który już się zbliża, by osądzić ziemię.
  On będzie sądził świat sprawiedliwie,
  a ludy według swej prawdy.
  Ps 96
  Radujmy się z przyjscia Pana. Razem z Kosciolem powtarzajmy nieustannie : Marana tha ! Przyjdz nasz Panie.
  Niech to będzie motto i sens zapowiedzianego przez papieza Franciszka na 1 wrzesnia dnia solidarności z calym stworzonym swiatem.

 10. Paweł pisze:

  Przy okazji Dnia Modlitw wspominającego wielką Tajemnicę Stworzenia warto – moim zdaniem – przypomnieć dwie wielkie prawdy o stworzeniach ożywionych (roślinach i zwierzętach), które kiedyś były uznawane w Kościele, a teraz chyba o nich prawie zupełnie zapomniano (pod wpływem błędów szerzonych przez naukę i filozofię świecką):

  PO PIERWSZE: Rośliny i zwierzęta mają duszę, ale jest to dusza śmiertelna (w odróżnieniu od duszy ludzkiej) – mówią o tym dwie spośród 24 tez tomistycznych ogłoszonych w roku 1916 na zalecenie papieża Benedykta XV:

  „XIII. Ciała dzielą się na dwie kategorie: jedne są żywe, inne bez życia. W żywych wymaga forma substancjalna zwana duszą ustroju organicznego, tzn. zespołu części różnorodnych, mianowicie dlatego, aby w tym samym podmiocie istniała część poruszająca i część przez nią poruszana.
  XIV. Dusza wegetatywna i zmysłowa nie istnieje przez się i nie jest zrodzona przez się, lecz jedynie jako pryncypium , które jestestwu żywemu daje byt i życie: ponieważ zależy ona całkowicie od materii, dlatego ulega, skoro jestestwo żywe zniszczeje, tym samym również pośrednio zepsuciu.”
  [Źródło cytatu: http://www.tomizm.pl/?q=node/44 ]

  PO DRUGIE: Organizmy żywe nie ulegają ewolucji, czyli powszechnie znana i nauczana w szkołach teoria ewolucji jest fałszywa. Oto cytat na ten temat z objawień danych Fulli Horak, opublikowanych w książce „Święta Pani” (str.125-126, wydanie Wydawnictwa „Arka”, Wrocław 1999, http://www.ppharka.hg.pl ):

  19 lutego 1937r.
  „Fullu! dziecino Boża! Twój Deża, będący w Kręgu absolutnej Prawdy, schodzi do ciebie, by nią nakarmić łaknących.
  Twemu dociekliwemu profesorowi przyrody powiedz o Darwinie, co następuje:
  Jeżeli ktoś szuka prawdy schylając głowę ku ziemi nawet sięgając w jej głąb dla znalezienia odpowiedzi, odszuka zamiast
  niej – szkielety małpie! Sam byłem uczniem wielkich mężów – badaczy. Oto ich nazwiska: Buffon, Cuvier, Lineusz,
  Lamarck, Humboldt, Muller, Geoffroy, do których odsyłam profesora, by się przekonał – nie z punktu religii, lecz nauki
  – iż jeden tylko istnieje gatunek ludzki. Kilkanaście lat temu na kongresie monachijskim oświadczył Virhoff, że gdy badano
  czaszkę człowieka kopalnego znalezioną w torfie albo w jaskiniach, chciano się w niej dopatrzyć małpiego wyglądu, wyszukiwano
  szczególne cechy świadczące o dzikim, niezupełnie rozwiniętym stanie. Niestety wszystkie te twierdzenia po dokładnym
  badaniu rozwiały się. Żaden z typów kopalnych nie wykazał niższego rozwoju wśród żyjących obecnie osobników, o
  których mowa. Stanowisko ostatecznie zdobyte przez naukę stwierdza tylko rozmaitość tego samego jedynego gatunku i
  jedność pochodzenia. Prawda jest taka, że: przez bezpośrednie działanie Boga, wszyscy ludzie pochodzą z jednej pary
  stworzonej. Dlaczego by wszystkie gatunki małp raptem stanęły w rozwoju umysłowym? Dawniej tak się doskonaliły i tyle
  umiały, że doszły aż do posiadania ludzkiego rozumu! Czyż im już powietrze nie służy? Cóż spowodowało zupełny zastój
  ich rozwoju? Wszak ani jeden z gatunków nie zdradza inteligencji człowieka. Życie organiczne, roślinne stoi w miejscu.
  Niższe organizmy zwierzęce są ciągle takimi jakie były. Ślimak nie chce, ani za cztery tysiące lat zmienić swej postaci np.
  na żabę! Wszystko co żyje jest na swoim miejscu! Tylko człowiek jeśli we własnym obliczu nie dostrzega małpy, pociesza
  się tym przynajmniej, że jego pradziadowie byli małpami! O! Nie nauka wiedzie ich na manowce tylko pycha, która nie
  pozwala małodusznemu człowiekowi szukać Boga. Szkoda brnąć bez światła po omacku. Nikomu nie broni Stwórca szukać,
  lecz aby znaleźć, należy rozświetlić drogę. Cała wiedza bardzo jest krucha. Tysiące teorii upadło, lecz Objawienie Boże zawsze
  jest to samo. Słowa Jezusa są żywe i świeże, a obecnie nabierają nawet żywszej barwy oraz zrozumienia! Może zbliżą
  się czasy, gdzie ojcowie wpływać zaczną na synów, jednocześnie sami czuć się będą synami Bożymi. Wówczas przybliży się
  nowa świetlana epoka.
  Synowie i córki będą szczęśliwe w przepowiedzianym królestwie Bożym. Wszystko będzie jasne. Człowiek stanie się
  rozumnym, bo sięgnie po Prawdę. Dość już błędów! Gdy dociekania i teorie będą wyczerpane, gdy wszystkie próby zawiodą
  nie dając zadowolenia i szczęścia – niech wreszcie zniknie ponura niepewność! Podnieśmy oczy ku słońcu. Boże! Ty nam
  je dałeś, grzeją nas jego promienie. Spraw, byśmy się stali godnymi Twojej potęgi! Spożywamy dary Twoje, dałeś je wszystkim,
  nie zabierajmy za wiele, by innym nie brakło. Dałeś z miłości jak Ojciec, zatem musimy dzielić je z miłością między
  siebie, jak bracia. Oko Twoje Boskie widzi, co czynimy, bo nas do życia powołało. Już nie chcemy szatańskiej komedii,
  którą nasza pycha i chciwość stworzyły. Pragniemy się odrodzić. Wierzymy w naszego Zbawiciela i o pomoc Go błagamy!
  Zaczniemy przebudowę od siebie. Ty nam pomożesz, o Boże! Przyjdź Królestwo Twoje, tu na ziemię!
  Błogosławi was Deża”.

  [Są to słowa kardynała Desire Josepha Mercier (1851-1926), belgijskiego teologa i filozofa, profesora uniwersytetu w Leuven, zwolennika tomizmu i inspiratora encykliki „Aeterni Patris” Leona XIII.]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s