8 września – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim.

swieci_anna_i_joachim_rodzice_NMPByli oni pobożnymi Żydami. Mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. W tamtych czasach uważane to było za karę za grzechy przodków. Dlatego Anna i Joachim gorliwie prosili Boga o dziecko. Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę, Maryję.

Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty Jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Maryi pochodzą z VI w. Święto powstało prawdopodobnie w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. Na Wschodzie uroczystość ta musiała istnieć wcześniej, bo kazania-homilie wygłaszali o niej św. German (+ 732) i św. Jan Damasceński (+ 749). W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.
Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu – w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim.

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

We Włoszech i niektórych krajach łacińskich istnieje kult Maryi-Dziecięcia. We Włoszech istnieją nawet sanktuaria – a więc miejsca, gdzie są czczone jako cudowne figurki i obrazy Maryi-Niemowlęcia w kołysce. Do nich należą między innymi: Madonna Bambina w Forno Canavese, Madonna Bambina w katedrze mediolańskiej – najwspanialszej świątyni wzniesionej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny; Madonna Bambina w kaplicy domu generalnego Sióstr Miłosierdzia. Matka Boża-Dzieciątko jest główną Patronką tego zgromadzenia. Czwarte sanktuarium Matki Bożej-Dzieciątka jest w Mercatello – znajduje się tam obraz namalowany przez św. Weronikę Giuliani (+ 1727).

Dzisiejsze święto przypomina nam, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że “będą Ją chwalić wszystkie pokolenia”.

***************
Na uroczystość Narodzenia Matki Bożej – modlitwy św. Mechtyldy

W uroczystość narodzenia Matki Bożej, onej gwiazdy porannej, św. Mechtylda pytała się Królowej niebios jaką modlitwę odmówić ma ku Jej uczczeniu w uroczystość dzisiejszą i odebrała od Najświętszej Panny odpowiedź: „Przypomnij mi następujące radości”:

1. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową radość, której teraz zażywasz, gdy poznajesz radość Trójcy Przenajświętszej jaką miała z upodobania, w którym Cię stworzyła przed wieki. Mianowicie jednak radowała się przy Twem urodzeniu, tak, że w skutek pełności Jej wesela i niebo i ziemia i wszystkie stworzenia się radowały, lubo nie znały radości swej przyczyny.
Zdrowaś Maryjo……

2. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową nadmierną radość, której teraz zażywasz, gdy poznajesz rozkosz, której doznała przez Ciebie Trójca Przenajświętsza, gdy uczynić Cię zamierzała istotą, w której objawić się miało w sposób najwspanialszy, co zdziałać zdolna potęga, mądrość i dobroć tejże Trójcy Przenajświętszej i gdy przytem wiedziała, że dzieło Jej nigdy się nie zepsuje. Dlatego też z taką rozkoszą i radością patrzyła na Twoje narodzenie i na Twoje dziecięctwo, że wszystkie dzieła Twego dziecięctwa uważała jako zabawy pobudzające ją do radości.
Zdrowaś Maryjo…..

3. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową nadmierną radość, której teraz zażywasz, gdy poznajesz, jako Cię Bóg miłował ponad wszystkie stworzenia tak bardzo, że dla Twej miłości oszczędzał juz nie raz świata, zanim się jeszcze narodziłaś. Dlatego też z tej wielkiej miłości ku Tobie przyspieszył przyjście Twe na świat i uprzedził Cię łaską Swoją, aby się mógł Tobą bardziej radować.
Zdrowaś Maryjo….

4. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową nadmierną radość, której teraz zażywasz, gdy widzisz i poznajesz, że Cię Bóg ponad wszystkich aniołów i ludzi w ten sposób uczcił najgodniej, że od onej godziny, w której dusza Twoja połączyła się z ciałem Twoim, napełnił Cię Duchem Św. i oczyścił Cię zupełnie z grzechu pierworodnego i przez osobliwsze uświęcenie uczynił Cię mieszkaniem Ducha Św., żeś przyszła na ten świat jako róża bez kolcy i jako promieniejąca gwiazda zaranna.
Zdrowaś Maryjo………

Tak św. Mechtylda i Św. Gertruda odmawiały w dniu dzisiejszej uroczystości tyle Zdrowaś Maryja, ile dni Maryja spoczywała w łonie swej Matki, ofiarowały je Bogu i pragnęły dowiedzieć się, na co przez dobroć Maryi zasłużą ci wszyscy, którzy ku czci Jej równie pobożnie odmówią tę samą ilość modlitw. Usłyszały w odpowiedzi, że:” zasłużą sobie na to, że na wieki w niebie podzielać będą w osobliwym szczęściu wszystkie te radości, których ja sama zażywałam i bezustannie na nowo ciągle zażywam z owych poszczególnych cnót, do których Najchwalebniejsza Trójca Przenajświętsza duszę moją w każdym z tych dniu według najwyższego swego upodobania odpowiednio uzdolniła”. Możesz nabożeństwo to odprawić w ten sposób, że przez oktawę codziennie odmówisz 45 Zdrowaś Maryjo.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „8 września – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

 1. Maggie pisze:

  Serdeczna Matko Opiekunko ludzi ….

  Do kogoż mamy wzdychać, nędzne dziatki, tylko do Ciebie, ukochanej Matki ….

 2. Anna pisze:

  Matko, oddaję Ci całe moje życie, swoje i moich córek. Proszę osłoń nas swoim płaszczem, pokieruj naszym życiem, nie pozwól nas skrzywdzić, wyjednaj wszelkie potrzebne łaski. Matko, Ty znasz moje życie, wiesz czego doswiadczyłam i widzisz jak bardzo cierpią moje dzieci, pomóż mi proszę godnie przejść przez ten trudny czas i nie tracić wiary, nadziei i milosci. Matko, w tych trudnych dla mojej rodziny chwilach , proszę wspieraj mnie abym nie poddała się i potrafiła udowodnić swoją niewinność i niezaprzeczalną winę męża. Dodaj mi siły abym nie upadła na duchu i dobrze wypełniła wszystkie moje obowiązki. Dziękuję za wszystkie łaski jakich dzięki Twej opiece doswiadczyłam.

  • mkm80 pisze:

   +++
   Aniu, nie martw się! Nie zdarzyło się bowiem nigdy, przenigdy, by Najświętsza Maryja Panna nie przybyła by pomóc i pod Płaszczem Swoim, przy Niepokalanym Sercu nie skryła tych którzy się do niej uciekają!

  • Anna pisze:

   Matka Przenajświętsza zawsze przychodzi z pomocą. Ja w trudnych sprawach proszę też o wsparcie świętą Ritę – zawsze można na Nią liczyć 🙂

 3. mkm80 pisze:

  Chwała, cześć i uwielbienie dla Trójcy Świętej za dzień narodzin Panny Maryji!
  Kocham Cię, Matko moja i Królowo mojej rodziny!

 4. Marakuja pisze:

  Sanktuarium Maria Bambina w Mediolanie:

 5. Paweł pisze:

  W pewnym przedwojennym modlitewniku znalazłem taką oto modlitwę, która wspomina Narodzenie Maryi:

  „MODLITWA O ŚW. ANNIE,
  do której nabożnego samotrzeć odmawiania, Ojciec Ś. Aleksander IV. , mocą służącą Stolicy Apostolskiej, przywiązał dla wiernych odpusty:

  Bądź pozdrowiona, Panno Maryo! łaskiś Bożej pełna, Pan z Tobą. Łaska Twoja niech będzie ze mną. Błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiona niech będzie Ś. Anna, Matka Twoja, z której się Ty bez zmazy grzechu pierworodnego narodziłaś, z Ciebie zaś narodził się Syn Boży, Jezus Chrystus. Święta Maryo, Matko Boża! Módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.”

  [Zacytowane ze str. 460-461 książeczki do nabożeństwa „Zdrowaś Marya” wydanej w Wilnie w roku 1927 „nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego”, zaopatrzonej w kościelne pozwolenie druku:

  „Nihil obstat
  Wilno, 13. V. 1927 a.
  Dr. Albinus Jaroszewicz.
  Censor libr.

  IMPRIMATUR
  + Casimirus Michalkiewicz
  Episcopus Auxiliaris Vilnensis
  vic. gen.
  A. Mościcki
  pro Cancellario Curiae
  Vilnae, 13. V 1927 an.” ]

  Powyższa „Modlitwa o św. Annie” jest również zacytowana na str. 251 w modlitewniku „Armia Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa” Rudolfa Szaffera – wydanie V poszerzone, Wrocław 2002.

  Jeżeli zaś chodzi o odpust przywiązany do tej modlitwy, to na stronie
  http://www.liturgialatina.org/raccolta/mary.htm
  znajduje się między innymi informacja o odpuście 100 dni nadanym przez Piusa VII w dniu 10 stycznia 1815, a także łaciński i angielski tekst tej modlitwy:

  „89. PRAYER TO THE BLESSED VIRGIN AND TO ST. ANNE
  Pope Pius VII., by a Rescript of the S. Congr. of Indulgences of Jan. 10, 1815, granted to the faithful –
  i. An indulgence of 100 days, every time that, with contrite heart and devotion, they say the following prayer in honour of the most holy Virgin and her mother, St. Anne.
  ii. A plenary indulgence to those who shall say this prayer at least ten times every month, on the Feast of St. Anne, July 26, provided that, being truly penitent, they do on that day, alter Confession and Communion, devoutly visit a church and pray according to the intention of the Sovereign Pontiff.

  Ave gratia plena, Dominus tecum, tua gratia sit mecum; benedicta tu in mulieribus, et benedicta sit S. Anna mater tua, ex qua sine macula et peccato processisti, Virgo Maria; ex te autem natus est Jesus Christus Filius Dei vivi. Amen.

  TRANSLATION.

  Hail, Mary, full of grace, the Lord is with thee; may thy grace be with me. Blessed art thou amongst women, and blessed is holy Anne thy mother, from whom, O Virgin Mary, thou didst come forth free from all stain of sin; then of thee was born Jesus Christ, Son of the living God. Amen.”

 6. wobroniewiary pisze:

  „Obrońcy dużego okrętu z wizji św. Jana Bosko – to wierni serdecznie przywiązani do Stolicy Apostolskiej”

  Św. Jan Bosco często opowiadał o swojej wizji:
  „Nieprzyjacielskie okręty oznaczają prześladowania Kościoła. Ciężkie go czekają przeprawy. Jego dotychczasowe cierpienia są niczym w porównaniu z tym, co jeszcze nastąpi. Scena ta oznacza, że Papież zwycięży wrogów Kościoła dzięki doskonałemu nabożeństwu do Matki Najświętszej, którym rozpali cały Kościół, czego następstwem będzie powszechny, gorący kult do Eucharystii w całym Kościele i to da zwycięstwo Papieżowi. Kościół będzie przeżywał ciężkie chwile, także dozna wielu szkód, ale samo Niebo przyjdzie mu z pomocą. Ciężkie czasy skończą się i zapanuje pokój. Dla Kościoła będzie to nowy, wspaniały rozkwit.”

  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/03/22/wizja-sw-jana-bosco-obroncy-duzego-okretu-to-wierni-serdecznie-przywiazani-do-stolicy-apostolskiej/

 7. Ania pisze:

  Magnificat
  “Wielbi dusza moja Pana
  I raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy
  Bo wejrzał na uniżenie Swojej Służebnicy.
  Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia
  Gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny,
  Święte jest Jego imię.
  A Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie
  Nad tymi, co się Go boją.
  Okazał moc swego ramienia
  Rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich.
  Strącił władców z tronu,
  A wywyższył pokornych.
  Głodnych nasycił dobrami.
  A bogatych z niczym odprawił.
  Ujął się za swoim sługą, Izraelem,
  Pomny na swe miłosierdzie.
  Jak przyobiecał naszym ojcom,
  Abrahamowi i jego potomstwu na wieki.”

  • Paweł pisze:

   Zgodnie z książeczką „ODPUSTY. Ujawnione Miłosierdzie Boże wobec żywych i zmarłych”, którą opracował ks. Zdzisław Pałubicki SJ, a wydało w roku 1996 wydawnictwo Michalineum (IMPRIMATUR Kuria Biskupia – Kalisz, 4 VII 1995 r., l. dz. 420/95/B, bp Stanisław Napierała – ordynariusz), kantyk „Magnificat” (Łk 1,46-55) jest obdarzony odpustem cząstkowym jako pozycja nr 30 w autentycznym „Wykazie odpustów” ogłoszonym za pontyfikatu bł. Pawła VI dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 29 VI 1968 roku.

   Natomiast jesli chodzi o odpust przedsoborowy, to kantyk „Magnificat” (zakończony modlitwą „Chwała Ojcu…”) był obdarzony odpustem 3 lat nadanym przez Św. Penitencjarię Apostolską w dniu 18 II 1936, jak podaje na str. 250 książeczka do nabożeństwa „Ogień Miłości Jezusa Chrystusa” wydana przez „Wydawnictwo książek do nabożeństwa J. Cebulski, Kraków, ul. Szewska 22” za pozwoleniem Książęco-Metropolitalnej Kurii w Krakowie z dnia 20 V 1939 (X. STANISŁAW Bp. Wik. gen., X. Stefan Mazanek, L. 3456/39).

 8. Aga pisze:

  Witam.

  Jak uchronić się od przekleństw i złorzeczeń w rodzinie? Dodam, że te osoby (ciotka i kuzyni) gdy coś kupi się nowego w domu itd. od razu się obrażają i zazdroszczą, do tego od kilku lat za co się nie wezmę to wszystko mi nie idzie. 😦

 9. wobroniewiary pisze:

  Łotwa i Estonia złożyły akt zawierzenia Matce Bożej. „Ptrzebujemy Jej opieki” – mówił metropolita Rygi

  Łotwa i Estonia zostały ponownie poświęcone Matce Bożej. Uroczystość odbyła się 6 września w Tallinie w 800 lat po pierwszym takim akcie, który w 1215 r. zaaprobował papież Innocenty III. Od tamtej pory ówczesna Liwonia zwana była także Terra Mariana.

  W uroczystości w tallińskiej katedrze wzięło udział trzech biskupów z Łotwy oraz administrator stolicy Estonii bp Philippe Jourdan, który był jej inicjatorem. Na zakończenie Mszy odczytał on wraz z abp. Zbigniewem Stankiewiczem stosowny akt zawierzenia obu krajów Maryi. Po liturgii odbył się na schodach katedry rodzaj sympozjum także z udziałem przedstawicieli życia politycznego. O znaczeniu tego wydarzenia dla współczesnych wierzących mówił metropolita Rygi.

  Trzeba było przypomnieć ludziom to, co wydarzyło się przed 800 laty by i oni otworzyli się na tę łaskę. Łaska Boża zawsze jest i czeka na człowieka. I opieka Matki Bożej nad Ziemią Maryi, Jej płaszcz jest nad nami. Musimy niejako wejść pod ten płaszcz, musimy otworzyć się na tę opiekę, bo jeżeli jesteśmy zamknięci, jeżeli nie mówimy ‹daj›, albo mówimy ‹daj›, a mamy ręce zaciśnięte w pięści, to Pan Bóg nic tam nie może włożyć; musimy te ręce najpierw otworzyć. I to odnowienie poświęcenia było takim właśnie otwarciem naszych dłoni, znakiem, że potrzebujemy Jej opieki

  —powiedział abp Stankiewicz.

  Ordynariusz Rygi podkreślił również obecność na uroczystościach w Tallinie zwierzchników tamtejszego Kościoła luterańskiego. Jego zdaniem ich otwartość na to maryjne wydarzenie jest bardzo budująca, zwłaszcza w obliczu postępującej w Europie laicyzacji, która nie omija też krajów bałtyckich.
  http://wpolityce.pl/kosciol/264637-lotwa-i-estonia-zlozyly-akt-zawierzenia-matce-bozej-ptrzebujemy-jej-opieki-mowil-metropolita-rygi

  • Paweł pisze:

   1. Matko Boża, w dniu dzisiejszym narodzona, święta Brygido Szwedzka, współpatronko Europy, oraz święty Oskarze, Patronie Skandynawii, wstawiajcie się u Boga w intencji NAWRÓCENIA GRZESZNIKÓW w krajach (luterańskich) historycznie związanych z kręgiem państwowości szwedzkiej, tzn. w Szwecji, Finlandii, Estonii i na Łotwie. (W tej intencji odmawiałem zwykle Zdrowaś Maryjo z dodatkami pochodzącymi z objawień w Garabandal i z objawień Płomienia Miłości Niepokalanego Serca Maryi danych węgierskiej mistyczce Erzsebet Kindelmann, a mianowicie w następujący sposób: „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławion Owoc żywota Twojego Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża i MATKO NASZA, módl się za nami grzesznymi, ROZLEJ NA CAŁĄ LUDZKOŚĆ DZIAŁANIE ŁASKI TWOJEGO PŁOMIENIA MIŁOŚCI teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.”).

   2. Matko Boża, Królowo Korony Polskiej, święta Tereso Benedykto od Krzyża – Edyto Stein, współpatronko Europy, oraz cała Wspólnoto Polska w niebie, wstawiajcie się u Boga w intencji NAWRÓCENIA GRZESZNIKÓW w krajach historycznie związanych z kręgiem państwowości polskiej, tzn. w Polsce oraz na Litwie, Białorusi i Ukrainie. (W tej intencji: Zdrowaś Maryjo – tak jak powyżej).

   3. Matko Boża, w dniu dzisiejszym narodzona, święci Cyrylu i Metody, współpatronowie Europy, oraz bł. Karolu z rodu Habsburgów, ostatni cesarzu Austro-Węgier, wstawiajcie się u Boga w intencji NAWRÓCENIA GRZESZNIKÓW u południowych (bliższych i dalszych) sąsiadów Polski, leżących głównie na obszarze dawnych Austro-Węgier, tzn. w Republice Czeskiej, na Słowacji, na Węgrzech, w Rumunii, Mołdawii, Austrii, Liechtensteinie, Słowenii, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. (W tej intencji: Zdrowaś Maryjo – tak jak powyżej).

   4. Matko Boża, w dniu dzisiejszym narodzona, święta Katarzyno ze Sieny, współpatronko Europy, oraz święty Franciszku, Patronie Włoch i Patronie imienia obecnego papieża, wstawiajcie się u Boga w intencji NAWRÓCENIA GRZESZNIKÓW w krajach historycznie związanych z Italią, której prymasem jest papież, tzn. we Włoszech, Watykanie, San Marino, Monako i na Malcie. (W tej intencji: Zdrowaś Maryjo – tak jak powyżej).

   5. Matko Boża, w dniu dzisiejszym narodzona, święty Benedykcie, główny Patronie Europy, oraz wszyscy wymienieni wyżej współpatronowie Europy, wstawiajcie się u Boga w intencji NAWRÓCENIA GRZESZNIKÓW w tej części Europy, która en bloc nie jest jeszcze duchowo stracona w wyniku wielopokoleniowych grzechów i wielowiekowej historii, tzn. w Europie środkowo-wschodniej, po wschodniej stronie Alp, od Finlandii aż po Grecję i Włochy. (W tej intencji: Zdrowaś Maryjo – tak jak powyżej).

 10. Jerzy pisze:

  O Gospodze uwielbiona!
  Nad niebiosa wywyższona,
  Stwórcę swego porodziła
  Mlekiemeś Go swem karmiła
  Co Ewa smętna straciła,
  Tyś przez Syna naprawiła,
  Oknem się stałaś do nieba
  Smucić się nam nie potrzeba
  Drzwiamiś Króla niebieskiego
  I furtą Raju świętego,
  Wszyscy jej ludzie śpiewajcie,
  Bo przez nią zbawienie macie.
  Marya Matko miłości!
  Matko wszelakiej litości!
  Broń nas od skonania złego
  I od czarta przeklętego.
  Marya Panno nad Panny!
  Niech twój Syn przez cię błagany,
  Wszystkie winy nam odpuści,
  A do łaski swej przypuści.
  Przez Syna Panno twojego,
  Ojca i Ducha Świętego
  Przybądź na masze skonanie,
  A daj dobre dokonanie.
  Chwała bądź Panu naszemu,
  Z Dziewice narodzonemu
  I Ojcu Jego wiecznemu,
  Także Duchowi Świętemu.

  Przepisane (pisownia oryginalna) przeze mnie z:

  „Książki do Nabożeństwa z mojego polecenia ułożonej, dla wszystkich Katolików, szczególniej zaś dla wygody moich kochanych owieczek i wywdzięczenia się za te modły, które za mnie przed tron Boga w czasie mojego wydalenia przesyłali, jako zawierającą pobożne uczucia i westchnienia naszych Ojców Dziadów i Babek , gdy Wam do częstego, a pobożnego użycia polecam, błagam Boga, aby w nas odrodził pobożność naszych przodków. Was zaś proszę, abyście polecając Panu Bogu w modlitwach siebie i waszemu sercu drogie, polecali także i mnie, waszego Pasterza. X Marcina, nie tylko za życia lecz i wtedy, gdy będę w grobie.
  Poznań, dnia 6 wrzesień 1842”
  A poniżej powyższego tekstu słowo: „Imprimatur”
  Pieczęć owalna z herbem arcybiskupim i napisem na obwodzie: Gnesnenssis et Posnaniensis Sigilum Archi-Episcopi
  i odręczny podpis: (-) Martinus Archi-Episcopus at Posnanientus

  ps: Zauważcie X Arcybiskup Marcin Dunin Prymas Polski tak jak Apostołowie używa wyłącznie swego imienia. Warto przeczytać w internecie życiorys tego kapłana https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Dunin

 11. Jacek pisze:

  Czy islam jest religią miłości i tolerancji? W tej sprawie najlepiej się odwołać do najwyższego autorytetu muzułmanów – Koranu.

  Sura druga, wers 191:

  „I zabijacie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili (…) Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciwko wam, zabijacie ich – Taka jest odpłata niewiernym!”

  Sura czwarta, wersety 89 i 91:

  „Oni by chcieli, abyście byli niewiernymi (…) a jeśli się odwrócą, to chwytajcie i zabijacie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie”

  „A jeśli oni nie odejdą od was i nie zaproponują wam pokoju (…) chwytajcie ich i zabijacie ich, gdziekolwiek ich napotkacie”

  Sura dziewiąta, wers 5:

  „A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijacie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie, chwytajcie ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki!”

  Czy Koran nie zawiera przykazania miłości? Ależ zawiera, tyle tylko, że wobec własnych współwyznawców i sojuszników, nie zaś wobec niewiernych.

  Zupełnie inaczej tę kwestię stawia chrześcijaństwo. Jezus naucza:

  „A ja wam powiadam: miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują” (Ewangelia św. Mateusza rozdział 5, werset 44)

  Święty Paweł pisze:

  „W odnowieniu tym nie ma Greka ani Żyda, obrzezania, ani nieobrzezania, cudzoziemca, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz Chrystus jest wszystkim i we wszystkich.” (List do Kolosan, rozdział 3, wers 11).

  Jakże piękne wezwanie do ludzkiej jedności i tolerancji, bez względu na rasę, stan społeczny, pochodzenie. Nieprzypadkowo idee tolerancji i poszanowania dla poglądów innych rozwijają się w krajach, które mają chrześcijańskie korzenie.

  Niestety, mamy skłonność do projekcji własnych przekonań także na inne kultury, co, jak widać, nie zawsze się sprawdza.

  Mamy też skłonność do oskarżania chrześcijan o nietolerancję, także wobec islamu. Nim się takie oskarżenia wysunie warto jednak sięgnąć do tekstów źródłowych – Biblii i Koranu.

 12. wobroniewiary pisze:

  Litania na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  (do prywatnego odmawiania)

  Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.

  Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!

  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się z nami.
  Synu, Odkupicielu Świata, Boże, zmiłuj się z nami.
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się z nami.
  Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się z nami.

  Święta Maryjo, módl się za nami.
  Panno w największym dostojeństwie narodzona, módl się za nami.
  Córko królewska z pokolenia Dawidowego, módl się za nami.
  Maryjo wszystkich Twoich poprzedników doskonałością przewyższająca, módl się za nami.
  Radości, ozdobo sławo Twoich Rodziców, módl się za nami.
  Różo nieskalana między cierniem, módl się za nami.
  Kwiecie cudowny, którego wonność napełniła ziemię, módl się za nami.
  Gołębico niewinna, której głos świat usłyszał, módl się za nami.
  Różdżko Aaronowa z korzenia Jessego wyrastająca, módl się za nami.
  Gwiazdo morska, która wszystkim drogę wytyczasz, módl się za nami.
  Przez proroków przepowiedziana Córko Ojca niebieskiego, módl się za nami.
  Przez Aniołów ogłoszona Matko Syna Bożego, módl się za nami.
  Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami.

  My grzeszni Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyś nam od Boga czystą i święta miłość wyprosiła, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyś serca nasze w duchu Twoim kształtowali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyś nam cząstkę światła mądrości Twej udzielić raczyła, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyśmy z pełni łask Twoich korzystali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyśmy Cię naśladowali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyśmy przez Ciebie w godzinę śmierci do żywota wiecznego się odrodzili, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  O Panno, w porodzeniu Najświętsza, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

  W. Z radością obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.
  O. Z Niej wzeszło Słońce sprawiedliwości, nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus.

  Módlmy się.
  Wszechmogący Boże, macierzyństwo Najświętszej Dziewicy stało się początkiem naszego zbawienia. Udziel swoim sługom łaski, aby święto Jej Narodzenia utwierdzało nas w pokoju. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 13. Ania pisze:

  Litania na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

  Litania na święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  (do prywatnego odmawiania)

  Kyrie, elejson, Chryste, elejson, Kyrie, elejson.

  Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!

  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się z nami.
  Synu, Odkupicielu Świata, Boże, zmiłuj się z nami.
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się z nami.
  Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się z nami.

  Święta Maryjo, módl się za nami.
  Panno w największym dostojeństwie narodzona, módl się za nami.
  Córko królewska z pokolenia Dawidowego, módl się za nami.
  Maryjo wszystkich Twoich poprzedników doskonałością przewyższająca, módl się za nami.
  Radości, ozdobo sławo Twoich Rodziców, módl się za nami.
  Różo nieskalana między cierniem, módl się za nami.
  Kwiecie cudowny, którego wonność napełniła ziemię, módl się za nami.
  Gołębico niewinna, której głos świat usłyszał, módl się za nami.
  Różdżko Aaronowa z korzenia Jessego wyrastająca, módl się za nami.
  Gwiazdo morska, która wszystkim drogę wytyczasz, módl się za nami.
  Przez proroków przepowiedziana Córko Ojca niebieskiego, módl się za nami.
  Przez Aniołów ogłoszona Matko Syna Bożego, módl się za nami.
  Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami.

  My grzeszni Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyś nam od Boga czystą i święta miłość wyprosiła, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyś serca nasze w duchu Twoim kształtowali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyś nam cząstkę światła mądrości Twej udzielić raczyła, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyśmy z pełni łask Twoich korzystali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyśmy Cię naśladowali, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Abyśmy przez Ciebie w godzinę śmierci do żywota wiecznego się odrodzili, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  O Panno, w porodzeniu Najświętsza, wysłuchaj nas, o Maryjo.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

  W. Z radością obchodzimy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny.
  O. Z Niej wzeszło Słońce sprawiedliwości, nasz Zbawiciel, Jezus Chrystus.

  Módlmy się.
  Wszechmogący Boże, macierzyństwo Najświętszej Dziewicy stało się początkiem naszego zbawienia. Udziel swoim sługom łaski, aby święto Jej Narodzenia utwierdzało nas w pokoju. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 14. Paweł pisze:

  Konstytucja Apostolska bł. Pawła VI „Indulgentiarum doctrina” w normie 13 stwierdza:
  „N. 13. Podręcznik z wykazem odpustów zostanie ponownie zbadany w tym celu, aby odpustami były obdarzone tylko ważniejsze modlitwy i ważniejsze uczynki pobożności, miłości i pokuty.”
  http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/indulgentiarum_doctrina_01011967.html
  Oznacza to, że modlitwy wymienione w posoborowym „Wykazie odpustów” są uważane przez Kościół za „MODLITWY WAŻNIEJSZE”. Dlatego może warto przypominać niektóre z nich, które są mało znane, a jako „modlitwy ważniejsze” zgodnie z intencją Kościoła powinny być na pewno szeroko znane. Oto taka mało znana modlitwa odpustowa, która częściowo pasuje do dzisiejszego maryjnego święta (8 IX):

  „Święta Maryjo, przybądź z pomocą biednym, wspomóż słabych, pociesz płaczących, módl się za ludem, proś za duchowieństwem, wstawiaj się za niewiastami pobożnymi; niech doświadczą pomocy wszyscy, którzy Cię ze czcią wspominają.”
  – Z brewiarza rzymskiego

  (Modlitwa ta jest obdarzona odpustem cząstkowym jako pozycja nr 52 w autentycznym „Wykazie odpustów” ogłoszonym za pontyfikatu bł. Pawła VI dekretem Penitencjarii Apostolskiej z dnia 29 czerwca 1968 roku).

 15. Pingback: 8 września – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny | Serce Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s