Św. Jan Maria Vianney: o grzechu obmowy

Obmawiać znaczy tyle, co ujawniać wady i błędy bliźniego w celu szkodzenia jego opinii. Grzech ten można popełnić w rozmaity sposób.

Jan_Maria_Vianney_-_cytat
1. Dopuszcza się obmowy ten, kto bliźniemu zarzuca coś niesprawiedliwie, albo przypisuje mu wadę, której ten nie posiada. Ten rodzaj obmowy nazywamy oszczerstwem. Bo musicie wiedzieć, że obmowę od oszczerstwa dzieli nieraz tylko mały krok, odległość między nimi jest niewielka. Bo ludzie, kiedy usłyszą o bliźnim coś złego, wyolbrzymiają to, a gdy rzecz przejdzie przez języki kilku osób, nie jest już tym samym – i ten, kto ją pierwszy opowiedział, nie rozpoznałby jej, tyle porobiono w niej zmian i dodatków. […]

2. Dalej. Obmowy dopuszcza się ten, kto wyolbrzymia zło, jakiego dopuścił się bliźni. Bliźniemu powinęła się noga, a wy, zamiast okryć jego upadek płaszczem miłości, wyolbrzymiacie jeszcze w opowiadaniu jego rozmiary. Pracownik odpocznie sobie chwilę, a wy zaraz mówicie, że to nicpoń, leń, który okrada swojego chlebodawcę. Zdarzy się, że ktoś uszczknie kilka winogron na polu albo owoców w sadzie – czego naturalnie nie powinien robić – a wy zaraz opowiadacie o tym ludziom: że to złodziej, przed którym należy się mieć na baczności. Pięknie mówi na ten temat św. Franciszek Salezy: Nie wolno głosić, że ten czy ów jest pijakiem albo złodziejem, tylko dlatego, że go widzieliście raz pijanego albo wyciągającego rękę po cudzą własność. Noe i Lot upili się przypadkowo jeden raz; a przecież ani jeden, ani drugi nie był pijakiem. Św. Piotr nie był bluźniercą, choć jeden raz zaparł się Chrystusa. A więc osoba, która dopuściła się występku jeden raz – a choćby i kilka razy – nie może uchodzić za nałogowca. Szymon Trędowaty, widząc Chrystusa Pana i płaczącą Magdalenę, mówił: Gdyby ten człowiek był prorokiem, wiedziałby, że ta niewiasta jest grzesznicą. I bardzo się pomylił tak twierdząc, bo Magdalena nie była już grzesznicą, ale świętą pokutnicą, która otrzymała przebaczenie grzechów. Pyszny faryzeusz przechwalał się głośno w świątyni swoimi dobrymi uczynkami, dziękując Bogu, że nie jest cudzołożnikiem, człowiekiem niesprawiedliwym ani złodziejem, jako i ten celnik. – Ale pomylił się, bo w tej chwili celnik był już usprawiedliwiony. Miłosierdzie Boże jest tak wielkie, że w jednej chwili przebacza pokutującym najcięższe grzechy i dlatego nie możemy twierdzić, że ten, kto wczoraj był grzesznikiem, jest nim także i dzisiaj.

3. Popełnia też obmowę ten, kto bez dostatecznego powodu wyjawia ukryty błąd albo winę bliźniego. Kto postępuje w ten sposób, wykracza przeciwko cnocie miłości, którą Bóg tak gorąco zaleca. Zresztą zdrowy rozum mówi, że tego, co nam nie jest miłe, nie powinniśmy robić bliźniemu. Czy byłoby nam przyjemnie, gdyby ktoś mówił ludziom o naszych ukrytych błędach? Dobre imię jest cenniejsze niż majątek, a to imię ginie, jeżeli ujawniamy ukryte błędy jednostek lub rodzin.

4. Obmową jest, kiedy ktoś tłumaczy sobie na niekorzyść uczynki bliźniego. Są ludzie, którzy niby pająki najlepszą rzecz zamieniają w truciznę. Biedny jest człowiek, który dostanie się na języki obmawiających, bo jest jak ziarno, które wpadło pod koło młyńskie: zostanie zmiażdżony i poszarpany w kawałki. Ludzie złośliwi przypisują nam nieraz najgorsze zamiary, które nigdy nie postały nam w głowie. Jeśli modlimy się pobożnie i spełniamy obowiązki naszej świętej wiary, często nazywają nas obłudnikami i mówią, że jesteśmy aniołami w kościele, a diabłami w domu. Kiedy spełniamy dobre uczynki, myślą sobie, że kierujemy się pychą, że chcemy, żeby nas widziano i chwalono. Usuwanie się od świata nazywają dziwactwem, słabością i ciemnotą umysłu, oszczędność – skąpstwem. […]

5. Nieraz można popełnić obmowę nawet milczeniem. Chwalą w waszej obecności jakąś osobę, którą znacie. Wy nic na to nie mówicie albo chwalicie ją oszczędnie. Z waszego milczenia ludzie wyciągają wniosek, że wiecie o niej coś złego. Czasem dopuszczamy się obmowy nawet przez współczucie. „Szkoda – mówi ktoś na przykład – że ta osoba dała się uwieść. Nie chce mi się w to wierzyć.” Św. Franciszek nazywa taką obmowę zatrutą strzałą, którą ktoś zanurza w oliwie, żeby tym gładziej raniła. Kto uśmiecha się znacząco, potrząsa głową, kto mówi „ale”, ten nieraz także bardzo szkodzi dobremu imieniu bliźniego.

Najbardziej przykra w skutkach jest obmowa wtedy, kiedy ktoś donosi drugiemu o tym, co o nim mówił kto inny. Stąd bowiem biorą początek nienawiść, zemsta, gniew, który trwa nieraz aż do śmierci. Dlatego Duch Święty umieszcza takie doniesienia wśród siedmiu rzeczy, którymi brzydzi się Bóg. […]

Z grzechów obmowy trzeba się dokładnie wyspowiadać i powiedzieć, czy mówiliśmy o bliźnim źle z lekkomyślności, czy z nienawiści lub zemsty? Czy chcieliśmy przez to zaszkodzić czyjemuś dobremu imieniu? Kogo obmawialiśmy: czy przełożonego, czy osobę równą stanowiskiem, czy duchownego, czy świeckiego? Wobec ilu osób miała miejsce obmowa?

Źródło:
Św. Jan Maria Vianney, Kazania proboszcza z Ars, VIATOR, Warszawa 1999

******
https://ewangeliadlanas.wordpress.com/biblia-w-rok/biblia-w-rok-styczen/biblia-w-rok-17-stycznia/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pomoc duchowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

43 odpowiedzi na „Św. Jan Maria Vianney: o grzechu obmowy

 1. mc2 pisze:

  Ja szanuję św. Jana Vianeya. . Chyba przewrotnością jest to co w Polsce funkcjonowało w Polsce za komuny a i dziś w niektórych firmach jest żywe . A mianowicie powiedzonko : Kto nie pije ten donosi . Efekt był taki że jak ktoś nie pił to był uważany za niepewnego i dążono do tego aby pozbyć się go z załogi , właśnie przez oczernianie.
  Tam gdzie pracuję jest autentyczna historia żart o gościu którego ( za komuny ) zwolniono za wódkę . Za to że nie pił … Albo gościu który chciał być super uczciwy i poszedł do przełożonego aby poprosić o kawałek odpadu po-produkcyjnego , na drugi dzień był zwolniony , bo był tak uczciwy że niepewny jako ten który może donieść .

  • wobroniewiary pisze:

   Skutki ateizmu, komunizmu i wszystkiego co nie ma nic wspólnego z Bogiem!

   • Rycerz Niepokalanej pisze:

    Vianey stosował socjotechnikę, chyba nawet nie wiedząc o tym. Ukrywanie cudzych grzechów lub ich pobłażanie, usprawiedliwianie jest niczym innym jak obciążanie siebie cudzymi grzechami. Ja czytając wypowiedzi, nawet tych uznanych za ,,świętych,, zawsze sprawdzam czasy, w jakich dana osoba żyła. On usprawiedliwiał burżujów, poleciały głowy i znalazła się kasa w skarbcu. Jaka komuna – toż Francuzi ścięli króla a wprowadzili na tron cesarza – przysłowiowe z deszczu pod rynnę – wszyscy zostali opodatkowani, w tym kościół francuski i burżuazja. A Vianey niestety wprowadzał herezję – teraz Francja to ateiści, lecz nie z powodu komuny tylko przekłamań w tłumaczeniu Pisma Sw.
    To podobnie jak całowanie Koranu przez Wojtyłę, gdy był papieżem i całowanie i mycie nóg koranowcom kryminalistom przez papieża – Bergoglio.

    • wobroniewiary pisze:

     Tobie to tylko cud pomoże rycerko nie wiem kogo

    • Maggie pisze:

     @Rycerko… o takim podejściu jak tutaj Twoje i to przy użyciu wyprodukowanych przez wrogów KK kłamstw i oszczerstw i szufladkowaniu ewangelizacji jako socjotechnika, (która nota bene jest orężem new age),…. mówił Adam Mickiewicz: „mędrca ni szkiełko, ni oko”.

     Twoje wymachiwanie mieczem swojej „poprawności” (w takt muzyczki z użyciem komunistycznego słownictwa) .. akurat nie przypadkiem, znalazło się we wpisie o VIII Przykazaniu i to w roku Miłosierdzia i w TYM kontekście je ROZWAŻ, abyś nie była włączona do grona tych, o których mówi nasz wieszcz: „bez serca, bez ducha, to szkieletów ludy”.

     Pamiętaj:
     Plucie i charczenie na papieży,
     urabiane jest w piekielnej dzieży.

     Na Chrystusa też pluto i charczano, że celnikami jadał etc i przerabiano Jego słowa (przeciwko Niemu).
     Jeśli chodzi o Świętego (!) Vianey, to nie rozumiesz tego o czym on mówi, więc nie przypisuj mu grzechu – bo to paranoiczne oskarżenie.

     Kościół Chrystusowy jest hierarchiczny, choć masoństwo (też hierarchiczne!) usiłuje wprowadzić doń demokrację i demokratycznie nakręca ludzi kontra KK.
     Zwróć uwagę na to, że do Stanów dotarło ono z Francji (najsilniejsze loże były w Anglii i Francji), a do tego stało za teoriami marksistowsko-leninowskimi. Nie wymachuj więc „rycerko” swoim mieczem, w podobny sposób jak dzihadżiści. Życzę więcej roztropności i miłości bliźniego i spożytkowania swego zapału w dobrym kierunku.

     Bóg jest Miłością. Jezus jest Panem!

    • Maggie pisze:

     Proszę o poprawkę IPada, bo było i powinno być: Bóg jest Miłością

 2. Marek pisze:

  Monachium: Tysiące demonstrantów wyszło na ulice! – Krzyczą „Merkel musi odejść”,

 3. wobroniewiary pisze:

  Proboszcz z Ars: Gdybym był w stanie wyciągnąć z płomieni piekła zdrajcę Judasza i pokazać wam, jak on tam okropnie jęczy i cierpi przez to, że niegodnie przyjął Ciało i Krew Pańską, to może choć trochę byście się przestraszyli!

  Komunia Św.

  O NIEGODNYM PRZYJMOWANIU KOMUNII ŚWIĘTEJ
  DUSZA, KTÓRA GRZESZY, TA UMRZE. Ez, 17,4

  Wielu przystępuje do Stołu Pańskiego po złej spowiedzi, jako że albo zataili swoje grzechy, albo nie mieli najmniejszego żalu i postanowienia poprawy. Inni znów przystępują do Komunii w gniewie i z przywiązaniem do grzechów i w ten sposób znieważają Ciało i Krew Pana. Sprawdzajcie sami siebie, czy przypadkiem nie popełniliście kiedyś świętokradztwa!
  Gdybym był w stanie wyciągnąć z płomieni piekła zdrajcę Judasza i pokazać wam, jak on tam okropnie jęczy i cierpi przez to, że niegodnie przyjął Ciało i Krew Pańską, to może choć trochę byście się przestraszyli!
  A co będzie z grzesznikami, którzy całe niemal życie dopuszczają się takich świętokradztw!
  Naprawdę, bracia moi – świętokradztwo jest najcięższą zbrodnią, bo jest napaścią na samego Boga; sprowadza też na człowieka ogromne nieszczęścia!
  Nie potrafię we właściwy sposób przedstawić wam tego, jak wielkim grzechem jest świętokradzka Komunia Święta! Zbawiciel świata raz jeden poniósł śmierć na ziemi, tymczasem ludzie przewrotni wciąż odnawiają tę Jego mękę przez niegodne przyjmowanie Go do swoich serc!

  Czy może być większa zbrodnia, czy może być większe spustoszenie w miejscu świętym? Nawet piekło nie mogłoby okazać Bogu większej pogardy!

  Proboszcz z Ars.

  • mariaP pisze:

   Ecce panis angelorum…
   Oto boski chleb Aniołów,
   Dla pielgrzymów wśród padołów,
   Dla synowskich jeno stołów,
   Psom nie rzucać chleba…

   Wszechmogący, wieczny Boże,
   oto zbliżam się do Najświętszych Tajemnic Twojego Syna Jednorodzonego, naszego Pana, Jezusa Chrystusa.
   Zbliżam się do nich jak chory do Lekarza Zycia,
   jak nieczysty do Zródła Miłosierdzia,
   jak slepy do Swiatła Wiecznej Jasności,
   jak ubogi i nędzny do Pana Nieba i ziemi.
   – Błagam Cię, abyś dzięki swej nieskończonej hojności
   uleczył moją słabość,
   obmył moje grzechy,
   rozświetlił moje mroki,
   wzbogacił moje ubóstwo i okrył nagość,
   abym mógł przyjąć
   Chleb aniołów,
   Króla nad królami i Pana nad panami
   z taką czcią i pokorą,
   skruchą i pobożnością,
   z taką czystością i wiarą,
   z takim zamiarem i uwagą, jak tego wymaga moje zbawienie.

   Spraw łaskawie,
   abym przyjął nie tylko znak zewnętrzny Sakramentu Ciała i Krwi Pańskiej,
   lecz istotę i całą moc Tego Sakramentu.
   Najłaskawszy Boże, daj mi tak przyjąć Ciało Twego Syna Jednorodzonego, naszego Pana, Jezusa Chrystusa, które wziął z Maryi Dziewicy,
   abym
   mógł być wcielony
   w Jego Ciało Mistyczne i zaliczony między Jego członki !!
   Ojcze Najmilszy, pozwól mi wiecznie wpatrywać się bez zasłony w Oblicze Umiłowanego Syna Twojego, którego teraz w czasie ziemskiej wędrówki pragnę przyjąć pod postacią Chleba.
   Amen . ( z Brewiarza )

   http://gregorian-chant-hymns.com/hymns-2/ecce-panis-angelorum.html

 4. Agnieszka pisze:

  Już kiedyś wspominałam tu właśnie o tym temacie. O przekraczaniu 8 Przykazania Dekalogu – bo właśnie to jest tu przedstawione.
  Bardzo sie cieszę, że tak prosto jest tutaj przedstawiony ten grzech.
  I powiem jeszcze od siebie że bardzo trudno wytrwać bo czasem nic znaczącą myśl czy zaniedbanie w tym kontekście łatwo przyjąć jako coś oczywistego.
  Pozdrawiam

 5. wobroniewiary pisze:

  Z dedykacją dla tych, którzy chcą „ewangelizować”i opróżniać piekło.
  Lektura Biblii na rok na dzień dzisiejszy. Z Ewangelii wg św. Łukasza: „Bogacz i ubogi Łazarz”
  … „A prócz tego między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać”

  • Paweł pisze:

   Wobec wielu spraw nieodgadnionych (np. wobec tego, jak mamy pogodzić się z tym, że w piekle znajdą się ludzie – nasi byli bracia i siostry, razem z nami pochodzący od wspólnego świętego praojca Adama) można zacytować słowa Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK 313), który za Julianą z Norwich mówi, że „WSZYSTKO BĘDZIE DOBRE”:

   313 „Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra” (Rz 8, 28). Świadectwo świętych nieustannie potwierdza tę prawdę:

   Święta Katarzyna ze Sieny mówi więc do „tych, którzy gorszą się i buntują przeciw temu, co im się zdarza”: „Wszystko pochodzi z miłości, wszystko jest skierowane ku zbawieniu człowieka, Bóg czyni wszystko tylko w tym celu” 152 .

   Święty Tomasz More przed swoim męczeństwem pociesza córkę: „Nic nie może się zdarzyć, jeśli nie chciałby tego Bóg. A wszystko, czego On chce, chociaż mogłoby wydawać się nam najgorsze, jest dla nas najlepsze” 153 ,

   Juliana z Norwich: „Poznaję więc przez łaskę Bożą, że powinnam mocno trzymać się wiary i z nie mniejszym przekonaniem wierzyć, że wszystko będzie dobre…

   I zobaczysz, że wszystko będzie dobre” (Thou shalt see thyself that all MANNER of thing shall be well) 154 .

   http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-1.htm

 6. Maria pisze:

  ♥ CZY SZYDERSTWO JEST GRZECHEM ♥
  Tak, szyderstwo JEST GRZECHEM!
  „Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą bezbożnych Ani nie stoi na drodze grzeszników, Ani nie zasiada w gronie szyderców, Lecz ma upodobanie w zakonie Pana I zakon jego rozważa dniem i nocą” (Księga Psalmów 1, 1 – 2)
  Zacznijmy od tego cóż to takiego jest szyderstwo:
  1. Drwiący stosunek do kogoś, czegoś, nacechowany dodatkowo lekceważeniem lub pogardą.
  2. Słowa lub żart będące wyrazem takiego stosunku.
  Szyderstwo więc to nie to samo, co kpina, satyra i śmianie się.
  Można żartować lub kpić z czegoś lub kogoś – ale dopiero jeśli czynimy to złośliwie i z pogardą w sercu staje się to szyderstwem.
  Jeśli napastujemy kogoś i „programowo” wyśmiewamy, bo go nie cierpimy (czy gorzej), bo się z nim nie zgadzamy i wszelkimi metodami chcemy zwalczać go i to, co sobą reprezentuje, to mamy do czynienia z szyderstwem.

  Zacytowane na wstępie słowa są pewnego rodzaju przykazaniem, pozostawionym przez natchnionego autora.
  Myślę, że podkreślone słowa – „…nie zasiada w gronie szyderców…” – mają dwojakie znaczenie.
  Przede wszystkim człowiek wierzący sam ma nie szydzić, po drugie zaś ma się nie zadawać z tymi, którzy tak czynią.

  Jeśli jakieś grono ludzi zwykło posługiwać się szyderstwem, to człowiek wierzący ma nie mieć z nimi żadnej społeczności – ani nie wdawać się w ich sprawy, ani tym bardziej nie włączać w ich poczynania.
  Myślę, że to oznacza także nie dyskutować i nie polemizować z szydercami.
  Po pierwsze dyskusja, polemika z szydercami nie ma sensu, po drugie sami możemy się uwalać ich grzechem.
  Biblia pokazuje nam szyderców jako ludzi bezbożnych, grzeszników, którzy idą na potępienie:
  „Przeto nie ostoją się bezbożni na sądzie ani grzesznicy w zgromadzeniu sprawiedliwych” (Psalm 1, 5).
  Bóg nie pozostawia żadnych wątpliwości: szyderstwo jest grzechem i dla żadnego szydercy nie ma miejsca w Domu Boga, gdzie zamieszkają po zmartwychwstaniu zbawieni!
  Żaden szyderca, jeśli się nie nawróci, nie pokaja przed Bogiem i nie zaprzestanie szydzić, nie ma co marzyć o raju!
  Tym bardziej, że z szyderstwem często wiąże się pycha i wyniosłość połączone z zuchwalstwem (porównaj Przypowieści Salomona – lub inaczej „Księga Przysłów” – 21, 24) – które również są grzechem!

 7. wobroniewiary pisze:

  Coś z polityki, ale na wesoło🙂

  – Apel do pana prezesa. Nie wiem, czy pan używa, czy nie używa internetu – mówił poseł Grzegorz Raniewicz.

  – Jeżeli pan używa to proszę pamiętać, że pana dane i profil też zostanie stworzony. I to będzie w rękach pana ministrów. Czy to jest bezpieczne? Mam poważne wątpliwości – przekonuje.

  Jarosław Kaczyński czyta na tablecie. Nagle ….

  Ja myślę, że pan prezes przeczytał, jak to jeden burmistrz wysłał Angeli autokar z uchodźcami

 8. mc2 pisze:

  Ps. Przypomniało mi się : dziś czytałem na tvn24 że 5 młodych ludzi ukradło i rozbiło twarz figurze Matki Bożej z kaplicy kościelnej na Warszawskim Grochowie . Na szczęście dzięki kobiecie która to widziała o 2 w nocy i powiadomiła policję , ujęto ich po kilkunastu minutach

 9. Magda pisze:

  Cud poprzez chusteczkę przywiezioną z Medjugorje, Federica dziecko w brzuchu matki z poważnym defektem genetycznym, lekarz zalecał aborcję, ponieważ uważał, że jeśli dziecko urodzi się będzie miało poważne uszkodzenie mózgu, które z kolei będzie miało wpływ na problemy związane z poruszaniem się , czuciowe i poznawcze. Rodzice rozpoczęli intensywną modlitwę, byli również wspierani przez ciotkę zakonnicę, która przywiozła chusteczkę z Medjugorje potartą o obraz MB i rzeźbę Jezusa Zmartwychwstałego. Matka dziecka umieściła chusteczkę na brzuchu. W nocy miała sen, widziała mężczyznę i dziecko, którzy razem szli. Mężczyzna zapewnił matkę, aby nie martwiła się o dziecko. Po tym wydarzeniu choroba zniknęła, dziecko urodziło się zdrowe i dobrze się rozwija do dziś. W 2007 roku cała rodzina pojechała do Medjugorje, aby podziękować Madonnie za cud.

  http://www.medjugorje-info.com/it/testimonianze/medjugorje/su-di-medjugorje/testimonianze/il-miracolo-del-fazzoletto-venuto-da-medjugorje

 10. wobroniewiary pisze:

  Myśli Św. Ojca Pio na cały rok DOBREGO DNIA!
  Styczeń:
  17. Starajmy się, aby służyć Panu Bogu z całego serca i z całej woli. Wówczas On da nam więcej, niż na to zasługujemy (GP, s. 180).

 11. Maggie pisze:

  Przepisuję wiadomość z pierwszej strony tygodnika „Goniec” 12-21 January 2016 #3:

  Linda Gibbons przed sądem

  Toronto
  Decyzja sądu w prawie Lindy Gibbons została odroczona do 21 stycznia. W środę odbywały się przesłuchania. Rozprawa zaczęła się tuż po 10:30 i trwała 5 godzin. Lindę wspierała grupa 9 osób, wśród nich znalazł się abp Lawrence Saldanha – emerytowany arcybiskup z Pakistanu.

  Zeznawało dwóch świadków powołanych przez klinikę aborcyjną Hillsdale. Następnie obie strony uzgodniły zeznania świadka – pracownika ochrony. Po lunchu wypowiadali się prawnicy obu stron.

  W sądzie okazało się, że w części do przewożemia więźniów w samochodzie, którym Linda jechała na rozprawę, było wyłączone ogrzewanie. Tego dnia na zewnątrz było -8 stopni Celsjusza.

 12. wobroniewiary pisze:

  ❤ Alicja "ŚWIADECTWO" cz. IV wt. 25.08.1987, godz. 13.45

  – Wymowna była ta Ofiara Mszy św. Czułam się jak Matka Jezusa, gdy krzyżowano Go na Golgocie. I były znaki światła i znaki słów (z czytań). Czy tylko dla mnie?
  † Nie pytaj o to, co dzieje się w sercach innych ludzi. To Moja i ich tajemnica.
  – No więc złożyłam ofiarę i dopełniła się rzeczywistość wczorajszej medytacji.

 13. Marek pisze:

  Reportaż. „Mordy założycielskie III RP”
  Wykład Wojciecha Sumlińskiego zarejestrowany podczas VIII
  Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę.

 14. Marakuja pisze:

  Dzisiejsza Ewangelia i Homilia.

  Wybrałam się dość daleko, moje mieszkanie jest w sprzedaży u pośrednika i chcę kupić jakieś mniejsze. Szukam lokalizacji pod względem dobrej parafii  Pojechałam więc do tej parafii, która mi się podoba i ma dobre połączenie komunikacyjne z przychodnią, gdzie obecnie pracuję.

  Młody ks. kaznodzieja poruszył dotykające mnie myśli w wygłoszonym kazaniu. Na temat relacji Matki Bożej z Jezusem, w kontekście pierwszego zapisanego w Piśmie Świętym cudu Pana Jezusa. Genialne połączenie i porozumienie serc Pana Jezusa i Jego Matki. Nie może być przecież inaczej  Pokora i w słowach Pana i w słowach Jego i naszej Najświętszej Matki. Kapłan powiedział coś, co dało mi do myślenia.. Pokorna służebnica pańska- Maryja, być może posługiwała na tym weselu w Kanie w kuchni.. I tam właśnie dowiedziała się, usłyszała, o braku wina  To samo powiedziała nam św. Teresa Wielka- doktor Kościoła, że Pan też pośród garnków przychodzi  Mogę nieskromnie napisać, z mojej obserwacji, że zwłaszcza w takich momentach On przychodzi. Oszczędność wypowiadanych i zapisanych przez Ewangelistę słów daje nam do zrozumienia wagę braku sensu powszechnie panującej paplaniny i wartość milczenia  Wiemy, że dziś na Eucharystii jest mowa o weselu i braku wina. Ksiądz głoszący kazanie porównał to wesele do Kościoła, w którym ciągle też brakuje „wina”, czyli wesela, radości pochodzącej od Ducha Świętego. Pan Jezus po prorockich słowach Swojej Mamy nakazał napełnić stągwie wodą, co mogło wydać się głupotą i absurdem. Jednak to zrobili i cud się stał. Oczywiście sprawcą cudu jest Bóg, nie ci, którzy lali wodę do stągwi. Napełnianie stągwi wodą jest delikatną wskazówką w kierunku modlitwy na Różańcu… Jest wielu, którzy się śmieją z tej modlitwy i z tych, którzy się modlą. W każdej rodzinie. We wszystkich parafiach i na każdym kontynencie. A jednak.. pokorne napełnianie stągwi ma sens  jeśli tylko robimy to dlatego, aby przyszło Boże Królestwo.
  Do mojego serca, do mojej rodziny, do mojej parafii i mojej ojczyzny…. Niech przyjdzie Twoje Królestwo Panie🙂

 15. mariaP pisze:

  Sobotnia notka /
  … Odczytała swój testament prosząc i polecając, aby był wykonywany – przekazywany z pokolenia na pokolenie i aby jego tekst pozostawał zawsze dostępny.
  Następnie, obecny tu brat podał jej krucyfiks, który pocałowała, wzięła w obie ręce i przytuliła do serca.
  Dwa strumienie łez popłynęły po jej policzkach i wydała ostatnie tchnienie.
  Dzwon dzwonił przez ten czas – była to godzina trzecia po południu, 16 stycznia 1635 roku.
  – To z ostatnich chwil zycia Matki Mariany de Jesus Torres,

  W Testamencie pozostawila nam :
  „Kiedy Boski Mistrz zawisł na haniebnym szafocie krzyża, zanurzony w cierpieniu i niekończącej się męce,
  zostawił swój testament Odkupienia ludzkości:
  przekazał nam swoją Matkę jako naszą.
  Powiedział wtedy:
  «Niewiasto, oto syn twój» — wskazując na swojego wybranego ucznia.
  A zwracając się do niego powiedział:
  «Oto Matka twoja» — oto wasza Matka niebiańska, Matka Boża Pomyślności.
  Ona zawsze ześle wam pomyślność.
  Obdarzajcie Błogosławioną Dziewicę wielką miłością,
  naśladujcie Jej cnoty,
  a w szczególności Jej głęboką pokorę,
  Jej gorącą miłość do Boga i do biednych grzeszników,
  Jej prostotę i niewinność.
  Niech w waszych duszach nie będzie miejsca
  ani dla kłamstwa,
  ani dla obłudy.
  Strzeżcie i propagujcie nabożeństwo do Matki Bożej Pomyślności, gdyż przez Nią otrzymacie od Jezusa Chrystusa i Maryi wszystko, o co poprosicie.
  Powinniście zachowywać pobożnie ten prawdziwy skarb i sprawić, aby go poznała i ukochała możliwie największa liczba dusz.
  Zapewniajcie je, że przez to nabożeństwo zawsze mogą liczyć na pomyślność teraz i w Wieczności.
  Uciekajcie się do Niej w waszych potrzebach duchowych i doczesnych.
  Kiedy dusza wasza cierpi z powodu pokus i kiedy zanurza się w bólu, jeśli z woli Bożej Gwiazda poranna nie jest dla waszej duszy widoczna,
  zwracajcie się do Niej z ufnością słowami:
  Gwiazdo Morza,
  niech w czasie burzy mojego śmiertelnego życia
  Twoje światło zawsze mnie oświetla,
  abym nigdy nie oddaliła się od drogi, która prowadzi mnie do Nieba”.

  / Franco Adessa

  http://m-ostrowski.com/html/objawienia%20w%20Quito.html

  ‘ Chiesa viva ‘ nr 413 / La vérité vous rendra libre .

  ***
  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/04/25/piec-lat-w-piekle-wyjatkowe-doswiadczenia-bl-marianny-de-torres/

  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/04/25/bl-marianna-wizja-profanacji-sakramentow-swietych-glowne-objawienie-o-zgasnieciu-wiecznej-lampki-oraz-objawienie-najswietszego-serca-pana-jezusa-o-kryzysie-w-kosciele/

  ***

  Nie przegap / Uroczystosci w Quito 2 lutego .
  – Matko , Ty nas zawsze prowadzisz do zwyciestwa !!!

  http://ourladyofgoodsuccess.com/

 16. Weronika pisze:

  Ojciec Antonello mówi, że wodę, sól i olej można „rozmnażać” jak się kończy, to wlać troszkę do nowej butelki a soli dosypać do nowej torebki i mamy cały czas poświęcone wodę, sól i olej.
  Czy to prawda?

  • wobroniewiary pisze:

   To bzdura
   Odsyłam tutaj, o. Witko odpowiada:

   Sakramentalia
   Mam wodę, sól i olej egzorcyzmozwany, a z wczśniejszch numerór kwartalnika ,,Wypłyń na głębię” dowiedziałem się, jak ich używać. Czy kiedy będzie nam się kończyć woda egzorcyzmowana, to dodanie jej odrobiny do butelki nowej wody, uczyni z niej wodę egzorcyzmowaną? Czy po skończeniu się tych sakramentaliów należy raczej kupić nowe opakowaniai dać do pobłogosławienia (podobnie pytam o olej i sól)?
   Czytelnik

   Tyle wody jest poświęconej, ile zostało przyniesione do poświęcenia. Nie da się jej rozmnożyć przez dodanie kilku kropel wody egzorcyzmowanej do butelki ze zwykłą wodą. Podobnie też jest z solą i olejem. Kiedy egzorcyzmowana woda, olej, sól się skończą, wówczas należy kupić nowe produkty i przynieśc do poświęcenia. Każdy kapłan ma władzę dokonania takiego poświęcenia.
   O. Józef Witko

   http://www.sekretariatewangelizacji.pl/sakramentalia/25

  • mc2 pisze:

   A więc są trzy możliwości : 1.Weronika źle usłyszała 2. O. Antonello jest w błędzie 3. tłumacz źle tłumaczył .

   • Anna pisze:

    O. Antonello jest w błędzie, też to wyraźnie słyszałam

    • mc2 pisze:

     Całkiem możliwe , mi osobiście jako sceptykowi bezinteresownego przebaczania nie podobała się jego historia o człowieku którego przyjął do swojego schroniska w Brazylii a którego poszukiwała Policja za 20 zabójstw lub coś w okolicy tej liczby , i że ten człowiek miał sen że ofiary mu przebaczyły. A gdzie pokuta i odpowiedzialność aby udać się Policję i za kratki na dożywocie albo ewentualnie pełna współpraca z jakimś uczciwym prokuratorem i wsypa dawnych złych kumpli.

     ps. czy ktoś zna życiorys Ojca Antonello z Włoch , bo ja nie mogę natrafić nawet na cień informacji o nim zanim dotarł do Brazylii z Włoch .

    • wobroniewiary pisze:

     W dzisiejszych czytaniach Biblii w rok są podane warunki przebaczenia:
     jeśli żałuje i zwróci się z prośbą o przebaczenie, ty masz być do tego gotowy, ale on musi żałować i zwrócić się do ciebie

     Obowiązek przebaczenia

     3 Jeśli brat twój zawini, upomnij go; i jeśli żałuje, przebacz mu! 4 I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: „Żałuję tego”, przebacz mu!

    • mc2 pisze:

     A pokuta ? Przecież rodziny zabitych mogą stoczyć się na dno , skoro mógł on zabić jakiegoś żywiciela rodziny . Jakieś zadośćuczynie musi być np. pewna współpraca z policjią i prokuraturą a nie ukrywanie się . A O. Antonello nic o tym nie wspomniał.

    • Maggie pisze:

     @mc2: już dwa razy IPad wymazał me słowa – wyłączył się.
     Mianowicie zwróciłam uwagę, że dociekliwość jak Twoja niekiedy jest potrzebna. Jeśli chodzi o moc wody egzorcyzmowanej czy święconej, to już kiedyś zadałam takie pytanie na WOWIT i pozostało ono bez odpowiedzi. Czasem kiedy zabrakło mi wody egzorcyzmowanej, właśnie ją „rozmnażałam”, czasem dodając do wody kryształek soli egzorcyzmowanej a czasem resztkę oryginalnej egz. lub jedno i drugie.
     Chrzest z wody jest ważny, ale potem trzeba powiadomić księdza aby dopełnił obrzędu, modlitwą etc – tu chodzi o moc.

     Kiedyś na WOWIT, ktoś pisał o chłopcu, chyba żyjącym na Syberii, Sławiku, uważanym za świętego. Jako osoba sceptycznie nastawiona do objawień prywatnych znalazłam wówczas na Internecie historię, w której Sławikowi podano trzy naczynia z wodą. W jednym była zwykła woda tj taka jaką ją pobrano, w drugim zaś do wody dolano odrobinę wody święconej czy też egzorcyzmowanej, a trzecia była 100% wodą święconą/egzorcyzmowaną. Sławik miał powiedzieć, że ta zwykła woda nie jest dobra, ta z odrobiną dolanej lepsza, a ta 100% bardzo dobra i tą wybrał aby się napić.

 17. Pingback: Św. Jan Maria Vianney: o grzechu obmowy | Serce Jezusa

 18. ann pisze:

  mój ulubiony święty
  Jan Maria Vianney i najbardziej znienawidzony przez demony.Jest równie skuteczny jak oPio i Jan Paweł II.

  Chciałam napisać ze wolność jest piękna😀 wolność z Jezusem. Zycze każdemu tego. Zyje i mam sie dobrze a Jezus błogosławi i obdarowuje stale❤. Pamiętam o was.

  • wobroniewiary pisze:

   Wiele osób pytało o ciebie w mailach, dałaś znak, że żyjesz i jest OK
   Czy już całkowicie jesteś uwolniona?

   • ann pisze:

    Jestem całkowicie wolna.uwolniła mnie sw Gemma Galgani w dzień moich urodzin i w dzień jej beatyfikacji. teraz nawet spiewam w Kosciele domikrofonu na Nabozenstwach ku czci sw GG!nie śpiewałam ponad 20 lat.nawet moja mama nie wiedziała z e potrafie spiewac.ja tez nie wiedziałam.to cud/ Chwała Panu. niech zyje sw GG!!

    [img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Galg_gem.jpg/274px-Galg_gem.jpg[/img]

    Rozmawiajcie ze Swietymi!zaczepiajcie ich a zatroszcza sie o was! Amen.Alleluja!

 19. Janina pisze:

  Chwala Panu. Wielki jest Pan w Swoich Swietych.!

 20. wobroniewiary pisze:

  Informacja od o. Macieja Bagdzińskiego:
  Moi Kochani! Otrzymałem odpowiedź z wydawnictwa odnośnie wydania pism Alicji Lenczewskiej. Oto treść odpowiedzi „Witam ! Książka będzie dostępna w sprzedaży w połowie lutego br. Pozdrawiam.
  Agata Dąbek AGAPE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s