Papież Franciszek i Cyryl: jesteśmy braćmi. Spotkanie, jakiego nie było

„Nareszcie” – powiedział papież Franciszek, witając się w piątek z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem na lotnisku w Hawanie na Kubie. Następnie papież dodał: „Jesteśmy braćmi”, a potem powtórzył te słowa kilka razy.

Cyryl zauważył zaś: „Od teraz jest łatwiej”. Papież odpowiedział mu: „To jasne, że to jest wola Boga”.
Patriarcha Cyryl powiedział papieżowi, że spotkanie odbywa się we właściwym czasie i miejscu i że nie ma przeszkód do zorganizowania innych spotkań.
Następnie rozpoczęła się długa rozmowa. Jak podaje KAI, obaj zwierzchnicy kościelni weszli na miejsce spotkania dwoma, położonymi naprzeciw siebie drzwiami i tu uściskali się serdecznie. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zapytał Ojca Świętego o przebieg podróży a papież podkreślił braterski charakter stosunków między obu Kościołami. Rozmowy, które toczą się po hiszpańsku i rosyjsku z następującymi po nich tłumaczeniami, potrwają ok. 2 godz. Przez pierwszy kwadrans od wejścia obu hierarchów w sali obecni byli dziennikarze, po czym rozmowy toczą się za zamkniętymi drzwiami. Obok rozmówców stoi duży krucyfiks.
W spotkaniu biorą udział – oprócz obu zwierzchników kościelnych – także kard. Kurt Koch i metropolita wołokołamski Hilarion, stojący na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Podczas wymiany darów na zakończenie spotkania dołączy do nich prezydent Castro i w jego obecności obaj rozmówcy podpiszą wspólną deklarację katolicko-prawosławną. Ma on dotyczyć takich zagadnień jak prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, rodzina, sekularyzacja, miejsce chrześcijan w zeświecczonym społeczeństwie, sprawy młodzieży i ochrony życia. Potem patriarcha i papież wygłoszą przemówienia.
Więcej: Gość Niedzielny

***

Na lotnisku w stolicy Kuby Hawanie rozpoczęło się pierwsze, historyczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Obaj uściskali się na powitanie i patrzyli sobie w oczy.

Przewiduje się, że rozmowa papieża z patriarchą potrwa około 2 godzin, po czym podpiszą oni wspólną deklarację i wygłoszą przemówienia, a także wymienią podarunki. Tłumaczem podczas rozmowy jest ksiądz z Litwy.
Gospodarzem tego przełomowego spotkania jest przywódca Kuby Raul Castro, który powitał papieża na lotnisku imienia Jose Marti.
Gdy papież leciał do Hawany, na jego profilu na Twitterze pojawiły się słowa: „Dzisiaj jest dzień łaski. Spotkanie z patriarchą Cyrylem to dar Boga. Módlcie się za nas”.
„Pokładam wielkie nadzieje w moim zbliżającym się spotkaniu z papieżem Franciszkiem” – powiedział zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przywódcy Kuby Raulowi Castro.
Według patriarchy Cyryla chodzi o „wspólne danie świadectwa wartościom chrześcijańskim wobec współczesnego świata”.
Spotkanie w Hawanie będzie mieć historyczny wymiar i przełomowe znaczenie; po raz pierwszy ręce podadzą sobie przywódca Kościoła katolickiego i zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.
Papież Franciszek powiedział w piątek dziennikarzom na pokładzie samolotu lecącego z Rzymu do Hawany, skąd po spotkaniu z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem uda się do Meksyku, że to „upragniona podróż”.
Na spotkaniu z przywódcą Kuby Raulem Castro patriarcha Cyryl podkreślił, że naród kubański „bohatersko udowodnił” swe prawo do życia w sposób, który uważa za właściwy. Zaznaczył, że z Raulem Castro spotyka się już po raz czwarty.
Raul Castro powita w piątek wieczorem czasu polskiego na lotnisku w Hawanie papieża Franciszka. Najpierw przewidziano prywatną rozmowę papieża z patriarchą Cyrylem w sali recepcyjnej lotniska, która według planu ma rozpocząć się o godz. 20.15 i potrwać od dwóch do trzech godzin. Po niej odbędzie się ceremonia podpisania wspólnej deklaracji po włosku i rosyjsku, po czym papież i patriarcha wygłoszą przemówienia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Papież Franciszek, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

25 odpowiedzi na „Papież Franciszek i Cyryl: jesteśmy braćmi. Spotkanie, jakiego nie było

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

  • Leszek pisze:

   W intencji uproszenia potrzebnych łask:
   -dla moich bliskich żyjących i zmarłych,
   -dla mojej parafii i wspólnoty wowit,
   -dla naszej kochanej ojczyzny – Polski,
   -dla papieża Franciszka z całym Kościołem Świętym,
   -dla grzeszników całego świata,
   -dla dusz stojących na krawędzi otchłani o ratunek od Maryi,
   W intencji dziękczynnej i pochwalnej dla Maryi Niepokalnej.

  • Teresa pisze:

   w intencji
   za najbardziej opuszczone dusze czyśćcowe
   o pojednanie się z Bogiem Halinki
   o zdrowie i błogosławieństwo dla mnie i mojej rodziny

  • Bogusia pisze:

   W intencjach :
   – Matki Bozej,o, ktore prosila w Medjugorie (a,sa one Jej tajemnica),
   – w intencjach Papieza Franciszka,
   – w intencjach Adminow, prowadzacyh te nasza ukochana strone…,
   – za nas wszystkich ,ktorzy spotykamy sie tutaj jak „Jedna Rodzina”
   – za WSZYSTKO to ,co w sercu moim ukryte, a Panu Bogu wiadome…,
   -za przyszlosc moich dzieci i pokolen…,
   -za zmarlych z mojej rodziny,przyjaciol ,znajomych i dusze tych ,ktorzy z nikad pomocy nie maja,
   Swiety Michale Archaniele,strzez nas i bron nas…!
   Ktoz jak Bog!

  • Sylwia pisze:

   Ja mam tylko jedną jedyną intencję , moje mogą poczekać , proszę o modlitwę w intencji mojego kolegi Krzysztofa , jego stan jest nadal poważny ,, nie mam sił się modlić ..ale nie znaczy że ustaję .

 2. Weronika pisze:

  Prześladowanie i dyskryminacja chrześcijan, Kościoły uwolnione spod ateistycznych reżimów, chrześcijańskie korzenie Europy, rodzina oparta na małżeństwie, obrona życia, pojednanie prawosławnych z grekokatolikami, którzy mają prawo do istnienia, konflikt na Ukrainie i schizma w tamtejszym prawosławiu… To niektóre z tematów wspólnej deklaracji, którą podpisali 12 lutego w Hawanie Papież i patriarcha moskiewski.

  http://pl.radiovaticana.va/news/2016/02/12/deklaracja_franciszka_i_cyryla_wsp%C3%B3lne_warto%C5%9Bci_i_wyzwania/1208127

  • Weronika pisze:

   We wspólnej deklaracji przypomniano, że prawosławni i katolicy podzielają tę samą koncepcję rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety, a otwartej na rodzenie i wychowanie dzieci.
   Wyrażono ubolewanie zrównywaniem z nim innych związków. Wezwano do poszanowania prawa do życia, odrzucając aborcję, której ofiarą padają miliony dzieci, jak też eutanazję i techniki medycznie wspomaganego rozrodu.
   Zachęcono młodzież, by szła pod prąd, wcielając w życie ewangeliczne przykazania

 3. kasiaJa pisze:

  Tekst wspólnej deklaracji Ojca Świętego Franciszka i Cyryla I (tekst w linku, dość obszerny)
  „Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi” (2 Kor 13, 13).
  http://www.radiomaryja.pl/kosciol/tekst-wspolnej-deklaracji-ojca-swietego-franciszka-i-cyryla-i/

 4. Ava pisze:

  Imigranci grożą, że w odwecie za „planowany atak” na ośrodek dla imigrantów pod Sztokholmem, urządzą mieszkającym w Szwecji Polkom „Sylwester w Kolonii na walentynki” – informują nas mieszkający w Szwecji Polacy. Wpisy w zamkniętej grupie facebookowej, skupiającej naszych rodaków, są przerażające. Jednocześnie trwa zbiórka pieniędzy dla Polaków zatrzymanych za próbę ataku na ośrodek w Nynäshamn.

  To nie ponury żart. Islamscy imigranci mają grozić mieszkającym w Szwecji Polkom. Za to, że grupa Polaków chciała zemścić się za napastowanie siostry jednego z nich.

  http://m.niezalezna.pl/76171-imigranci-groza-polkom-urzadzimy-wam-sylwestra-w-kolonii-na-walentynki

 5. Justyna pisze:

  Dziś spotkanie a Hali w Częstochowie z o. Danielem, oczywiście na stronie mimj komunikat
  „NIE BĘDZIE TRNSMISJI Z MSZY ŚW. NAGRANIA UMIEŚCIMY NAJSZYBCIEJ JAK TO BĘDZIE MOŻLIWE.”
  Dlatego proszę o dopisanie mnie do petycji i złożenie jej na ręce ks. abpa Depo

  • wobroniewiary pisze:

   proszę jeszcze raz to samo pod petycją, może być pod tym przyklejonym wpisem u samej góry 😉

  • ircia pisze:

   Justyna, napisz moze pod tematem petycji.
   Niestety,ale niektorzy czlonkowie w pewnym momencie utrudniali zbieranie petycji nam wowitowcom i zostala ona wstrzymana, przez nas z szacunku do ojca Daniela, mimo ze pozwolenie bylo od samego poczatku na te petycje.Naskoki niektorych czlonkow mimj byly tak duze (admini zachowali wszystko) wrecz brzydkie szykanowanie strony wowit, zastraszanie itp.,ze ktos musial byc „madrzejszy” i na chwile zakmnac temat. Ich krzyki i zapewnienia,ze maja pozwolenie na transmisje byly tylko klamliwymi krzykami, nie wiedziec do czego sluzacymi. Posuneli sie do tego stopnia,ze napisali do adminow tej strony by przerwac petycje, podpisujac sie w imieniu o Daniela,o czym w ogole On-ojciec nie wiedzial ! Gdy adminka tej strony, napisala ze ponownie zbieramy petycje, mimo tego co dzieje sie wewnatrz wspolnoty (matactwo etc) znow zalaly ja oburzone komentarze niektorych czlonkow mimj,jak poprzednio,kpiac z tej strony i nazywajac ja np. kato-pudelkiem. Nie wiem dlaczego tyle tak falszywych osob, nalezacych o pieknej nazwie wspolnoty,jaka ma w sobie MILOSIERDZIE,czyni tyle zla za plecami ojca i bez Jego wiedzy, najwidoczniej te osoby potrzebuja jeszcze dlugiej drogi nawrocenia. Chce by kazdy wiedzial,ze o Daniel to uczciwy,sprawiedliwy,pelen szacunku do kazdego czlowieka kaplan, posluszny abpowi Depo,ale sam nie zawsze wie,co za Jego plecami robia czlonkowie mimj. Dlatego jest tyle nieslusznej nagonki na ojca ,bo przeciez jak cos pojdzie nie tak,no to wszyscy umywaja rece,a obrywa sie wlasnie ojcu. Kiedys byly trasnmisje online,czemu teraz nie ma?! Ano,bo przez balagan wewnatrz wspolnoty! Zatajanie przed ojcem wielu spraw i czynienia wiele waznych rzeczy na wlasna reke. Przez to,zwykli ludzie; chorzy,ci ktorzy mieszkaja daleko,tacy ktorych nie stac na wyjazd, sa pozbawieni transmisji online.Niech w koncu sie do tego przyznaja, a nie splawiaja teraz pytania ludzi,czy bedzie transmisja online (gdzie krzyczeli glosno, nie robcie petycji, nie wtracajcie sie, mamy pozwolenie) tylko jednym slowem „NIE”.
   Jezus jest Panem !

    • wobroniewiary pisze:

     Czytanie z Listu świętego Jakuba Apostoła

     Najmilsi:
     Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.
     Cudzołożnicy, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Jeżeli więc ktoś zamierzałby być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga. A może utrzymujecie, że na próżno Pismo mówi: «Zazdrośnie pożąda On ducha, którego w nas utwierdził»? Daje zaś tym większą łaskę: dlatego mówi: «Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę».
     Bądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was. Przystąpcie bliżej do Boga, to i On zbliży się do was. Oczyśćcie ręce, grzesznicy, uświęćcie serca, ludzie chwiejni! Uznajcie waszą nędzę, smućcie się i płaczcie. Śmiech wasz niech się obróci w smutek, a radość w przygnębienie. Uniżcie się przed Panem, a On was wywyższy.

   • Weronika pisze:

    To jest straszne, co piszesz.
    A transmisji rzeczywiście nie ma 😦

   • mariaP pisze:

    ***
    Z oredzia w La Salette /
    Demony powietrzne wraz z Antychrystem będą czynić wielkie znaki na ziemi i na niebie, a ludzie będą się stawać coraz bardziej przewrotni…

    Z mojego doswiadczenia / te demony walczac pod sztandarem antyChrysta zwalczaja zawziecie swoich nieprzyjaciol . Ile im posluguje posrod nas , pokaze ostatnie rozliczenie ;
    nie zawsze maja skrzydla , czy osmalone twarze , ale zawsze tupet , klamstwo , bezczelnosc i wyglad przyaniola !
    Zycie w Prawdzie , dazenie do Prawdy , rozliczanie z Prawdy – tego sie obawiaja !!
    Kiedy my dzialajac w wolnosci dzieci Bozych – bywamy gnusni i ospali , oni dzialajac w niewoli – gnusni byc nie moga , bo ich przypieka od srodka !!
    To jest walka , o ktorej powiedzial niegdys kardynal Wojtyla « Nie sądzę, by szerokie kręgi społeczeństwa czy szerokie kręgi wspólnoty chrześcijańskiej zdawały sobie z tego w pełni sprawę.
    Stajemy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią i anty-Ewangelią.! »
    Mozna sie spowiedziwac , ze tam gdzie wielkie Boze dzialanie , tam i wielkie diabelskie zamieszanie !

   • Bogusia pisze:

    Może czs rozwiązać tę wspólnotę?

    • wobroniewiary pisze:

     Módlmy się, ale nie piszmy tak.
     Przepraszam, to nie nasze sprawy. My się módlmy, abyśmy mogli uczestniczyć duchowo w modlitwach z o. Danielem a cała reszta niech nas nie obchodzi, modlitwami okażmy swe miłosierdzie

 6. BARBARA MARIA pisze:

  W intencji:
  – o Boże miłosierdzie i błogosławieństwo dla mojej rodziny,
  – o świętość życia i błogosławieństwo dla Sylwi i Mariusza,
  – o Dary Ducha Świętego i miłość do pacjentów dla Pauliny.

 7. Pingback: Papież Franciszek i Cyryl: jesteśmy braćmi. Spotkanie, jakiego nie było | Serce Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s