Komunikat rzecznika KEP na temat śmierci dziecka w szpitalu św. Rodziny

Przyzwyczailiśmy się, że piąte przykazanie Dekalogu brzmi „Nie zabijaj!”. Oryginalny zapis tego przykazania, które brzmi po hebrajsku „lo tircach”, można przetłumaczyć równie dobrze jako „Nie morduj!” (Księga Wyjścia 20,13). Nie wystarczy jednak przełożenie tego przykazania na normy prawne, ale potrzeba przełożenia na życie.

Ostatnio wzburzyły opinię publiczną doniesienia o dziecku ze szpitala św. Rodziny w Warszawie, które przeżyło aborcję i pozostało bez pomocy, aż zmarło. Jednak nie tylko brak pomocy jest zamachem na życie człowieka, ale każda aborcja. W tym kontekście trzeba przypomnieć mocne słowa św. Jana Pawła II: „(…) bądźcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Do wszystkich ludzi, nie wyłączając nikogo. Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam to, co powiedziałem w październiku ubiegłego roku: „naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości” (Kalisz, 7.06.1997).

Jeśli ktoś nie chce przyjąć dziecka może pozostawić je w szpitalu lub anonimowo w oknie życia. Adresy takich okien są dostępne w Internecie. Dziecko, które tam trafia, otrzymuje natychmiastową pomoc medyczną, jest umieszczane w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki. Następnie przechodzi badania w szpitalu. Uruchamiane są również procedury nadania tożsamości dziecku. Niejednokrotnie dzieci pozostawione w oknach życia są bardzo szybko adoptowane.

Pierwsze współczesne okno życia w Polsce powstało w Krakowie 19 marca 2006 r. Po dziesięciu latach takich okien jest w naszym kraju już ponad 50. Uratowano w nich dotąd około 100 dzieci. Siostry zakonne, które je często prowadzą, cieszą się z każdego dziecka, któremu rodzice pozwolili żyć.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Źródło: Episkopat.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

33 odpowiedzi na „Komunikat rzecznika KEP na temat śmierci dziecka w szpitalu św. Rodziny

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

 2. Benedykt XVI chwali papieża Franciszka. „Stale mówi nam o miłosierdziu Boga”

  Emerytowany papież Benedykt XVI po dłuższej przerwie zabrał głos. W wywiadzie powiedział: „Tylko tam, gdzie jest miłosierdzie, kończy się okrucieństwo, kończy się zło i przemoc”.

  Franciszek całkowicie podziela tę linię
  — dodał, a słowa te uznano za pochwałę.
  Praktyka duszpasterska Franciszka, zauważył jego poprzednik, „wyraża się właśnie w tym, że stale mówi nam o miłosierdziu Boga”.
  To miłosierdzie zwraca nas ku Bogu
  (…)
  Nigdy wcześniej emerytowany papież nie mówił o swym następcy zagłębiając się w sedno jego nauczania
  — podkreślił Accattoli i zwrócił uwagę, że to wyraz uznania i pochwały dla linii Franciszka za jego zaangażowanie na rzecz idei miłosierdzia.
  Całość: http://wpolityce.pl/kosciol/285367-benedykt-xvi-chwali-papieza-franciszka-stale-mowi-nam-o-milosierdziu-boga

  • Małgosia pisze:

   Papież emeryt Benedykt XVI chwali obecnego Papieża Franciszka.
   To jest bardzo ważne i ostatecznie kładzie na łopatki orędzia MBM i stronę Bronisława jako maryjnego dziecka, który ze swoimi czytelnikami wiecznie kpi i krytykuje papieża,a za jedynego ważnego uznaje Benedykta XVI
   Czy tym razem posłuchają Benedykta XVI czy jego też go zwyzywają, bo „mu się pomieszało i chwali masona oraz antychrysta”

   • Weronika pisze:

    Biedni zwiedzeni sekciarze, ale i na nich czeka Miłosierdzie Boże, tylko muszą uznać „moja wina” uderzyć się w piersi i zadośćuczynić, a nie wyzywać innych od opętanych, skoro sami mają za pazuchą legiony duchów fałszywych proroctw, agresji i nieposłuszeństwa

    • AnnaSawa pisze:

     Miłosierdzie Pana, oznacza również możliwość codziennych rozmów i powierzania wszystkich spraw…….nawet tych, co nam wydają się przyziemne i „dziecinne” wobec Majestatu Bożego.

 3. kasiaJa pisze:

  o. Pacyfik Iwaszko OFM, „Bóg chce Ciebie uleczyć”, (s.113-115)
  „Dobrze jest nie zaniedbywać korzystania z sakramentaliów, m. in. noszenia medalika lub szkaplerza, a w domach przechowywania poświęconych obrazów, krzyży i wody święconej. Sakramenty zostały ustanowione przez Chrystusa, natomiast sakramentalia przez Kościół po to, by przygotowywały do przyjmowania sakramentów. Sakramentalia są otrzymywane za wstawiennictwem Kościoła. Skuteczną pomoc otrzymują ci, którzy je przyjmują z wiarą. Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 1166) określa sakramentalia jako „święte znaki”. które są oznaczone na podobieństwo sakramentów.
  Katechizm wymienia trzy formy sakramentaliów: błogosławieństwa, poświęcenia i egzorcyzmy (zob. KKK 1671-1673). Sakramentalia to również znaki naszej pobożności. Najczęściej przez nas używane znaki to krzyże, medaliki, różańce, wizerunki świętych i woda święcona. Ks. Gabriele Amorth wymienia wśród sakramentaliów na pierwszym miejscu wodę egzorcyzmowaną lub przynajmniej poświęconą, egzorcyzmowany olej i egzorcyzmowaną sól.
  Po Soborze Watykańskim II zmieniono formułę błogosławieństwa soli i wody. Zrezygnowano też z błogosławienia oleju. Nowe formularze nie mają modlitwy uwalniania wody i soli. Zawierają tylko modlitwę błogosławieństwa.
  Według Starego Rytuału sól, olej i woda najpierw musiały być uwolnione od wpływu szatana, a później poświęcone Bogu. W tekstach znajduje się m. in. prośba o obronę przed zasadzkami złego ducha, o uwolnienie z nieczystości i szkody, o uzdrowienie z chorób, ochronę oraz uwolnienie miejsc „od podstępu złego ducha i od wszelkich zasadzek ukrytego nieprzyjaciela”. Formuły egzorcyzmowania mogły być używane przez wszystkich kapłanów bez specjalnego pozwolenia. Przy poświęceniu sakramentaliów wymagane było używanie fioletowej stuły i pokropienia wodą święconą. W ten sposób poświęcone sakramentalia nazywano egzorcyzmowanymi. Rituale Romanum zawiera łacińskie teksty modlitw nad olejem, solą i wodą. Tłumaczenie na język polski pozwala zrozumieć sens ich stosowania.”

 4. Będzie pełna ochrona życia ludzkiego? Jackowski: Jeśli projekt zostanie złożony w Sejmie, jako inicjatywa społeczna, to PiS go poprze.
  http://wpolityce.pl/polityka/285425-bedzie-pelna-ochrona-zycia-ludzkiego-jackowski-jesli-projekt-zostanie-zlozony-w-sejmie-jako-inicjatywa-spoleczna-to-pis-go-poprze-wideo

 5. AnnaSawa pisze:

  Powstaje kościół pw. Matki Bożej Pompejańskiej!……….w Polsce 🙂

  Dość niespodziewanie otrzymaliśmy wiadomość od pani Izabeli, czytelniczki strony http://www.pompejanska.rosemaria.pl, o nowo powstającym kościele w Żernikach Wrocławskich. Z radością udaliśmy się w to miejsce – okazało się bowiem, że będzie to pierwsza parafia pod wezwaniem Matki Bożej Pompejańskiej w Polsce!

  W Żernikach spotkaliśmy się z ks. Tadeuszem Rusnakiem, proboszczem kościoła. Budujący się kościół stoi obok starszego, mniejszego kościoła i pełni na razie rolę pomocniczą. Budowa trwa już od 2008 roku, a 1 stycznia 2013 roku w tej parafii została poświęcona kopia obrazu Matki Boskiej Rzerniki-wroclawskie-kosciolóżańcowej z Pompejów.

  W kościele została wyłożona księga intencji wraz z instrukcją, jak odmawiać nowennę pompejańską. Parafia ma też swój sztandar z Królową Różańca Świętego.

  projekt_oltarza_Zerniki-wroclawskieSam obraz pompejański znajduje się na nieukończonym jeszcze ołtarzu. Projekt zakłada, że zostanie on wkomponowany w większy obraz z Trójcą Świętą (jak widać na powyższej wizualizacji). Obraz powinien zostać odsłonięty w najbliższych miesiącach.

  Prace wykończeniowe wciąż trwają. Na zdjęciach widzimy rusztowania, zajmujące prawą stronę kościoła. Chociaż już odbywają się tam nabożeństwa, to oddanie świątyni dla wiernych ma planowo nastąpić w ciągu trzech najbliższych lat.

  Skąd pomysł, aby objąć ten kościół wezwaniem Maryi z Pompejów? Pomysł wyszedł od pani Ewy z Wrocławia, która została uzdrowiona dzięki modlitwie pompejańskiej. Stąd ma ona szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Pompejańskiej.

  Do tematu wrócimy jeszcze w przyszłych numerach.

  http://rozaniec.info/powstaje-kosciol-pw-matki-bozej-pompejanskiej/

 6. Czester pisze:

  +++ za wszystkich.

 7. Monika pisze:

  Andrea Bocelli opowiada historię swojego życia i dzieli się świadectwem wielkiej odwagi swojej matki.
  http://duszpasterstwo.pl/andrea-bocelli-moja-matka-odrzucila-propozycje-aborcji

 8. Marek pisze:

  Oświadczenie w sprawie troski o dzieci urodzone żywe pomimo próby przerwania ciąży

  Wszystkich, na których ciąży obowiązek opieki nad dzieckiem, dotyczy odpowiedzialność karna za spowodowanie śmierci dziecka przez zaniechanie udzielenia mu pomocy – czytamy w oświadczeniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie konieczności troski o dzieci urodzone żywe pomimo próby przerwania ciąży. Publikujemy pełną treść oświadczenia:

  Oświadczenie Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie konieczności troski o dzieci urodzone żywe pomimo próby przerwania ciąży

  W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się, zarówno jako doniesienia medialne, jak i świadectwa konkretnych osób, pracowników szpitali, informacje o okrutnych praktykach postępowania względem dzieci urodzonych żywymi pomimo próby przerwania ciąży. W relacjach tych podaje się, że dzieci te są pozostawiane bez opieki, traktowane niemal jako niechciany materiał biologiczny stanowiący odrzut procedury przerwania ciąży, a nawet, że podejmuje się działania przyspieszające ich śmierć. Postępowanie takie próbuje się uzasadnić tym, że dzieci te nie są zdolne do samodzielnego życia poza organizmem matki a fakt braku uśmiercenia jest częściowym niepowodzeniem dopuszczalnej prawnie procedury przerywania ciąży.
  Cały tekst: http://episkopat.pl/informacje_kep/7229.1,Oswiadczenie_w_sprawie_troski_o_dzieci_urodzone_zywe_pomimo_proby_przerwania_ciazy.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s