Sześć lat po Smoleńsku – pamiętamy

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a także Msze św. i koncerty – są planowane w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przypadającej 10 kwietnia 2016 r.

12938330_1088125471207665_3433657441469099268_nScenariusz obchodów jest bogatszy od tego z lat poprzednich. Obchody rozpoczną się o godz. 8. Mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano Apel Pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie.

Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie, zaplanowany jest m.in. także koncert. Pierwszy blok filmowy przewidziano w godz. 10-12. Po modlitwie Anioł Pański, po godz. 12 – rozpocznie się pokaz filmów i blok koncertowy.

MARSZ MILIONAOk. godz. 15.30 z pl. Trzech Krzyży w kierunku Pałacu Prezydenckiego wyruszy marsz z portretami ofiar katastrofy. Na godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, dawnego współpracownika prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra w jego kancelarii. Bezpośrednio po wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.

O godz. 19. odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. Po Mszy św. spod katedry wyruszy Marsz Pamięci przed Pałac Prezydencki, gdzie od 10 kwietnia 2010 r. gromadziły się tłumy Polaków, aby oddać hołd parze prezydenckiej.

Całość obchodów zakończy o godz. 21 Apel Jasnogórski i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dzień wcześniej, 9 kwietnia o godz. 18, odbędzie się protest przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej, w którym uczestnicy będą domagali się zwrotu wraku Tu-154M i czarnych skrzynek.

W środę, 13 kwietnia w samo południe, przed Pałacem Prezydenckim będą układane tulipany w hołdzie pierwszej damie Marii Kaczyńskiej. Ma to być upamiętnienie wydarzeń sprzed sześciu lat, gdy na ulicach Warszawy spontanicznie rzucano kwiaty na drodze samochodu wiozącego trumnę z ciałem Marii Kaczyńskiej.
Źródło: Tygodnik Katolicki Niedziela

*****
„Nie zakończyliśmy żałoby po Smoleńsku. Ona cały czas trwa. Wobec Lecha Kaczyńskiego wykorzystano cały szereg dehumanizujących strategii”

Konflikt w polskim społeczeństwie, który pojawił się niedługo po katastrofie smoleńskiej, sprawił, że nie zakończyliśmy żałoby po Smoleńsku. Ona cały czas trwa. Spór o Trybunał Konstytucyjny to jedna z konsekwencji takiego stanu
— mówi PAP Michał Łuczewski, socjolog z UW.

Mija sześć lat od katastrofy smoleńskiej. Czy we współczesnych, różnorodnych społeczeństwach możliwe jest wspólne przeżywanie żałoby?

dr Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II: Polacy to nigdy nie był jeden naród. Od zawsze mieliśmy wiele narodów, które walczą o to, który jest prawdziwie polski. Wydawało się, że po tej nieustannej, wyczerpującej, trwającej stulecia walce nastał nareszcie czas pokoju. We wspólnej żałobie połączyli się dotychczasowi wrogowie: liberałowie i konserwatyści, prawicowcy i lewicowcy, postkomuniści i antykomuniści. Połączyła ich katastrofa, bo to była ich wspólna katastrofa. Zginęli w niej ich bliscy, przyjaciele, współpracownicy. Każdy z nas znał kogoś z pasażerów. To była żałoba nie tylko nad tymi, którzy zginęli. Ale przede wszystkim nad nami samymi.
Dziś trudno odtworzyć tę atmosferę jedności. Ludzie, którzy się nie znali, nagle zaczynali ze sobą rozmawiać. Wspólne modlitwy. Wielokilometrowa kolejka przed Pałacem Prezydenckim. Palące się znicze w całej Warszawie i w całej Polsce.
Więcej: wPolityce.pl

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

59 odpowiedzi na „Sześć lat po Smoleńsku – pamiętamy

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

 2. „U podstaw jego myślenia był dar wiary. Był dobrym żołnierzem polskiej sprawy”

  Jarosław Kaczyński pożegnał śp. Artura Górskiego. Prezes PiS przypomniał żarliwa wiarę Górskiego i jego przywiązanie do wartości.
  Przyszło mi dzisiaj pożegnać człowieka niezwykłego. Odszedł w połowie swojej drogi, choć prawdą jest, że w swoim życiu wypełnił tyle zadań iż można powiedzieć że to życie było zakończone, pełne. U podstaw jego myślenia, postawy, był szczególny dar jaki otrzymał. Dar, który nazywamy łaską wiary. Szczególnie mocnej wiary. To właśnie ona określała jego poglądy, jego postawę w życiu społecznym. Polacy mają trudną historię. Sądzę, że najwyższą pochwałę jaką może otrzymać Polak gdy odchodzi, jest powiedzenie, że był dobrym żołnierzem polskiej sprawy
  – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas mszy pogrzebowej.
  Parlamentarzystę pożegnali prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i inni najwyżsi przedstawiciele państwa.
  Artur Górski zmarł 1 kwietnia, po długoletniej walce z białaczką. Miał 46 lat.
  http://wpolityce.pl/polityka/288182-jaroslaw-kaczynski-pozegnal-artura-gorskiego-u-podstaw-jego-myslenia-byl-dar-wiary-byl-dobrym-zolnierzem-polskiej-sprawy

  • mer pisze:

   Piękną patriotyczną homilię miał bp Antoni Pacyfik Dydycz.
   Po Mszy św, gdy za trumną wychodziła żona ś.p. posła – pani Agata – trzymała synka za rączkę, a za drugą rączkę trzymał małego prezydent Andrzej Duda.
   Będzie nam go bardzo brakowało…

 3. Papieskie przesłanie na 1050-lecie chrztu Polski

  Chrzest, który w 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swymi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego – przypomniał Franciszek w przesłaniu na ręce sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.
  Kard. Parolin będzie osobistym wysłannikiem papieża na uroczystości jubileuszowe w Poznaniu i Gnieźnie w dniach 14-16 kwietnia. Towarzyszyć mu będą księża: Jan Słowiński, profesor prawa kanonicznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przemysław Kwiatkowski, sekretarz osobisty abp. Wojciecha Polaka, arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Ojciec Święty zapewnił, że w sposób szczególny towarzyszy modlitwami i z życzliwością „Polsce zawsze wiernej w tym czasie paschalnym, gdy umiłowani synowie i córki tego szlachetnego narodu uroczyście obchodzą wspaniałą tysiąc pięćdziesiątą rocznicę chrztu”. „Jest to właściwa okazja, aby przekazać z naszego serca słowa wdzięczności, gratulacji i zachęty wszystkim Polakom oraz oznajmiamy, że z wielką przyjemnością chcemy uczestniczyć w ich radości i pomnażać ją” – napisał papież.

  Podkreślił, że „Bóg bogaty w miłosierdzie w ciągu wieków uczynił płodną szlachetną ziemię polską, która zrodziła owoce duchowe” a Polacy wyróżniali się w tym czasie wiarą, nadzieją i uczynkami miłości. Papież wymienił w tym kontekście zasługi „świętych biskupów i męczenników” Wojciecha i Stanisława, którzy w początkach chrześcijaństwa na tych ziemiach nie tylko dali najwyższe świadectwo wierności Urzędowi Nauczycielskiemu Kościoła i Następcom Piotra, ale także przyczynili się do szerzenia kultury ludzkiej na ziemi polskiej.

  Chrzest, który książę Mieszko I przyjął wraz ze swymi najbliższymi w 966, oznaczał początek państwa polskiego – przypomniał Ojciec Święty. Podkreślił, że rocznicę tę obchodzą nie tylko chrześcijanie, ale wszyscy Polacy, ciesząc się i spoglądając ufnie w przyszłość. Kościół bowiem zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem, „ciesząc się z cieszącymi i płacząc z płaczącymi”. W trudnych czasach wojen, powstań i zesłań biskupi, kapłani, osoby konsekrowane cierpieli wraz z ludem, pocieszając braci i siostry oraz ukazując rozumnie drogę do wolności – stwierdził papież.
  Całość: http://gosc.pl/doc/3077891.Papieskie-przeslanie-na-1050lecie-chrztu-Polski

 4. Msza Święta z okazji 360. rocznicy Ślubów Króla Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej

 5. Dariusz pisze:

  Jutro jadę do Warszawy pomodlić się za zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej. A mój osobisty hołd ofiarom składam w formie muzycznej. Zapraszam do słuchania.

 6. Marek pisze:


  Na rotundzie w centrum Warszawy dziś wieczorem pojawiło się wielkie zdjęcie śp. Lecha Kaczyńskiego i śp. Marii Kaczyńskiego. Hołd Parze Prezydenckiej oddano w ten sposób w związku z 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej.
  Czarno-białe zdjęcie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy w centrum Warszawy – na rotundzie przy skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich – pojawiło się w sobotni wieczór. W ten sposób uczczono pamięć Pary Prezydenckiej, która wraz z 94 innymi osobami zginęli przed sześciu laty w tragedii smoleńskiej.
  Gest pomysłodawców – dyrekcji PKO BP – wzbudził uznanie wielu warszawiaków, którzy zwrócili uwagę na potężnych rozmiarów zdjęcie.
  Jutro od rana w stolicy i w setkach polskich miejscowości obchodzona będzie rocznica katastrofy, w której zginęło 96 osób. Będziemy relacjonować najważniejsze wydarzenia na naszym portalu.
  http://m.niezalezna.pl/78828-warszawa-wielkie-zdjecie-pary-prezydenckiej-na-rotundzie

 7. EwaT pisze:

  Nie na temat ale mam pytanie. Dostalam w prezencie ksiazki „Rak to nie wyrok” Ryszard Grzebyk. Niby porady fajne co do zdrowia tylko jakos mi smierdzi… Pan Ryszard to neurolog medycyny naturalnej i chinskiej…W internecie malo opini i nie wiem?

 8. Czester pisze:

  ++ we wszystkich intencjach.

 9. Adam pisze:

  przepraszam że nie w temacie, z pozoru niewinna piosenka a autorka zwraca sie do diabła, OSTRZEŻENIE! ! !

  Krystyna Prońko – Modlitwa o miłość prawdziwą

  Tekst piosenki:

  Każdy ma to co życie mu da
  Tani fart, albo dwa
  Jakiś zamek ze szkła
  Każdy ma, każdy ma , każdy ma…
  Życie drwi, głupim w nogach gdzieś śpi,
  Miesza cukier i łzy, bredzi co mu się śni,
  Tak jak my, tak jak my, tak jak my.
  Kiedy ja siedzę w kinie
  A on na tym filmie
  Dotyka jej ust-cała drżę, cała drżę..
  Bierz ci chcesz-lata bierz,
  Diable mój ,dam ci wiersz-
  Tylko daj, daj, daj chociaż raz
  Wielką miłość tak prawdziwą.
  Bierz co chcesz – duszę bierz,
  Diable mój – dam ci wiersz-
  Tylko daj, daj, daj chociaż raz
  Wielką miłość tak prawdziwą….
  Tak już jest,czasem sweet, czasem jazz
  Pełen dzban, pusty śmiech
  Miałam dwóch ,może trzech
  Wielki grzech,wielki grzech, wielki grzech…
  Każdy ma to co życie mu da
  Tani fart, albo dwa
  Jakiś zamek ze szkła,
  Każdy ma, każdy ma , każdy ma…
  Kiedy ja siedzę w kinie
  A on na tym filmie
  Dotyka jej ust-cała drżę, cała drżę..
  Bierz co chcesz -duszę bierz
  Diable mój dam ci wiersz,
  Tylko daj, daj, daj chociaż raz
  Wielką miłość tak prawdziwą…
  Bierz co chcesz- lata bierz,
  Diable mój-dam ci wiersz
  Tylko daj, daj, daj chociaż raz
  Wielką miłość-tak prawdziwą…

 10. Pingback: Sześć lat po Smoleńsku – pamiętamy | Biały, bardzo biały

 11. Dziś Niedziela Biblijna!

  Rozpoczynamy dziś VIII Tydzień Biblijny. – Jest on poświęcony uwielbieniu Ojca, Syna i Ducha Świętego za największy dar, jakim jest Słowo, które od Boga pochodzi i do Boga prowadzi – mówi przewodniczący episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
  – Tegorocznym hasłem są słowa zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: „Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w Imię Pana Jezusa” (por. Dz 19,5). W ten sposób nawiązujemy do hasła roku duszpasterskiego, mającego nam pomóc odkryć na nowo wielki dar nowego życia w Chrystusie, który każdy z nas otrzymał w sakramencie chrztu. Przeżywamy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, obchodząc także 1050 rocznicę chrztu Polski, a za kilka dni będą miały miejsce centralne uroczystości rocznicowe w Gnieźnie i Poznaniu. Okres wielkanocny, kiedy cieszymy się ze zmartwychwstania Pana oraz szczególne wydarzenia, wspominane w Kościele w Polsce, stają się doskonałą okazją do postawienia sobie pytanie o miejsce Jezusa w moim życiu. Odpowiedzi trzeba nam zawsze szukać w Bożym Słowie, które umożliwia poznanie Boga, ale także nas samych w świetle Objawienia, zapisanego na kartach Biblii – piszą organizatorzy Tygodnia Biblijnego.

  A papież Franciszek napisał dziś na Twitterze: „Słowo Boże jest towarzyszem drogi dla rodzin przeżywających kryzys i wszelkie cierpienie.”
  http://gosc.pl/doc/3079203.Dzis-Niedziela-Biblijna

  „Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie.”
  https://ewangeliadlanas.wordpress.com/

 12. TV Trwam, transmisje na żywo:
  19:00 – Msza Święta w intencji Ofiar katastrofy smoleńskiej
  20:00 – Obchody VI rocznicy katastrofy smoleńskiej. Marsz pamięci
  21:00 – Obchody VI rocznicy katastrofy smoleńskiej. Apel Pamięci. Wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
  http://tv-trwam.pl/na-zywo

  • Ania pisze:

   Piotr Najsztub wystukał sobie na twitterze: „Dziś po raz szósty obchodzimy Światowy Dzień Macierewicza”. Do jakiej cywilizacji przynależy Najsztub, bo z całą pewnością nie do tej samej, co ja?
   Tak! to nie jest już zwykła różnica poglądów. To podział cywilizacyjny

 13. wobroniewiary pisze:

  Transmisja na zywo: teraz
  Homilie głosi ks Pawlukiewicz
  http://tv-trwam.pl/na-zywo

 14. Dariusz pisze:

  Wspaniała atmosfera panowała podczas obchodów 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na Placu Zamkowym w Warszawie podczas Mszy Św. było czuć zjednoczenie wszystkich tam obecnych wokół Boga i Ojczyzny. I ten widok setek flag w górze łopoczących na wietrze… Nie zapomnę tego do końca życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s