Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

procesja

Uroczystość, która wyrosła na podłożu adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywana jest obecnie w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege.

W 1252 r. legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię natomiast papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako „zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”.

Śmierć Urbana IV przeszkodziła ogłoszeniu bulli. Dokonał tego papież Jan XXII (w 1334 r.), natomiast papież Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim – synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Prawdziwa obecność Chrystusa w Eucharystii
Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz i św. Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: „To jest Ciało moje … To jest krew moja” (Mk 14,22.24).

Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż „sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy… W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus” (KKK 1374).

Kult Najświętszego Sakramentu
Od XVI w. przyjęła się w Kościele praktyka 40-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Praktykę tę wprowadził do Mediolanu św. Karol Boromeusz w 1520 r. Dzisiaj jest ona obecna w całym Kościele. Zostały założone nawet specjalne zakony, których głównym celem jest nieustanna adoracja Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Polsce istnieją trzy zakony od wieczystej adoracji: benedyktynki-sakramentki, franciszkanki od Najświętszego Sakramentu i eucharystki.

Procesje

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono nieco później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.

Za: www. ekai.pl

KORONKA DO JEZUSA CHRYSTUSA W NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENCIE

Koronka

 

Advertisements
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na „Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

  • Aga pisze:

   O deszcz, bo jest taka susza, że nic nie rośnie 😦

  • krystyna pisze:

   O nawrócenie dla syna i rodziny

  • marko5 pisze:

   Kto dziekuje dwa razy prosi.Dziękuję Ci Panie Jezu , że poblogoslawileś poprzez osobistą obecość Swoją nasze ziemie , domy i nas samych.Cuda , cuda , cuda niepojęte , coś Ty sobie Jezu upodobal we mnie , żeś z Tronu Chwaly zszedl na mej duszy ciernie.Badż uwielbiony Panie , za to ze zostałeś z nami poprzez wszystkie dni , az do skonczenia swiata

  • Marakuja pisze:

   Panie Boże proszę Cię o potrzebne łaski dla Ewy z Chorzowa, o zdrowie, o łaskę życia wiecznego dla niedawno zmarłych jej rodziców. Proszę Cię w tych wszystkich intencjach, które mam w moim sercu. Znasz je, Panie, Boże mój, codziennie wstawiam się za nimi i proszę w moich modlitwach. Pozwól mi dotknąć Twojej szaty i uzdrów mnie i tych, o których z Tobą rozmawiam. Boże mój, który wiesz wszystko.. przyjdź nam z pomocą i wysłuchaj naszą pokorną modlitwę. Amen.

 2. wobroniewiary pisze:

  Info dla Pawła:
  Artykuł Ewy B. już mam na temat Garabandal,
  Ewa mi przysłała, w piątek zrobię wpis 🙂
  część dam w tekście a całość w pdf, bowiem Ewa dosłała mi cały pdf ze wszystkimi zdjęciami – po prostu mamy cały artykuł 😉

  • Paweł pisze:

   Dzięki.

   Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, że dzisiejsze święto Bożego Ciała jest tak ważne, że należy do tych bardzo nielicznych świąt w roku, kiedy biskupom diecezjalnym nie wolno opuszczać diecezji – oto cytat na ten temat z Kodeksu Prawa Kanonicznego:

   Kan. 395 – § 1. Chociażby biskup diecezjalny miał koadiutora
   lub biskupa pomocniczego, związany jest prawem osobistej rezydencji w diecezji. (…)
   § 3. Poza przypadkiem poważnej i naglącej przyczyny, nie powinien opuszczać diecezji w dni Bożego Narodzenia, Wielkiego Tygodnia, Zmartwychwstania Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz Ciała i Krwi Chrystusa. (…)

   http://www.trybunal.mkw.pl/Kodeks%20Prawa%20Kanonicznego.pdf

 3. kasiaJa pisze:

  Ks. Piotr Pawlukiewicz „Tak jak traktujesz Chrystusa. tak traktujesz Mszę św.”

 4. mariaP pisze:

  “ Warto przypomnieć to, co mówili na początku IV wieku męczennicy z Abiteny:
  « Sine dominico non possumus «
  co oznacza:
  bez niedzieli – bez Ciała Pańskiego – żyć nie możemy. “
  http://kosciol.wiara.pl/doc/3149305.Strawic-Eucharystie

  – dzisiaj « niedziele « nalezaloby rozciagnac na wszystkie dni tygodnia , bowiem, Eucharystia to jedyne lakarstwo i antidotum na czasy nieprawosci , ktore przyszlo nam doswiadczac i przezywac !


  Pange Lingua Gloriosi – Catholic Hymns, Gregorian Chant
  Sław języku Tajemnicę
  Ciała i Najdroższej Krwi …

 5. Lucyna pisze:

  Panie Jezu proszę nawróć Piotra.

 6. EwaT pisze:

  Prosze o kierownika duchowego z Polski w mojej miescowosci. Jest mi ciezko Tato…Raz na miesiac i 25km na Polska Msze to zdecydowanie za malo.Jezu Ufam Tobie♡

 7. Karo pisze:

  Ja dziś już byłam na uroczystościach, piękna była Msza Św. i procesja, Pan Bóg dał piękną pogodę to aż serce rosło, pozdrawiam wszystkich czytelników +

  • Karo pisze:

   Kupiłam sobie w końcu książkę Ks. Bp Javiera Eschevarriy „Żyć Mszą Świętą”, jestem zachwycona, wszystko prosto i pięknie napisane,wyjaśnione, wspaniała lektura na dzisiejsze Święto.

 8. seba pisze:

  Msza z modlitwą o uzdrowienie, uwolnienie, wylanie Ducha Świętego 29.05.2016r. godz.18.”Poczekajka”
  Parafia
  Niepokalanego Serca Maryi
  i św. Franciszka z Asyżu
  Al. Kraśnicka 76, Lublin.Prowadzi charyzmatyk, egzorcysta O.Radomir Kryński.

  http://www.fronda.pl/a/rozmowa-z-egzorcysta-na-temat-halloween-warto-posluchac,59099.html?page=2&#comments

 9. Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2016
  Transmisja od godz 17:00

 10. magda pisze:

  Dziękuję Ci Panie za wszystkie łaski, za wszystkie cierpienia, które przyprowadziły mnie
  do Ciebie ❤

 11. Pingback: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało | Serce Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s