Kard. Franciszek Macharski w szpitalu. Módlmy się za kardynała

Stan byłego metropolity krakowskiego jest poważny.

Kard. Franciszek Macharski do szpitala trafił w niedzielę 12 czerwca. Jak poinformował ks. Piotr Studnicki, zastępca rzecznika archidiecezji krakowskiej, kard. Stanisław Dziwisz udzielił swojemu poprzednikowi sakramentu namaszczenia chorych.

W poniedziałek rano o godz. 7 w katedrze wawelskiej kard. Dziwisz będzie przewodniczył Mszy św. w intencji kardynała seniora. Do duchowego wsparcia kard. Franciszka zachęcił także wszystkich wiernych.

Na prośbę o modlitwę szybko odpowiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski zapewniam o duchowej łączności z kard. Franciszkiem Macharskim, metropolitą seniorem archidiecezji krakowskiej, który w tym czasie przeżywa ból choroby” – napisał w specjalnym komunikacie abp Gądecki.

„Ojciec Święty Franciszek powiedział dziś: »Wszyscy, wcześniej czy później, jesteśmy wezwani do zmierzenia się, a czasami stoczenia boju z naszą kruchością i chorobami, a także kruchością i chorobami innych osób«. W tym duchu zachęcam rodaków w kraju i za granicą do modlitwy w intencji kard. Macharskiego, aby Maryja, Uzdrowienie Chorych, otaczała go swą opieką i wyprosiła łaskę powrotu do zdrowia” – dodał abp Gądecki.

Kard. Franciszek Macharski ma 89 lat. Urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie, gdzie ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego, a następnie Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej.

Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Przez 5 lat studiował też teologię we Fryburgu w Szwajcarii. 29 grudnia 1978 r. otrzymał nominację biskupią, a dzień później został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk swojego krakowskiego poprzednika – papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 r. odbyła się natomiast kreacja kardynalska abp. Macharskiego, który do 2005 r. był głową Kościoła krakowskiego.

Kard. Macharski przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i przewodniczył Komisji Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich. Przed przejściem na emeryturę był przewodniczącym Zespołu Episkopatu Polski ds. Stypendiów Naukowych i Językowych. Jest członkiem czterech kongregacji watykańskich: do spraw wychowania katolickiego, duchowieństwa, biskupów, zakonów.

3 czerwca 2005 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity krakowskiego. Do 27 sierpnia 2005 r. pozostał administratorem archidiecezji krakowskiej. Tego dnia jego następca – abp Stanisław Dziwisz – prawnie i liturgicznie objął archidiecezję krakowską. Po przejściu na emeryturę kard. F. Macharski zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo przy klasztorze sióstr albertynek na krakowskim Prądniku Czerwonym.
Źródło: Gość Niedzielny

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Modlitwa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

31 odpowiedzi na „Kard. Franciszek Macharski w szpitalu. Módlmy się za kardynała

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

 2. wobroniewiary pisze:

  Ewangelia wg św. Mateusza 6,7-15.
  Jezus powiedział do swoich uczniów: „Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich. Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie: święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jak i my przebaczamy odpuszczamy naszym winowajcom; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zbaw ode złego. Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień”.

  https://ewangeliadlanas.wordpress.com/2016/06/16/16-czerwca-wspominamy-swieta-lutgarde-dziewice/

 3. Kasia pisze:

  +++ Pamiętam jakieś spotkanie z kardynałem Macharskim już dawno temu,ale pamiętam też,że biła od niego taka dobroć i pokój..Był przecież przyjacielem JPII.. ❤

 4. Sylwia pisze:

  Przepraszam że tak z tym wyskakuje, ale sama nie wiem co o tym sądzić. Nie wiem czy słyszeliście o takich koloniach dla dzieci, młodzieży, dorosłych w zamkach polskich quewerton. Miał tam jechać mój 12letni syn z dwoma kolegami, ale jak zobaczyłam program to się przestraszyłam. Z jednej strony brzmi fajnie, ale te nauki o talizmanach, runach, podstawy wróżbiarstwa przestraszyło mnie. Nie wiem czy nie przesadzam, ale zrobiłam się jakoś bardziej wyczulona . Zresztą zobaczcie sami. Może coś słyszeliście o tym, a ja może po prostu przesadzam
  http://www.szkolaczarodziejow.pl/szkola-czarodziejow-w-zamku-czocha/

  • Sylwia pisze:

   Pisałam to na stronie gdzie ojciec Michał mówił o obronie papieża Franciszka, ale pomyślałam że tam może już nikt mi nie odpowie, więc skopiowałam to tu.

   • Kasia pisze:

    Sylwia-przeraziłam się na samą myśl,że takie kolonie w ogóle istnieją,przecież to istne przygotowanie dzieci do wejścia w okultyzm.Nie wiem może z kolei ja teraz przesadzam,ale nie wysyłam już dzieci nawet na kolonie z z ich poprzedniej szkoły jeszcze w Polsce,bo nie podobają mi się pewne zmanierowane zachowania niektórych dzieci i ich rodziców(np.pęd za kasą i popisywanie się jacy my to bogaci jesteśmy itd.tłumaczę moim dzieciom że taka postawa to zwykła głupota,a co dopiero wysłać dzieci z obcymi ludżmi,o których nic nie wiem.W poprzednie wakacje byłam z dziećmi na wakacyjnych rekolekcjach rodzinnych.Dorośli mieli swoje konferencje,a dzieci wycieczki rowerowe z ks.chyba dopiero alumnem,jakieś bajkia nawet gry w karty,a młodsze z panią od zajęć plastycznych.No i oczywiście codzienna Msza Św.Trójka moich dzieci w wieku od 7 do 14 była zachwycona tymi wakacjami,no i ja również.

    • Sylwia pisze:

     No właśnie ja jak to czytałam torebki ciarki mi po plecach przechodziły. pięknie opakowane takie kuszące i takie na serio. Dzieci zachwycone jak to widzą, zachęca to je również do czytania książki H.P., ale mamy też się wręczając i są zachwycone. Bo to tak zachęca do poszerzania wiedzy. Ja nawet nie wiem co tym mamom powiedzieć.

   • Maggie pisze:

    Odpisałam tam Sylwio. Masz rację, że to bez przesady, strach jak wokół i to na każdym kroku (!), potrafią kusić i zwodzić. Jeśli udaje się otumanić dorosłych, i np wprowadzają oni Harry Pottera do szkół itp, to jak trudno jest wytłumaczyć dzieciom, że to złe i taka zabawa jest niebezpieczna jak igranie z ogniem….

    Dorośli często nie zdają sobie sprawy, że sami łamią I Przykazanie, bo mała jest ich wiedza na ten temat i obawiają się etykietki zacofańca, jeśli kiedyś wypadnie im się odezwać na tematy religijne.
    Ks. Prałat Kneblewski na TubaCordis, mówiąc o Średniowieczu, wyjaśnił m.in. jak niesprawiedliwe jest używanie słowa … średniowiecze, jako synonimu ciemnoty – wartoby ten krótki filmik upowszechnić, bo dla niektórych wiara to nic innego jak „ciemne średniowiecze”, a to już zakrawa na bluźnierstwo.

    • Kasia pisze:

     Jak mówił dziennikarz Terlikowski-Średniowiecze to przecież okres potęgi i świetności w historii Polski..
     Natomiast rodzicom można polecać wypowiedż papieża Benedykta na temat Harego Potera-może da im to coś do myślenia,jeśli oczywiście są wierzący.Też się ciągle z tym spotykam,że jeśli coś o tym mówię,to słyszę odpowiedż:”e tam wymyślasz,przesadzasz” itd.ale trzeba próbować-może wcześniej,czy póżniej się zastanowią.

  • PAlunka pisze:

   Nigdy bym nie wysłała dzieci na taki obóz.
   To dobrowolne oddanie dziecka w ręce złego.
   Jest tyle innych form wypoczynku dla dzieciaków… Napewno znajdziesz cos fajnego 🙂

  • Kacper pisze:

   Nie przesadzasz. Sama zabawa w magię sprawia, że dzieci nabierają magicznego sposobu patrzenia na świat, zaczynają mieć nierealne chęci posiadania takich zdolności ponadnaturalnych i czują pewien niedosyt w normalnym życiu codziennym. Odwraca to od myślenia chrześcijańskiego, gdzie człowiek ma ufać Bogu, a nie unosić się pychą i pragnąć mocy.
   Co gorsze tamte zajęcia są inspirowane serią o Harrym Potterze, która zawiera satanistyczne treści. Polecam obejrzeć film ks. Michała Olszewskiego o Harrym Potterze.

   • AKSORZ pisze:

    A tu dla odmiany o.Adam Szustak gloryfikuje sagę o Harrym Potterze. Naprawdę zalecam unikanie kazań i konferencji tego Dominikanina:

   • Wierzący pisze:

    Zgadzam się z ks.Olszewskim natomiast przestrzegam przed wypowiedziami o.Adama Szustaka, który gloryfikuje powieść o Harrym Potterze:

  • alutka pisze:

   To autentyczne diabelstwo, jakby dalszy ciąg H. Pottera tylko już wprowadzany w życie. Własne dzieci lepiej mieć na oku, a i innych rodziców dobrze byłoby ostrzegać o niebezpieczeństwie.
   Kiedyś wysłałam 10 letniego syna na kolonie, to po powrocie zrezygnował z posługi ministranta, Nie wiem kto na to miał wpływ wychowawca czy dziatwa, a może jeden i drudzy. Na szczęście po roku znowu się namyślił i wszystko wróciło do normy.

  • Zinka pisze:

   Sylwiu dobrze zrobilas , ze sprawdzilas program tych pozal sie Boze kolonii 🙂 . Ten zamek Czocha jest nie daleko mnie , ale nic o tym okultyzmie nie slyszalam. Teraz jestem przerazona…

  • Kinga pisze:

   Sylwio, ja również nie wysłałabym dzieci na taki obóz. Myślę, że już same twoje wątpliwości o czymś świadczą. Z Panem Bogiem:)

 5. Aga pisze:

  Dobrze zrobiłaś. Też bym nie puściła syna na Twoim miejscu

 6. AKSORZ pisze:

  Dzisiaj dostałem smsa od znajomego kleryka.
  „Ks. Andrzej Grefkowicz prosi o modlitwę: Błagam o modlitwę w intencji uratowania życia 10 letniej Kasi Waldon z naszej parafii (śpiewa tez w scholi i była teraz u I Komunii Św) która dziś poważnie potrącił samochód. Stan jest poważny. Jest operowana w śpiączce farmakologicznej. Bóg zapłać. Jeśli to możliwe proszę o rozesłanie tej intencji.” – Przyłączmy się do modlitwy.

 7. robb pisze:

  NIGDY W ŻYCIU NIE WYSŁAŁBYM SWOJEGO DZIECKA NA TAKĄ KOLONIĘ!!!! Sam program przyprawia o dreszcze ,magia,wróżbiarstwo,wolałbym stracić te 2tys niż wpakować dzieciaka w takie g….Grafika strony potworna.Niech Pan Jezus chroni dzieci przed wyjazdem na tę kolonię.

 8. Maggie pisze:

  Nie na temat ale coś pocieszającego: Mecz Polska-Niemcy 0:0.

  • Kasia pisze:

   Maggie to super wiadomość 🙂 ,cieszymy się bardzo.Oglądałam od drugiej połowy-Robert Lewandowski dał z siebie wszystko.Ks.Pawlukiewicz doradzał wszystkim Polakom 10kę Różańca za naszych piłkarzy,tym bardziej,że kilku z nich odważnie i publicznie opowiada o swojej wierze,a nawet Kuba Błaszczykowski o codziennej Eucharystii 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s