Światowe Dni Młodzieży pogłębią wiarę Polaków i jednocześnie wypromują nasz kraj na świecie

Większość Polaków jest zdania, że Światowe Dni Młodzieży promują Polskę na świecie (88%) oraz stanowią prestiż dla Polski i Krakowa (84%). Prawie połowa ankietowanych jest przekonana, że ŚDM przyczynią się do pogłębienia wiary Polaków – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na przełomie czerwca i lipca

Co setny Polak przyjmuje zagranicznych pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży do swoich domów, a tyle samo jest w jakikolwiek sposób zaangażowanych w organizację i przebieg tego wydarzenia.

Choć większość Polaków (ponad 80%) nie wybiera się na żadne z wydarzeń organizowanych w ramach Światowych Dni Młodzieży, to ponad dwie trzecie (68%) deklaruje, że będzie systematycznie śledzić przebieg tych wydarzeń za pośrednictwem telewizji, radia, prasy lub internetu.

*******
ŚDM dla każdego – również dla Tradycjonalistów!!!

Spotkanie z ludźmi z różnych zakątków świata ukazuje obraz powszechności Kościoła. Mimo wielkiej różnorodności stykających się kultur w centrum zawsze jest Bóg, zaś liturgia sprawowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego najpełniej oddaje ową jedność. Można jej doświadczyć dzięki ofercie ŚDM przygotowanej dla osób związanych z rytem tradycyjnym (klasycznym).

Światowe Dni Młodzieży to okazja do spotkań na wielu płaszczyznach: kulturowej, językowej, ale przede wszystkim duchowej. Ta różnorodność jakiej doświadczają młodzi daje obraz powszechności Kościoła katolickiego, którego wierni, mimo różnic, skupiają się wokół osoby Trójjedynego Boga.

To okazja, by odbyć niezapomniane rozmowy  ubogacające duchowo, pozwalające na popatrzenie na wiarę oczami drugiej osoby. Sam byłem na ŚDM w Madrycie i to niesamowite, jak łatwo można zacząć rozmawiać o Bogu: czy to w metrze czy na placu, czy w miejscu zakwaterowania. Coś co dziś spycha się do sfery prywatnej, tutaj jest takie zwykłe, normalne, na wyciągnięcie ręki – mówi Dawid Łukasik, koordynujący grupy skupione wokół młodzieżowego ruchu Juventutem, w ramach którego będą miały miejsce „tradycyjne wydarzenia” podczas ŚDM w Krakowie.

Jest jednak podczas krakowskich ŚDM takie miejsce, w którym wielość kultur przestaje mieć znaczenie. To tradycyjna liturgia, która przyciąga coraz więcej młodzieży.

 Tradycyjna liturgia to pewnego rodzaju tajemnica. Bóg jest tajemnicą – „Mylą się, o Boże, w Tobie wzrok i smak”. Jest się młodym, dopóki nie zabije się w sobie  chęci odkrywania, wchodzenia głębiej. Tradycyjna Msza święta na to pozwala. Umożliwia ona kontemplację Boga, odnajdywanie Go w Tajemnicy Krzyża. Możliwość wzięcia udziału w tylu celebracjach: Mszach prywatnych, Mszach pontyfikalnych, nieszporach, adoracjach, możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi, to niepowtarzalna okazja, którą dają nam te Światowe Dni Młodzieży

Msze św. będą sprawowane w wielu miejscach i przez różnych kapłanów,
np. w środę, 27 lipca 19.00-20.00: Nieszpory Pontyfikalne, kościół pw. śś. Piotra i Pawła, bp. Athanasius Schneider
za: pch24.pl

Do Polski przybywają kolejne grupy pielgrzymów z całego świata

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na „Światowe Dni Młodzieży pogłębią wiarę Polaków i jednocześnie wypromują nasz kraj na świecie

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

 2. wobroniewiary pisze:

  Dzisiaj bardziej racjonalne niż zaufanie światowym przywódcom jest wyznanie: „Jezu, ufam Tobie” (ks. Henryk Zieliński)

 3. wobroniewiary pisze:

  A jutro św. Marii Magdaleny – mojej Patronki ❤

  Papież ustanowił święto liturgiczne św. Marii Magdaleny
  Liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny będzie miało odtąd rangę święta. O decyzji papieża, by podnieść rangę tego dotychczasowego wspomnienia obowiązkowego, powiadomiła specjalnym dekretem Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

  Maria z Magdali, której jako pierwszej objawił się Chrystus Zmartwychwstały i która tę dobrą nowinę zaniosła apostołom, będzie odtąd czczona w liturgii tak samo, jak apostołowie, a więc świętem. Franciszek, jak czytamy w dekrecie, chciał w ten sposób podkreślić tak aktualną dziś w Kościele godność kobiety i znaczenie ewangelizacji, dając wiernym za przykład Marię Magdalenę. Przypomniano, że św. Grzegorz Wielki nazwał ją „świadkiem Bożego miłosierdzia”, a św. Tomasz z Akwinu „apostołką apostołów”.

  Święto Marii Magdaleny obchodzić się będzie 22 lipca, czyli tak jak jej dotychczasowe wspomnienie liturgiczne. Teksty mszału i brewiarza na ten dzień pozostaną te same co dotychczas, jednak w Mszy dodano specjalną prefację, która mówi o miłości tej świętej do Chrystusa i o jej świadectwie zmartwychwstania.

  https://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x100566/papiez-ustanowil-swieto-liturgiczne-sw-marii-magdaleny/

 4. MM pisze:

  A ks. Jacek Bałemba zachęca, żeby nie jechać na ŚDM

  Pytają mnie niektórzy o letni zjazd młodzieży ze świata.
  Odpowiedź:
  Biorąc pod uwagę fakt straszliwych profanacji Najświętszego Sakramentu, do jakich dochodziło przy podobnych zjazdach a także biorąc pod uwagę całokształt aktualnej sytuacji oraz niepospolite treści i działania czynników watykańskich, dobrym działaniem będzie ochronić młodzież przed tym wydarzeniem. Będzie to dobrym uczynkiem.
  Coraz więcej osób dostrzega konieczność wyraźnego dystansowania się od doktryny rozchwianej i od całego spektrum posoborowych aberracji w zakresie kultu. Coraz więcej osób dostrzega konieczność powrotu do wiernego trwania przy pewnej katolickiej nauce i przy katolickim tradycyjnym kulcie.
  Dobrym uczynkiem będzie podejmowanie roztropnych starań, aby młodych – chłopców i dziewczęta – podprowadzać do pewnej katolickiej nauki i do katolickiego tradycyjnego kultu. W ten sposób wyświadczymy młodzieży wielką przysługę. Szlachetny obowiązek naglący!
  Nie próżnujmy.

  • wobroniewiary pisze:

   Dla mnie to niepojęte, pozostaję w modlitwie za tego kapłana, tym bardziej, że ŚDM przewidują ofertę Mszy św. w rycie klasycznym i sam bp A. Schneider też będzie takie msze św. sprawować.

   No cóż, każde odstępstwo w końcu skutkuje samowolką, odejściem od Kościoła, który jest rozumiany jako „jeden, święty, apostolski”
   Pan Jezus dał klucze św. Piotrowi a teraz mamy jego następcę – Papieża Franciszka i wszelkie nawoływanie do nieposłuszeństwa Papieżowi jest odstępstwem od Wspólnoty Kościoła.
   Pozostaje modlitwa za pogubionych kapłanów – tych z lewa i tych z prawa….

   • Maggie pisze:

    Jako dziecko,uczestniczyłam we Mszach Św.w j.łacińskim z kazaniem w j.polskim, ale niewiele z nich pamiętam, bo wprowadzono język polski. W szkołach średnich zlikwidowano łacinę i tylko w niektórych można było jej się uczyć jako przedmiotu dodatkowego. Szkoda, bo kto się uczył łaciny to mu łatwiej przychodziła znajomość innych języków. Likwidacja klasycznej (a nie tej „podwórkowej” oczywiście) łaciny w szkołach bardzo zubożyła kulturę i duchowość.

    Kiedyś trafiłam w katedrze, w Poznaniu, na Mszę św, w j.łacińskim, na której było mnóstwo turystów. Pomyślalam wówczas, jak to dobrze, że istnieje taka możliwość w uniwersalnym języku, łączącym i pozwalającym różnym nacjom w tym samym momencie się modlić i cieszyć obecnością Pana Boga.
    Na całym świecie można było uczestniczyć we Mszy Św w identyczny sposób, jedynie kazania i pieśni były właściwe danemu narodowi.
    Może dlatego kosmaty nienawidzi łaciny …. i zacząl od jej zwalczania … ?

   • Sebro pisze:

    Ks. Bałemba już dawno odskoczył od Kościoła stając w opozycji do Papieża.

    • wobroniewiary pisze:

     Niestety ale to prawda, w dniu beatyfikacji św. Jana Pawła II nie chciał odmówić z wiernymi pod krzyżem Litanii do św. JP II, bo i Jego uważa za heretyka 😦

 5. ja pisze:

  Oficjalny program wizyty papieża Franciszka w Polsce i podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016: Kraków − Jasna Góra − Auschwitz: 27−31 lipca 2016

  Środa, 27 lipca

  16.00 − przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice

  CEREMONIA POWITANIA
  17.00 − przyjazd na Wawel

  SPOTKANIE Z WŁADZAMI I Z KORPUSEM DYPLOMATYCZNYM
  17.40 − wizyta kurtuazyjna u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
  18.30 − katedra na Wawelu – spotkanie z biskupami polskimi

  – cicha modlitwa przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są wystawione też relikwie św. Jana Pawła II, uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem
  – przemówienie Ojca Świętego

  WIECZOREM: PAŁAC ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH
  Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich

  cały program:
  http://www.krakow2016.com/oficjalny-program-wizyty-papieza-franciszka-w-polsce-i-podczas-sdm-krakow-2016

 6. wobroniewiary pisze:

  Nowenna do Św. CHARBELA
  DZIEŃ VII

  Święty Charbelu, kochany przez wszystkich, pomocniku potrzebujących, mam niezachwianą wiarę w Twoje pośrednictwo przed Bogiem. Udziel mi tej łaski (wymienić łaskę).

  Święty Charbelu, gwiazdo, która doradzasz zagubionym, wstaw się za mną.

  Boże me liczne grzechy utrudniają otrzymanie Twych darów. Udziel mi łaski żalu za grzechy.

  Odpowiedz mi za pośrednictwem Świętego Charbela, powróć radość do mego smutnego serca i udziel mi tego, o co proszę. Jesteś wcieleniem łaski i chwały. Tobie chwała na wieki. Amen.

  Tobie chwała na wieki.

  Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu….

 7. wobroniewiary pisze:

  ❤ Moja dzisiejsza modlitwa – jakże prawdziwa

 8. MM pisze:

  „Moher” piękną twarzą naszego Kościoła

  Piękną twarz naszego Kościoła pokazują panie określane pogardliwie „moherowymi babciami”. To właśnie one goszczą w swoich domach młodych pielgrzymów z całego świata.

  Moja parafia gości młodzież, która przybyła na Światowe Dni Młodzieży z Ameryki Południowej i Łacińskiej, głównie z Argentyny. Prośba o przyjęcie gości spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem, gotowych było 250 miejsc, ostatecznie przyjechało 70 osób. Przybywali już od niedzieli, w środę odbyło się oficjalne powitanie w parafialnym ogrodzie. Były latynoskie ekspresyjne tańce, melodyjne śpiewy i pyszne polskie jedzenie, które gościom bardzo smakuje.

  Byłem świadkiem intrygującej sceny. Dla osób starszych z parafii przygotowane były krzesła. W pewnym momencie do jednej starszej pani podeszło dwoje młodych obcokrajowców, chłopak był metysem, po czym rzucili się jej na szyję, wyściskali, obcałowali. Chwilę porozmawiali, pokazali jakieś widokówki czy naklejki i poszli tańczyć. Okazało się, że ta pani gości ich w swoim domu. Młodzi wyszli rano cały dzień zwiedzać Warszawę i teraz znów spotkali swoją gospodynię, co wywołało ich radość, okazywaną z typową dla Latynosów spontanicznością. Ona również witała się z nimi serdecznie, jak z bliskimi.

  Starsza pani wyglądała dokładnie tak, jak w niektórych kręgach opisywane są „moherowe babcie”, zapewne jest słuchaczką Radia Maryja, należy do Kółka Różańcowego, o jej religijności można powiedzieć, że jest „ludowa”. To właśnie tacy ludzie są oskarżani przez przedstawicieli tzw. „Kościoła otwartego” o wszystko, co w polskiej religijności najgorsze: zamknięcie na innych, płytkość, a nawet ksenofobię czy antysemityzm. Tymczasem w rzeczywistości ta często pogardzana przez katolickie pseudoelity starsza pani pokazuje w czasie Światowych Dni Młodzieży piękną twarz polskiego Kościoła, w praktyce dając świadectwo jego otwartości.

  Inną refleksją, jaką wywołała u mnie ta scena, jest uniwersalizm Kościoła. Oto „polska babcia od różańca” nawiązuje serdeczną więź z młodymi z Ameryki Południowej. Wydawałoby się, że dzieli ich wszystko: wiek, kultura, mentalność, doświadczenia, a nawet kolor skóry. Jednak nie ma to znaczenia, bo łączy nas coś o wiele ważniejszego: wiara w Jezusa Chrystusa.

  http://gosc.pl/doc/3307090.Moher-piekna-twarza-naszego-Kosciola

 9. Monika pisze:

  Polecam książkę o patronie Światowych Dni Młodzieży, zwanym „człowiekiem ośmiu błogosławieństw”: „Pier Giorgio Frassati. Pośród nas”
  Link do Arosa, bo tu jest przeważnie najtaniej:
  http://aros.pl/ksiazka/pier-giorgio-frassati-posrod-nas
  Pod linkiem, poniżej są tez inne książki o tym Świętym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s