8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Pismo Święte nigdzie nie wspomina o narodzinach Maryi. Tradycja jednak przekazuje, że Jej rodzicami byli św. Anna i św. Joachim.

swieci_anna_i_joachim_rodzice_NMPByli oni pobożnymi Żydami. Mimo sędziwego wieku nie mieli dziecka. W tamtych czasach uważane to było za karę za grzechy przodków. Dlatego Anna i Joachim gorliwie prosili Boga o dziecko. Bóg wysłuchał ich próśb i w nagrodę za pokładaną w Nim bezgraniczną ufność sprawił, że Anna urodziła córkę, Maryję.

Nie znamy miejsca urodzenia Maryi ani też daty Jej przyjścia na ziemię. Według wszelkich dostępnych nam informacji, Maryja przyszła na świat pomiędzy 20. a 16. rokiem przed narodzeniem Pana Jezusa.

Pierwsze wzmianki o liturgicznym obchodzie narodzin Maryi pochodzą z VI w. Święto powstało prawdopodobnie w Syrii, gdy po Soborze Efeskim kult maryjny w Kościele przybrał zdecydowanie na sile. Wprowadzenie tego święta przypisuje się papieżowi św. Sergiuszowi I w 688 r. Na Wschodzie uroczystość ta musiała istnieć wcześniej, bo kazania-homilie wygłaszali o niej św. German (+ 732) i św. Jan Damasceński (+ 749). W Rzymie gromadzono się w dniu tego święta w kościele św. Adriana, który był przerobiony z dawnej sali senatu rzymskiego, po czym w uroczystej procesji udawali się wszyscy z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.
Datę 8 września Kościół przyjął ze Wschodu – w tym dniu obchód ten znajdował się w sakramentarzach gelazjańskim i gregoriańskim.

W Polsce święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ma także nazwę Matki Bożej Siewnej. Był bowiem dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i uprzątnięciu pól zaczynano orkę i siew. Lud chciał najpierw, aby rzucone w ziemię ziarno pobłogosławiła Boża Rodzicielka. Do ziarna siewnego mieszano ziarno wyłuskane z kłosów, które były wraz z kwiatami i ziołami poświęcane w uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej, by uprosić sobie dobry urodzaj. Na Podhalu święto 8 września nazywano Zitosiewną, gdyż tam sieje się wtedy żyto. W święto Matki Bożej Siewnej urządzano także dożynki.

We Włoszech i niektórych krajach łacińskich istnieje kult Maryi-Dziecięcia. We Włoszech istnieją nawet sanktuaria – a więc miejsca, gdzie są czczone jako cudowne figurki i obrazy Maryi-Niemowlęcia w kołysce. Do nich należą między innymi: Madonna Bambina w Forno Canavese, Madonna Bambina w katedrze mediolańskiej – najwspanialszej świątyni wzniesionej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny; Madonna Bambina w kaplicy domu generalnego Sióstr Miłosierdzia. Matka Boża-Dzieciątko jest główną Patronką tego zgromadzenia. Czwarte sanktuarium Matki Bożej-Dzieciątka jest w Mercatello – znajduje się tam obraz namalowany przez św. Weronikę Giuliani (+ 1727).

Dzisiejsze święto przypomina nam, że Maryja była zwykłym człowiekiem. Choć zachowana od zepsucia grzechu, przez całe życie posiadała wolną wolę, nie była do niczego zdeterminowana. Tak jak każdy z nas miała swoich rodziców, rosła, bawiła się, pomagała w prowadzeniu domu, miała swoich znajomych i krewnych. Dopiero Jej zaufanie, posłuszeństwo i pełna zawierzenia odpowiedź na Boży głos sprawiły, że “będą Ją chwalić wszystkie pokolenia”.

****
Na uroczystość Narodzenia Matki Bożej – modlitwy św. Mechtyldy

W uroczystość narodzenia Matki Bożej, onej gwiazdy porannej, św. Mechtylda pytała się Królowej niebios jaką modlitwę odmówić ma ku Jej uczczeniu w uroczystość dzisiejszą i odebrała od Najświętszej Panny odpowiedź: „Przypomnij mi następujące radości”:

1. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową radość, której teraz zażywasz, gdy poznajesz radość Trójcy Przenajświętszej jaką miała z upodobania, w którym Cię stworzyła przed wieki. Mianowicie jednak radowała się przy Twem urodzeniu, tak, że w skutek pełności Jej wesela i niebo i ziemia i wszystkie stworzenia się radowały, lubo nie znały radości swej przyczyny.
Zdrowaś Maryjo……

2. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową nadmierną radość, której teraz zażywasz, gdy poznajesz rozkosz, której doznała przez Ciebie Trójca Przenajświętsza, gdy uczynić Cię zamierzała istotą, w której objawić się miało w sposób najwspanialszy, co zdziałać zdolna potęga, mądrość i dobroć tejże Trójcy Przenajświętszej i gdy przytem wiedziała, że dzieło Jej nigdy się nie zepsuje. Dlatego też z taką rozkoszą i radością patrzyła na Twoje narodzenie i na Twoje dziecięctwo, że wszystkie dzieła Twego dziecięctwa uważała jako zabawy pobudzające ją do radości.
Zdrowaś Maryjo…..

3. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową nadmierną radość, której teraz zażywasz, gdy poznajesz, jako Cię Bóg miłował ponad wszystkie stworzenia tak bardzo, że dla Twej miłości oszczędzał juz nie raz świata, zanim się jeszcze narodziłaś. Dlatego też z tej wielkiej miłości ku Tobie przyspieszył przyjście Twe na świat i uprzedził Cię łaską Swoją, aby się mógł Tobą bardziej radować.
Zdrowaś Maryjo….

4. Najświętsza Panno Maryjo, przypominam Ci ową nadmierną radość, której teraz zażywasz, gdy widzisz i poznajesz, że Cię Bóg ponad wszystkich aniołów i ludzi w ten sposób uczcił najgodniej, że od onej godziny, w której dusza Twoja połączyła się z ciałem Twoim, napełnił Cię Duchem Św. i oczyścił Cię zupełnie z grzechu pierworodnego i przez osobliwsze uświęcenie uczynił Cię mieszkaniem Ducha Św., żeś przyszła na ten świat jako róża bez kolcy i jako promieniejąca gwiazda zaranna.
Zdrowaś Maryjo………

Tak św. Mechtylda i Św. Gertruda odmawiały w dniu dzisiejszej uroczystości tyle Zdrowaś Maryja, ile dni Maryja spoczywała w łonie swej Matki, ofiarowały je Bogu i pragnęły dowiedzieć się, na co przez dobroć Maryi zasłużą ci wszyscy, którzy ku czci Jej równie pobożnie odmówią tę samą ilość modlitw. Usłyszały w odpowiedzi, że:” zasłużą sobie na to, że na wieki w niebie podzielać będą w osobliwym szczęściu wszystkie te radości, których ja sama zażywałam i bezustannie na nowo ciągle zażywam z owych poszczególnych cnót, do których Najchwalebniejsza Trójca Przenajświętsza duszę moją w każdym z tych dniu według najwyższego swego upodobania odpowiednio uzdolniła”. Możesz nabożeństwo to odprawić w ten sposób, że przez oktawę codziennie odmówisz 45 Zdrowaś Maryjo.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

  • Maggie pisze:

   Za Zuzannę, mającą tętniaka na sercu i jej dzieciątko, mające w tych dniach (w połowie września) się urodzić naturalnie, bo ktoś odrzucił cesarkę jako rozwiązanie.

   • Maria z Warszawy pisze:

    Jezu, Maryjo w Wasze ręce powierzam i matkę i maleństwo
    „Ale ja Tobie ufam, Panie!
    Mówię Tyś Bogiem moim.
    W ręku twoim są losy moje.
    Jak wielka jest dobroć twoja.”

 2. wobroniewiary pisze:

  Modlitwa za rodziny i opiekę, polecana przez papieża Leona XIII

  O Boże dobroci i miłosierdzia! Twojej wszechwładnej opiece polecamy dom nasz, rodzinę i wszystko co posiadamy. Błogosław nam wszystkim, jak błogosławiłeś Najświętszej Rodzinie w Nazarecie.

  Najświętszy Odkupicielu, Jezu Chryste! Przez miłość, dla której stałeś się człowiekiem, aby nas zbawić, przez miłosierdzie, dla którego za nas na krzyżu umarłeś, prosimy Cię, błogosław domowi, rodzinie i domownikom naszym. Zachowaj nas od wszelkiego złego i od zasadzek ludzkich i szatańskich; strzeż nas przed piorunami, gradem, niebezpieczeństwem ognia, powodzią i złą pogodą; zachowaj nas od gniewu Twego, od nienawiści i złych zamiarów nieprzyjaciół naszych, od zarazy, głodu i wojny. Nie dopuść, aby kto z nas umarł bez Sakramentów Świętych. Daj nam błogosławieństwo Swoje, abyśmy stale wyznawali wiarę naszą, która nas do uświęcenia prowadzi; byśmy w smutkach i cierpieniach zachowali nadzieję, czyniąc stale postępy w miłości Twojej i bliźniego.

  O Jezu, błogosław nam i strzeż nas!

  O Maryjo, Matko łaski i miłosierdzia, błogosław nam i strzeż nas przed złym duchem; prowadź nas macierzyńską Swą ręką przez ten padół płaczu; pojednaj nas ze Swym Synem i Jemu nas polecaj, abyśmy Jego obietnic godnymi się stali.

  Święty Józefie, Opiekunie Zbawiciela naszego, Obrońco Jego Świętej Matki i Głowo Świętej Rodziny, błogosław nam, chroń zawsze mieszkanie nasze.

  Święty Michale, broń nas przed wszelką złością piekła!
  Święty Gabrielu, daj nam poznać świętą wolę Bożą!
  Święty Rafale, zachowaj nas od chorób i niebezpieczeństw życia!
  Święci Aniołowie Stróżowie, utrzymujcie nas dniem i nocą na drodze zbawienia!
  Święci Patronowie, módlcie się za nami przed tronem Boga!
  Błogosław domom naszym, Boże, Ojcze, któryś nas stworzył, Ty, Boże Synu, któryś za nas na krzyżu cierpiał, i Ty Duchu Święty, któryś nas na Chrzcie uświęcił. Niech Trójca Przenajświętsza strzeże ciała naszego, oczyszcza duszę naszą, kieruje sercem naszym i doprowadzi nas do żywota wiecznego.

  Chwała niech będzie Ojcu, chwała Synowi, chwała Duchowi Świętemu. Amen.
  (Odpust 500 dni raz na dzień)

  Święty Józefie, Opiekunie Zbawiciela naszego, Obrońco Jego Świętej Matki i Głowo Świętej Rodziny, błogosław nam, chroń zawsze mieszkanie nasze!

 3. wobroniewiary pisze:

  A od piątku – rekolekcje on-line z o. Józefem Witko 😉
  „Jerycho – moc uwielbienia”
  Plan rekolekcji – http://rekolekcje.bialystok.pl/plan_MU.html

  Oglądać będzie można tutaj:
  http://izydor.tv/

 4. Sylwia pisze:

  Super, w miarę możliwości postaram się brać udział w rekolekcjach, oglądając i łącząc się duchowo.

  • Krystyna pisze:

   Ja też się postaram! Bardzo dziękuję za informację.😃

   • wobroniewiary pisze:

    Jak coś wiem, to się dzielę 🙂

    • Agata pisze:

     Bóg zapłać Ewa

    • Maria z Warszawy pisze:

     W święto Matki Bożej Siewnej, jak każe dawny zwyczaj, rolnicy przynoszą ziarno przeznaczone na tegoroczny zasiew. Kapłan, poświęcając je, wypowiada następującą modlitwę: „Boże, Ty sprawiasz, że wszelkie nasiona wpadłszy w ziemię obumierają, aby wydać plon (…). Prosimy Cię, pobłogosław te ziarna zbóż i inne nasiona. Zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźnij rosą z nieba, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfite plony. Spraw też, abyśmy za przykładem Najświętszej Maryi Panny (…) przynosili plon stokrotny przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twojej woli”.
     I tak zaorane zagony czekają na przyjęcie nowego daru – ziemia wkrótce otrzyma nowe ziarno; ono jeszcze przed nadejściem zimy uraduje nasze oczy zielenią. Na wiosnę ziarno przygarnięte przez ziemię, wraz z całą naturą, wybuchnie bogatym wzrostem. Pod koniec lata znów uraduje nas plonem stokrotnym.
     I
     Idzie Matka Boska Siewna
     po jesiennej roli,
     wsiewa ziarno w ziemię czarną
     w złotej aureoli.
     Rzuca swe płomienne blaski
     na pola i sioła,
     Miłosierna, pełna łaski
     patrzy dookoła…

    • Maria z Warszawy pisze:

     Jest bardzo ładny obraz Piotra Stachiewicza Matka Boska Siewna i piękny wiersz nieznanego poety:
     „Na ziemię uśpioną-w błękitach i zorzach-
     szczeblami promieni schodzi Matka Boża-
     i ziarna po polach rozsiewa…
     a ziarna w Jej dłoniach świetlanych się mienią-
     nim padną na skiby, zórz rannych czerwienią
     rozlana na niebie i drzewach.
     Mgły siwe po polach i niwach się wloką-
     szatami Siewczyni rozwiane szeroko-
     i chaty, niebieskie śpią jeszcze-
     Gdy Śliczna Panienka z zapaski srebrzystej
     rozsiewa po skibach zbóż ziarna złociste….
     i skrapia je rosą, jak deszczem
     A kiedy ostatnia garść zboża wysieje-
     odchodzi w błękity- z pól cichych, bo dnieje-
     słonecznym gościńcem w zaświaty…..
     i dłonią na niebie zamazuje zórz lśnienie-
     co spływa złocisto-czerwonym strumieniem
     przez niwy i pola i chaty.
     I tylko pastuszek, gdy świtem wychodzi
     na pola- skąpane w słonecznej powodzi,
     z melodią piosenek swych rzewną-
     poezja wierzenia w cud brzasku wpatrzony-
     zobaczy- jak słońce wyjeżdża w zagony
     bronami złotymi – za Siewną…”

 5. Bartek 33 pisze:

  Szczesc Boże😇
  Mam książki ojca Witko – Wołaj do mnie a odpowiemy ci. Polecam , jest tam wiele pięknych modlitw.
  Pozdrawiam

 6. Paweł pisze:

  Witam wszystkich. Chciałbym zapytać czy jeżeli u kogoś w parafii święto Matki Bożej Siewnej jest odpustem parafialnym, to jest to święto nakazane i uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe. Sprawdzałem na wielu stronach i różnie na ten temat piszą.

 7. marian pisze:

  Chcialbym zapytac czy Msza sw w sobote wieczor tzw.”niedzielna” koliduje z nabozenstwem 1- szej soboty ?.Pytam poniewaz u nas ostatnio jest tylko rano to nabozenstwo i to nie zawsze ,a wiernych przychodzi duzo, natomiast adoracje 1-szo niedzielne w tym roku byly moze trzy. W parafi jest czterech ksiezy, diecezja chyba nr.1 w polsce.Nie wiem co to sie dzieje. Co o tym myslec? Pozdrawiam

  • Maggie pisze:

   @Marian:
   Nie rozumię pytania, bo Msza Św. jako taka, nie koliduje z niczym, a może być odprawiana w różnych intencjach, z różnych okazji i jest bezkrwawą Ofiarą Chrystusa, no i tym samym ma najwyższą rangę.

   Jeśli, Twoim zdaniem, jest sporo kapłanów w parafii, a masz uwagi albo pomysły, to zwróć się grzecznie z pytaniami, czy propozycjami do proboszcza lub tych księży, przecież są duszpasterzami.
   Czasem pytanie pomaga kapłanowi, a nie tylko parafianinowi, dostrzec coś, czego nie zauważał. Inicjatywa i współpraca pariafian, zwłaszcza zrzeszonych, w jakimś kole/stowarzyszniu/chórze, dużo znaczy.

   Dygresja:
   Starsza pani (powiedziała mi o tym), której już z racji wieku, nie można nie posluchać, widząc pewnego znacznego (!), w środowisku polonijnym, księdza w sklepie delikatesowym, w jeansach, kolorowej koszulce i co gorsze … bez koloratki, spojrzała na niego i powiedziała: „ksiądz się ubrał jak nie-ksiądz, tylko jak pajac”. Zaczerwienił się i wyszedł … a parę osób pochwaliło tą kobietę za odwagę.

   Módlmy się za kapłanów – szkoda czasu na „rozmyślania” o nich, lepsza od tego modlitwa ZA nich, bo to NIE jest stratą czasu.

   Jezus jest Panem!

   • Maggie pisze:

    Pytanie nikogo nie obraża i jest bezpieczną formą – stosowaną np w czasie stanu wojennego w Polsce, kiedy nie zawsze można było coś skrytykować. Można pytać i pytać grzecznie, aż do poruszenia wyobraźni.

 8. Pingback: 8 września – uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny | Biały, bardzo biały

 9. Marakuja pisze:

  W. Godnie uczcijmy Narodzenie Bożej Rodzicielki Maryi, zawsze Dziewicy, Jej nieskalane życie oświeca wszystkie Kościoły.
  Sercem i duszą śpiewajmy chwałę Chrystusowi w tę świętą uroczystość Wielkiej Boga Rodzicielki, Maryi. Jej nieskalane życie oświeca wszystkie Kościoły.

  Kazanie św. Andrzeja z Krety, biskupa

  To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe
  „Kresem Prawa jest Chrystus”. On uwalniając nas od Prawa podnosi zarazem ku duchowi. W Nim wypełnienie wszystkiego, gdyż jako Prawodawca spełniwszy i doprowadziwszy wszystko do końca, zamienił literę Prawa na ducha, prowadząc wszystko do siebie jako do Głowy. Prawo zostało ożywione łaską i jej podporządkowane. Łaska zaś w harmonijny sposób połączyła się z Prawem i z nim się zespoliła. Nie było to zmieszanie czy zlanie właściwości Prawa z właściwościami łaski, ale przemiana dokonana mocą Bożą. Dzięki niej to, co w Prawie było trudne, uciążliwe i niewolne, zmieniło się w to, co jest łatwe i swobodne, abyśmy już nie byli „poddani żywiołom tego świata” ani nie pozostawali pod jarzmem litery Prawa.
  W tym właśnie zawiera się istota ofiarowanych nam przez Chrystusa dobrodziejstw, w tym objawia się zamysł Boga, w tym wyniszczenie natury Bożej – Bóg i człowiek – w tym ubóstwienie przyjętego przez Słowo człowieka. Wypadało więc, aby tak cudowne i niezwykłe zamieszkanie Boga wśród ludzi poprzedzone było jakimś wprowadzeniem do tej radości, chwilą, w której zaczyna się tak wielki dar zbawienia dla nas. To właśnie wspominamy w dzisiejszym święcie. Narodziny Bogarodzicy stanowią początek, wypełnieniem zaś i kresem jest zjednoczenie Słowa z ciałem. Oto przychodzi na świat Dziewica, przyjmuje pokarm i wzrasta, aby być Matką Boga, Króla wieków.
  Dla nas płynie stąd podwójna korzyść. Maryja prowadzi nas do prawdy i odrywa od życia w niewoli Prawa. W jaki sposób? Dzięki czemu? Dzięki temu, że mrok ustępuje wobec nadchodzącego światła, że łaska przynosi wolność w miejsce litery Prawa. Uroczystość dzisiejsza oznacza granicę tych czasów. Ukazuje związek rzeczywistości z symbolami i zapowiedziami, zastępując Stare Przymierze Nowym.
  Niech zatem całe stworzenie śpiewa, raduje się i pomnaża wesele dnia dzisiejszego. Mieszkańcy ziemi i niebios niech wspólną święcą dziś uroczystość. Niechaj wspólnie świętują wszyscy na ziemi i w niebie. Dziś bowiem wzniesiony został przybytek Stwórcy wszechświata, dziś stworzenie mocą niepojętego zamysłu Boga przygotowuje nowe mieszkanie Stwórcy.

  http://www.ekspedyt.org/space/2016/09/08/53472_urodziny-niepokalanej-naszej-mamy.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s