Najświętsza Maryja Panna z La Salette

Najświętsza Maryja Panna z La Salette

Matka Boża z La Salette

W sobotę, 19 września 1846 r., Matka Najświętsza ukazała się dwojgu dzieciom pochodzącym z Corps w Alpach francuskich: jedenastoletniemu Maksyminowi Giraud i prawie piętnastoletniej Melanii Calvat, którzy pilnowali swoich krów na hali należącej do La Salette, na górze Planeau, na wysokości 1800 metrów. W kotlinie strumyka spostrzegli nagle kulę ognia – „jakby tam spadło słońce”. W oślepiającej jasności rozpoznali siedzącą kobietę z łokciami opartymi na kolanach i z twarzą ukrytą w dłoniach. Piękna Pani podniosła się i powiedziała do nich po francusku: „Zbliżcie się, moje dzieci, nie bójcie się, jestem tu po to, by wam opowiedzieć wielką nowinę”.
Zrobiła następne kilka kroków w ich kierunku. Nabrawszy pewności, Maksymin i Melania zbiegli ze zbocza na dół. Piękna Pani cały czas płakała. Była wysoka i cała ze światła, ubrana jak miejscowe kobiety: w długą suknię, w wielki fartuch wokół bioder, w chustkę skrzyżowaną na piersiach i zawiązaną na węzeł na plecach, w czepek wieśniaczki. Szeroki, płaski łańcuch biegł brzegiem jej chusty. Inny łańcuch podtrzymywał na Jej piersi wielki krucyfiks. Pod ramionami krzyża, po prawej ręce Chrystusa, znajdowały się obcęgi, po lewej – młotek. Z postaci Ukrzyżowanego wypływała cała światłość, z której jest utworzona zjawa, światłość, która tworzyła iskrzący się diadem na czole Pięknej Pani. Róże otaczały wieńcem Jej głowę, obrębiały Jej chustę i zdobiły obuwie.
Oto, co Piękna Pani powiedziała do pasterzy, najpierw po francusku: „Jeżeli mój lud nie zechce się poddać, będę zmuszona puścić ramię mojego Syna. Jest ono tak mocne i ciężkie, że dłużej nie mogę go podtrzymywać. Od jak dawna cierpię z waszego powodu! Chcąc, by mój Syn was nie opuścił, muszę Go nieustannie o to prosić, a wy sobie nic z tego nie robicie. Choćbyście nie wiedzieć, jak się modlili i co robili, nigdy nie zdołacie wynagrodzić trudu, którego się dla was podjęłam. Dałam wam sześć dni do pracy, siódmy zastrzegłam sobie – i nie chcą mi go przyznać. To właśnie czyni ciężkim ramię mojego Syna! Również woźnice przeklinają, mieszając z przekleństwami imię mojego Syna. To są dwie rzeczy, które czynią tak bardzo ciężkim ramię mego Syna. Jeżeli zbiory się psują, to tylko z waszej winy. Pokazałam wam to w roku ubiegłym na ziemniakach. Wy jednak nic sobie z tego nie robiliście. Przeciwnie, kiedy znajdowaliście zgniłe ziemniaki, przeklinaliście mieszając z przekleństwami imię mojego Syna. Będą się psuły nadal, a tego roku na Boże Narodzenie nie będzie ich wcale”.
Słowo pommes de terre wprawiło w zakłopotanie Melanię. W gwarze, której się używało w tamtej okolicy, na ziemniaki mówiło się las truffas. Pasterka zwróciła się więc do Maksymina, ale Piękna Pani ją uprzedziła: „Nie rozumiecie tego, moje dzieci? Zaraz powiem wam to inaczej”.

Piękna Pani powtórzyła ostatnie zdanie i prowadziła dalszą rozmowę w narzeczu z Corps: „si la recolta se gasta… Si ava de bla… Jeżeli macie zboże, nie trzeba go siać. Wszystko, co posiejecie, zje robactwo, a to, co wzejdzie, rozsypie się w proch przy młóceniu. Nastanie wielki głód. Zanim głód nadejdzie, dzieci w wieku poniżej siedmiu lat dostaną dreszczy i będą umierać na rękach trzymających je osób. Inni będą pokutować z powodu głodu. Orzechy zrobaczywieją, a winogrona zgniją”.
W tym miejscu Piękna Pani powierzyła tajemnicę Maksyminowi, później – Melanii. Następnie powiedziała do obojga dzieci: „Jeżeli się nawrócą, kamienie i skały zamienią się w sterty zboża, a ziemniaki same się zasadzą. Czy dobrze się modlicie, moje dzieci?” – „Nie bardzo, proszę Pani!” – odpowiedzieli obydwoje. „Ach! Moje dzieci, trzeba się dobrze modlić wieczorem i rano. Jeżeli nie macie czasu, zmówcie przynajmniej Ojcze nasz i Zdrowaś, a jeżeli będziecie mogły – módlcie się więcej. W lecie ma Mszę świętą chodzi tylko kilka starszych niewiast. Inni pracują w niedzielę przez całe lato. W zimie, gdy nie wiedzą, co robić, idą na Mszę św. jedynie po to, by sobie drwić z religii. W czasie Wielkiego Postu jedzą mięso jak psy. Moje dzieci, czy nie widziałyście kiedyś zepsutego zboża?” – „Nie, proszę Pani” – odpowiedziały dzieci.
Wówczas Piękna Pani zwróciła się do Maksymina: „Lecz ty, moje dziecko, musiałeś je kiedyś widzieć, w Coin, razem z twoim ojcem. Właściciel pola powiedział wówczas do twego ojca: «Chodźcie zobaczyć, jak moje zboże się psuje». Poszliście razem. Twój ojciec wziął dwa lub trzy kłosy w dłonie, pokruszył je i wszystko obróciło się w proch. Wracaliście później do domu. Kiedy byliście około godziny drogi od Crops, ojciec dał ci kawałek chleba, mówiąc: «Masz, dziecko, jedz jeszcze chleb w tym roku, bo nie wiem, czy go kto będzie jadł w roku przyszłym, jeżeli zboże będzie się dalej tak psuło». – „O tak, proszę Pani! – odpowiedział Maksymin – teraz sobie to przypominam. Przed chwilą o tym nie pamiętałem”. I Piękna Pani dokończyła, nie w gwarze, ale po francusku: „A więc, moje dzieci, ogłoście całemu mojemu ludowi”.
Później przesunęła się naprzód, przekroczyła strumyk i nie oglądając się, powtórzyła z naciskiem: „A więc, moje dzieci, ogłoście to całemu mojemu ludowi”. Następnie wspięła się po krętym zboczu, które wznosi się w stronę Le Collet (mała przełęcz). Tam uniosła się do góry. Dzieci podbiegły do Niej. Ona spojrzała w niebo, potem ku ziemi. Zwrócona w kierunku południowo-wschodnim, „rozpłynęła się w świetle”. Potem zniknęła również światłość.

This slideshow requires JavaScript.

[Zdjęcia z La Salette nadesłała Maria, dziękujemy]

Dnia 19 września 1851 r., po przeprowadzeniu dokładnych i surowych badań zdarzenia, świadków, treści orędzia i oddźwięku na nie, Philibert de Bruillard, biskup Grenoble, zawyrokuje w swoim orzeczeniu doktrynalnym, że „zjawienie Najświętszej Dziewicy dwojgu pasterzom 19 września 1846 r. na jednej z gór w łańcuchu Alp, położonej w parafii La Salette, posiada wszelkie znamiona prawdy i wierni mogą w nie wierzyć bez obawy błędu”.
Dnia 1 maja 1852 r., w nowym orędziu, po zapowiedzeniu budowy sanktuarium na górze Zjawienia, biskup Grenoble dodał: „Jakkolwiek wielką rzeczą byłaby budowa sanktuarium, jest jeszcze coś ważniejszego: chodzi o sługi ołtarza, przeznaczonych do jego obsługi, do przyjmowania pobożnych pielgrzymów, do głoszenia im słowa Bożego, do sprawowania wśród nich posługi pojednania, do sprawowania dla nich czcigodnego sakramentu ołtarza i do wiernego rozdawania wszystkim tajemnic Bożych i duchowych skarbów Kościoła. Ci kapłani będą się nazywać Misjonarzami Matki Bożej z La Salette. Ich powołanie i istnienie będą – tak jak i Sanktuarium – wieczną pamiątkę miłościwego zjawienia się Maryi”.
Pierwsi misjonarze wybrani zostali spośród kapłanów diecezjalnych przez biskupa Philiberta de Bruillard. Tej wspólnocie księży misjonarzy diecezjalnych biskup Grenoble nadał 5 marca 1852 roku tymczasowo projekt reguły, skopiowany z Konstytucji misjonarzy diecezjalnych z Lyonu, zwanych chartreux.
Wśród kapłanów, którzy przejęli się duchem Zjawienia i oddali się na posługę pielgrzymów, od samego początku ujawniło się powołanie do życia zakonnego i jego potrzeba. Biskup J.M.A. Ginoulhiac zatwierdził w dniu 2 lutego 1852 roku regułę jako obowiązującą we wspólnocie misjonarzy diecezjalnych i nadał jej tytuł: Tymczasowe reguły Misjonarzy diecezjalnych Matki Bożej z La Salette. W tym samym dniu pierwsi misjonarze złożyli zgodnie z nadaną im i promulgowaną przez biskupa regułą trzy śluby zakonne: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości na okres jednego roku. Ten dzień można uważać za dzień narodzenia Zgromadzenia Misjonarzy diecezjalnych Matki Bożej z La Salette.
Po Soborze Watykańskim II saletyni podjęli zadanie rewizji i odnowy Konstytucji i Norm Kapitulnych, w duchu soborowym i według zachęt i wskazówek papieskich dotyczących odnowy życia zakonnego w świecie współczesnym. Praca ta jest owocem modlitwy i rozmyślania, wierności i doświadczeń wspólnot i zakonników wszystkich prowincji. Reguła życia Misjonarzy Matki Bożej z La Salette została zatwierdzona przez Stolicę świętą dekretem z dnia 6 czerwca 1985 r. „Misjonarze Matki Bożej z La Salette, których dom generalny znajduje się w Rzymie, mają za cel, obrany w świetle Zjawienia Matki Bożej z La Salette, być oddanymi sługami Chrystusa i Kościoła, aby się dokonała tajemnica pojednania” (z dekretu zatwierdzającego regułę).
Czytania na dziś: Ewangelia dla nas

*****
Sekret z La Salette – zapowiedź wielkiego ucisku i zwycięstwa Maryi
– ks. Piotr Glas

Siódma konferencja wygłoszona przez ks. Piotra Glasa została uznana za najmocniejszą przez uczestników rekolekcji na Jasnej Górze w marcu 2016 r.
Ks. Piotr cytuje obszerne fragmenty tzw. „Sekretu z La Salette” – orędzia Matki Bożej przekazanej w latach czterdziestych XIX w. młodej Francuzce, Melanii – tak surowe w treści, że wielu ludzi Kościoła przez długie lata nie chciało jej uznać…
Ks. Piotr cytuje także testament ks. Stefano Gobbi, w którym Maryja przepowiedziała mu Swoje totalne zwycięstwo nad antychrystem.

*****
Litania do Matki Bożej Saletyńskiej

*****
La Salette ~ Miejsce i historia objawienia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Orędzia, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

17 odpowiedzi na „Najświętsza Maryja Panna z La Salette

 1. wobroniewiary pisze:

  Polskie Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu

 2. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać😉

 3. Monika 0603 pisze:

  Za moja siostre cioteczna ktora 29 pazdziernika ma wziac swoj drugi slub, aby ona sie opamietala .Potrzeba wielkiego cudu.Maryja dala mi taka intencje i Was tez prosze o modlitwe.

 4. mariaP pisze:

  Kiedys Ojciec Pawel Michalik podczas Apelu Jasnogórskiego mówił , ze wiele dzis książek o tematyce religijnej . O duchowości wszędzie . Wiele się mówi o Bogu , a jednak paradoksalnie , coraz mniej wiary w nas !!!
  Można powiedziec wręcz , ze kryzys wiary dosięga wielu , więcej , najwięcej .
  Dla mnie to jakby ciag dalszy tej strasznej przepowiedni z La Salette ., ktora przekazywano z jękiem jeden drugiemu .
  Nawet w powieści Jana Dobraczymskiego „Skąpiec Boży” znalazłam echo tego niepokoju . W listach matki Ulrich do Ojca Leona Dehona . W pracach ojca Piotra Semenenko … No i ostatnio podczas rekolekcji ks. Piotra Glas .
  I niewielki odzew w pokucie , modlitwie i łzach .
  A przeciez chodzi o sprawy najważniejsze , bo tyczące naszego wiecznego bytowania .
  Jest takie westchnienie +ks . Józefa Jarzebowskiego
  ” „O męko niewysłowiona!
  O Matko z ta męką złączona!
  W tych łzach Twe oczy się kąpią ,
  których mu skąpią nasze !”
  Westchnijmy dzis razem…

  Maryja wezwala nas kiedys z wakacji w La Salette do Paryża (byl rok 1996 ) , bo byla umierajaca moja ciocia i chrzestna , o czym nie wiedziałam . Cala środę po powrocie poswiecilam modlitwie za nią , a w czwartek podczas wieczornej Mszy św. w jej intencji , została zabrana . A nie można jej bylo zobaczyć w Kościele , moze na slubie lub pogrzebie …. Przed smiercia jednak pojawil sie u niej przy lozku szpitalnym ksiadz i pomogl….
  Taki cud od Matki Bożej z la Salette , ktora ciągle podtrzymuje ramie Syna !

  • mariaP pisze:

   Przerażające jest to , ze dzis nie tylko woznice , ale nawet male dzieci przeklinają , a słownictwo maja ku temu bogate ! Ktos niedawno polecal tu koronkę do Lez Maryi .Ogarnijmy nią kto może te przeklinajace dzieci i wiele z nich bez pacierza . Może naszym własnym dzieciom uprosimy w ten sposób laske i miłosierdzie .
   Apel Jasnogórski ,o ktorym wyżej mowa miał miejsce 24 04 2007 i byl to potężny slup swiatla na nasze mroczne czasy .Szkoda, ze w archiwum juz niedostępny .
   Dzis pelna rocznica objawień , 170 lat !

   • Sylwia pisze:

    Maria P. zgadza się, wiele dzieci przeklina ale też wiele z nich czerpie wzorce przez zachowanie dorosłych. Sama ostatnio miałam doświadczenie tego, jak rodzice puszczają dzieciom nie przyzwoite piosenki. A potem się dziwić ze dzieci mówią.To jest przerażające jak wiele dzieci tak mówi ale jeszcze bardziej boli jak wiele rodziców na to daje przyzwolenie, nie robiąc sobie nic z przekleństw ich własnych pociech. A tu potrzeba modlitwy ale też i tłumaczenia i pokazywania że tak nie powinno być. Matka Boża płacze nad ludźmi nad tym jak zaśmiecają język.

    • leszek pisze:

     Tu nie chodzi tylko o zaśmiecanie języka. Wulgarne słowa najczęściej wyrażają bunt przeciw woli Bożej. Nie ma znaczenia kategoria słów, ale ich odniesienie do sytuacji. Tak zwane zamienniki ( o kurczaczek, cholewka i t.d.) są tym samym przekleństwem – słowem przeciwnym Bogu.
     Kiedyś często przeklinałem. Po zapoznaniu z orędziem Matki Bożej z La Salette zmieniłem się radykalnie, a w zasadzie to Maryja Niepokalana mnie zmieniła. To tylko jedna z wielu łask jaką otrzymałem od Matuś Ukochanej.
     Ważna jest świadomość skutków przeklinania. To od was droga rodzino WOWIT dowiedziałem się o zagrożeniu duchowym jakim jest powtarzanie słów chol…a, mas…ra ( celowo wykropkowałem żeby tego nie pisać), co w rezultacie przywołuje demony choroby i masowego zniszczenia. Administratorzy WOWiT są dobrze prowadzeni duchowo – niech w pokorze dziękują Matce Najświętszej za tę ogromną łaskę – bo dzięki Niej wszyscy za Waszym pośrednictwem korzystamy z tych dobrodziejstw. Wszyscy więc dziękujmy Maryi Niepokalanej za natchnienie do założenia tej strony, za to że daje siły adminom i kapłanom nadzorującym stronę do wytrwałego działania. Niech Wam Bóg błogosławi!!!

    • eska pisze:

     Leszku – nic dodać, nic ująć!

     Mario P. – ta koronka jest mi niezmiernie bliska i z serca polecam każdemu. Więc pozwolę sobie znowu ją przypomnieć:
     http://www.duchprawdy.com/koronka_do_krwawych_lez_matki_bozej.htm

    • Sylwia pisze:

     Leszku też zgadzam się z tym, może źle to napisałam mając na myśli zaśmiecanie języka ( ale jakby nie patrzeć też tak właśnie się dzieje). Zaśmiecać Język to też znaczy że właśnie tym samym wyrażanie buntu, bo jeżeli ktoś przeklina to psuje język tak zwaną piękną mowę,ale też i rani tym samym Boga.
     Ja muszę przyznać że czasem w złości zdarzy mi się brzydko powiedzieć i wciąż nad tym pracuję, staram się tego nie robić. Dlatego czytając orędzie z La Salette jeszcze bardziej się utwierdzam w tym że muszę walczyć z przekleństwami i nie robić przykrości komuś, sobie i Matce Bożej. Bo muszę przyznać że ilekroć ja przeklnę to czuję ogrom ciężaru, czuję smutek i to że zawiodłam. Dlatego uczę się nie mówić brzydko na co dzień i mi to wychodzi ale gorzej jest gdy w chwili jakiegoś gniewu (z czym walczę )mi się wymknie, owszem nie przeklinam jak szewc, ale się zdarzy powiedzieć czasem jedno słowo za dużo, brzydkie słowo.Ale jestem tylko człowiekiem..

    • eska pisze:

     Sylwio – skąd ja to znam😉
     Ostatnio miałam bardzo burzliwy tydzień i mocno się to odbiło na tym, co już u siebie z biegiem czasu i działania łaski bożej wypracowałam. No cóż, Bóg po raz kolejny pokazał mi moją słabość i to, jak bardzo potrzebuję Jego wsparcia i łaczności z Nim – i to akurat jest w tym wszystkim dobre, bo mnie wciąż na nowo uczy pokory.🙂

 5. Maria pisze:

  Proszę o modlitwę w intencji osób które są niezbędne w sądzie i mogą mi powiedzieć prawdę .O szczęśliwe rozwiązanie wszystkich spraw sądowych. Proszę za sędziego Rafała i adwokatów i cały zespół sedziowski o obronę przed atakami agresywnego sąsiada i żony jego i jego dzieci i wnukow.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s