Kard. Sarah: będzie reforma reformy, ludzie muszą mieć dostęp do Boga. Koniec z tańcami podczas Mszy św.

Reforma reformy liturgicznej zostanie przeprowadzona, nawet gdyby miano przy tym zgrzytać zębami, bo od tego zależy przyszłość Kościoła

Jego zdaniem liturgia jest dziś chora, nie wprowadza człowieka w misterium Boga, odarta została z sakralności. Traci na tym lud Boży, zwyczajni ludzie, którym odbiera się możliwość wejścia w komunię z Bogiem. Liturgii trzeba pilnie przywrócić jej piękno i sakralność, odkrywając jej Boże pochodzenie – podkreśla szef watykańskiej kongregacji.

kard-sarah

Kard. Sarah mówi o tym bardzo obszernie w kolejnym wywiadzie książkowym, który wczoraj ukazał się we Francji, a w najbliższych miesiącach zostanie przełożony na inne języki. Książka nosi tytuł „La Force du silence”, czyli moc ciszy, bo to właśnie na tym aspekcie liturgii afrykański kardynał skupia się najbardziej, wychodząc od trafnej diagnozy kard. Danneelsa z Brukseli, który już przed wielu laty stwierdził, że liturgia zachodnia stała się za bardzo przegadana. Kard. Sarah ukazuje więc znaczenie adoracyjnej ciszy w liturgii, w tym podczas Modlitwy Eucharystycznej, ale do tego się nie ogranicza.

Jego refleksja nad kryzysem liturgii Kościoła zachodniego ma wielkie ramy historyczne. Przypomina on zgubną dla Kościoła desakralizację chrześcijaństwa dokonaną przed kilkudziesięciu laty przez wpływowych teologów i ludzi Kościoła. Uważali oni, że poprzez wcielenie Syna Bożego kategoria sakralności straciła rację bytu. W konsekwencji „obalona też została pobożność, w tym samo słowo. Usunęli ją liturgiści, którzy nazwali ją bigoterią. Lud tymczasem musiał znosić ich eksperymenty liturgiczne, przy czym usunięte zostały różne spontaniczne formy pobożności i adoracji” – wspomina kard. Sarah. Konsekwencje tego są bardzo poważne. „Zaniknęło bowiem poczucie tajemnicy, na skutek przemian, nieustannych dostosowań, wprowadzanych w sposób dowolny i indywidualny, aby urzec naszą mentalność profanacyjną, naznaczoną przez grzech, zeświecczenie, relatywizm i odrzucenie Boga”.

Wskazując na potrzebę odnowy liturgii, gwinejski purpurat nie polemizuje z soborowym nauczaniem. Wręcz przeciwnie. „Nadszedł czas – mówi – abyśmy uczyli się od Soboru, zamiast posługiwać się nim dla usprawiedliwienia własnej żądzy kreatywności”. Jego zdaniem wiele postaw we współczesnej liturgii sprzeniewierza się głębokim intencjom Soboru.

W swej książce kard. Sarah wielokrotnie odwołuje się do intuicji papieży: Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI, a także Franciszka, bo to właśnie on powierzył mu kontynuowanie dzieła reformy, zapoczątkowanego przez Papieża Benedykta. Kard. Sarah powołuje się na autorytet Franciszka zwłaszcza wtedy, gdy opisuje sytuację prostego ludu, który stał się ofiarą arogancji oświeconych i któremu odebrano dostęp do tajemnicy Boga. Przypomina też wielokrotne napomnienia obecnego Papieża, który zaleca kapłanom, by nie byli aktorami. „Często odnoszę wrażenie, że kult katolicki z adoracji Boga stał się jakimiś występami kapłana i wiernych” – mówi kard. Sarah.

W wydanej wczoraj książce nie przedstawia on gotowego programu reformy. Wskazuje na razie na niektóre najważniejsze elementy. Jednym z nich jest przywrócenie do liturgii ciszy, która jest „dźwiękowym welonem” osłaniającym tajemnice. Nie da się jej zadekretować, bo chodzi tu o postawę duchową. Szef watykańskiej kongregacji mówi jednak o zakazie dodatkowych przemówień i komentarzy w czasie Eucharystii. Rozważa możliwość przywrócenia w jakiejś mierze ciszy podczas Modlitwy Eucharystycznej. Gani kapłanów i biskupów, którzy nie zachowują milczenia i powagi w zakrystii i podczas procesji. Przypomina, że skupieniu sprzyja odpowiedni dobór pieśni liturgicznych, a zwłaszcza korzystanie z chorału gregoriańskiego, który z monastycznej ciszy wyrasta i do ciszy prowadzi. Jako prefekt kongregacji potwierdza, że Mszał pozwala na sprawowanie liturgii ad Orientem, bo jest to tradycja apostolska. Zaleca regularne sprawowanie w takiej orientacji w każdej parafii, a tam gdzie ze względów praktycznych jest to niemożliwe przypomina o konieczności ustawienia na ołtarzu dobrze widocznego krzyża, aby dla wszystkich był on punktem odniesienia. Twierdzi on, że kapłani, którzy odprawiając Eucharystię, są zwróceni w tym samym kierunku co wierni, zachowują się inaczej. „Mniejsza jest wówczas pokusa, by zachowywać się jak na spektaklu, jak aktor” – podkreśla kard. Sarah.

Za: kliknij

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

25 odpowiedzi na „Kard. Sarah: będzie reforma reformy, ludzie muszą mieć dostęp do Boga. Koniec z tańcami podczas Mszy św.

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele broń nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

 2. wobroniewiary pisze:

  Koniec z „Alleluja ze Shreka”, nie będzie tańców na Mszy Św. Ostre stanowisko Watykanu

  http://prawy.pl/38731-koniec-z-alleluja-ze-shreka-nie-bedzie-tancow-na-mszy-sw-ostre-stanowisko-watykanu/

 3. babula pisze:

  I Bardzo Dobrze! Widziałam film przedstawiający księdza podczas mszy św, który wyszedł przed ołtarz i stepował, następnie ukłonił się i odebrał brawa od swoich wiernych. Żeby tak jeszcze wzięli się za przywrócenie komunii św na klęcząco i zlikwidowanie szafarzy Najśw. Sakramentu -no to by Kościół odżył!

 4. Kinga pisze:

  Szczęść Boże, proszę o modlitwę za mnie. Za chwilę wychodze na rozmowę i Spowiedź Sw. do pewnego kapłana. Proszę o odwagę dla mnie, abym mogła stanąć w prawdzie przed Panem.

 5. Ava pisze:

  +++

  Panie Jezu Ty sie tym zajmij!!!

  Kinga niech Dobry Bóg błogosławi i prowadzi!!

  In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen.

  Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum da nobis hodie. Et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris. Et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo. Amen.

  Ave Maria, gratia plena, Dominus Tecum, benedicta Tu in mulieribus et benedictus fructus ventris Tui, Jesus. Sancta Maria, Mater Dei ora pro nobis peccatoribus, nunc et in hora mortis nostrae. Amen.

  Gloria Patri, et Filio, et Spiritui Sancto. Sicut erat in principio, et nunc, et semper, et in saecula saeculorum. Amen.

 6. Ava pisze:

  Zachwycające – zioła i natura w perspektywie Boskiej ( nie new age jak to bywa teraz)!!

   „Każde źdźbło trawy jest błogosławione przez Boga. Bóg przenika ziemię światłem i miłością.”
  „I rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo,   którego owoc ma w sobie nasienie: – dla was będą one pokarmem”(Rdz 1, 29).

  Okazuje się, że nie ma „chwastów” w tym sensie, w którym zwykliśmy myśleć! Każde źdźbło trawy jest niezwykle potrzebne i użyteczne. I wszystkie te „złośliwe chwasty” – i oset, i popłoch, i perz, i piołun, i łopian, i lebioda – to są najbardziej potrzebne nam zioła. Oto dlaczego jest ich taka obfitość dookoła! Bóg w swej niewysłowionej miłości daje je wszystkim pod stopy – bierzcie, dzieci, jedźcie, leczcie się

  A ile ja (kretynka!) sie z nimi nawalczę na mojej działce…. pewnie dlatego Bóg mnie skierował w te strone abym nabrała rozumu….

  Wiem, wiem co powiecie…. Ja też nie lubię tego portalu…. ale mozna ten artykuł pobrac od razu na początku.
  Niestety nie znam rosyjskiego; myśle że Ewa (prosze bardzo o to!) oceni właściwie, po wysłuchaniu tej pani tj.
  1. Zajcewa Jelena Fiodorowna – znana zielarka. Zna ponad 1100 gatunków ziół i ich zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Ziołami zaczęła się zajmować od 8 lat. W ciągu swoich 89 lat przemierzyła liczne obszary kraju, w tym Ałtaj, Daleki Wschód, zbierając i przygotowując zioła. Na zaproszenie cerkwi i monasterów jeździ z wykładami o leczeniu ziołami. Występuje z publicznymi wykładami o ziołach w Moskwie i innych miastach, w tym dla wysoko wykwalifikowanego personelu placówek naukowych i medycznych. Ma syna, który jest biskupem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej  Moskiewskiego Patriarchatu.

  I na koniec mam pytania; czy ktos zna zielarza takiego w naszym kraju, ktory mowi o leczeniu naturalnym w perspektywie Boskiej?

  Oraz pytanie retoryczne; jaki jest stosunek KK do sytuacji w której obecnie jesteśmy tj. żywność nafaszerowana straszliwą chemią i jesteśmy truci jak szczury. Koszmarny wzrost chorób…..
  Czy KK coś wreszcie powie i zrobi coś w tej sprawie???? Czy pośle swoich apostołów uczyć tak jak to zrobiła cerkiew i uczy sie od pani Zajcewa Jelena Fiodorowna ?
  Czy będziemy ciągle skazani na różne sekty które kochają ten temat….?

  Dlatego właśnie pisze o tym, mimo iż artykuł ten pochodzi z okropnej strony, bo ten temat jest tak samo ważny jak duchowa strona naszego życia.

  • Monika pisze:

   Święta Hildegarda z Bingen.
   Z naszego podwórka polecam Stefanię Korżawską i żywienie wg Ewy Dąbrowskiej.

   • Monika pisze:

    Dla przykładu filmik jeden z bardzo wielu ze Stefanią Korżawską – a w nim przepis na herbatkę miłości Świętego Franciszka z Asyżu.

    Filmiki ze Stefanią były prezentowane na antenie telewizji Trwam. Polecam gorąco.

    • Ava pisze:

     Dziękuje Monika! Post i oczyszczanie organizmu; obydwie panie są do polecenia!
     Znam je z….. doświadczenia, wieloletniego.
     Ale mne chodzi o zdrową, codzienną, naturalną żywność; bo ta dziko rosnąca zawiera najwięcej wartości odżywczych, więcej niż hodowlana.
     Tego trzeba się uczyć i z niej korzystać, zamiast chodzic do sklepu po chemiczną żywność,która tak niszczy zdrowie.
     A kto tego uczy u nas?

 7. Ava pisze:

  Jeżeli adimini pozwolą (prosze o to!) to ten wspaniały artykuł można pobrać tutaj
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/wazne-przetrwac-warunkach-apokaliptycznych-zastosowanie-ziol-dla-zdrowia-leczenia-spozycia-video-2016-10

  A jeżeli nie, to prosze zrobić wpis!!!

 8. wobroniewiary pisze:

  Odsłuchajmy dziś Pieśni 3 Młodzieńców – złe duchy drżą przed ta pieśnią

  Pieśń trzech młodzieńców
  51 Wtedy ci trzej jakby jednym głosem wysławiali, wychwalali i błogosławili Boga, mówiąc w piecu:
  52 Błogosławiony jesteś, Panie Boże naszych ojców –
  pełen chwały i wywyższony na wieki.
  Błogosławione niech będzie Twoje imię
  pełne chwały i świętości –
  chwalebne i wywyższone na wieki.
  53 Błogosławiony jesteś w przybytku
  świętej Twojej chwały –
  chwalony, sławiony przez wieki nade wszystko.
  54 Błogosławiony jesteś na tronie Twego królestwa –
  chwalony, sławiony przez wieki nade wszystko.
  55 Błogosławiony jesteś Ty, co spoglądasz w otchłanie,
  co na Cherubach zasiadasz –
  pełen chwały i wywyższony na wieki.
  56 Błogosławiony jesteś na sklepieniu nieba –
  pełen chwały i sławny na wieki.
  57 Wszystkie Pańskie dzieła, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  58 Aniołowie Pańscy, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  59 Niebiosa, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  60 Wszystkie wody pod niebem, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  61 Wszystkie potęgi, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  62 Słońce i księżycu, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  63 Gwiazdy nieba, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  64 Deszcze i rosy, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  65 Wszystkie wichry niebieskie, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  66 Ogniu i żarze, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  67 Chłodzie i upale, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  68 Rosy i szrony, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  69 Mrozy i zima, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  70 Lody i śniegi, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  71 Dni i noce, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  72 Światło i ciemności, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  73 Błyskawice i chmury, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  74 Niech ziemia błogosławi Pana,
  niech Go chwali i wywyższa na wieki!
  75 Góry i pagórki, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  76 Wszystkie rośliny ziemi, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  77 Źródła, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  78 Morza i rzeki, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  79 Wieloryby i stworzenia morskie, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  80 Wszelkie ptaki powietrzne, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  81 Zwierzęta dzikie i trzody, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  82 Synowie ludzcy, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  83 Izraelu, błogosław Pana,
  chwal i wywyższaj Go na wieki!
  84 Kapłani Pańscy, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  85 Słudzy Pańscy, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  86 Duchy i dusze sprawiedliwych, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  87 Święci i pokornego serca, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki!
  88 Chananiaszu, Azariaszu, Miszaelu, błogosławcie Pana,
  chwalcie i wywyższajcie Go na wieki,
  bo wybawił nas z otchłani
  i z mocy śmierci ocalił nas,
  wyrwał nas spośród płonącego żarem ognia.
  89 Wychwalajcie Pana, bo łaskawy,
  bo na wieki Jego łaskawość.
  90 Wszyscy bogobojni,
  błogosławcie Pana, Boga bogów,
  chwalcie i wysławiajcie,
  bo na wieki Jego łaskawość.

 9. Anna Łucja pisze:

  Podczas Mszy świętej powinno być skupienie i modlitwa. Daj Panie Jezu aby przed każdą mszą św wierni byli kropieni wodą swiecona.

 10. KR... pisze:

  Bogu niech będą dzięki za podjęty w końcu głos. Podejrzewam że skończy się to schizmą o której mówi apokalipsa św. Jana ale czas już na taką zmianę. Odkąd Polska powstała politycznie zaczął się skomasowany masoński atak na kościół. Jak widzę pyszałków na ołtarzu udzielających Komunii Świętej tych szafarzy to… A przed Mszą Świętą siedzi taki przed kościołem i pali papierosy, potem zasiada koło celebrans pije z kielicha i brudnymi łapami od papierosa udziela Komunii Świętej, OHYDA!

  • rzymski katolik pisze:

   Może kard.Sarah chce zostać ostatnim (czarnoskórym) papieżem, jako Piotr Rzymianin i schizmy nie będzie, co? 😉
   Może wtedy w ogóle niczego nie będzie?
   Co wy na to?

  • Kate pisze:

   Pewnie, że tylko kapłani powinni udzielać Komunii Świętej, nie ma jednak co obrażać szafarzy. Większość z nich działa w dobrej wierze bo powiedziano im, że nic złego nie robią. I odpowiedzialni są za to kapłani. To oni powinni informować, ostrzegać i zabraniać bycia szafarzem. Tymczasem z niewiedzy (szczególnie młodzi księża) lub lenistwa tego nie robią i wprowadzają ludzi w błąd. Dlatego obydwie te grupy bardzo potrzebują modlitwy i czasem też uświadomienia z naszej strony.

   • Sylwia pisze:

    Kate masz racje , to zależy od pasterzy bo to oni decydują czy kogoś wybierać na szafarza czy nie, to wielka odpowiedzialność. Osobiście uważam że, tylko ręce Konsekrowane i poświęcone Bogu mogą podawać nam Pana Jezusa. Lecz w dzisiejszym świecie jest zamęt i niestety też i w Kościele ten zamęt powstaje.A potrzeba wiedzy i też chęci. Potrzeba modlitwy, by tak jak piszesz obie strony Kapłan i szafarz rozumieli gdzie ich miejsce. Módlmy się za takie sytuacje, by to właśnie kapłani zrozumieli że tylko ta Posługa i zaszczyt się im należy, oby nie wysługiwali się szafarzami a sami nimi byli, Amen.

 11. KR... pisze:

  Przepraszam za błąd zapisane zostało jasiński a miało być masoński atak na kościół. Ach te programy do pisania!?!

 12. Beata pisze:

  Pani Avo, Pani Avo, NIEMA co zapasów szykować myślę tak po tym co słyszałam. Chciałabym zaproponować konferencję, albo skróty z tej konferencji na youtube ks. Pawła Murzińskiego-egzorcysty, wykładowcy, z WYKSZTAŁCENIA technik rolnik, ale ze względy na to co głosi o Apokalipsie usunięty jako wykładowca ze seminarium i skazany na banicję do posługi w szpitalu.

  Był zaproszony do Poznania też, w Ksiegarni – Surcum Corda (kwiecień 2016) i jak powiedział o sobie po wspólnej modlitwie krótkiej, że pewien człowiek przyszedł do niego kiedyś i mówiąc

  i wraz z interpretacją PŚ. JAKO WARUNEK PRAWIDŁOWEGO ODCZYTANIA ORĘDZI NIEPOKALANEJ MATKI, odkrywa nam jak mówi JAK PRECYZYJNIE BÓG ukazuje obrazy największego rebusu czyli PŚ-go rozrzuconego TAK, aby demony i ludzie bez ducha Św. nie zdołali prawidłowo odczytać ostrzeżeń pouczeń wyjaśnień np. obecnych znaków czasu jakby celowo POMIJANYCH przez część Kościoła, pokazuje zarysowujący się już OBECNIE ( data abdykacji Papieża Benedykta VI ) wyraźny podział na NIERZĄDNICĘ I prześladowaną NIEWIASTĘ jako wyrzut sumienia dla świata, jak się znaleźć po której stronie … pogubią się w zamęcie nawet kapłani biskupi, ludzie wierzący, ale JEZUS i MATKA BOŻA
  dadzą silne przeświadczenie i rozpoznanie, i BÓG DA ZAPEWNI ŚRODKI DO PRZETRWANIA NIEWIEŚCIE na czas czasy i pół ( zwłaszcza po wprowadzeniu według spodziewanej wizji Ks. Pawła KONTROLI GLOBALNEJ elektronicznej) właśnie przez odczytanie proroctw Dawida, Apokalipsy, tylko ludzie zlekceważą to jak za czasów dni Noego.

  Zmiany klimatyczne a znaki końca czasów… Nowa światowa religia… – ks. Paweł Murziński https://www.youtube.com/watch?v=Ptqyn30ySb4

  Idea fałszywego miłosierdzia… – ks. Paweł Murziński – 08.02.2016 r.

  Spotkanie ks. Paweł Murziński – Sursum Corda Poznań 22-04-2016 cz.1

  Polecałabym też WSPANIAŁĄ syntezę postawy Papieży w walce z modernizmem, masonami w pigułce Fatima 1917-2017 szczególnie od czasu 20:00 min.
  Kościół walczący w służbie Chrystusa Króla – Ks. Grzegorz Śniadoch, Kongres w Lublinie, 30-04-2016 https://www.youtube.com/watch?v=VlSQBHOAaog

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s