Ks. Dominik Chmielewski SDB: Błogosławieństwo lub przekleństwo. Modlitwa uniżenia

Modlitwa uniżenia – Leżenie krzyżem, skuteczna praktyka duchowa

Leżenie krzyżem czyli rzucenie się twarzą na ziemię, zwane także prostacją znane było w Starym Testamencie (Rdz 17,3; Pwt 9,18; 1Krl 8,54; Joz 5,15) i jest znakiem najgłębszej adoracji oraz pokuty. Jest to jeszcze większe uniżenie siebie wobec Majestatu Bożego aniżeli klęczenie. Leżenie krzyżem symbolizuje najgłębsze poniżenie siebie i najusilniejszą modlitwę. Lepiej niż słowa wyraża ono całkowite oddanie się Bogu i poczucie własnej słabości.

okl-modl-uniz

Pierwszy raz spotkałam się z nazwą modlitwa uniżenia w czasie odsłuchiwania rekolekcji z ks. Dominikiem Chmielewskim z Piły z 2013 roku, bardzo znanego i cenionego „Bożego wojownika” i wielbiciela Maryi (prezentacja tego kapłana była w Gości Niedzielnym 27/2014 oraz w Głosie MR nr 16 str. 15-19, artykuł pt. „Wojownik leży krzyżem”). Odkrył on nieprawdopodobną moc i skuteczność tej modlitwy w czasie egzorcyzmów, w jakich brał udział. Kiedy księża i pomagający w tej posłudze po wielogodzinnych zmaganiach się ze złym duchem całkowicie już opadali z sił, wyszedł on z pokoju, padł krzyżem przed Najświętszym Sakramentem i zaczął przepraszać za grzechy egzorcyzmowanej dziewczyny, jej rodziców i przodków. Efekt był natychmiastowy. Zły duch zaczął wyć i krzyczeć, żeby przestał to robić. Księża widząc, co się dzieje zrobili to samo. W jednej chwili kobieta została uwolniona całkowicie.

Ks. Dominik wielką wagę przywiązuje do tej modlitwy wskazując na jej nieprawdopodobną skuteczność. Jest to modlitwa, która usuwa konsekwencje, skutki naszych grzechów poprzez całkowite uniżenie w żalu za grzechy i skrusze serca i pokucie. Jest więc tym najbardziej oczekiwanym przez nas i poszukiwanym skarbem nad skarbami na wszystkich mszach o uzdrowienie, rekolekcjach, sanktuariach.

Jakże, bowiem wszyscy potrzebujemy uzdrowienia, uwolnienia dla nas, naszych najbliższych. Jakkolwiek wyznanie ze skruchą na Spowiedzi Świętej naszych grzechów powoduje, że otrzymujemy przebaczenie win to jednak konsekwencje ich w postaci licznych cierpień fizycznych i duchowych nie usuwa. Modlitwa ta jest szczególna. Najczęściej w pozycji leżenia krzyżem (niekiedy na klęcząco z krzyżem w dłoniach), przepraszamy Boga za nasze grzechy, ale też naszych bliskich, z którymi się utożsamiamy (rodzina, przodkowie, naród, czy cały świat). Jednoczymy się z naszymi braćmi biorąc niejako ich grzech na swoje ramiona, błagając, wynagradzając za nie Majestat Boski. Zachowujemy się więc tak jak nasi święci, prorocy i sam nasz Zbawiciel, który wziął nasze winy na Swoje święte Ramiona przepraszając i prosząc Ojca Niebieskiego za nami. Mówimy przepraszamy nawet wtedy, jeśli dane grzechy były nam obce i nigdy nie popełnialiśmy ich, bo czy my jesteśmy bez grzechu?

Ks. Dominik poleca, aby przepraszać tą modlitwą za nasze grzechy, dzieci, grzechy rodziców, przodków i za grzechy naszego małżeństwa, aby w ten sposób wstawiać się do Ojca Niebieskiego w tej pozycji uniżenia za nimi.

modlitwa-unizenia-str-1

Pobierz książeczkę: Modlitwa uniżenia – kliknij

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

16 odpowiedzi na „Ks. Dominik Chmielewski SDB: Błogosławieństwo lub przekleństwo. Modlitwa uniżenia

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

  • struzynska pisze:

   Szczęść Boże . Proszę o modlitwę za syna Waldi ogarniętego zniewoleniem hazardu . Codziennie modlę się o wyzwolenie i pomoc Matki nas wszystkich o pomoc
   Matka

 2. wobroniewiary pisze:

  Święto Świętej Rodziny
  Kościół katolicki obchodzi święto Świętej Rodziny w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tegorocznej oktawie Bożego Narodzenia wypada ona jednak 1 stycznia, kiedy obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Dlatego święto Świętej Rodziny zostało przeniesione na piątek 30 grudnia.

  http://www.niedziela.pl/artykul/26479/Swieto-Swietej-Rodziny

  Czytanie z Mądrości Syracha
  Pan uczcił ojca przez dzieci, a prawa matki nad synami utwierdził. Kto czci ojca, zyskuje odpuszczenie grzechów, a kto szanuje matkę, jakby skarby gromadził. Kto czci ojca, radość mieć będzie z dzieci, a w czasie modlitwy będzie wysłuchany. Kto szanuje ojca, długo żyć będzie, a kto posłuszny jest Panu, da wytchnienie swej matce. Synu, wspomagaj swego ojca w starości, nie zasmucaj go w jego życiu. a jeśliby nawet rozum stracił, miej wyrozumiałość, nie pogardzaj nim, choć jesteś w pełni sił. Miłosierdzie względem ojca nie pójdzie w zapomnienie, w miejsce grzechów zamieszka u ciebie.
  https://ewangeliadlanas.wordpress.com/2016/12/30/30-grudnia-swieto-swietej-rodziny-jezusa-maryi-i-jozefa-wspomnienie-swietego-egwina-biskupa/

 3. Abp Henryk Hoser w szpitalu. Bp Solarczyk apeluje o modlitwę
  Biskup Marek Solarczyk poinformował, że arcybiskup Henryk Hoser trafił do szpitala w związku z nasilającymi się objawami infekcji. Zaapelował też do wiernych o modlitwę o zdrowie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej.
  Kilkudniowe leczenie infekcji nie przyniosło poprawy zdrowia a zaostrzenie objawów chorobowych spowodowało, że w czwartek, 29 grudnia 2016 roku, Ksiądz Arcybiskup został hospitalizowany
  — czytamy w komunikacie.
  Jak dodał Wikariusz Generalny bp Marek Solarczyk „osobę naszego Pasterza i cały personel medyczny powierzamy modlitwie wiernych naszej Diecezji”.
  http://wpolityce.pl/kosciol/321456-abp-henryk-hoser-w-szpitalu-bp-solarczyk-apeluje-o-modlitwe

   • Maggie pisze:

    Weszłam (rano, a u Was 15- ta) na Koronkę do Miłosierdzia Bożego z RM i tam była ta wiadomość oraz m.in. właśnie ta intencja.

    Codziennie modlę się o Koronką św.o.Pio do Najświętszego Serca Jezusa, za wszystkich kapłanów: ich zdrowie duszy i ciała, prosząc Jezusa aby zajął się nimi (nie sugeruję niczego, bo Jezus wie co, komu i dlaczego potrzeba), ich służbą Jemu należną oraz posługą kapłańską dawną ludowi, bo (!) żniwa blisko i wielkie, a robotników mało. Kończę zaś, prośbą o przebaczenie, przemianę i łaskę Zbawienia dla nas wszystkich (!) oraz aby Królował nam zawsze i wszędzie: Pan Bóg w Trójcy Przenajświętszej Jedyny.

    Maryjo, Matko Chrystusowa, Matko Kościoła, Matko Kapłańska, Matko Łaski Bożej i Miłosierdzia, Królowo Pokoju i Polski: módl się za nami, za naszymi kapłanami i całą ludzkością, abyśmy się stali godnymi Obietnic Pana Chrystusowych.
    +++

 4. wobroniewiary pisze:

  Na żywo transmisja z pogrzebu śp. Łukasza Urbana
  Dla tych co jak i ja nie mają telewizora: http://tvpstream.tvp.pl/

 5. AnnaSawa pisze:

  Prośba o modlitwę za abp. Henryka Hosera.

  Z prośbą o modlitwę o zdrowie ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera SAC zwrócił się do wiernych biskup pomocniczy diecezji Marek Solarczyk. Publikujemy treść Komunikatu:

  Drodzy kapłani i wierni
  Diecezji Warszawsko-Praskiej,

  Zwracamy się z gorącą prośbą o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC.

  Kilkudniowe leczenie infekcji nie przyniosło poprawy zdrowia a zaostrzenie objawów chorobowych spowodowało, że w czwartek, 29 grudnia 2016 roku, Ksiądz Arcybiskup został hospitalizowany.

  Ufamy, że podjęte leczenie spowoduje szybki powrót Ekscelencji do zdrowia.

  Osobę naszego Pasterza i cały personel medyczny powierzamy modlitwie wiernych naszej Diecezji.

  + Bp Marek Solarczyk
  Wikariusz Generalny

  za: http://www.diecezja.waw.pl

 6. wobroniewiary pisze:

  I-sze przykazanie – Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną!
  Uczniowie jednej z holenderskich podstawówek w ramach polityki „tolerancyjnej edukacji” odwiedzili meczet w miejscowości Zwolle. Nie po to jednak, by dowiedzieć się czegoś o islamie, ale po to, by modlić się do Allaha. Uczniowie szeregiem padli na klęczki i bili Allahowi pokłony…

  • Sylwia pisze:

   No faktycznie,zastanawiam się co myślą rodzice tych dzieci, którzy posyłając je do szkoły nie wiedzą czego ich dzieci się uczą. Rozumem poznawać kulturę innych religii ale odprawiać modły to już nie na miejscu. To wygląda jak by na siłę dzieci przestawiano na inne wyznania. Nie żeby się zapoznawać z kulturą a już jawnie namawiać do zmiany religii po przez takie działanie. Przecież dziecko może nie rozumieć tego że tak się nie robi. A wszystko to pod okiem dorosłych nauczycieli itd.

  • MariaPietrzak pisze:

   Ja myślę , że gdyby ktoś z tym samym autorytetem i pozwoleniem władz szkolnych , wziął te same dzieci do Kościoła , to powstałby filmik z dziećmi modlącymi sie przed Tabernakulum.

   Ciekawi mnie tylko , w jakich celach zrobiono ten film ?
   Propagandowych z terenów już…okupowanych ?!
   Czy jako przymiarkę do islamizacji ?!

 7. Ufająca Bogu pisze:

  Dziękuję za te rekolekcje! Są przepiękne. Dają do myślenia. Powiem tak, kiedyś byłam fanką horrorów, książek o tej tematyce. Dopiero później zrozumiałam, że to jest ogromny błąd. Nawet takie rzeczy należy wyspowiadać!

 8. Pingback: Modlitwa uniżenia – Leżenie krzyżem, skuteczna praktyka duchowa | Serce Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s