Ks. Adam Skwarczyński: Jaki jest mój udział w Ofierze Mszy Świętej?

JAKI JEST MÓJ UDZIAŁ W OFIERZE MSZY ŚWIĘTEJ?

     Święty Jan Chryzostom powiada, że Msza święta sprawia radość całemu Niebu, bardzo pokrzepia wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące, sprowadza na ziemię wszystkie błogosławieństwa, a Bogu przynosi więcej chwały, niż cierpienie wszystkich męczenników, niż życie pokutne wszystkich pokutników, niż wszystkie łzy, jakie wylali od początku świata, niż wszystko to, co jeszcze do końca wieków czynić będą. Te wszystkie poczynania są tylko ludzkimi, natomiast Msza święta jest Dziełem Bożym. Męczeństwo jest niczym w porównaniu z Mszą świętą – przez męczeństwo składa człowiek Bogu swoje życie w ofierze, natomiast we Mszy świętej Bóg‑Człowiek daje Swoje Ciało i Swoją Krew Bogu Ojcu w ofierze za człowieka. „Uczestnictwo we Mszy świętej to największy czyn, jakiego możemy dokonać”, powiada święty Proboszcz z Ars.

     kielichMój czynny udział we Mszy świętej polega na składaniu wraz z kapłanem ofiary z własnego życia, z własnej woli, pragnień, z jakiegoś bodaj małego umartwienia, fizycznego czy moralnego cierpienia – a wszystko razem z Chrystusem, przez Chrystusa i w Chrystusie. Pamiętajmy o tym, że jeżeli chcemy mieć udział w owocach Ofiary Krzyżowej Chrystusa, musimy samych siebie współofiarować, gdyż to, co nie jest ofiarowane, nie jest przeistoczone! Dlatego też odchodzi tak wiele dusz ze Mszy świętej z pustymi rękami. Kropla wody, którą kapłan wpuszcza do wina, z którym się ona łączy, symbolizuje nasze współofiarowanie. A przy Komunii świętej będziemy tak zatopieni w Jezusie, jak ta kropla wody w winie. Wino oznacza Chrystusa, woda przedstawia ludzkość.

     To uczestnictwo we Mszy świętej jest darem niezmierzonego Miłosierdzia Bożego, darem prawie niepojętym dla ludzkiego rozumu, darem nieocenionym, ale i o skutku niecodziennym. Już w drodze do kościoła przygotowujemy się w skupieniu na to spotkanie z Bogiem.

     Uczestnicząc we Mszy świętej należy odłożyć wszelkie prywatne modlitwy, choćby najpiękniejsze, i modlić się z Kościołem w Świętych Obcowaniu. Modlimy się razem z kapłanem, z Kościołem, z Chrystusem.

     Możemy modlić się: Przyjmij, Ojcze Niebieski, mnie samego ze wszystkim, czym jestem i co posiadam. Czyń ze mną co chcesz. Chcę być wyłącznie małą hostią, która teraz spoczywa w rękach Twego Syna, aby stać się całkowicie ofiarą. Nie dozwól, bym coś z tego cofnął.

     Jak wielką wagę ma codzienne ofiarowanie się, świadczy prezent Pana Jezusa, dany pewnej meksykańskiej zakonnicy nazwiskiem Partavez, która dnia 12 XII była na audiencji u papieża Pawła VI. Tym Jezusowym prezentem była następująca modlitwa, która uzyskała aprobatę miejscowej władzy Kościoła w 1978 r.:

Moje codzienne ofiarowanie się

     „Przedwieczny Ojcze, przez najczystsze ręce Maryi wkładam do kielicha, który dziś każdy kapłan podnosi nad ołtarzem, moje myśli, moją pracę, moje trudy i cierpienia, moją teraźniejszość, moją przyszłość, moją przeszłość, wszystkie moje grzechy, moich drogich bliskich, wszystkie dusze na świecie, dusze zmarłych i samą śmierć. Ofiaruję Ci każde uderzenie mego serca, każdy oddech, każdy krok, każdy głód z tym pragnieniem, by wszystkie one zostały przez Ciebie przemienione w taką samą ilość aktów miłości jako zadośćuczynienie za grzechy świata. Spraw, by mój dzień, w zjednoczeniu z Synem Twoim Jezusem Chrystusem, był nieustanną mszą, stałą ofiarą, nieprzerwaną komunią, by dać zadośćuczynienie Twej Boskiej sprawiedliwości. Amen”. (Imprimatur: Meksyk, 28 XII 1978 r.)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Pomoc duchowa i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

53 odpowiedzi na „Ks. Adam Skwarczyński: Jaki jest mój udział w Ofierze Mszy Świętej?

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Niżej możemy wpisywać intencje, w których mamy się nawzajem omadlać 😉

 2. kasiaJa pisze:

  Módlmy się za ludzi, aby nie podążali za fałszywymi prorokami….

 3. kasiaJa pisze:

  Nie polecam profilu (na jednym z popularnych portali społecznościowych) o nazwie „Żywe Słowo” – propagowane są tam osoby,które publicznie głoszą herezje, m.in. teorię, że piekło jest puste. Na pytanie dlaczego to robią reagują… usunięciem pytania. Ich sumienie, ale odpowiedzialność jaką ponoszą za to przed Bogiem jest wielka. Szkoda mi tylko tych wszystkich, którzy takim „prorokom” ślepo ufają. To portal związany z o. A.Szustakiem …. i wszystko jasne.
  https://www.facebook.com/zyweslowo/?fref=ts

 4. MM pisze:

  Dzisiaj rano abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. dla chorych w kaplicy klasztornej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Była to pierwsza Eucharystia, którą nowy metropolita krakowski odprawił po wczorajszym ingresie do Katedry wawelskiej.

 5. Maria pisze:

  Zaproszenie dla osób mieszkających w Lublinie lub okolicach do Parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu, Al. Kraśnicka 76 w Lublinie /poczekajka/:
  – na Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie do naszego kościoła w niedzielę 29 stycznia o godzinie 18.00. Po Mszy św. adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa wstawiennicza.

  – Rodzina Serca Miłości Ukrzyżowanej zaprasza na rekolekcje uzdrowienia. Rozpoczną się one w środę 1 lutego o godzinie 19.30 w kościele. Przez kolejne pięć śród będzie głoszona konferencja i prowadzona modlitwa o łaskę uzdrowienia. Uczestnicy dostaną też materiały do własnej medytacji na kolejny dzień tygodnia.

  Modlitwy prowadzi o Radomir Kryński OFMCap
  http://www.poczekajka.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=35&Itemid=53

  • wobroniewiary pisze:

   O. Radomir dostał ode mnie przez kogoś tam (nie zamierzam podawać przez kogo) obrazek z Padre Matteo a potem mieliśmy okazję rozmawiać dłuższą chwilę na spotkaniu z Alanem Amesem
   To on pobłogosławił nam wszystkim różańce i inne sakramentalia podczas tamtego spotkania 🙂

 6. kasiaJa pisze:

  TRAGEDIA! Boże ulituj się nad nimi!
  „Naukowcy z Salk Institute poinformowali, że udało im się stworzyć pierwszą chimerę ludzko-zwierzęcą.”

  Jak donosi „National Geographic”, naukowcy ogłosili w piątek, że udało im się stworzyć pierwszą hybrydę ludzko-zwierzęcą. Projekt ten udowodnił, że ludzkie komórki mogą zostać wprowadzone do organizmu zwierzęcego, przeżyć i urosnąć w organizmie zwierzęcego gospodarza, w tym przypadku świni. O swoim dokonaniu naukowcy z Salk Institute poinformowali w czasopiśmie „Cell”. Liderem projektu jest Jun Wu.
  Istnieją dwa sposoby, aby stworzyć chimerę. Pierwszym z nich jest wprowadzenie narządów jednego zwierzęcia do innego – jest to bardziej ryzykowna propozycja, ponieważ układ odpornościowy gospodarza może spowodować, że organ zostanie odrzucony. Inną metodą jest wprowadzenie komórek jednego zwierzęcia do drugiego na poziomie embrionalnym i pozwolenie im rosnąć razem w hybrydzie.
  Juan Carlos Izpisua Belmonte, profesor w Gene Expression Laboratory Salk Institute, i jego współpracownicy (40 osób) potrzebowali czterech lat, by dowiedzieć się, jak zrobić chimerę ludzko-zwierzęcą. Najpierw zespół pracował na myszach i szczurach. Następnie próbowali stworzyć hybrydę szczura i świni. Nie udało się. Zdecydowali się na ludzi i świnie.
  Zespół odkrył, że w celu wprowadzenia ludzkich komórek do świń bez zabijania ich, musieli to zrobić w odpowiednim czasie.
  – Próbowaliśmy trzech różnych typów komórek ludzkich, głównie reprezentujących trzy różne okresy rozwoju – wyjaśnia Jun Wu, naukowiec Salk Institute.
  Metodą prób i błędów ustalili odpowiednie komórki ludzkie. Po wszczepieniu ich do zarodków świń, zarodki przeżyły. Następnie zostały one wszczepione dorosłym świnią, które nosiły zarodki przez okres od trzech do czterech tygodni, zanim zostały one usunięte i przeanalizowane.

  – W sumie zespół stworzył 186 chimerycznych embrionów, które przeżyły – mówi Wu.
  http://gosc.pl/doc/3675345.Powstala-hybryda-ludzkozwierzeca

  • Paweł pisze:

   Św. Bernadetta Soubirous do papieża Leona XIII:

   Wasza świątobliwość, święta Dziewica powiedziała mi, że na końcu XX wieku nadejdzie koniec nauk. Nowy okres wiary rozpocznie się na całym świecie. Uzyskany zostanie dowód, że to Bóg stworzył świat i człowieka. Będzie to początek końca nauk, w które ludzie przestaną wierzyć. Miliony ludzi ponownie zwróci się ku Chrystusowi, a moc Kościoła będzie większa niż kiedykolwiek. Dla wielu ludzi powodem, dla którego odwróci się od uczonych będzie arogancka postawa doktorów pracujących nad zrealizowaniem istoty powstałej ze skrzyżowania człowieka ze zwierzęciem. Ludzie poczują w głębi swoich serc, że jest to coś czego nie sposób usprawiedliwić. Przez jakiś czas nie będzie jak powstrzymać tworzenia tych monstrów, ale uczeni zostaną ostatecznie przepędzeni jak przepędza się stado wilków.
   https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2016/02/22/sw-bernadeta-soubirous-do-papieza-leona-xiii-na-koncu-znak-krzyza-zwyciezy-a-wszyscy-muzulmanie-nawroca-sie/

 7. JERZY pisze:

  Proszę o rozwinięcie i uszczegółowienie słów ks Adama Skwarczyńskiego:
  „uczestnicząc we Mszy świętej należy odłożyć wszelkie prywatne modlitwy, choćby najpiękniejsze, i modlić się z Kościołem w Świętych Obcowaniu” . Czy wypowiadając w duszy w czasie ofiarowania słowa koronki do Bożego Miłosierdzia: „Ojcze Przedwieczny ofiaruję Ci Ciało i Krew Najświętszego Pana naszego Jezusa Chrystusa na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata” postępuję prawidłowo?

  • AKSORZ pisze:

   Co do Mszy posoborowej moim zdaniem bardziej tu chodzi o to żeby nie wypowiadać na głos tego co mówi ksiądz (a naprawdę nierzadko mi jest to słyszeć) tylko wypowiadać te kwestie przeznaczone dla wiernych. Podczas Ofiarowania można włączyć się w śpiew wraz z ludem , albo (ja tak robię) odmawiam prywatną modlitwę ofiarowania (po cichu oczywiście i z reguły na klęczkach) ale nie polega ona na tym że ja mam władzę ofiarowania czegoś tylko niejako … oddaję to czy tamto co było dla mnie trudem przez ręce kapłana. Trudno powiedzieć bo wydaje mi się że chodzi tu o zapobieżenie sytuacji gdy wszyscy wierni zaczęli by modlić się po swojemu to znaczy przestali odpowiadać na interakcję z kapłanem – było by niewskazane. natomiast we Mszy Trydenckiej jest wiele momentów ciszy podczas której można odmawiać prywatne modlitwy i nie ma w tym nic złego. Ponieważ ważność Mszy Świętej nie zależy jedynie od tego czy zrozumieliśmy wszystko dokładnie ale od tego czy sercem i duszą adorowaliśmy Go jak Maryja pod krzyżem.

  • wobroniewiary pisze:

   Tak, postępujesz prawidłowo, chodzi o to, że Ksiądz i wierni (część) mówią np.
   Chwała na wysokości Bogu…

   a inna częśc odmawia 5 tajemnicę, bo nie wyrabia się z pompejanką np. albo Koronkę odmawia czy Dekalog bo jej to pasuje akurat

   Nikt nie mówi tu o modlitwach podczas Ofiarowania…
   przecież ks. Adam sam podał przykład modlitwy i to z imprimatur:
   ” „Przedwieczny Ojcze, przez najczystsze ręce Maryi wkładam do kielicha, który dziś każdy kapłan podnosi nad ołtarzem….”

  • Tadeusz pisze:

   Bardzo, ale to bardzo polecam dla wszystkich, którzy chcą zgłębiać tajemnice i wielkość Mszy Świętej taką książkę….
   http://sanctus.com.pl/szczegoly/2221/wyklad_o_mszy_swietej

   Kapłan ukazuje nam jak Kościół od samego początku, a później poprzez wszystkie wieki, przeżywał i rozumiał tę najwznioślejszą Tajemnicę Miłości i Miłosierdzia Bożego, jaką jest Przenajświętsza Ofiara Mszy świętej. Czyni to opierając się na Tradycji, Piśmie świętym, dokumentach papieży, świadectwach ojców i doktorów, a także innych wielkich świętych i mistyków, żyjących w różnych okresach historii Kościoła świętego.
   Czytałem… i bardzo polecam…
   sam spis treści…. ukazuje wielkość tej książki….
   Bóg Zapłać autorowi.

 8. a. pisze:

  Proszę o modlitwę za moje małżeństwo. Czuję że powoli przegrywam z teściową walkę o mojego meza…

 9. eska pisze:

  Aktualizuję dane do naszej nowenny pompejańskiej za kapłanów:

  Kompletujemy TRZECIĄ trójke osób i zapraszamy do współudziału.

  NP1: eska – Tajemnice Radosne, Monika – Tajemnice Bolesne, MariaPietrzak – Tajemnice Chwalebne.
  NP2: Jacek – Tajemnice Radosne, Gosik – Tajemnice Bolesne, Monika –{-@ – Tajemnice Chwalebne
  NP3: Maria W. – Tajemnice ….???…. , zapraszamy kolejne osoby

  Moniko, nie dało się wkleić twoich kwiatuszków dla identyfikacji, więc zrobiłam kwiatek po swojemu 😉
  Mario W., wybierz proszę, jakie Tajemnice chcesz odmawiać.
  _____________

  INTENCJA:
  „Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć, Królowo Różańca Świętego i Matko Kapłanów – z prośbą o światło, moc i mądrość Ducha Świętego dla kapłanów, aby sprostali znakom czasu i pułapkom szatana.”

  2.02 – 28.02 – Część błagalna;
  1.03 – 27.03 – Część dziękczynna

  Sposób odmawiania tutaj:
  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/25/oredzie-matki-bozej-z-medjugorje-z-25-stycznia-2017-r/#comment-159536

 10. AnnaSawa pisze:

  Papież na Anioł Pański: potrzeba więcej ubogich w duchu.
  Myślę, że przesłanie jest bardzo ciekawe bo wyjaśnia co to znaczy być „UBOGIM W DUCHU”.

  ps: a dołączone zdjęcie jest po prostu genialne 🙂

  ps: przy okazji polecam stronę: radio vaticana

  http://pl.radiovaticana.va/news/2017/01/29/papie%C5%BC_na_anio%C5%82_pa%C5%84ski_potrzeba_wi%C4%99cej_ubogich_w_duchu/1289058

 11. Pingback: Ks. Adam Skwarczyński: Jaki jest mój udział w Ofierze Mszy Świętej | Serce Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s