Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki Polski

Oto Matka twoja

EWANGELIA
J 19,25-27

Oto Matka twoja

Słowa Ewangelii według świętego Jana
Obok krzyża Jezusa stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: „Niewiasto, oto syn Twój”. Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.
Oto słowo Pańskie.

 *****

Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, główna Patronka Polski

Tytuł Matki Bożej jako Królowej narodu polskiego sięga drugiej połowy XIV wieku: Grzegorz z Sambora nazywa Maryję Królową Polski i Polaków. Teologiczne uzasadnienie tytułu „Królowej” pojawi się w XVII wieku po zwycięstwie odniesionym nad Szwedami i cudownej obronie Jasnej Góry, które przypisywano wstawiennictwu Maryi. Wyrazicielem tego przekonania Polaków stał się król Jan Kazimierz, który 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej obrał Maryję za Królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecił jej szczególnej obronie. W czasie podniesienia król zszedł z tronu, złożył berło i koronę, i padł na kolana przed wielkim ołtarzem. Zaczynając od słów: „Wielka Boga-Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico” ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego. Przyrzekł szerzyć Jej cześć, ślubował wystarać się u Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, zająć się losem ciemiężonych pańszczyzną chłopów i zaprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną. Po Mszy świętej, w czasie której król przyjął również Komunię świętą z rąk nuncjusza papieskiego, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odśpiewano Litanię do Najświętszej Maryi Panny, a przedstawiciel papieża odśpiewał trzykroć, entuzjastycznie powtórzone przez wszystkich obecnych nowe wezwanie: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami”.
Czytaj więcej na: Ewangelia dla nas
Zobacz również: Akt zawierzenia Polski NMP Królowej Polski – 3 maja 2016

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa, Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki Polski

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. piotr 84 pisze:

  13 maja mija sto lat od pierwszego Objawienia Matki Bożej w Fatimie

  • MariaPietrzak pisze:

   Dziękuję @Piotrze !

   Pomyślałam…
   jeśli 100 lat temu tak stanowcze było
   📍 wołanie Anioła / pokuty , pokuty , pokuty !
   📍Tak naglące było wołanie Maryi /
   Módlcie sie , módlcie , czyńcie ofiary , bo wielu idzie do piekła , a nie ma nikogo , kto by sie ofiarował ?!
   📍Tak dramatyczne / Nie obrażajcie więcej Boga !
   📍Tak pilne / Widziałaś piekło dokąd idą dusze biednych grzeszników . Dla ich ratowania , Bóg chce wprowadzić na świecie nabożeństwo do mojego Niepokalanego Serca .
   – Żądam poświęcenia świata memu Niepokalanemu Sercu i Komunii świętej w pierwsze soboty miesiąca .

   To cóż można powiedzieć po 100… latach !??
   Które o tyle „za długie” … były , o ile
   z człowieka , „bożka” uczyniły ;
   jeszcze mocniej go zaślepiły ;
   grzech z łańcucha wypuściły ;
   nieposłuszeństwem zakpiły ;
   obojętnością serca wypełniły ;
   zepsuły i rozzuchwaliły !

   Cóż powiedzieć !??

   O mój Jezu ,
   przebacz nam nasze grzechy ,
   broń od ognia piekielnego ,
   zaprowadź do Nieba wszystkie dusze ,
   szczególniej te , które najwięcej potrzebują Twego miłosierdzia !

   … po każdej dziesiątce Różańca !
   Na 100 lecie módlmy się , kochajmy i wynagradzajmy !
   Ave Maryja !

 3. kasiaJa pisze:

  Orędzie dane Mirjanie 2 maja 2017 roku
  „Drogie dzieci, wzywam was, abyście się modliły, nie prosząc, ale składając ofiarę – ofiarowując się. Wzywam was do objawienia prawdy i miłosiernej miłości. Ja modlę się do mojego Syna za was, za waszą wiarę, która się coraz bardziej zmniejsza w waszych sercach. Modlę się do Niego, aby wam pomógł Bożym duchem tak jak ja pragnę Wam pomóc matczynym duchem. Moje dzieci, musicie być lepsze. Tylko ci czyści, pokorni, wypełnieni miłością utrzymują świat – zbawiają siebie i świat. Moje dzieci, mój Syn jest sercem świata, trzeba Go kochać i modlić się, a nie zawsze na nowo Go zdradzać. Dlatego wy, apostołowie mojej miłości pomnóżcie wiarę w sercach ludzi poprzez swój przykład, swoją modlitwę i miłosierną miłość. Ja jestem obok was, ja wam pomogę. Módlcie się, aby wasi pasterze mieli jak najwięcej światła, aby mogli oświecić wszystkich tych, którzy żyją w ciemności. Dziękuję Wam!”

 4. kasiaJa pisze:

  Dziś przypada Uroczystość NMP Królowej Polski. Główne obchody święta od wczoraj odbywają się na Jasnej Górze. W tym roku przyświeca im hasło „Korona modlitwy dla Królowej Polski”.

  Uroczystość ku czci Matki Bożej Królowej Polski ustanowiona została na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto to obchodzone jest natomiast od 1923 r.

  Genezę tytułowania Matki Bożej Królową Polski przypomina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

  – To dopiero ten czas Zygmunta III Wazy i Jana Kazimierza, te dwie postaci zadecydowały, że tytuł Królowej Polski wszedł w powszechne używanie. On został wcześniej objawiony pewnemu włoskiemu Jezuicie z Neapolu, o. Juliuszowi Mancinelli. Miał on trzykrotnie objawienie Matki Bożej, która jawi się razem ze św. Stanisławem Kostką. Matka Boża określiła sama siebie Królową Polski i kazała zwracać się o pomoc do niej właśnie pod tym tytułem: Królowa Polski Wniebowzięta. Ta wiadomość doszła do króla, do jezuitów, potem nastąpiły ślubowania Jana Kazimierza we Lwowie – akcentuje ks. abp Stanisław Gądecki.

  Tegoroczne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze wpisują się również w jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

  Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego rozpocznie się o godz. 11.00. Podczas niej ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Matce Bożej.

  Msza św. z uroczystości transmitowana będzie na antenie Radia Maryja i TV Trwam.
  http://www.radiomaryja.pl/kosciol/uroczystosc-nmp-krolowej-polski/

 5. rysik pisze:

  Makabryczne odkrycie na cmentarzu w Rumi (woj. pomorskie). Policja wezwana po zniszczeniu nagrobka odkryła, że skradziono także szczątki starszej kobiety. To kolejny taki przypadek na Pomorzu w ostatnich miesiącach.
  Kradzieże zwłok z cmentarzy w północnej Polsce. Na użytek eksperymentów paramedycznych?
  Nie wiadomo kiedy doszło do włamania. We wtorek rano administrator cmentarza w Rumi poinformował policję, że zniszczony został jeden z nagrobków.
  Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce i zbadali mogiłę stwierdzili, że oprócz zniszczenia nagrobka, doszło też do kradzieży szczątków starszej kobiety, która zmarła 23 lata temu.
  Psy nie podjęły tropu
  Ponieważ na cmentarzu nie ma monitoringu, na cmentarz wysłano funkcjonariusza z psem tropiącym, zwierzę nie podjęło jednak tropu. Technik kryminalistyki zabezpieczył ślady mogące pomóc w ustaleniu sprawców.
  – Przesłuchaliśmy już w tej sprawie kilkanaście osób, będziemy docierać do kolejnych świadków – powiedział Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Dodał, że funkcjonariusze zabezpieczą też zapisy z monitoringu funkcjonującego w okolicach cmentarza.
  Kradzieże zwłok regularnie powtarzają się na Pomorzu. W ostatnich trzech latach doszło do włamań na cmentarzach m.in. w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Lęborku i Redzie.
  Za dewastację oraz okradzenie grobu może grozić do ośmiu lat więzienia.
  http://www.tvp.info/30208032/kradziez-szczatkow-na-cmentarzu-w-rumi-ponura-seria-trwa

 6. Paweł pisze:

  Zgodnie z zestawieniami patronatów Matki Bożej zawartymi na stronach:
  http://catholicsaints.info/bvm/
  https://en.wikipedia.org/wiki/Patron_saints_of_places

  – jest Ona Patronką kontynentów:
  Afryki (ogłoszona przez kardynała Lavigerie w 1876 r.),
  obu Ameryk (jako NMP z Guadalupe),
  Australii (jako NMP Wspomożenie Wiernych)
  i Oceanii (jako NMP Królowa Pokoju).

  Także poszczególne kraje obrały sobie Maryję za Patronkę pod Jej najpopularniejszymi Tytułami:

  NIEPOKALANEGO POCZĘCIA – Stany Zjednoczone, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Portugalia, Nikaragua, Panama, Portoryko, Filipiny, Korea Południowa, Tunezja, Tanzania (8 XII 1964), Gwinea Równikowa (25 V 1986) i Demokratyczna Republika Konga;

  WNIEBOWZIĘCIA – Francja, Malta, Słowacja, Indie, Nowa Zelandia, Paragwaj, Gwatemala i Jamajka;

  NIEPOKALANEGO SERCA – Angola (21 XI 1984), Lesotho, Filipiny, Ekwador I Panama;

  WSPOMOŻENIA WIERNYCH – Australia i Nowa Zelandia;

  MB NIEUSTAJĄCEJ POMOCY – Włochy, Filipiny i Haiti;
  MB POCIESZYCIELKI STRAPIONYCH – Luksemburg;
  MB DOBREJ RADY – Albania;
  MB BOLESNEJ – Słowacja;
  MB RÓŻAŃCOWEJ – Kolumbia i Gwatemala;
  MB Z GÓRY KARMEL – Anglia, Chile i Boliwia.

  Ponadto wiele krajów ma Matkę Bożą za Patronkę pod Tytułami pochodzącymi od lokalnych sankturariów:
  Argentyna, Paragwaj i Urugwaj – MB z Lujan,
  Belgia – MB z Banneux i MB z Baeuraing,
  Boliwia – MB z Candelaria i MB z Copacabana,
  Kolumbia – MB z Chiquinquira,
  Anglia – MB z Walsingham i MB z Aylesford,
  Francja – MB z La Salette, MB z Lourdes, MB z Pontmain i MB Cudownego Medalika,
  Niemcy – MB z Altötting i MB z Kevelaer,
  Włochy – MB Loretańska, MB Śnieżna i MB Pompejańska,
  Meksyk – MB z Guadalupe,
  Andora – MB z Meritxell,
  Austria – MB z Mariazell,
  Chiny – MB z Sheshan,
  Wietnam – MB z La Vang,
  Kuba – MB z El Cobre i MB z Regla,
  Ekwador – MB z Quincha,
  Honduras – MB z Suyapa,
  Indie – MB z Bandel i MB z Bandra,
  Irlandia – MB z Knock i MB z Limerick,
  Nikaragua – MB z El Viejo,
  Panama – MB z La Antigua,
  Paragwaj – MB z Lujan i MB Cudów z Caacupé,
  Sri Lanka – MB z Madhu,
  Filipiny – MB z Turumba,
  Portugalia – MB Fatimska,
  Hiszpania – MB z Montserrat i MB „na Kolumnie” z Saragossy,
  Wenezuela – MB z Coromoto,
  Dominikana – MB z Altagracia.

  • Paweł pisze:

   Przepraszam najmocniej, ale a tym moim wykazie zrobiłem aż 5 pomyłek:
   a) w dwunastej linijce w wykazie krajów pod patronatem NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP – należy wykreślić „Portoryko”;
   b) w siedemnastej linijce literówka – powinno być małe „i” w „Ekwador i Panama”;
   c) w 27. linijce literówka – powinno być „sanktuariów”, a nie „sankturariów”;
   d) w 29. linijce literówka w nazwie sanktuarium w Belgii, która powinna brzmieć „Beauraing”, a nie „Baeuraing”;
   e) w 43. linijce literówka w nazwie sanktuarium w Ekwadorze, która powinna brzmieć „Quinche”, a nie „Quincha”.

 7. Papież Franciszek: Niech żyje Polska

  Papież Franciszek wezwał Polaków, aby podążali „drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości”. Podczas audiencji generalnej w środę papież nawiązał do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i święta Konstytucji 3 Maja. „Niech żyje Polska”- powiedział.
  Zwracając się do Polaków w czasie audiencji na placu Świętego Piotra papież przypomniał: „Dzisiaj przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i wasze Święto Narodowe”. Dodał następnie, mówiąc do wiernych: „Aplauz dla Królowej Polski” i zaczął bić brawo wraz z obecnymi.
  Franciszek zaapelował do Polaków: „Z miłością i z uwagą słuchajcie wskazań waszej Królowej, o której śpiewacie: +Tyś wielką chlubą naszego narodu+”.
  „W waszych codziennych wyborach podążajcie drogą porozumienia i wzajemnej życzliwości. Podejmujcie ważne decyzje poszukując prawdy, wspólnego dobra i pokoju. Bądźcie otwarci i wrażliwi na potrzeby braci. Waszej ojczyźnie, wam tu obecnym, waszym rodakom w Polsce i na świecie z serca błogosławię. Niech żyje Polska”- dodał Franciszek.
  W katechezie papież podsumował swą niedawną wizytę w Egipcie. Podziękował za gorące przyjęcie i podkreślał, że Egipt był i jest znakiem nadziei, w historii, i w czasach obecnych.
  Franciszek stwierdził, że jego wizyta była „znakiem pokoju” dla tego kraju i dla całego regionu, który „cierpi z powodu konfliktów i terroryzmu”.

 8. Anna pisze:

  Mateusz 43 sprawca wypadku z wtorku z woli filipowskiej.Prosba o modlitwe o Miłosierdzie Boże dla niego I za ofiary wypadku.
  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-05-01/tragiczny-wypadek-w-malopolsce-trzy-osoby-nie-zyja-cztery-ranne/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s