13 czerwca wspominamy św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła.

Święty znany jako Antoni z Padwy, nie miał na imię Antoni i nie urodził się w Padwie. Najczęściej jest on wzywany do pomocy w przypadkach zagubienia jakiegoś przedmiotu, co wydatnie ogranicza pole jego możliwości. Przypomnijmy więc fakty i sprostujmy błędne przekonania, związane z jego osobą.

FERDYNAND Z LIZBONY
Ferdynand (Fernando) urodził się w Lizbonie. Jako najbardziej prawdopodobną datę jego urodzin przyjmuje się 15 sierpnia 1195 r. Nie znamy nazwiska jego rodziców. Wiemy jedynie, że ojciec miał na imię Marcin, a matka – Maria Teresa. O wczesnym dzieciństwie Ferdynanda nie wiadomo praktycznie nic, poza tym, że do 1210 roku uczęszczał do szkoły przykatedralnej, był nadzwyczaj religijnym chłopcem i żywił głębokie nabożeństwo do Matki Bożej.

Książę ciemności, zgadując, że Ferdynand będzie w przyszłości wielkim świętym, bardzo wcześnie zaczął manifestować swoją obecność. Pewnego dnia, gdy młody człowiek modlił się w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, lampka płonąca przed ołtarzem nagle zgasła i wnętrze świątyni pogrążyło się w mroku. Domyślając się, że chodzi o podstęp szatana, Ferdynand nakreślił palcem na marmurze znak krzyża, a płomień natychmiast zapłonął z powrotem. Zły duch rzucił się do ucieczki, co zostało wyobrażone na jednym z fresków katedry.

św. AntoniŚw. Antoni pracował niestrudzenie i odznaczał się niezwykłą pamięcią. Znał on Biblię tak doskonale, że mówiono o nim: „Gdyby wszystkie święte Pisma uległy zniszczeniu, Antoni mógłby podyktować je sekretarzowi, aby w ten sposób zostały odtworzone”.

Trudno zliczyć cuda, jakie towarzyszyły jego krótkiemu życiu (zmarł, mając zaledwie 36 lat). Został kanonizowany w niespełna rok po swojej śmierci, natomiast w 1946 roku, papież Pius XII ogłosił go doktorem Kościoła, nadając mu przydomek „Doctor Evangelicus”.

Egzorcyzm św. Antoniego przeciwko burzom
Przy każdym krzyżyku należy uczynić ręką znak Krzyża Św.

Jezus Chrystus Król Chwały przyszedł w Pokoju.
+ Bóg stał się człowiekiem
+ i Słowo stało się ciałem.
+ Chrystus narodził się z Dziewicy.
+ Chrystus cierpiał.
+ Chrystus został ukrzyżowany.
+ Chrystus umarł.
+ Chrystus powstał z martwych.
+ Chrystus wstąpił do Nieba.
+ Chrystus zwycięża.
+ Chrystus króluje.
+ Chrystus rządzi.
+ Niechaj Chrystus ochroni nas przed wszelkimi burzami i błyskawicami.
+ Chrystus przeszedł przez ich środek w Pokoju,
+ i Słowo stało się Ciałem.
+ Chrystus jest z nami razem z Maryją.
+ Uciekajcie wy, wrogie duchy, ponieważ Lew z pokolenia Judy, z rodu Dawida zwyciężył.
+ Święty Boże!
+ Święty mocny!
+ Święty i Nieśmiertelny!
+ Zmiłuj się nad nami. Amen!

*****
Św. Antoni w walce z herezjami – cud eucharystyczny w Rimini.

Pewnego razu św. Antoni usiłował przekonać zaciekłego heretyka, że Chrystus jest naprawdę obecny w opłatku Hostii świętej. Zwrócił się do niego z pytaniem: – Czy uwierzysz w prawdziwość Najświętszego Sakramentu, gdy muł, na którym jeździsz odda hołd Chrystusowi ukrytemu pod postacią chleba?

CUD MUŁA – miejsce wydarzenia: RIMINI; rok wydarzenia: 1227
W Rimini (Włochy), na placu Trzech Męczenników, przed kościołem pw. św. Franciszka a’Paulo, znajduje się niewielka kapliczka wybudowana dla uwiecznienia cudu dokonanego przez i za wstawiennictwem św. Antoniego z Padwy.

swAntoni i mulW 1227 r. podczas odwiedzin tego miasta Antoni prowadził dysputę z katarskim heretykiem. Historia przechowała jego nazwisko: Bonovillo. Dyskusja koncentrowała się wokół zagadnienia substancjalnej, rzeczywistej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Argumenty Antoniego były na tyle mocne, iż wydawało się, że uda mu się przyprowadzić jeszcze jedną zabłąkaną owieczkę do źródła prawdziwej wiary… Jak to w życiu wszelako bywa, gdy argumenty i logika nie wystarczają, pozostaje tylko odwołanie się do bezradnego zapytania Piłata: „Cóż to jest prawda?”J 18, 28. I tak też uczynił Bonovillo. A mianowicie, nie będąc w stanie sam podjąć decyzji, odwołał się do losu: „Jeśli będziesz w stanie, Antoni, ukazać mi praktycznie rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii, jeśli dokonasz takiego cudu, przyznam ci rację!”

I postawił całkowicie, wydawałoby się, nierealne warunki: „Założymy się? Przetrzymam jedno ze swoich zwierząt przez 3 dni bez jedzenia, po czym przyprowadzę je w miejsce publiczne i postawię przed misą pokarmu. Wtedy Ty staniesz przed nim z chlebem, który – jak twierdzisz – jest Ciałem Chrystusa. Jeżeli zwierzę, zamiast zacząć się posilać, odda cześć Twemu Bogu, uwierzę i wezmę udział w wierze twojego kościoła”.

mulI Antoni zgodził się! Niemożliwe? A jednak. „Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli” J 20, 29, powiedział Pan i cud Niewiernego Tomasza miał się w historii zbawienia jeszcze raz powtórzyć… Uzgodnionego dnia na Grand Piazza (dziś plac Trzech Męczenników) w Rimini zgromadzili się z jednej strony Antoni i wierni Kościoła, a z drugiej Bonovillo i gromada katarów. Antoni, po odprawieniu uroczystej Mszy św. w pobliskim kościele, trzymał w dłoniach konsekrowaną Hostię w niewielkiej monstrancji – heretyk prowadził głodnego muła.

A na placu ustawiona była misa pełna strawy… Antoni poprosił o ciszę i gdy ta nastała zwrócił się ku zwierzęciu: „Przez imię i w imię twego Stwórcy, którego ja, niegodny Jego sługa, trzymam w moich dłoniach, nakazuję ci: podejdź natychmiast i oddaj pokłon twemu Panu, z całym należnym Mu szacunkiem, tak by wszyscy heretycy i czyniący zło zrozumieli, że wszystko stworzenie powinno ukorzyć się przed swoim Stwórcą, którego kapłani ukazują im w swych dłoniach na ołtarzach ofiarnych”.

I stał się rzecz niezwykła. Świadkowie patrzyli, z każdą upływającą chwilą coraz bardziej zdumieni, jak muł odwrócił się od ofiarowywanej mu strawy i poczłapał ku kapłanowi z Hostią! Gdy się zbliżył ugiął przednie nogi, pochylił głowę do ziemi i zastygł w bezruchu… Widząc to adwersarz Antoniego padł mu do nóg i publicznie wyznał błędy swej postawy i czynów. Odtąd stał się jednym z najwierniejszych współpracowników świętego franciszkanina…

Historia zdarzenia została już zamieszczona w najstarszej biografii Antoniego „L’Assidua” („Niestrudzony”). Innym dziełem wspominającym Cud w Rimini jest biografia świętego „Begninitas”„Benignitas” 16, 6-17

*****
Uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z udziałem ks. bpa Kazimierza Górnego – adoracja, modlitwy, święcenie lilii i chlebków

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Modlitwa, Święci i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

38 odpowiedzi na „13 czerwca wspominamy św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła.

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. wobroniewiary pisze:

  Św. Antoni – Boży Wojownik
  Cz 1.

 3. wobroniewiary pisze:

  Św. Antoni – Boży Wojownik
  Cz 2.

 4. AnnaSawa pisze:

  Polecam:
  Biskup Edward Dajczak o tym, co się dzieje, gdy Jezus przychodzi do człowieka.

  • AnnaSawa pisze:

   Heh ! to jest niesamowite!!!…. o podobnej kompilacji dosłownie przed chwilą myślałam, tyle tylko zamiast (w drugiej części filmu) pokazywać tylko przepiękne widoki Polski….należało by pokazać wszystkie wydarzenia religijne w Polsce od co najmniej 3 lat (w takim skrócie)….czyli np. zacząć od marszy w intencji Intronizacji Chrystusa Króla, zjazdy modlitewne młodzieży, różańce odmawiane podczas różnych spotkań, pielgrzymki na Jasną Górę, do ostatnich zawierzeń Polski Matce Boskiej, rocznicy Chrztu Polski, Wielkiej Pokuty w Częstochowie, Intronizacji Chrystusa Króla, ….spotkań prawdziwie! charyzmatycznych, rekolekcji i zjazdów, które przecież co tydzień odbywają się w całej Polsce !……pokazać ile ludzi w nich bierze udział, ile jest różańców w dłoniach …??!! A na koniec dać napisy w różnych językach :
   Europo! wróć do Boga Prawdziwego, do Chrystusa !……tak mniej więcej to widzę.
   Potem taki film można by kopiować do sieci….i na portale zagraniczne również, jako przesłanie. Może ktoś zrobiłby taki film ??? 🙂 Ja niestety nie umiem robić samego montażu ale z chęcią bym pomogła w materiale. ….a może jakaś i kapłańska dusza by pomogła ??? 🙂
   Kto za ???? 🙂

   • Maggie pisze:

    Niestety, sa juz pierwsze ” jaskolki”, choc jeszcze „tylko” na mniejsza skale. Przykladem to, ze kilka tysiecy mieszkancow podwarszawskiej gminy Gora Kalwaria, podpisalo petycje w sprawie Osrodka dla Uchodzcow w Lininie: Boja sie o zycie w zwiazku z incydentami, jakie tam mialy miejsce.

    Polacy byli zawsze przyjazni i goscinni.i tolerancyjni – znane od wiekow: Gosc w dom=Bog w dom…
    Okazuje sie, ze Polscy Tatarzy, ktorzy zyja w zgodzie z Polakami od 300 lat, tez sa przeciwni islamizacji Europy, PONIEWAZ przyjezdni muzulmanie … wygrazaja im smiercia … za bratanie sie z „niewiernymi psami” czyli Polakami.

    Modlmy sie i nie pozwalajmy sie tyranizwac przez UE z jej tzw polityka relokalizacji, podobnie jak i genderyzacji …
    Poska jest Polska Chrystusowa, wiec stop i basta!!!. Potomkowie polskich zeslancow syberyjskich etc czekaja na powrot pod skrzydla Bialego Orla, nad ktorym czuwa Jasnogorska Pani, nasza Matka i Krolowa,

    Jezus jest Panem. Kroluj nam Chryste, zawsze i wszedzie.

    • Maggie pisze:

     PRZEPISUJE z polskojezycznej prasy:
     „Za duzo imigrantow w EU”, „Europa nie moze byc arabska”, Dalajama pozamiatal zakochanych w nim lewakow! – czytam w doniesieniu prasowym.

     Dalajlama, przywodca buddyzmu tybetanskiego, wezwal do ostroznosci w sprawie kryzysu migracyjnego w Europie. Powiedzial on. ze imigrantow jest „zbyt duzo”.

     – Kiedy patrzymy na twarz „uchodzcy”, a zwlaszcza dzieci i kobiet, cujemy ich cierpienie, a czlowiek, znajdujacy sie w lepszej sytuacji zyciowej, ma obowiazek im pomoc. Jednak z drugiej strony, aktualnie jest ich bytr wielu – powiedzial Agencji France Presse. Europa,a w szczegolnosci Niemcy, nie moga byc arabskie. Niemcy ti Niemcy – dodal Dalajlama.

     Gdyby nie to, ze srodowiska lewicowe traktuja Dalajlame niczym zyjaca wyrocznie, juz dawno zostalby odsadzony od czci i wiary. Za takie slowa, katoloickiego duchownego, juz dawno katocelebryci i lewica wylalaby wiadro pomyj: „ksenofob” i „rasista”, a nawet „faszysta” etc.

     Widzac sytuacje w Europie oraz dziesiatki utoniec nielegalnie transportowanych imigrantow, tymi wypowiedziami Dalajlama chce sie zreflektowac, za wypowiedzi z 2015 roku, kiedy oklaskiwal takie kraje jak Austria i Niemcy za otwarcie drzwi muzulmanom. Na szczescie roztropnych, a nieszczescie lewicy – Dalajlama, ten, ktory SAM przez prawie pol wieku BYL NA WYGNANIU, dostrzegl w muzulmanach prawdziwe fundamentalistyczne oblicze i wycofal sie z przykladania reki do upadku Europy.

 5. wobroniewiary pisze:

  Święty Antoni, wielki nasz Patronie, prosimy cię pokornie, abyś z wysokości swej chwały wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą. Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają twego pośrednictwa i proszą o opiekę. Nie odrzucaj i naszych ufnych próśb, ale wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Twoi czciciele znają twe skuteczne wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy zgubionych, ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi, niesieniu ulgi w cierpieniu chorym, biednym i zakłopotanym.

  Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej. Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słabi i nędzni jesteśmy, wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd nas otacza i jak bardzo potrzebujemy twej pomocy. Prosimy cię, święty Antoni, abyś nas wspomagał w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich, którzy zwracają się do ciebie w swych potrzebach i troskach. Niech wszyscy odczuwają twoją opiekę i doznają twej pomocy, wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 6. Paweł pisze:

  Na stronie http://catholicsaints.info/saint-anthony-of-padua/ znajduje się wizerunek św. Antoniego z Padwy, który jest podpisany następująco (jak można przeczytać po najechaniu kursorem na ten wizerunek):

  „wersja z roku 2014 komputerowej rekonstrukcji twarzy św. Antoniego z Padwy oparta na cyfrowej wersji jego czaszki”

 7. Pingback: 13 czerwca wspominamy św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła. | Biały, bardzo biały

 8. Teodor pisze:

  Święty Antoni mój Turbo-Patron z chrztu: Błogosławimy wam WOWiTowcom Turbo-mocno!!!
  +++

 9. Betula pisze:

  W Kalwarii Zebrzydowskiej w sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w kaplicy sw.Antoniego na obrazie na dalszym planie jest przedstawiona ta scena z klękającym mułem przed Monstrancją trzymaną przez Świętego.
  W najblizszą niedzielę jest odpust sw.Antoniego w tym sanktuarium i po kazdej Mszy Sw będzie specjalne błogosławieństwo dzieci dlatego kto tylko moze niech pojedzie z dziecmi do Matki Bozej Kalwaryjskiej do tego malowniczego „rezerwuaru modlitwy” – jak wyraził się kiedys Jan Paweł II ,-ojcowie bernardyni zapraszają, Msze Sw w niedzielę o godz.9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 , więcej informacji na stronie kalwaria.eu

 10. Sylwia pisze:

  Św .Antoni módl się za nami. Wstawiaj się za tymi którzy są zagubieni daleko od Pana Boga..Niech oni się odnajdą pójdą drogą miłości.

 11. Ufająca Bogu pisze:

  Proszę o modlitwę, gdyż sama już wytrwać nie mogę. Od dawna zmagam się z poważnymi problemami zdrowotnymi, doszła mi jeszcze niespodziewana operacja, czekam też na inną, wykryto u mnie bardzo poważną chorobę (możliwe, że dwie), czekam też na diagnozę z onkologii (po operacji). Nie mam już sił. Wszystko tak się szybko dzieje, że tylko różaniec trzyma mnie przy dobrej myśli,ale i ją powoli tracę. Na łzy już też mi brakuje sił.

  • Elżbieta pisze:

   +++

  • Paweł pisze:

   Matko Boża z Lourdes wraz z Twoją powiernicą św. Bernadetą Soubirous, módlcie się za nią.

   Święci Archaniołowie: Michale – Książę niebieskich zastępów, i Rafale – Aniele uzdrowienia, módlcie się za nią
   .
   Święci Janie Boży, Kamilu de Lellis i Katarzyno Genueńska – ogłoszeni Patronami chorych przez papieży Leona XIII i Piusa XII, a przez Boga zachowani od rozkładu ciała po śmierci, módlcie się za nią.

   Święci Peregrynie, Filomeno i Rafko – Patronowie chorych na raka, módlcie się za nią.

   Święte Katarzyno ze Sieny, Tereso z Avili i Tereso od Dzieciątka Jezus – trzy dziewice ogłoszone Doktorami Kościoła, których ciała po śmierci zachowały się, módlcie się za nią.

   Święte Anielo Merici, Ludwiko de Marillac, Katarzyno Ricci, Mario Magdaleno de Pazzi i Julio Billiart, których ciała nie uległy rozkładowi, módlcie się za nią.

   Święte Hiacynto z Fatimy i Elżbieto od Przenajświętszej Trójcy, beatyfikowane przez św. Jana Pawła II, a kanonizowane przez papieża Franciszka, módlcie się za nią.

   Bł. Angelo Truszkowska i św. Alfonso od Niepokalanego Poczęcia z Indii, których beatyfikacji dokonał św. Jan Paweł II, módlcie się za nią.

   Święte Paulo Frasinetti i Tereso od Jezusa z Andów, kanonizowane przez św. Jana Pawła II, módlcie się za nią.

   [Powyższe 9 wezwań ułożyłem na postawie zestawienia 47 Świętych – PATRONÓW LUDZI CHORYCH, które znajduje się na stronie http://catholicsaints.info/patrons-of-sick-people/
   Informacje o tym, których Świętych ciała nie uległy rozkładowi po śmierci, wziąłem z filmiku zamieszczonego tu na stronie we wpisie:
   https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2014/06/09/bl-anna-maria-taigi-ktorej-wspomnienie-dzis-obchodzimy-o-nadejsciu-trzech-dni-ciemnosci/ ]

   • Paweł pisze:

    Przepraszam, ale nie zauważyłem jeszcze najważniejszego Patrona:
    oprócz 47 „Patronów ludzi chorych” jest jeszcze „Patron for health”, czyli „Patron [próśb] o zdrowie” albo „Patron na zdrowie” 🙂 , którym jest Dzieciątko Jezus z Pragi – http://catholicsaints.info/patrons-for-health/

    Dzieciątko Jezus z Pragi, wysłuchaj łaskawie wszystkie modlitwy zanoszone przez pośrednictwo „Patronów ludzi chorych”, zmiłuj się nad nią i zapewnij jej zdrowie. Amen.

 12. wobroniewiary pisze:

  Święty Antoni Padewski to jeden z najpopularniejszych świętych Kościoła i najbardziej interesowny, bo podobno szybciej spełnia prośby, jeżeli obieca mu się kilku groszy na rzecz biednych. Skuteczny, praktyczny a przede wszystkim cudowny! Przypominamy trzy cuda św. Antoniego, przez które jest nazywany patronem rzeczy zagubionych, samotnych strapionych panien i biednych. Jego wspomnienie przypada 13 czerwca.

  Patron rzeczy zagubionych
  Istnieje portugalska tradycja wzywania św. Antoniego, aby odnaleźć zagubioną rzecz. A wszystko zaczęło się za sprawą człowieka o głębokiej pobożności do Św. Antoniego, z Alcácer do Sal. Pracując na swojej posiadłości około południa udał się do studni, aby umyć spoconą twarz i ręce. Zdjął z palca złoty pierścień i położył go na brzegu studni, jednak przez nieuwagę pierścień wpadł do wody. Mimo wielu wysiłków nie udało mu się go znaleźć. Modlił się do św. Antoniego, aby pomógł mu odzyskać zagubioną rzecz. Po wielu miesiącach, kiedy mężczyzna modlił się w dniu wspomnienia św. Antoniego w kościele, do świątyni wszedł jego pracownik z pierścieniem w dłoni. Odnalazł go, jak wyciągał kijem wiadro wody ze studni – zguba była przyczepiona kija.

  https://stacja7.pl/swieci/cuda-swietego-antoniego/

 13. MM pisze:

  Chrystus nazwany ‚diabłem’ w hinduskim podręczniku

  W jednym z podręczników dla liceów w Indiach Zachodnich Jezusa nazwano „diabłem”. Podręcznik przez wiele lat wydawało wydawnictwo „Gujarat State School Board for school books”.

  Publikacja spotkała się z licznymi protestami chrześcijan, dlatego też minister edukacji prowincji Gudźarat zapowiedział, że „,sformułowanie to zostanie wkrótce usunięte”.

 14. Betula pisze:

  Dzisiaj 14-go czerwca jest pierwszy dzien Nowenny przed Swietem Najswietszego Serca Pana Jezusa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s