Kard. Robert Sarah: „Jestem niegodny celebrować Mszę św. w ornacie który nosił św. Maksymilian Kolbe”

„Jestem niegodny celebrować Mszę św. w ornacie który nosił św. Maksymilian Kolbe” – słowa Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha podczas Mszy św. w kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie.

***

Ks. kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jeden z najbliższych współpracowników Ojca Św. Franciszka przebywa z wizytą w Polsce. Spotkał się m.in. z dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem CSsR.

W specjalnym wywiadzie udzielonym TV Trwam ks. kard. Robert Sarah zwrócił uwagę na przywiązanie Polaków do Matki Bożej i głębokość naszej wiary.

– Cenię sobie u was waszą wierność, bo cierpieliście za wiarę. Podziwiam też to, że w waszej wierze wspiera was Matka Boża Częstochowska. Trzeba zostać wiernym tej tradycji. Wasza wiara może wiele pomóc Zachodowi. Cieszę się, że tutaj przyjeżdżam. Wasz przykład wierności i pobożności maryjnej umacnia moją własną wiarę. Łaskę, którą macie trzeba pieczołowicie strzec i bronić. Ta wierność została wynagrodzona przez to, że w waszym kraju pojawili się wielcy święci – Jan Paweł II, s. Faustyna Kowalska. Tych dwoje świętych potwierdziło, że macie rację dochowując wierności wierze chrześcijańskiej. Wciąż miejcie przed oczyma tych świętych, również św. Maksymiliana Maria Kolbe, który umarł za wiarę – powiedział ks. kard. Robert Sarah.

W najbliższą niedzielę prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłosi Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie bazyliką mniejszą.

Źródła: profil na fb. br. Jana Hruszowca, Radio Maryja.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

29 odpowiedzi na „Kard. Robert Sarah: „Jestem niegodny celebrować Mszę św. w ornacie który nosił św. Maksymilian Kolbe”

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. Pingback: „Jestem niegodny celebrować Mszę św. w ornacie który nosił św. Maksymilian Kolbe” | Serce Jezusa

 3. Paweł pisze:

  „W watykańskim dzienniku L’Osservatore Romano z 10 czerwca 1959 roku możemy przeczytać:

  Jego Świątobliwość Jan XXIII, zgodnie z opinią Świętej Kongregacji do Spraw Rytów, zechciał ogłosić z datą 19 marca list apostolski ‚Celsitudo ex humilitate’. Dokument ten ogłasza św. Wawrzyńca z Brindisi Doktorem Kościoła powszechnego, ustalając wspomnienie jego śmierci na dzień 21 lipca.”

  [Za: Jean Huscenot „Doktorzy Kościoła”, wydanie „Edycji Świętego Pawła”, Częstochowa 2002, str. 393; IMPRIMATUR: bp Jan Wątroba, Wikariusz Generalny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, 30 stycznia 2002, L.dz. 54/2002]

  Jak podaje ponadto Wikipedia:
  „Jan XXIII ogłosił go 19 marca 1959 roku doktorem Kościoła, nadając mu tytuł ‚doktora apostolskiego’.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyniec_z_Brindisi

  A oto jeszcze ciekawy przyczynek św. Wawrzyńca z Brindisi, Patrona dzisiejszego, do tematu „FILOZOFIA”:

  „Św. Tomasz z Akwinu uważa, że filozofia – choć inspirowana wiarą – może być uprawiana w oderwaniu od samej wiary. Wawrzyniec wysuwa nieodparty postulat:

  ‚Filozofia jest jedynie prostą emanacją teologii. Pan pojawia się równie dobrze w Piśmie świętym, jak i w naturze’.”

  [Zacytowałem ze str. 401 wyżej wymienionej książki.]

 4. wobroniewiary pisze:

  Przywitanie kardynała w Klasztorze Franciszkanów w Chęcinach k/Kielc.

 5. tu MariaPietrzak pisze:

  Kard. Robert Saraha , który jest Prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów , to osoba kompetentna do udzielenia nam odpowiedzi , dlaczego nie ma zmiany przepisów dotyczących sposobu przyjmowania Komunii Świętej , dla ujednolicenia go w całym Kościele . Przede wszystkim , by umniejszyć ryzyko upadku Hostii na posadzki , które prowokują cuda z Sercem Boga w stanie agonalnym . By umniejszyć proceder wynoszenia Hostii poza Kościół . Tym bardziej , ze sam kardynał zaprasza do Komunii Świętej do ust i na kolanach .
  Ciekawa jestem , czy kardynał odwiedzi , któreś z miejsc naznaczonych cudem eucharystycznym …Sokółkę lub Legnicę ? Czy są jakies wiadomości ? Czy wywiad , którego fragment jest powyżej jest dostępny w całości?

  • Paweł pisze:

   Kardynał Robert Sarah ma bardzo tradycjonalne poglądy na liturgię, którym dał wyraz np. rok temu:
   http://info.wiara.pl/doc/3277220.Kard-Sarah-wzywa-do-odprawiania-Mszy-ad-orientem

   Cóż jednak z tego, skoro sam papież Franciszek niezupełnie podziela te poglądy i szybko „przywołuje kardynała do porządku”:
   http://info.wiara.pl/doc/3285464.Watykan-prostuje-Nie-bedzie-zmian-w-liturgii

   • Marek pisze:

    Ten drugi artykuł to jest sprostowanie doniesień medialnych a nie żadne „przywoływanie przez Franciszka Kardynała Sarach do porządku”. Nie wprowadzaj czytelników w błąd.
    A tu fragment z pierwszego linku:

    „Kard. Sarah poinformował, że papież Franciszek poprosił go, aby prefekt rozpoczął studia nad „reformą reformy” liturgicznej.
    Wystąpienie kardynała to według Dana Hitchensa, redaktora naczelnego „Catholic Herald”, „największe liturgiczne oświadczenie od czasu motu proprio ‚Summorum Pontificum’ Benedykta XVI, który dopuścił odprawianie Mszy Świętej w rycie trydenckim”.
    Wzmianka o tym, że to papież Franciszek zachęcił do głębszego przyjrzenia się tradycyjnej liturgii, wprawiła w zdumienie wielu uważających papieża za dość liberalnego w kwestii podejścia do liturgii. Kard. Sarah jednak podkreślił: „Nasz Ojciec Święty papież Franciszek ma ogromny szacunek dla liturgicznej wizji, jaką zapoczątkował papież Benedykt XVI”.

    • Paweł pisze:

     Ależ przecież to właśnie to kluczowe określenie: „reforma reformy” liturgicznej – zostało zakwestionowane przez papieża Franciszka, kiedy kardynał Sarah był u niego „na dywaniku”:

     Cytat z drugiego linku:

     Lepiej jest też unikać wyrażenia „reforma reformy” w odniesieniu do liturgii, jako że niekiedy jest to źródłem nieporozumień. Wszystko to zostało wprost powiedziane w czasie niedawnej audiencji udzielonej przez papieża kardynałowi prefektowi Kongregacji ds. Kultu Bożego – oświadczył o. Lombardi.

    • tu MariaPietrzak pisze:

     Nie myślałam o reformie reformy , ani o wielkiej przemianie … tyle tylko , by Jezus był bezpieczny i kochany . Bo jakby nie patrzeć , trzy tej samej maści cuda jeden za drugim …to przyznajmy , głośne wołanie ! Musi to z Wysokiego Nieba źle wyglądać , kiedy Pan na tych posadzkach Ducha oddaje , Serce Mu staje … a u nas taka wielka biurokracja !
     🍎
     O Jezu utajony w Przenajświętszym Sakramencie , spraw niech Cię kocham coraz więcej!

 6. Zygmunt pisze:

  Potężny kamienny pomnik z krzyżem wyburzany przy śpiewie komunistycznej „Międzynarodówki” i pięści uniesione w górę na znak popierania idei rewolucyjnych – jeśli ktoś myślał, że takie zdarzenia nie dzieją się w Hiszpanii od zakończenia wojny domowej, to musi zweryfikować swój pogląd. Demontaż zabytkowego krzyża zamienił się w lewicową manifestację ideologiczną, lecz jednocześnie pokazał, że Pan Bóg nie pozwoli z siebie kpić.

  http://www.pch24.pl/hiszpania–lewica-niszczyla-krzyz-i-spiewala-miedzynarodowke–ale-cos-poszlo-nie-tak–sa-ranni,53248,i.html#ixzz4nT6Gj2o3

 7. tu MariaPietrzak pisze:

  ADORATIO 2017 /
  W dniach 9/14 lipiec w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume (Var), przy Bazylice świętej Marie-Madeleine, miał miejsce coroczny Kongres Adoracji Eucharystycznej, którego tematem było
  ” Adorować w sercu świata ”
  🍏
  „Utrata wiary pochodzi z utraty miłości .
  Obojętne i odrętwiałe ludy Francji i Europy nie gdzie indziej znajdą ratunek jak u Jezusa Eucharystycznego , będącego Darem ciągle nieodkrytym !
  Wstawiać się i ratować kogo się da w postawie adoracji przed Panem” … to św. Julian Eymard
  http://www.adoperp.fr/index.php/adoratio2017-fr.html
  🍏
  – Benedykt XVI jakby do tego wezwania dopisał… „Aby miasto ludzi stało się miastem Boga”
  🍏
  Poniżej , z lotu ptaka można zobaczyć Bazylikę , miejsce spoczynku świętej Marii Magdaleny , apostołki apostołów , którą dziś wspominamy .

 8. wobroniewiary pisze:

  Nowenna do św. Anny Dzień 6 – 22 lipca
  Rozważaj świętą Annę jako matkę ubogich i cierpiących nędzę.
  Modlitwa.
  O przebłogosławiona matko Anno, Ciebie czczę z dziecięcą ufnością i błagam Cię o Twoje orędownictwo u córki Twojej Maryi Panny i wnuka Twego Zbawiciela świata. Proszę Cię przez Twoje święte narodzenie i przez Twoją błogosławioną śmierć, abyś mi wyjednała łaskę bogobojnego życia i szczęśliwej śmierci.
  O ukochana matko Anno, proś Jezusa, którego jesteś babką i z którym łączyła Cię tak serdeczna miłość, ażeby litościwym okiem wejrzał na moją niedolę i zlitował się nade mną. Wyproś mi tę łaskę, aby udzielił mi choć iskierkę Waszej wzajemnej, serdecznej miłości Bożej, abym mógł umrzeć śmiercią zbawienną i dostąpił wiecznej szczęśliwości w niebie. Amen.

 9. wobroniewiary pisze:

  Nowenna do Św. Charbela
  Dzień ósmy
  Święty Szarbelu, kiedykolwiek klękam na kolana, poszczę, wyrzekam się czegoś lub wzywam Boga, moja nadzieja i wiara wzrasta. Błagam Cię o łaskę (…).
  Święty Szarbelu, posłuszny Woli Bożej, wstaw się za nami.
  Jezu, źródło i wzorze pokoju, który podniosłeś umiłowanego Św. Szarbela do ewangelicznej doskonałości, uroczyście proszę Cie, udziel mi łaski przeżycia reszty życia zgodnego z Twoimi przykazaniami. Kocham Cię Boże, mój Zbawco. Amen
  Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Chwała Ojcu…

 10. babula pisze:

  na wstępie:KOCHANI ADMINI wytnijcie link poniżej jeśli uznacie to za pożyteczne -pozostawiam do Waszego uznania. Ale proszę o radę: ten człowiek [http…]
  opowiada niesamowite kłamstwa o papieżu a w komentarzach poniżej dużo ludzi mu wierzy.
  Straszne jest jak ta trucizna szybko się rozlewa! Czy nie powinno się na takie strony wchodzić i demaskować tych fałszywych proroków? Czy mogę z czystym sumieniem nie reagować i przejść nad tym do porządku dziennego?
  Posłuchałam go trochę i straciłam spokój. Jestem zszokowana jego bezczelnością!

  • Maggie pisze:

   A, PFE‼️ Co za podłe kłamstwa❗️ FAKE NEWS, w diabeliczny sposób rozprowadzane❗️
   Jakaż to perfidna bezczelność wkładać takie słowa w usta papieża❗️Papieża, który bezwzględnie nakazuje KLĘKAĆ przed Chrystusem Eucharystycznym ‼️

   Kiedy usłyszałam pierwsze słowa … tego człowieka, to jakbym widziała ZŁO W PEŁNEJ KRASIE, któremu zależy na ZNISZCZENIU W IMIĘ RZEKOMEJ EWANGELIZACJI …. Przeraził mnie wyraz jego oczu i pewne tony w głosie …

   Nie mogę nic jemu wpisać ani ZGŁOSIĆ NADUŻYCIE aby go zablokować, bo nie mam konta na żadnym YouTube ani FB, a wymagają wpisania się tam.

   Babulu, po pierwszych słowach tego nieszczęśnika pogrążonego w błędzie zła, poczułam się straszliwie i za chwilę w domu zostałam „uraczona” napadem … tak że to też nie przypadek.

   Nie wchodźcie KOCHANI, na tamtą stronę, a jeśli to: TYLKO po to by powiedzieć FAKE NEWS, APAGE SATANAS! Fałszywi prorocy, którzy grasują, pod przykrywką dobra … jak ten przysłowiowy czort, co się w komeżkę ubrał i na „mszę” ogonem dzwonił…

   Papież Franciszek na początku pontyfikatu mówił o zabijaniu słowem, a V i VIII Przykazanie i do tego w „aureoli braku Miłości” jest znamieniem tamtej strony.

   Panie Jezu Chryste, który zostałeś fałszywie oskarżony i wielokrotnie prowokowany przez kłamców,zanim Ciebie ukrzyżowali, proszę zajmij się tym sam 🙏🏻❣
   Weź w Swą Opiekę Kościół nasz Święty, Panno Najświętsza, Niepokalana … i lud Twój i Ojca Świętego 🙏🏻❣

   • babula pisze:

    Maggie -po dzisiejszej mszy św. zrozumiałam dokładnie:
    1. nie rozmawiać z szatanem -tzn. nie wchodzić na takie strony i nie czytać (nie słuchać) tego co głoszą. Ludzie dostali od Jezusa zdrową naukę niosącą zbawienie, zdrowie, radość i od naszej wolnej woli zależy czy ją przyjmiemy czy nie.
    2. do tych co głoszą fałszywe przesłania i do tych co im wierzą odnoszą się słowa:
    „…15 Bo stwardniało serce tego ludu,
    ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli,
    żeby oczami nie widzieli ani uszami nie słyszeli,
    ani swym sercem nie rozumieli: i nie nawrócili się, abym ich uzdrowił.”
    3. ale nie należy przechodzić obok fałszywych proroków i ludzi przez nich zwiedzionych obojętnie. Przeciwnie -trzeba się za nich modlić, ofiarowywać swoje cierpienia i błagać o Boże Miłosierdzie dla nich (czyli to czego ks. Adam nas uczy (Iskra). I najlepiej robić to tak, że nie wie lewa ręka co czyni prawa.

    No -bardzo daleko byłam od takiej postawy duchowej.
    Tak mi się wydaje Maggie, ze jeśli po wejściu na tamta stronę poczułaś się paskudnie a potem zostałaś „uraczona napadem” to dlatego, ze zło się przyciąga.
    Nie dajmy się! Życzę Ci samych dobrych, pogodnych myśli, blisko Jezusa i Maryi, niech otulą Ciebie i Twoich bliskich 🙂

 11. Betula pisze:

  24 lipca wypada pierwszy dzien Nowenny przed Świętem Porcjunkuli – koscioła Matki Bozej Anielskiej, nie znalazłam w internecie nowenny ale moze ktos ma taka w starej książeczce mozna tez ułozyc nowenne z modlitw do Matki Bożej Anielskiej albo odmawiac przez te 9 dni Litanie do Matki Bożej Aniołów, jest piękna.

 12. MM pisze:

  Kard. Sarah: Bóg jest Bogiem ciszy

  Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mówił dziś w Krakowie o roli milczenia w spotkaniu z Bogiem. Kanwą była jego najnowsza książka, która ukazała się w przekładzie polskim.

  Spotkanie autorskie kard. Roberta Saraha odbyło się w auli bł. Jakuba krakowskiego klasztoru franciszkanów. – 300-stronicowa „Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu” to trzecia z książek kardynała, która ukazała się w przekładzie Agnieszki Kuryś w Wydawnictwie Sióstr Loretanek. Poprzedziły ją „W drodze do Niniwy” oraz „Bóg albo nic. Rozmowy o wierze” – mówił o. Jan Maria Szewek OFM z krakowskiej prowincji franciszkanów, na której zaproszenie hierarcha przyjechał do Polski.

  72-letni kard. Sarah jest Gwinejczykiem. W wieku 34 lat został biskupem. Od 2001 r. pracuje w Watykanie. W 2010 r. został kardynałem, w 2014 r. prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Obszerny wywiad rzeka w całości poświęcony ciszy i milczeniu przeprowadził z nim francuski pisarz Nicolas Diat. Do rozmowy został zaproszony również generał zakonu kartuzów Dysmas de Lassus. – Ciszy uczyłem się w klasztorze kartuzów. Są oni bowiem zachowani od wrzasku tego świata. Są z Boga i dla Boga. Trwają w milczeniu – powiedział kard. Sarah.

  Jego rolę w przywracaniu znaczenia ciszy w liturgii docenił papież emeryt Benedykt XVI. „Przy kardynale Sarahu, nauczycielu milczenia i modlitwy wewnętrznej, liturgia jest w dobrych rękach” – napisał we wstępie do książki.

  – Dla mnie doświadczenie ciszy, to doświadczenie bardzo osobiste. Ciszy trwania przed Bogiem uczyłem się już w niższym seminarium. Teraz co 2 miesiące praktykuję mój czas ciszy, czas wyrzeczenia i postu. Przez trzy dni nic nie jem i nie piję. W tym czasie daję się prowadzić słowu Bożemu i Eucharystii. W tym spotkaniu z Bogiem nauczyłem się ciszy. Ta cisza jest karmiona obecnością Boga. Dużo wtedy czytam, szczególnie Ojców Pustyni. Każdego dnia jednak staram się zagłębiać w ciszy, w tym doświadczeniu Boga, które jest dla nas tak ważne. Całe życie uczymy się ciszy, całe życie jest bowiem naszą relacją z Bogiem. Bo Bóg jest Bogiem ciszy – powiedział kard. Sarah…
  http://krakow.gosc.pl/doc/4050056.Kard-Sarah-Bog-jest-Bogiem-ciszy

 13. wobroniewiary pisze:

  Br. Jan Hruszowiec na fb: Górale w Rychwałdzie witają kardynała Roberta Saraha

 14. Kasia pisze:

  Kochani prosze Was o krotka modlitwe w intencji malzenstwa mojego brata Kamila, ktore wisi na wlosku. Nic do niego Nie przemawia, prawdopodobnie jest zniewolony, uwiklany w jakis romans.

  • Marzena pisze:

   ++×
   Kasiu tylko modlitwa. Organizuj szturm modlitewny. Modlitwa wstawiennicza innych świeckich i zakonnych. Modlitwa pompejańska polecam. Msze Św. i bycie w stanie łaski, adoracja Najświększego sakramentu, różaniec, wstawiennictwo dusz czysccowych, Świętych, używać sakramentalia. Przy tym samemu trzeba wzrastać w wierze a Duch Św będzie podpowiadał co robić.
   Zły będzie przeszkadzał będą i zwątpienia. Nie należy się zrażać. Prosić Boga i dziękować i tak cały czas do skutku.
   Możesz poprosić adminke o maila do mnie to podzielę się moim doświadczeniem a tego naprawdę dużo. Może będę mogła jakoś pomóc.

 15. Marzena Nalewajk pisze:

  +++

 16. wobroniewiary pisze:

  LIVE 11.00- TVP POLONIA -Relacja Mszy św. pod przewodnictwem prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Roberta Saraha – podczas której kardynał oficjalnie ogłosi kościół św. Mikołaja w Rychwałdzie – będący sanktuarium Matki Bożej Pani Żywieckiej – bazyliką mniejszą – będzie w TVP POLONIA – godz. 11.00.
  Podaj dalej!
  za: br. Jan Hruszowiec na fb.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s