2 sierpnia: Matki Bożej Anielskiej – odpust Porcjunkuli

EWANGELIA
Mt 13, 44-46

Przypowieści o skarbie i perle

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jezus opowiedział tłumom taką przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją».
Oto słowo Pańskie.

*****
Najświętsza Maryja Panna, Królowa Aniołów, Odpust Porcjunkuli

Porcjunkula we wnętrzu Bazyliki MB Anielskiej

U stóp Asyżu wznosi się bazylika Matki Bożej Anielskiej, wybudowana w XVI wieku. W samym centrum tej renesansowej świątyni znajduje się skromny kościółek benedyktyński z IX wieku, zwany Porcjunkulą. Pierwotny tytuł tego kościoła brzmiał – Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Według bowiem podania kapliczkę mieli ufundować pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej. Mieli oni przywieźć grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie. Nazwę Matki Bożej Anielskiej prawdopodobnie nadał świątyni św. Franciszek z Asyżu. Legenda głosi, że słyszano często nad kapliczką głosy anielskie i dlatego dano jej tę nazwę. Na początku XIII w. kapliczka znajdowała się w stanie ruiny. Odbudował ją św. Franciszek zimą 1207/1208 roku i tu zamieszkał. Tu również w roku 1208 lub 1209 w uroczystość św. Macieja Apostoła (wtedy było to 24 lutego) Franciszek wysłuchał Mszy św. i usłyszał słowa Ewangelii:

„Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. (…) Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski” (Mt 10, 6-10).

Franciszek wziął te słowa do siebie jako nakaz Chrystusa. Zdjął swoje odzienie, nałożył na siebie habit, przepasał się sznurem, udał się do kościoła parafialnego św. Jerzego w Asyżu i zaczął na placu nauczać. Jeszcze w tym samym roku zgłosili się do niego pierwsi towarzysze: Bernard z Quinvalle i Piotr z Katanii, późniejszy brat Egidiusz. Obaj zamieszkali wraz z Franciszkiem przy kościółku Matki Bożej Anielskiej. Kiedy zebrało się już 12 uczniów Franciszka, nazwali się braćmi mniejszymi. Za cel obrali sobie życie pokutne i głoszenie Chrystusa, nawoływanie do pokuty i zmiany życia.
W roku 1211 benedyktyni z góry Subasio odstąpili Franciszkowi i jego towarzyszom kaplicę i miejsce przy niej, na którym ci wybudowali sobie ubogie szałasy. Porcjunkula stała się w ten sposób domem macierzystym zakonu św. Franciszka. Tu również schroniła się św. Klara z Offreduccio. W Niedzielę Palmową 28 marca 1212 r. odbyły się jej obłóczyny. Tak powstał II zakon (klarysek) pod pierwotną nazwą „Ubogich Pań”. Niebawem w ślady św. Klary poszła jej siostra, św. Agnieszka. Zamieszkały one tymczasowo u benedyktynek w pobliżu Bastii, zanim św. Franciszek nie wystawił dla nich klasztorku przy kościele św. Damiana. Franciszek zakończył swoje życie przy kościele Matki Bożej Anielskiej w 1226 roku.
11 kwietnia 1909 roku św. Pius X podniósł kościół Matki Bożej Anielskiej w Asyżu do godności bazyliki patriarchalnej i papieskiej. Nazwa Porcjunkula również była znana już za czasów św. Franciszka i być może przez niego została wprowadzona. Etymologicznie oznacza tyle, co kawałeczek, drobna część. Może to odnosić się do samej kapliczki, która była bardzo mała, jak również do posesji przy niej leżącej, także niewielkiej.

Ikona Matki Bożej - Królowej AniołówMaryja jako Matka Boża jest Królową także aniołów. Już Ewangelie zdają się wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Ten sam anioł zawiadamia Józefa o śmierci Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. W roku 1864 zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, mające za cel oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Wezwanie „Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej. Istnieje wiele kościołów pod tym wezwaniem, zwłaszcza wystawionych przez synów duchowych i córki św. Franciszka Serafickiego.

Święty Franciszek przed obliczem Chrystusa i Jego MatkiW 1216 roku św. Franciszkowi objawił się Pan Jezus, obiecując zakonnikowi odpust zupełny dla wszystkich, którzy po spowiedzi i przyjęciu Komunii świętej odwiedzą kapliczkę. Na prośbę Franciszka przywilej ten został zatwierdzony przez papieża Honoriusza III. Początkowo można go było zyskać jedynie między wieczorem dnia 1 sierpnia a wieczorem dnia 2 sierpnia. W 1480 r. Sykstus VI rozciągnął ten przywilej na wszystkie kościoły I i II Zakonu Franciszkańskiego, ale tylko dla samych zakonników. W 1622 r. Grzegorz XV objął nim także wszystkich świeckich, którzy wyspowiadają się i przyjmą Komunię świętą w odpowiednim dniu. Ponadto – oprócz kościołów franciszkańskich – Grzegorz XV rozszerzył ten odpust na kościoły kapucyńskie. Z czasem kolejni papieże potwierdzali ten przywilej.
Paweł VI swoją konstytucją apostolską Indulgentiarium Doctrina w 1967 roku uczynił to ponownie. Każdy, kto w dniu 2 sierpnia nawiedzi swój kościół parafialny, spełniając zwykłe warunki (pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej i wyznania wiary oraz sakramentalna spowiedź i Komunia św. wraz z modlitwą w intencjach papieża – nie za papieża, ale w intencjach, w których on się modli; ponadto wykluczone przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu), zyskuje odpust zupełny.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na „2 sierpnia: Matki Bożej Anielskiej – odpust Porcjunkuli

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niechaj go Bóg pogromić raczy, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  • Gość pisze:

   Maryjo Matko nasza najlepsza, Królowo aniołów módl się za Karolinę o szczęśliwe narodziny jej dzieciątka
   Błogosław im Maryjo i ucz ich miłości do Twojego Syna naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa
   Święci aniołowie i Archaniołowie bądźcie przy narodzinach tego maleństwa i chrońcie przez całe życie dziecko rodziców i rodzeństwo

  • wobroniewiary pisze:

   Matko Boża, Królowo Aniołów i Wy: Św. Michale Archaniele, Św. Ojcze Pio i Servo di Dio Padre Matteo pomóżcie mi w sprawie, gdzie zostałam bardzo bardzo mocno – najmocniej w życiu oszukana.

   • Paweł pisze:

    Na stronie http://catholicsaints.info/patrons-against-fraud/ jako „Patrona przeciwko oszustwu” wymieniono tylko jednego Świętego: św. Saturnina z Tuluzy.

    Oto cytat na jego temat wraz z modlitwą ku jego czci – ze str. 424 książki „Żywoty świętych Pańskich – na każdy dzień roku”, którą „według Kalendarza Rzymskiego opracował o. Hugo Hoever SOCist”, a wydało w roku 1991 Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne „za zezwoleniem Biskupa Warmińskiego dr. Edmunda Piszcza, Olsztyn, 31 maja 1989 r., nr 716/89”:

    „29 listopada
    Św. Saturnina, biskupa i męczennika, patrona Tuluzy

    O życiu św. Saturnina wiemy niewiele. Legenda mówi, że około roku 245 papież Fabian wysłał go z Rzymu do Galii, aby tam głosił słowo Boże. W roku 250 za konsulatu Decjusza i Gratusa został pierwszym biskupem Tuluzy.
    Pewnego dnia, gdy odmówił złożenia ofiary bogom, przywiązano go za nogi do rozjuszonego byka, którego następnie popędzono ulicami miasta. Ciało świętego zostało dosłownie poszarpane na kawałki.

    MODLITWA. Boże, który przydałeś splendoru Twojemu Kościołowi przyznając św. Saturninowi palmę męczeństwa, spraw, abyśmy, naśladując Mękę Chrystusa, mogli pójść w jego ślady i otrzymali wiekuistą nagrodę. Amen.”

    Jest on uznany za „Patrona przeciwko oszustwu” być może z powodu następującej historii opisanej na stronie http://catholicsaints.info/saint-saturninus-of-toulouse/ :

    „(…) Kiedy Saturnin rozpoczął swoją pracę w Tuluzie, miejscowi kapłani pogańscy przestali otrzymywać orędzia-wyrocznie od swoich bogów. A pewnego dnia w roku 257, kiedy kapłani ci byli [z tego powodu] beznadziejnie sfrustrowani, Saturnin akurat przechodził ulicą. Kapłani obwinili biskupa [o to wszystko] i kazali tłumowi pogan pochwycić go i zmusić do złożenia ofiary ich bogom. Bożyszcza jednak rozpadły się na kawałki przed biskupem, a tłum zamordował go.”

   • Maggie pisze:

    🙏🏻❣

 2. Betula pisze:

  Jutro 2 sierpnia w Kalwarii Zebrzydowskiej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Święto Matki Bożej Anielskiej jest niedzielny porządek Mszy Świętych, m.in. 11.00, 13.00, 15.00.

  A w najbliższą niedzielę po każdej Mszy Św. można skorzystać z nałożenia Szkaplerza Św.Michała Archanioła związane jest to z Peregrynacją figury Św.Michała Archanioła z góry Gargano.

  Odpust Porcjunkuli w Kalwarii także w sobotę i niedzielę, można o tym przeczytać:
  kalwaria.eu/aktualnosc/xvii-niedziela-zwykla-30072017

 3. wobroniewiary pisze:

  Festiwal Młodych Medjugorje na żywo:

  http://62.75.216.148/

 4. Paweł pisze:

  ANTYFONA „Ave Regina Caelorum”:

  Witaj, niebios Królowo,
  Witaj, Pani aniołów,
  Witaj, Różdżko i Bramo;
  Jasność zrodziłaś światu.

  Ciesz się, Panno chwalebna,
  Ponad wszystkie piękniejsza,
  Witaj, o Najśliczniejsza;
  Proś Chrystusa za nami.

  [Za: „Brewiarz dla świeckich. Liturgiczna modlitwa dnia” – opracowanie: ks. dr Jan Sikorski, wydanie: Parafia św. Józefa, 01-441 Warszawa, ul. Deotymy 41; jest to wydanie III, Warszawa-Koło 1992, „za wiedzą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej z dnia 9 kwietnia 1987 r. Nr 1690/K/87”; str. 426 i 437-438]

  Jako ciekawostkę mogę dodać, że powyższy „Brewiarz dla świeckich” na końcu Komplety, czyli modlitwy liturgicznej na zakończenie dnia, podaje w każdym dniu tygodnia inną Antyfonę maryjną:

  sobota – „Salve Regina”, czyli „Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia…”;
  niedziela – „Bogurodzica, Dziewica, Bogiem sławiena Maryja…” (najstarsza polska pieśń religijna);
  poniedziałek i czwartek – „Ave Regina Caelorum” (przytoczona powyżej);
  wtorek – „Alma Redemptoris Mater”, czyli „Matko Odkupiciela, z niewiast najsławniejsza…”;
  środa i piątek – „Pod Twoją obronę…”.

  Wszystkie te Antyfony są przytoczone na stronie: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/MP/antyfonyNMP.html

 5. Renata pisze:

  16.10.1978r, czyli w dniu wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża JPII, wędrująca kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przebywała w 2 parafiach. Pożegnano obraz w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kaczorach , a powitano w Parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Rzadkowie (gmina Kaczory).

 6. groszek pisze:

  Chiropraktyka w swojej filozofii przypomina reiki. Również zachwala krążące po ciele tajemnicze energie, którymi rzekomo daje się kierować.

  Chiropraktyka to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. W języku polskim często utożsamia się ją z pojęciem „kręgarstwo” (te pojęcia bywają używane zamiennie).

  Polska ludowa medycyna czy profesjonalna magia z USA?

  Zanim wyrazimy zgodę na jakiś zabieg, powinniśmy się upewnić co do dwóch spraw:

  1. czy rzeczywiście jest to zwykły „kręgarz”, czyli ktoś bazujący na wielopokoleniowym doświadczeniu likwidowania defektów kręgosłupa poprzez mechaniczny ucisk kręgów, a jedynie używający nazwy „chiropraktor”; wówczas „jedynie” ryzykujemy oddanie swojego zdrowia w ręce amatora; jeśli ktoś czuje się chory, niech lepiej pójdzie do lekarza;

  2. czy mamy do czynienia z magiem – w Polsce działają „prawdziwi chiropraktycy”; odwołują się oni do idei Daniela Davida Palmera (1845-1913), która bazuje na okultyzmie.

  http://www.fronda.pl/a/chiropraktyka-grozny-okultyzm-czy-zwykla-medycyna,97281.html

 7. wobroniewiary pisze:

  Nie kocha się mojego Syna, jeśli nie można przebaczyć bliźniemu, jeśli nie można spróbować zrozumieć bliźniego, jeśli się osądza. Moje dzieci, po co wam modlitwa, jeśli nie kochacie i nie przebaczacie?

  Orędzie Matki Bożej z Medjugorje przekazane Mirjanie 2 sierpnia 2017 roku

  „Drogie dzieci, z woli Ojca Niebieskiego, jako matka tego, który was kocha, jestem tu z wami, żeby wam pomóc, byście Go poznali, naśladowali. Mój Syn zostawił wam ślady swoich stóp, aby byłoby wam łatwiej Go naśladować. Nie lękajcie się. Nie bądźcie niepewni, ja jestem w wami. Nie pozwólcie się zniechęcić, ponieważ potrzeba wiele modlitw i ofiar za tych, którzy się nie modlą, nie kochają i nie znają mojego Syna. Pomóżcie dostrzegając w nich swoich braci. Apostołowie mojej miłości, wsłuchujcie się w mój głos w sobie, poczujcie moją matczyną miłość i dlatego módlcie się, módlcie się działając, módlcie się darując, módlcie się [z] miłością, módlcie się [poprzez] pracę i w myślach w imię mojego Syna. Im więcej miłości będziecie dawać, tym więcej jej otrzymacie. Miłość, która powstała z miłości oświetla świat. Odkupienie jest miłością, a miłość nie ma końca. Kiedy mój Syn ponownie przyjdzie na ziemię, będzie szukał miłości w waszych sercach. Moje dzieci, uczynił dla was wiele dzieł miłości. Ja was uczę byście je widzieli, zrozumieli i dziękowali mu kochając Go i cały czas na nowo przebaczając bliźnim, ponieważ kochać mojego Syna to znaczy przebaczać. Nie kocha się mojego Syna jeśli nie można przebaczyć bliźniemu, jeśli nie można spróbować zrozumieć bliźniego, jeśli się osądza. Moje dzieci, po co wam modlitwa jeśli nie kochacie i nie przebaczacie?
  Dziękuję wam.”

  https://www.facebook.com/katarzyna.roszkowska.54/posts/1270897423020654

 8. wobroniewiary pisze:

  Modlitwa codzienna do Matki Bożej Królowej Aniołów i Pogromczyni szatana

  Niepokalana Dziewico Maryjo i Królowo Aniołów! Bóg obdarzył Cię od początku mocą i powierzył Ci zmiażdżenie głowy szatana. Pokornie Cię błagamy: poślij swoje niebiańskie zastępy, aby zwycięsko pokonały duchy piekielne, zniweczyły ich zamiary oraz strąciły w przepaść. Potężna Matko Boża, poślij również swoje zwycięskie wojska niebieskie do walki z wysłannikami piekła wśród ludzi, zniszcz przewrotne plany bezbożnych i okryj hańbą wszystkich, którzy pragną czynić zło. Daj im światło poznania i łaskę nawrócenia, aby mogli wielbić Trójjedynego Boga i również Tobie oddali cześć. Spraw, aby za Twoją przyczyną wszędzie zwyciężyła prawda. Toruj drogę sprawiedliwości!
  Potężna Obrończyni i Hetmanko, z pomocą duchów czystych weź w swoją opiekę także swoje świątynie na całym świecie oraz łaskami słynące miejsca. Niech chronią kościoły, wszystkie miejsca święte, przedmioty i osoby, a szczególnie Najświętszy Sakrament. O łaskawa Pani, nie dopuść, aby uległy pohańbieniu, padły ofiarą grabieży i zniszczenia. Matko Niebieska, strzeż również nasz dobytek od widzialnych i niewidzialnych wrogów. Strzeż nasze domy i nasze rodziny. Niech mieszkają w nich święci aniołowie i niech zapanują w nich: miłość, pokój i radość Ducha Świętego.
  Któż jak Bóg? – Któż jak Ty, Maryjo, Królowo Aniołów i Pogromczyni szatana! Najmilsza i łaskawa Matko Boża, Przeczysta Oblubienico Ducha Świętego, której oblicze duchy czyste oglądać pragną. Ty zawsze pozostaniesz naszą miłością i nadzieją, naszą obroną i chwałą! Święty Michale Archaniele, Święci Aniołowie i Archaniołowie, brońcie nas i przyjdźcie nam na pomoc. Amen.

 9. Maggie pisze:

  NURTUJE MNIE MYŚL:
  Nie mam wielkiej wiedzy, ciągle się uczę i nawracam szukając. Przeczytałam u góry fragment, o .. „grobie Matki Bożej” .. ale to chyba chodzi o św.Annę, bo przecież Maryja była Wniebowzięta i to JEST niezaprzeczalne=dogmatem.
  Czy może ?!? istniał jakiś grobowiec, bo ludzie za życia przygotowywują sobie miejsce pochówku, ale ?! i w przypadku Maryji nigdy doń nie złożono ciała, gdyż było to niemożliwe.

  Czy ktoś może mi wyjaśnić skąd i dlaczego „pokutuje” taki zwrot „grób” Matki Bożej … Nie ma najmniejszych wątpliwości w przypadku Jezusa Chrystusa, że był grób, bo Jezus Zmartwychwstał, więc Jego grób pozostał pustym.

  CZY? … może śpiącą Matkę Bożą złożono do grobu i Ona stąd była Wniebowzięta ???. Zawsze mówiono, że Matka Boża zasnęła i Anieli do Nieba Ją Wzięli – a, że w pełni znaczenia słowa wzięli: to NIE ma Jej w żadnym grobie = więc samo twierdzenie o grobie jako takim ze „szczątkami doczesnymi” brzmi jak herezja.
  CZY ? Ta grudka ziemi, z podania, może była wzięta z miejsca, z którego Maryja została Wniebowzięta?

  • Paweł pisze:

   Oto ciekawostka dotycząca „śmierci” Najświętszej Maryi Panny. Otóż niedawno odkryłem, że cztery mistyczki, których książki mam u siebie w domu (Maria Valtorta, bł. Anna Katarzyna Emmerich, czcigodna Maria z Agredy i św. Brygida Wielka) inaczej odpowiadają w swoich objawieniach na pytanie: ile czasu ciało Najświętszej Maryi Panny spędziło w grobie. A mianowicie:

   1. Według Marii Valtorty ciało Maryi w ogóle nie zostało złożone w grobie, lecz po „zaśnięciu” nastąpiło Wniebowzięcie: http://www.objawienia.pl/valtorta/valt/v-07-037.html

   2. Według bł. Anny Katarzyny Emmerich ciało Maryi miało uroczysty pogrzeb i zostało złożone w grobie, lecz tej samej nocy po pogrzebie nastąpiło Wniebowzięcie. A miało to miejsce w Efezie.

   3. Według czcigodnej Marii z Agredy Maryja umarła w piątek 13 sierpnia i została uroczyście pogrzebana w Dolinie Jozafata w Jerozolimie, a w niedzielę 15 sierpnia nastąpiło Jej Wniebowzięcie: http://www.mocmodlitwy.info.pl/files/MARIA_Z_AGREDY-MISTYCZNE_MIASTO_BOZE.pdf

   4. Według św. Brygidy grób Maryi znajdował się w Dolinie Jozafata w Jerozolimie, a ciało Maryi leżało w tym grobie po Jej śmierci przez 15 dni [za: Św. Brygida Wielka „Objawienia i inne dzieła”, str. 331 („OBJAWIENIA” – Księga VII, rozdział 26) – wydanie Wydawnictwa „M”, Kraków 2004, przekład z języka łacińskiego: ks. Jan Hojnowski SCJ, o. Salezy Kafel OFMCap., ks. Tadeusz Wietecha SCJ].

   Czyli zależnie od wizjonerki czas przebywania ciała Maryi w grobie wynosił:
   a) zero (wg Marii Valtorty);
   b) niecały dzień (wg bł. Anny Katarzyny Emmerich);
   c) niecałe 2 doby (wg czcigodnej Marii z Agredy);
   d) 15 dni (wg św. Brygidy).

   • Maggie pisze:

    Dziękuję ❤️ Pawle: jesteś niezawodny w śpieszeniu z pomocą oraz informacjami – mam teraz co czytać.

    Jak przez mgłę, widzę scenę ze słynnego ołtarza Wita Stwosza w Krakowie, którą w dzieciństwie wytłumaczyli mi rodzice w czasie zwiedzania kościoła.

    Najbardziej przemawia do mnie Maria Valtora. Maryja rozmawiając z Jezusem doznała tak wielkiej ekstazy, że Jej Duszą uniosła się do Nieba, a Anieli przenieśli tam Uwielbione Ciało Swej Królowej Anielskiej … bez składania do grobu.
    Najwiarygodniejszym opisem , z detalami, byłby napisany przez św.Jana, któremu Jezus polecił opiekę nad Maryją.

    Jezus jest Panem❣

    • Maggie pisze:

     Nie mogłam spać, więc byłam duchowo-modlitewnie przy egzorcyzmowaniu wody. U mnie była 4AM i miałam głowę jak „baniak” ale taki pusty i w tej chwili jeszcze gorzej, bo jakbym miała galonowy balast zamiast głowy z oczami jak szparki (przypominające raczej uszko igly, ktorą trudno nawlec), a muszę wstawać prawie bez snu. Piszę te słowa, bo widzę pewne zmiany IPad’a i wiele braków w mym wpisie i ktoś mógłby rozumieć, że mam wątpliwości co do Wniebowzięcia, a tak NIE JEST – właśnie dlatego, ŻE jestem pewna (!) Wniebowzięcia i wierzę i uznaję jako dogmat zapytałam.
     Mistyczki w swoich ekstazach widzą Wniebowzięcie, a trochę różnią się w detalach, ale każda inaczej przeżywała, to tak jak świadkowie np wypadku w realu z których każdy widział inaczej, bez względu czy uczestniczył czy też obserwował – tu na myśl przyszedł mi też jeden „dzięki Mjedjugorie ksiądz”, który już jako kapłan modląc się stracił poczucie miejsca i czasu i sądził, że pod figurą Maryji trwał w modlitwie jakieś 15 minut, a to było parę godzin.

    • Paweł pisze:

     Dzięki, Maggie, za Twoją odpowiedź. Objawienia prywatne – jak widać chyba z powyższego – mają to do siebie, że nie dają 100%-owej pewności, gdy chodzi o szczegóły, w odróżnieniu od Objawienia publicznego (spisanego w Piśmie świętym i/lub przekazanego w Tradycji świętej, o których to naucza ostatni sobór w Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym „Dei verbum”).

     A jeśli chodzi o wyżej opisane szczegóły Wniebowzięcia NMP, to mnie również najbardziej prawdopodobna i przekonująca wydaje się wersja Marii Valtorty.

     A tak jeszcze à propos niepewnych szczegółów w objawieniach prywatnych, to ostatnio czytałem teksty Marii Simmy (m. in. te zalinkowane na stronie, którą tu podała „MM” w swoim komentarzu pod wpisem z 2 VIII 2017 zatytułowanym „Pan Jezus do św. Katarzyny ze Sieny…”), i stwierdziłem dwie rozbieżności między tym, co podaje Maria Simma, a tym co podaje Fulla Horak w swojej książce „Święta Pani”:

     1. Maria Simma mówi, że każdy Anioł Stróż tylko jeden jedyny raz dostaje pod opiekę jakąś duszę, a więc jeżeli dusza potępi się na wieki w piekle, to misja Anioła Stróża jest już na zawsze zakończona.
     Natomiast Fulla Horak mówi, że taki Anioł Stróż dostaje pod opiekę następną duszę, a tę poprzednią, która się potępiła, wymazuje całkowicie ze swojej pamięci.

     2. Maria Simma mówi, że należy nadawać dzieciom imiona związane z katolickimi świętymi Patronami, bo wtedy taki Patron będzie się „automatycznie” modlił za takie dziecko.
     Natomiast Fulla Horak mówi, że – owszem – taki święty Patron wie o każdym człowieku, który nosi jego imię, ale żeby wziął go pod swoją opiekę, to trzeba go w modlitwie o to poprosić.

 10. Pingback: Wspomnienia z pierwszej pielgrzymki „wowitowej” do Włoch – Asyż | W obronie Wiary i Tradycji Katolickiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s