13 października – 100 rocznica objawień Matki Bożej z Fatimy

Najświętsza Maryja Panna Fatimska

13 maja 1917 roku w Fatimie, w Portugalii, Najświętsza Dziewica ukazała się trojgu dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Poleciła im modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.

W czasie ostatniego objawienia 13 października 1917 roku Pani powiedziała, że jest Matką Bożą Różańcową, przybywającą wezwać ludzi, by już dłużej nie obrażali Boga grzechami i by codziennie odmawiali różaniec.

W 1916 r. w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce pobożnych dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju. Miał on przygotować dzieci na przyjście Maryi.

Pierwsze objawienie Matki Najświętszej dokonało się 13 maja 1917 r. Cudowna Pani powiedziała dzieciom: „Nie bójcie się, nic złego wam nie zrobię. Jestem z Nieba. Chcę was prosić, abyście tu przychodziły co miesiąc o tej samej porze. W październiku powiem wam, kim jestem i czego od was pragnę. Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”. Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca, Maryja obiecała zabrać wkrótce do nieba Franciszka i Hiacyntę. Łucji powiedziała, że Pan Jezus pragnie posłużyć się jej osobą, by Maryja była więcej znana i kochana, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Dusze, które ofiarują się Niepokalanemu Sercu Maryi, otrzymają ratunek, a Bóg obdarzy je szczególną łaską. Trzecie objawienie z 13 lipca przedstawiało wizję piekła i prośbę odmawiania Różańca.
Następnego objawienia 13 sierpnia nie było z powodu aresztowania dzieci. Piąte objawienie 13 września było ponowieniem prośby o odmawianie Różańca. Ostatnie, szóste objawienie dokonało się 13 października. Mimo deszczu i zimna w dolinie zgromadziło się 70 tys. ludzi oczekujących na cud. Cudem słońca Matka Boża potwierdziła prawdziwość swoich objawień. Podczas tego objawienia powiedziała: „Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają Różaniec i pokutują za grzechy”.
Chociaż objawienia Matki Bożej z Fatimy, jak wszystkie objawienia prywatne, nie należą do depozytu wiary, są przez wielu wierzących otaczanych szczególnym szacunkiem. Zostały one uznane przez Kościół za zgodne z Objawieniem dokonanym przez Chrystusa. Dlatego możemy, chociaż nie musimy czerpać ze wskazówek i zachęt przekazanych nam przez Maryję.
Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu; ostatnią, trzecią tajemnicę, wokół której narosło wiele kontrowersji i legend, Jan Paweł II przedstawił światu dopiero podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r. Sam Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że właśnie opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Dziś mija kolejna rocznica tego wydarzenia.

Szóste i ostatnie objawienie: 13 października 1917

ŁUCJA: Czego Pani sobie życzy ode mnie?
MATKA BOŻA: Chcę ci powiedzieć, aby wybudowano tu kaplicę na moją cześć. Jestem Matką Boską Różańcową. Odmawiajcie w dalszym ciągu codziennie różaniec. Wojna się skończy, a żołnierze wkrótce wrócą do swoich domów.
ŁUCJA: Miałam prosić Panią o wiele rzeczy, o uzdrowienie kilku chorych, nawrócenie niektórych grzeszników, etc.
MATKA BOŻA: Jednych uzdrowię, innych nie. Trzeba, aby się poprawili i prosili o przebaczenie swoich grzechów. I ze smutnym wyrazem twarzy dodała: Niech nie obrażają więcej Boga naszego Pana, który już i tak jest bardzo obrażany. Następnie, rozchylając dłonie, Najświętsza Maryja Panna zaczęła odbijać się w słońcu, podczas gdy unosiła się, odbicie Jej światła cały czas padało na słońce. Wtedy to Łucja wykrzyknęła: Spójrzcie na słońce!
Po tym jak Najświętsza Maryja Panna znikła w bezmiarze nieboskłonu, wizjonerzy byli świadkami trzech następujących scen: pierwsza z nich symbolizowała tajemnice radosne różańca, następna tajemnice bolesne, a ostatnia tajemnice chwalebne (tylko Łucja widziała te trzy sceny; Franciszek i Hiacynta widzieli tylko pierwszą z nich):
Obok słońca zobaczyli pojawiającego się świętego Józefa z Dzieciątkiem Jezus oraz Matkę Boską Różańcową. Była to Święta Rodzina. Maryja była ubrana w białe szaty i w niebieski płaszcz. Święty Józef także był ubrany na biało, natomiast Dzieciątko Jezus miało okrycie w jasnoczerwonym kolorze. Święty Józef pobłogosławił tłum wykonując trzykrotnie znak krzyża. Dzieciątko Jezus uczyniło to samo. Następna była wizja Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Pana obarczonego cierpieniem w drodze na Kalwarię. Jezus pobłogosławił lud czyniąc znak krzyża. Matka Boża nie miała w piersi miecza. Łucja widziała jedynie górną część ciała Pana Jezusa. Ostatnia była chwalebna wizja Matki Bożej Karmelitańskiej, ukoronowanej na Królową Nieba i Ziemi oraz trzymającej w swych ramionach Dzieciątko Jezus.
Za: http://www.fatima.pl/objawienia-fatimskie

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

89 odpowiedzi na „13 października – 100 rocznica objawień Matki Bożej z Fatimy

 1. wobroniewiary pisze:

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości
  i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty wodzu zastępów anielskich, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

 2. mama adopcyjna pisze:

  OGŁOSZENIE: Jednym z owoców Rozanca Do Granic jest fakt, iz mieszkańcy słonecznej Italii tak zachwycili się tą piękną polską inicjatywą, że zapragnęli zorganizować podobną akcję. I tak, już jutro (piątek, 13.10) wcielą w życie ten spontaniczny pomysł: we włoskich kościołach o godz 17.30 rozpocznie się Różaniec (w tych samych intencjach co nasz). Dodatkowo, kto może, będzie przez cały jutrzejszy dzień pościł o chlebie i wodzie. Włosi zapraszają nas Polaków do przyłączenia się do akcji, wsparcia duchowego, łączności w modlitwie i wyrzeczeniach. Zróbmy to razem dla naszej Niebieskiej Mamy! 🇵🇱🇮🇹🙏🏻💙💒

  • wobroniewiary pisze:

   Tak, to prawda, potwierdzenie na stronie koleżanki, która była z nami na pielgrzymce we Włoszech w sierpniu 😉
   A u mnie jutro w Bazylice właśnie Różaniec zaczyna się o 17-30 😉
   Z ogłoszeń:
   „W piątek ostatni w tym roku Różaniec Fatimski. W naszym sanktuarium oficjalnie zakończymy Jubileusz 100- lecia Objawień. Zapraszamy na godz. 17.30. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec, lub też będzie można je nabyć przed bazyliką…”

 3. Ania pisze:

  Różaniec Do Granic stał się też wielkim wołaniem o pełniejsze przyjęcie wezwania Matki Bożej wyrażonego w Fatimie, do odprawiania Pierwszych Sobót Miesiąca, jako modlitwy wynagradzającej za grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Nabożeństwo to zostało wskazane przez Maryję wraz z modlitwą różańcową, jako ratunek dla świata – mówi Lech Dokowicz, organizator wydarzenia Różaniec Do Granic.
  7 października, ze względu na dzień oraz na swój przebieg był wielkim narodowym nabożeństwem Pierwszej Soboty Miesiąca. Nabożeństwo to jest wynagradzaniem za grzechy przeciw Matce Bożej. Przez pięć pierwszych sobót miesiąca odmawiamy jedną część różańca, przystępujemy do spowiedzi, bierzemy udział w Mszy Świętej i przyjmujemy komunię w intencji wynagradzającej, oraz przez co najmniej 15 minut rozważamy jedną z tajemnic Różańca. Maryja obiecuje, że każdej osobie, która odprawi takie nabożeństwo będzie towarzyszyć w godzinie śmierci, a jeśli nabożeństwo rozpowszechni się na świecie to nastanie pokój.

 4. Pingback: 13 października – 100 rocznica objawień Matki Bożej z Fatimy | Serce Jezusa

 5. Bogumiła pisze:

  Obrywacie za Różaniec do granic od czarnego? Moja rodzina obrywa. Z Bożą pomocą i Maryją naszą Mamusią przetrwamy! Któż jak Bóg! ❤
  Włochów trzeba wspomóc. 🙂
  U mnie w parafii jutro cały dzień uroczystości:
  "W piątek w tym roku ostatnie Nabożeństwo Fatimskie. Ten dzień w naszej Parafii przeżyjemy jako dzień szczególny na zakończenie objawień MB 100 lat temu w Fatimie. Po Mszy św. o godz. 7.00 będzie modlitwa różańcowa część radosna. W kościele różaniec o godz. 17.00 prowadzony przez dzieci część bolesna i Msza św.
  Zgromadzeni w kaplicy Przemienienia Pańskiego o godz. 17.00 na Mszy św. w procesji z figurą MB do kościoła odmówią część światła różańca. Po przyjściu procesji z figurą MB rozpocznie się wystawienie Najświętszego Sakramentu i odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.O godz. 20.00 adorację poprowadzi młodzież. Zapraszamy na tę godzinę młodzież naszej Parafii zwłaszcza kandydatów do bierzmowania. O godz. 21.00 Apel Jasnogórski a po apelu adorację poprowadzi Domowy Kościół, o godz. 21.30 część chwalebna różańca o którą proszę nasze Róże Różańcowe. O godz. 22.00 Msza św. w intencji naszych rodzin z aktem poświęcenie Niepokalanemu Sercu MB. I w ten sposób w tym dniu odmówimy cały różaniec i godnie uczcimy Maryję na zakończenie 100 rocznicy Jej objawień. Podczas adoracji będzie możliwość spowiedzi. W piątek wspominamy i czcimy bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana."

 6. MM pisze:

  Amerykański biskup: nie możemy dłużej lekceważyć żądań Matki Bożej z Fatimy

  Biskup Salvatore Cordileone dokonał 7 października poświęcenia swojej archidiecezji San Francisco Niepokalanemu Sercu Maryi. Z tej okazji wygłosił płomienne przemówienie o aktualności przesłania fatimskiego. Podkreślił, że do tej pory katolicy pozostawali w znacznej mierze głusi na żądania Matki Bożej. Tymczasem – jak podkreślił – nie wolno już dłużej zwlekać. Wezwał swych diecezjan do podjęcia konkretnych kroków służących nawróceniu.

 7. Aga pisze:

  Jutro mija własnie 2 lata od śmierci mojej babci Moniki 🙂 Proszę o modlitwę za Jej duszę.

  • Paweł pisze:

   A dzisiaj akurat mija 14 lat od śmierci mojej babci Maruni (tak wszyscy zdrabniali jej imię, a naprawdę miała na imię Maria Antonina) – kochanej babci mojego dzieciństwa. Na kilka lat przed jej śmiercią udało mi się ją zapisać do Apostolstwa Dobrej Śmierci, które babci bardzo się spodobało.
   Tak się złożyło, że w biuletynie Apostolstwa „Nadzieja i Życie” w 1999 roku wydrukowano przesłaną przeze mnie „Nowennę do Matki Bożej od Trzech Zdrowaś Maryjo”, którą przepisałem z pewnej przedwojennej książeczki, a babcia akurat leżała w szpitalu i – jak mi napisała – była bardzo zadowolona, że mogła modlić się z tego biuletynu tą Nowenną.
   Babcia była od szeregu lat niepraktykująca (choć zawsze była wierząca), być może ze względu na swego męża – mojego dziadka – milicjanta i ateistę, ale pod wpływem swego członkostwa w Apostolstwie Dobrej Śmierci postarała się o to, aby otrzymać Namaszczenie Chorych i ostatnie Sakramenty, na pamiątkę czego dostała obrazeczek, a ja dowiedziałem się o tym dopiero na jej pogrzebie.
   Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju.

  • wobroniewiary pisze:

   Noc 12/13 października:
   15 lat temu – 12 października tuż przed północą do Domu Ojca odszedł mój brat cioteczny Franio, miał tylko 38 lat…
   14 lat temu -13 października do Domu Ojca odeszła moja kochana babcia Marianna, wielka czcicielka Różańca św.

   Moja śp. babcia Marianna – wierzę, że sama Maryja przyszła po babcię, przy śmierci wołała „Jezus, Maryja” a babcia była wielką czcicielką Maryi – stąd i data śmierci nieprzypadkowa).
   Ilu ludziom nie chce się dziś iść=jechać do kościoła, a moja babcia co niedzielę ok. 10 km w jedną stronę szła na piechotę i żadnej Mszy św. nie opuściła.|

   Matko Boża Fatimska – módl się za nimi i za nami ❤

 8. Betula pisze:

  Jestem bardzo chora, nie wiem czy pragnąć wyzdrowienia bo zmartwienia coraz bardziej odbierają chęć do życia i wydają się nie do przebrnięcia mimo wielu lat modlitw.

 9. wobroniewiary pisze:

  Potrzebuję Waszej modlitwy

 10. mała pisze:

  W drugim dniu każdego miesiąca w Medjugorie wierni gromadzą się przy wejściu na Brdo, gdzie znajduje się tam tzw. Błękitny Krzyż. W miejscu tym były pierwsze objawienia. Od wielu lat przybywa tam jedna z widzących – Miriana, która drugiego każdego miesiąca przeżywa spotkanie z Matką Najświętszą. Po tym spotkaniu zostawia zawsze krótkie przesłanie. W tym dniu w Medjugorie jest zawsze więcej pielgrzymów niż zwykle – bardzo wiele przybywa ich z Italii, a ostatnio również z Polski. Przed spotkaniem z Maryją Miriana modli się ze wszystkimi – odmawiany jest różaniec św. Kiedy następuje spotkanie z Maryją, Miriana wpatrzona jest w jeden punkt, traci kontakt ze wszystkimi. Widać że rozmawia, ale nie słychać tego, co mówi. Jak sama wielokrotnie wspominała, Matka Boża również z nią modli się różańcem świętym. Odmawia razem z nią modlitwę Ojcze nasz, trzymając w dłoniach różaniec. Przesuwa paciorki, natomiast nie wypowiada słów Zdrowaś Maryjo, gdyż pozdrawiałaby samą siebie. Następne spotkanie modlitewne z Mirianą nastąpi 2 listopada.
  Ks. Jarosław przestrzega, by będąc w tamtym miejscu zachować ostrożność, ponieważ wraz z pielgrzymami przybywają do Medjugorie również osoby dotknięte różną formą zniewoleń, udręczeń przez szatana, także opętane przez złego ducha. Szatan zawsze pragnie przeszkadzać , zniechęcać, czasem wykorzystuje każde „otwarte drzwi” w aspekcie duchowym, aby zaatakować. Matka Boża chroni swoje dzieci, jednak nawet w tak cudownym miejscu zdarzyły się przypadki pewnych problemów duchowych u osób, które zbytnio zbliżyły się do opętanych czy zniewolonych. Pamiętajmy, że osoby które pragną asystować modlitwom kimś dotkniętym działaniem złego ducha, muszą być odpowiednio przygotowane w aspekcie duchowym i oczywiście być w stanie łaskie uświęcającej. Muszą wyróżniać się pobożnością, dobrem i miłością, ale przede wszystkim pokornym sercem.
  Podczas spotkań modlitewnych w Medjugorie w minionych latach zdarzały się też publiczne manifestacje obecności szatana podczas modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu, jak również w momentach ciszy, gdy osoba widząca rozmawiała z Matką Najświętszą. Przedstawiamy nagranie ze stycznia 2017 spod Błękitnego Krzyża w Medjugorie. Można zauważyć osobę, która najpierw przechodzi w różne miejsca (oznaczona strzałkami), a w momencie gdy Miriana przeżywa widzenie Najświętszej Marii Panny, zostaje rzucona na ziemię, mówi w językach niewspółczesnych, niezrozumiałych, po prostu widoczna jest manifestacja złego ducha.
  Nieustannie więc pamiętajmy w naszych modlitwach, aby wspierać osoby, które znajdują się w stanie dręczenia, opętania. Módlmy się również w intencji tych, które zostały uwolnione. Przypomnijmy, że w ciągu dziejów tym cierpieniem zostało dotkniętych wielu świętych, aby jeszcze bardziej mogli zbliżyć się do Boga.

  http://padrejarek.pl/nawet-w-medjugorie-trzeba-byc-ostroznym-12-10-2017/

 11. mała pisze:

  Najpierw Polska, a teraz Włochy miejscem wielkiej modlitwy różańcowej – 13.10.2017. Boże błogosław im. Łączmy się w modlitwie aby Bóg zwyciężył przez Maryję. Amen

  • Paweł pisze:

   Papież nosi m. in. tytuł „prymasa Italii”, a św. Tomasz z Akwinu nazwał Italię „częścią Kościoła Piotrowego” – jedynego o pełnej i nieskażonej wierze:

   „(…) tylko Kościół Piotrowy, którego część stanowi cała Italia, powstały dzięki głoszeniu Ewangelii przez apostołów, wytrwał w nienaruszonej wierze. I gdy w innych częściach świata brak jest jeszcze prawdziwej wiary albo jest pomieszana wieloma błędami, to Kościół Piotrowy rozwija się w wierze i jest wolny od błędów. Nie jest to dziwne, skoro Pan powiedział do Piotra: ‚Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara’ (Łk 22,32).”

   [Za: Święty Tomasz z Akwinu „Wykład pacierza” – w przekładzie o. Kaliksta Suszyło OP, ks. Marka Starowieyskiego i o. Wojciecha Giertycha OP, wydanie Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów „W drodze”, Poznań 2005, NIHIL OBSTAT: Poznań, 30 grudnia 1986 roku, ks. prof. dr hab. Ludwik Wciórka, cenzor, IMPRIMATUR: Poznań, 2 stycznia 1987 roku, L.dz. 1/87, ks. dr Kazimierz Królak, Kanclerz Kurii Metropolitalnej; str. 63]

 12. Pingback: 13 października – 100 rocznica objawień Matki Bożej z Fatimy | Biały, bardzo biały

 13. wobroniewiary pisze:

  Ósmy dzień nowenny do św. Teresy zbiega się z kolejną rocznicą ostatniego objawienia w Fatimie. Nasze rozważania wiążą się w piękny sposób z wydarzeniami z 13 października 1917. Matka Boża napominała wtedy m.in.: niech proszą o przebaczenie swoich grzechów. Prośbę o przebaczenie możemy powtarzać codziennie w modlitwie, której nauczył nas sam Jezus Chrystus.

  Rozważanie
  „I odpuść nam, Panie, nasze winy, jako i my odpuszczamy. Bez wątpienia, chodzi tu o rzecz godną największej uwagi. Cóż może być dla nas ważniejszego i bardziej koniecznego nad to, by Pan odpuścił nam nasze winy, za które zasłużyliśmy na ogień wieczny? I takie niewypowiedziane miłosierdzie ofiaruje nam w zamian za rzecz tak błahą, jaką jest odpuszczenie przez nas innym ich uchybień, w których nie ma żadnej dla nas istotnej krzywdy, które są niczym.” (św. Teresa od Jezusa)

 14. mała pisze:


  Jest ogromne zagęszczenie zła i niszczy ono Moje dzieci. Idą jak owce na rzeź prowadzone przez szatana na smyczy pożądań ciała i serca.
  Idą jak ślepe owce, nie widząc, że otacza je coraz większa ciemność. Że omotane są coraz ciaśniej.
  Jest czas panowania szatana nad światem i nikt nie jest pozbawiony jego podstępnych pokus. Każdy człowiek wystawiony jest na próbę i musi wybierać pomiędzy wiernością Mojemu Prawu Miłości, albo zaspokajaniem żądz, jakie podsuwa szatan.
  Jest czas próby, zagrożenia i decyzji.
  Szatan jest bezsilny wobec tych, którzy nie dają mu przyzwolenia, którzy odrzucają wszystko, na czym spoczął cień zła i niezgodności z Ewangelią.
  W tych ciemnościach, jakie za przyzwoleniem ludzi coraz bardziej spowijają świat, jedynym światłem jest heroiczna wiara i wierność Mojej nauce oraz powierzenie się opiece Mojej Matki, która zmiażdży głowę węża.
  Dlatego Ona tak bardzo nawołuje i wzywa do modlitwy i do pokuty, bo jedynie w tym jest ocalenie. I jedynie to ma sens teraz, gdy wybija ostatnia godzina dana ludzkości, i gdy czas miłosierdzia niebawem zamknięty będzie sądem.
  Zaślepione kłamstwami szatana Moje dzieci, jak Ewa w Raju wyciągają ręce po to, co przyniesie im ból oddzielenia od Miłości. W żadnym czasie od dnia Mojego przyjścia na świat ludzkość nie była tak zaślepiona przez własną pychę i tak manipulowana przez moce piekielne.
  Rozeznawać trzeba natchnienia: myśli i uczucia; poruszenia serca i umysłu, od jakiego ducha pochodzą, i nie ufać sobie.
  I BARDZO NIE UFAĆ SOBIE!
  Wszystko trzeba rozstrzygać przede Mną i ze Mną. I pragnąć woli Mojej w pokorze serca i umysłu. Wszystko poddawać konfrontacji z Ewangelią, zwłaszcza to, co łączy lub dzieli z innymi ludźmi. Oddalić trzeba swoje urazy, swoje ambicje, by w Imię Moje zachować pokój i rozszerzać miłość dla ocalenia siebie i innych.
  Łk 22,31-32. 35-36
  „Szymonie, Szymonie, oto szatan domagał się, żeby was przesiać jak pszenicę; ale Ja prosiłem za tobą, żeby nie ustała twoja wiara.
  Ty ze swej strony utwierdzaj twych braci.”
  „l rzekł do nich: Czy brak wam było czego, kiedy was posyłałem bez trzosa, bez torby, i bez sandałów? Oni odpowiedzieli: Niczego. Lecz teraz – mówił dalej – kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda płaszcz i kupi miecz!”
  ( SP, sb 22 stycznia 1994, g. 22.50)

 15. Bogumiła pisze:

  +++
  Matko Boża Fatimska ratuj nas i przyjdź nam z pomocą we wszystkich naszych intencjach. Ty najlepiej nas wspomożesz zanosząc na rękach do Twego Boskiego Syna, naszego Pana Jezusa.
  Maryjo, Jezu sami zajmijcie się nami! ❤ ❤ ❤

 16. Paweł pisze:

  Na pocieszenie: być może to dzisiaj właśnie jest ten dzień, kiedy szatan trzyma świat w niewoli już pełne sto lat – oto orędzie dane księdzu Stefano Gobbi w 70. rocznicę tej niewoli:

  Hongkong, 13.10.1987, 70 rocznica ostatniego objawienia w Fatimie

  366 Położę kres waszemu niewolnictwu

  a Wspominacie dziś, synowie najmilsi, siedemdziesiątą rocznicę Mojego ostatniego objawienia w Fatimie, potwierdzonego cudem słońca. Znajdujesz się tu dziś, Mój mały synu, żeby zakończyć wspaniałą podróż po krajach Dalekiego Wschodu, w których Moje Niepokalane Serce jest wszędzie kochane, przyzywane, pocieszane i uwielbiane ze szczególną siłą.

  b Przed siedemdziesięciu laty zstąpiłam do was z Nieba jako Niewiasta obleczona w słońce. Przed siedemdziesięciu laty Mój przeciwnik, szatan, wyszedł z otchłani do was, by się ukazać jako czerwony Smok w całej swej straszliwej mocy. Istotnie, zdołał rozciągnąć panowanie w wielu narodach i upowszechnić we wszystkich częściach świata swój akt zaprzeczenia Bogu i buntu przeciw Niemu. W ten sposób, w ciągu siedemdziesięciu lat, czerwony Smok związał ludzi łańcuchem niewolnictwa.

  c – Uczynił was niewolnikami pychy i zarozumiałości przez zwodnicze urojenia, że będziecie mogli się obejść bez Boga, że postawicie siebie samych na Jego miejscu. I tak odnawia w was swój akt buntu i rzucania wyzwania Panu. Rozprzestrzenił wszędzie błąd ateizmu i pchnął ludzkość do budowania nowej cywilizacji: bez Boga.

  d – Uczynił was niewolnikami przyjemności i nieczystości, dla zastąpienia prawdziwego Boga przez wasze nowe bóstwa. Wielu ludzi idzie dziś za tymi nowymi bóstwami i adoruje je: seks, rozrywki, pieniądze, dobrobyt. Z tego powodu grzech rozpostarł ponad światem swą mroczną zasłonę chłodu i śmierci.

  e – Uczynił was niewolnikami egoizmu i chciwości, wprowadzając na drogę oburzającego szukania samych siebie i panowania nad innymi. Staliście się więc nieczuli na wielkie potrzeby biednych, małych, chorych, potrzebujących. Świat stał się przez to prawdziwą pustynią pozbawioną miłości. Jak wiele Moich dzieci potyka się, przewraca i zabija każdego dnia na tej pustyni!

  f Siedemdziesiąt lat żyliście w niewoli Mojego przeciwnika, któremu udało się przekształcić świat w miasto Babilon, zepsute i grzeszne, które kielichem rozkoszy i rozwiązłości zwiodło wszystkie narody ziemi. Teraz jednak dobiega końca czas tej niewoli babilońskiej. Położę kres waszemu niewolnictwu. W tym Roku Maryjnym Niebieska Mama otwiera bramę nowej epoki waszego wyzwolenia.

  g Dlatego wkrótce zobaczycie nadzwyczajne znaki. Dam je dla przygotowania was na największy cud, jaki właśnie ma się dokonać.

  Cud słońca, który miał miejsce w czasie Mego ostatniego objawienia, był tylko proroczym znakiem zapraszającym was wszystkich do popatrzenia na Księgę jeszcze zapieczętowaną. Dziś jestem posłana przez Boga, aby otworzyć tę Księgę i odkryć przed wami jej tajemnice. Wszyscy będą mogli wreszcie zrozumieć, jak niezrównaną głębię i jaką powszechność osiągnie odnowa spowodowana zwycięstwem miłosiernej Miłości Jezusa, która zrealizuje się poprzez tryumf Mojego Niepokalanego Serca w świecie.
  http://www.voxdomini.com.pl/gobbi/87.htm

 17. wobroniewiary pisze:

  Trwa transmisja on-line z o. Józefem Witko

  Uzdrowienie relacji w rodzinie
  Historie czterech pokoleń: Abrahama, Izaaka, Jakuba i jego synów

  • wobroniewiary pisze:

   Uzdrowienie relacji w rodzinie – Historie czterech pokoleń: Abrahama, Izaaka, Jakuba i jego synów

   Sobota 2017-10-14

   09:00 – Wspólne uwielbienie
   09:30 – Konferencja – Problemy z relacją między braćmi
   10:15 – Przerwa
   11:00 – Konferencja – Okultyzmy – dom niewoli – Grzegorz Bacik
   12:00 – Msza Święta – Problemy z relacją z żoną
   13:30 – Przerwa obiadowa
   15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego
   15:30 – Konferencja – Droga do wolności – Grzegorz Bacik
   16:15 – Przerwa
   17:00 – Konferencja – Problemy z relacją z dziećmi
   18:00 – Przerwa kolacyjna
   19:00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu – Modlitwa o uzdrowienie relacji, duszy i ciała

   Niedziela 2017-10-15
   09:00 – Wspólne uwielbienie
   09:30 – Konferencja – Aby być wolnym – Grzegorz Bacik
   10:00 – Przerwa
   11:00 – Msza Święta – Uzdrowienie relacji z Bogiem i najbliższymi – modlitwa z nałożeniem rąk

   Adoracja z soboty

  • babula pisze:

   Dziś natrafiłam na YT na pouczenia o spowiedzi (może komuś się przydadzą)
   -największe błędy w rachunku sumienia:

   -z tego się nie spowiadaj:

   i wiele pożytecznych rad dotyczących spowiedzi i rozwoju duchowego na filmikach w pobliżu wymienionych.

 18. wobroniewiary pisze:

  ‚Benedykt XVI potrzebuje naszej modlitwy’

  Ks. Piotr Studnicki na swoim twitterze napisał dziś „Benedykt XVI potrzebuje naszej modlitwy”. Czy chodzi o zdrowie papieża emeryta?

  Zaniepokojeni internauci przekazują dalej wiadomość ks. Studnickiego. Jego prośba pojawia się niedługo po tym, jak media informowały o niemożności sprawowania przez Benedykta XVI Mszy świętej samodzielnie. Serwis aleteia.org informuje z kolei, że Mszę świętą papież emeryt odprawia na siedząco. „Nie ma się co dziwić, wszak zbliża się do 91 roku życia” – dodaje.

 19. wobroniewiary pisze:

  Biskup Fatimy: świat stanął dziś w obliczu trzeciej wojny światowej

  Biskup Antonio Marto wezwał katolików do działań na rzecz pokoju. Jednym z nich, jest według hierarchy, modlitwa różańcowa o pokój.
  Ordynariusz diecezji Leiria-Fatima stwierdził, że świat stanął dziś w obliczu trzeciej wojny światowej. Dodał, że poprzez modlitwę można wyprosić powszechny pokój, zgodnie z przesłaniem przekazanym w 1917 r. przez Matkę Bożą trójce małych pasterzy z Fatimy.

  https://wpolityce.pl/kosciol/362236-biskup-fatimy-alarmuje-swiat-stanal-dzis-w-obliczu-trzeciej-wojny-swiatowej

 20. MariaPietrzak pisze:

  W środę sercem napisałam , z myślą o … niestety na panewce spaliło , nic nie wyszło , kontaktu nie było , … bo w ostatniej chwili … czy ja wiem …
  stąd z Drogimi Wowitami , przez ich czułe serca Sercu Bolesnemu , Niepokalanemu Maryi , cześć oddamy ,
  Drugie stulecie Objawień w Fatimie , otwieramy !
  °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
  °°°°°°°°°°°°°°°°
  Pokuty! Pokuty! Pokuty!
  okrzyk Anioła skierowany jest przede wszystkim do nas , do chrześcijan XXI wieku.
  Abyśmy podjęli odkupieńcze wezwanie do pokuty!
  Abyśmy przyjęli pokutę , którą Bóg nam zsyła, pokutę w całości na służbę przykazaniu miłości.
  ktόra wyrazi się Miłosierdziem dla braci, którzy przysparzają nam cierpień !
  Nasza modlitwa i nasza pokuta jest tak niezbędna jak krew Męczenników, aby „ nią skrapiać dusze zbliżające się do Boga” / brzmi apel z Fatimy /Ks. Luciano Guerra
  °°°°°°°
  Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.

  Krwi Chrystusa, Jednorodzonego Syna Ojca Przedwiecznego, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, wcielonego Słowa Bożego, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, nowego i wiecznego Przymierza, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, przy konaniu w Ogrójcu spływająca na ziemię, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, tryskająca przy biczowaniu, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, brocząca spod cierniowej korony, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, przelana na krzyżu, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, zapłato naszego zbawienia, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, bez której nie ma przebaczenia, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, która poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, zdroju miłosierdzia, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, zwyciężająca złe duchy, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, męstwo Męczenników, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, mocy Wyznawców, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, rodząca Dziewice, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, ostojo zagrożonych, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, ochłodo pracujących, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, pociecho płaczących, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, nadziejo pokutujących, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, otucho umierających, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, pokoju i słodyczy serc naszych, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, zadatku życia wiecznego, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, wybawienie dusz z otchłani czyśćcowej, wybaw nas.
  Krwi Chrystusa, wszelkiej chwały i czci najgodniejsza, wybaw nas
  O Krwi najdroższa, O Krwi odkupienia napoju życia ludziom … (piesn)
  °°°°°°°
  °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
  Kiedy Bóg w Raju zapytał , gdzie jesteś Adamie , ten golas schował się w krzaki !
  Gdzie schowa sie bohater dni ostatnich , Adam , który chciał być Bogiem ? ?!
  … Kiedyś zastanawiałam się , dlaczego w Dzienniczku sw. siostry Faustyny pozwolił Bóg Miłosierny na oglądanie pośmiertnej sromoty wodza Piłsudskiego , a ksiądz Sopoćko jej nie zaprzeczył , ale głośno potwierdził ?
  Dostrzegłam odpowiedź : Tak kończą wielcy tego świata !
  / nauka dla potomnych !
  Aborcja, eutanazja , in vitro , homo/ dewiacje… plagiaty dziś tak modne i się mnożące , klamstwa dobro udające … a co kto posieje , to i żąć będzie !
  Maryja w Fatimie wzywa nas do modlitwy za tych , ktorzy zbłądzili , zło uczynili .
  W przeddniu rozpoczęcia 200 Rocznicy Objawień , pocieszmy Serce Niepokalanej Matki , zadośćuczynmy! Oprawcom darujmy , grzesznikόw ratujmy !
  °°°°°°°

  Czuwam nad tymi,
  Którzy nie wierzą
  W mojego Syna.
  Pragnę im pomóc.
  Są moimi dziećmi.

  Jak wszyscy.
  Chociaż nic o tym
  Nie wiedzą.
  Modlę się.
  Modlę się
  Za tych,
  Którzy się nie modlą.
  Gdy krwawią,
  Moją modlitwą
  Jak bandażem
  Owijam ich rany.
  Gdy toną,
  Rzucam im
  Moją modlitwę
  Jak pas ratunkowy.
  Gdy umierają,
  Z mojej modlitwy
  Czynię wezgłow
  Dla ich zmęczonej
  Skroni.
  A potem biorę do ręki
  Ich syczące popioły.
  I kładę je
  U stóp mojego Syna.
  I błagam Go
  O miłosierdzie
  Dla próchna.
  Dla przeczących
  Dla niewierzących.
  Dla nie istniejących.
  Mówię:
  Stwórz ich,
  Mój Synu najukochańszy.
  Wypełń ich
  Swoją treścią.
  Natchnij ich
  Swoją wiecznością.
  Rozpal ich
  Swoją męką.
  Niech będą
  Twoim cierniem.
  Niech będą
  Twoim krzyżem.
  Umrzyj za nich.
  Umrzyj jeszcze jeden raz.
  Jeszcze raz.
  Ostatni raz,
  Mój Synu najukochańszy.
  Błaga Cię o to
  Twoja Matka.
  Błaga Cię o to
  Madonna ateistów. / Roman Brandstaetter
  Błaga Cię o to
  Ucieczka grzesznikόw.

  Matko Najświętsza do Serca Twego , mieczem boleści wskroś …(piesn)

  °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

  Prawdziwe życie polega na byciu odmienionym od wewnątrz, na byciu otwartym na moc Bożej miłości. (Benedykt XVI) .
  Stąd wołamy

  / Przyjdź Duchu Swiety,
  Przyjdź, Światłości prawdziwa.
  Przyjdź, Życie wieczne.
  Przyjdź, niezawodne Oczekiwanie tych wszystkich, którzy mają być zbawieni.
  Przyjdź, Przebudzenie spoczywających.
  Przyjdź, Zmartwychwstanie umarłych. (św. Symeon Nowy Teolog (949–1022).)
  Przyjdź Duchu Święty, przyjdź przez potężne wstawiennictwo Niepokalanego Serca Maryji,
  Twojej Przeczystej Oblubienicy! Przyjdź!
  I zamieszkaj w SERCU człowieka , aby odzyskał swoje zagubione człowieczeństwo , w Tobie podobieństwo !

  °°°°°°
  RŐZANIEC na szaniec , jak propaguje , nas ewangelizuje ksiądz Adam Skwarczynski !

  °°°°

  Tajemnica Ogrόjca
  Czyż nie mam pić z kielicha, ktόry mi podał Ojciec ?
  Panie Jezu Chryste , przez Najdroższą Krew Twoją w Ogrόjcu spływajacą na ziemię , ktόrą poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii , spraw abyśmy Miłości zawierzyli , w dobroć Ojca nie zwątpili .
  Ojcze / Zdrowas/ Chwala
  O moj Boze wierze , wielbie , ufam i kocham Cie , prosze o przebaczenie tym , ktorzy nie wierza , nie wialbia , nie ufaja i nie kochaja Cie !
  Tajemnica ubiczowania
  Ja sie na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać swiadectwo prawdzie .
  Panie Jezu Chryste , przez Najdroższą Krew Twoją , tryskajacą przy biczowaniu , ktόrą poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii, spraw abyśmy w objawionej nam Prawdzie i Miłości wytrwali , Bogu hold oddali !
  Ojcze / Zdrowas/ Chwala
  O moj Boze wierze , wielbie , ufam i kocham ….
  Tajemnica cierniem ukoronowania
  Oto człowiek
  Panie Jezu Chryste , przez Najdroższą Krew Twoją , broczącą spod cierniowej korony, ktόrą poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii, spraw abyśmy odpowiedzialność i godność Synow Bożych , zachowali ! Ecce Homo , przypieczętowalI ;
  Ojcze / Zdrowas/ Chwala
  O moj Boze wierze , wielbie , ufam i kocham …
  Tajemnica drogi krzyżowej
  Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien.
  Panie Jezu Chryste , przez Najdroższą Krew Twoją, przelaną na Krzyżu, ktόrą poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii, spraw abyśmy nie zeszli z drogi Krzyża , jedynej wiodącej do Nieba.
  Ojcze / Zdrowas/ Chwala
  O moj Boze wierze , wielbie , ufam i kocham ….
  Tajemnica ukrzyżowania
  Ojcze , aby byli jedno…….
  Panie Jezu Chryste , przez Najdroższą Krew Twoją, zapłatę naszego Zbawienia , ktόrą poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii, spraw abyśmy w jedności z Tobą zespoleni , Twą miłością umocnieni , jej świadectwo dawali – miłość w braciach pomnażali !

  … » Pod dwoma ramionami Krzyża były dwa Anioły, każdy trzymający w ręce konewkę z kryształu, do których zbierali krew Męczenników i nią skrapiali dusze zbliżające się do Boga. ( Tuy-3-1-1944».)
  Ojcze / Zdrowas/ Chwala
  O moj Boże wierze , wielbie , ufam i kocham …
  °°°°°°°°°°°°°°°

  / O Serce Bolesne i Niepokalane Maryi , bądź nam Schronieniem , Pocieszeniem na tej drodze wiodącej stromą górą … do Nieba / Pod Twoją obronę

  Ave , Ave , Ave Maryja ,
  Zdrowaś, Zdrowaś , Zdrowaś Maryja !

  • MariaPietrzak pisze:

   Dzien dobry Wowitom !

   / U poczatku /
   Tyś jest krajem pokoju
   Tyś jest obietnicą
   I testamentem Nieba ,
   danym ziemi w spadku
   Oddaj nam słuch Twόj ,
   Panno ,Nadziejo ,Kotwico !
   Matko ! Matko ! Matko !
   / Wojciech Bąk /


   wiesz Maryjo rzesmy grzeszni ,ze pokuty trzeba nam …

 21. Agnieszka pisze:

  A propos RdG. Wpadła mi myśl ze skoro Włochy poszły naszym śladem to może zrobią tak i inne państwa? Albo ktoś wpadnie na pomysł by zorganizować różaniec dookoła świata np wzdłuż równika? Wtedy świat zostałby opleciony różańcem i omodlony… Wtedy na pewno zapanowałby pokój na całym świecie…

  • Agnieszka pisze:

   Przypominam, ze dzisiaj drugi dzień nowenny do św. Jana Pawła. II i do św. Rity. I tu mam pytanie. Co robicie gdy zapomniecie np o jednym z dni nowenny? Zaczynacie dzien później czy nadrabiacie? ❤

 22. wobroniewiary pisze:

  Dziś o 6-00 rano odszedł do Domu Ojca po bardzo ciężkiej chorobie nasz kochany o. Mieczysław, franciszkanin
  Proszę o choćby 1 Zdrowaś Maryjo za Jego śp. duszę

 23. babula pisze:

  Kochani proszę bardzo o modlitwę za mój kręgosłup. Żeby trochę mniej bolał.
  Jezu -proszę -zrób przerwę w tym bólu..

 24. Betula pisze:

  http://www.kostuchna.katowice.org.pl potem kliknąć zaproszenia
  to strona parafii do ktorej dzisiaj przyjezdza kopia figury sw.Michała Archanioła z Gargano.
  Jest tu duzy parking.

  Przy tym kosciele na cmentarzu jest grób Katarzynki Szymon nazywanej sląska mistyczka, ktora cierpiała podobnie jak sw. ojciec Pio. Grob mozna łatwo znalezc, jest obok wielkiego krzyza w srodku cmentarza, warto pomodlic się do Katarzynki, przed odejsciem ona tam błogosławi – tak przekazała. Wypraszała za zycia i teraz wyprasza u Cierpiącego Pana Jezusa wielkie łaski m.in.urodzenie zdrowych dzieci kiedy wyniki badan nie dają nadziei.

 25. agicam pisze:

  za o. Mieczysława-wieczne odpoczywanie. Podziękowanie dla Betuli za ciekawą wsazówkę miejsca pochówku Katarzyny Szymon. Pamiętam w modlitwie o Admince i za Betulę dziś o ulgę także. przepraszam za wpis na górze, nie wiem czemu komentarz nie poszedł, tylko jakieś ku.Może diabeł akuku zrobił…

 26. agicam pisze:

  Mam do Ewy ważne pytanie bo mam pełne zaufanie do jej osoby. Zawsze w razie pojawienia się jakiś kontrowersji czy niejasności ostrzegałaś swoich czytelników. Tak było ostatnio w przypadku Zielińskiego, prezedtem Marii Vlady…Cenię sobie tak rozważne podejście.
  Ostatnio na mojej grupie modlitewnej zaczęto siać pogłoski jakoby Brat Elii był szatanistą, że teraz już kilku polskich biskupów w paru diecezjach zabroniło mu publicznych wystąpień. Wręcz napisano, że ”sam szatan maczał łapki w robieniu zdjęcia Jezusa.”
  A przecież wszędzie, także na WOWiT, były do tej pory pozytywne relację. i jeszcze jest sugestia, że o.Glass w konferencji w której mówił o małej prawdziwej stygmatyczce, a także o fałszywej stygmatyzacji to o bracie Elii.
  Mi jest ten stygmatyk obojętny, próbowałam posłuchać jego filmiku bodajże ”wezwanie do Polaków” ale nie przebrnełam bo nic nie zostawało w duszy, żadnego oddzwięku. Pamiętam, że po pytaniu o widzenie swojego Anioła Stróża, kiedy dosłownie nic nie powiedział, stwierdziłam, że nie ma żadnych konkretów, nic się nie dowiem, a jeśli ktoś widzi swego Anioła to potrafi cokolwiek na jego temat powiedzieć, pomimo trudności z opisaniem ducha, wyrwie mu się choć słowo zachwytu.
  Broniłam tylko na mojej grupie WOWiTowej strony, bo ona zachęcała do spotkań ze stygmatykiem Elli. Czy coś się zmieniło. Jak jest na dzień obecny. Bardzo, bardzo proszę o zajęcie się tym tematem…

 27. Monika pisze:

  Wróciłam przed chwilą z Kongresu Różańcowego i zakończenia Jerycha Różańcowego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Lubaczowie, gdzie polecałam intencje wszystkich osób, które piszą tutaj na WOWIT, zarówno tych, którzy proszą o modlitwę, jak i tych, którzy tylko czytają a strona ta jest im bliska. Niech Matka Boża wyprasza Łaski u Swego Syna, nam wszystkim.

 28. wobroniewiary pisze:

  Kościół jest przestrzenią sakralną i tylko muzyka sakralna może być w nim wykonywana

  Nową instrukcję o muzyce kościelnej zatwierdzili biskupi podczas 377. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie. Przyjęte zostały również przygotowane przez Komisję KEP ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów wskazania dotyczące homilii mszalnej i tekst nowego wydania księgi sakramentu bierzmowania.

  Nowa instrukcja o muzyce kościelnej przypomina normy dotyczące muzyki wykonywanej podczas liturgii. Wyjaśnia jakie rodzaje utworów mogą być uznane za śpiew liturgiczny oraz na jakich instrumentach powinny być wykonywane.

  https://ekai.pl/biskupi-przyjeli-nowa-instrukcje-o-muzyce-koscielnej/

  • Paweł pisze:

   Najbardziej „wzorowym” i uznanym przez Kościół kompozytorem muzyki sakralnej w całej jej historii był Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525-1594):

   (…) Ze względu na swój ogromny wpływ na kształtowanie się renesansowej muzyki religijnej, Palestrina zwany jest często „Bachem Renesansu” i „księciem muzyków”.
   (…) Jedną z głównych zalet stylu Palestriny jest ogromna staranność deklamacji tekstu. Cecha ta, a także prostota rytmiczna i harmoniczna oraz poważny charakter jego kompozycji zadecydowały o uznaniu przez sobór trydencki stylu palestrinowskiego, tzw. stylu osservato (surowy), za oficjalny styl wielogłosowej muzyki kościelnej.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Pierluigi_da_Palestrina

   Muzyka Palestriny ma tę wielką zaletę, że nadaje się wprost do zastosowania w liturgii i w niczym jej nie zakłóca, a np. muzyka sakralna najwybitniejszego moim zdaniem kompozytora wszechczasów – W. A. Mozarta – choć przepiękna, jednak moim zdaniem zanadto absorbuje ucho słuchacza i skierowuje uwagę na urok swej cudownej harmonii i melodii, działając rozpraszająco na pobożne skupienie w czasie liturgii.
   Poza tym muzyka Palestriny jest napisana w tzw. skalach kościelnych, a nie w systemie dur-moll, co ma tę wielką zaletę, że żywość emocji (takich jak radość mogąca się silnie przejawiać w trybie „dur” czy smutek – w trybie „moll”) jest tu przytemperowana.

 29. agicam pisze:

  Bardzo dziękuję za odpwiedź w sprawie brata Elli- ”poglądowo”, krótko i na temat…

 30. Monika pisze:

  Niesamowite co mówi ksiądz prof. Tadeusz Guz – warto posłuchać:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s