Bp Adam Bałabuch: Świeccy nie mogą głosić rekolekcji bez zezwolenia

Wierni świeccy na mocy chrztu i bierzmowania mają prawo a nawet obowiązek głoszenia Chrystusa słowem, a przede wszystkim świadectwem życia. Jednak do głoszenia słowa, które odbywa się na sposób oficjalny (np. katecheza, konferencje) powinni posiadać stosowną misję od biskupa miejsca – mówi w rozmowie z KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

– Osoby świeckie mogą głosić konferencje rekolekcyjne, jeśli posiadają upoważnienie, misję do tego. Oczywiście poza liturgią, gdyż homilia mszalna zarezerwowana jest wyłącznie dla osób posiadających sakrament święceń. Jeśli dany świecki współpracuje z kapłanem i ma upoważnienie oraz stosowne przygotowanie, to poza liturgią może włączać się do wspierania rekolekcjonisty – mówi w rozmowie z KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Hierarcha zaznacza, że o misję dany świecki chcący zaangażować się w głoszenie konferencji np. podczas rekolekcji powinien poprosić biskupa miejsca, chyba że jest to osoba już posiadająca misję nauczania w Kościele, np. katecheta czy lider wspólnoty mianowany przez biskupa, który otrzymał stosowną misję do nauczania.

Pytany o okoliczność, gdy są organizowane rekolekcje dla dzieci lub młodzieży, przy których do podzielenia się świadectwem i refleksjami zaprasza się np. chrześcijańskich muzyków czy inne osoby znane z zaangażowania w życie Kościoła a mające dobry kontakt z młodymi – czy również wymaga się od nich specjalnej misji, biskup odpowiedział: “Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w dokumencie Wskazania Konferencji Episkopatu Polski dotyczące homilii mszalnej, gdzie czytamy: ‘W Mszach z udziałem dzieci kapłan (…) może także w tym celu zaangażować osobę dorosłą, szczególnie taką, której łatwiej niż jemu samemu dostosować się do mentalności dzieci, lecz praktyka ta nie może oznaczać rezygnacji przez kapłana z funkcji głoszenia lub złożenia na innych obowiązku głoszenia słowa (p. 13)’.

O możliwości dzielenia się refleksjami i dawania świadectwa przez osoby świeckie czytamy w p. 15: ‘Należy pamiętać, że osoba świecka nie może przekazywać jakichś informacji lub nawet świadectwa w miejscu homilii; należy zasadniczo uczynić to poza celebracją Mszy św. Jeśli zajdzie poważna przyczyna, można to uczynić w czasie Mszy św., ale jedynie po odmówieniu przez kapłana modlitwy po komunii’”.

– Wierni świeccy na mocy chrztu i bierzmowania mają prawo a nawet obowiązek głoszenia Chrystusa słowem, a przede wszystkim świadectwem życia. Jednak do głoszenia słowa, które odbywa się na sposób oficjalny (np. katecheza, konferencje) powinni posiadać stosowną misję od biskupa miejsca. Kapłani także otrzymują misję od swojego biskupa – podkreślił bp Bałabuch.
Za:  www. ekai.pl

W ramach przypomnienia:

Znany wielu osobom portal „zwiedzeni.pl”, ostrzegający m.in. przed ruchem Toronto Bleessing i działalnością Marcina Zielińskiego – zamieścił takie oto zdjęcie z Pismem Kurii Diecezjalnej w Łowiczu, datowane na dzień 8 lutego 2019 roku, podpisane przez Kanclerza Kurii: ks. dra Stanisława Plichtę. W Komunikacie Kuria Diecezjalna w Łowiczu informuje, że „p. Marcin Zieliński nigdy nie otrzymał od władzy diecezjalnej kanonicznej misji do nauczania. Diecezja Łowicka nie bierze odpowiedzialności za jego działalność”

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

37 odpowiedzi na „Bp Adam Bałabuch: Świeccy nie mogą głosić rekolekcji bez zezwolenia

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

 2. wobroniewiary pisze:

  Ostatnio jakieś same złe i smutne wiadomości – więc dziś napiszę Wam coś dobrego 😉

  Po Komunii św. po prostu się popłakałam – ze wzruszenia. Zawsze przyjmuję Komunię św. na klęcząco, ale coraz gorzej uklęknąć, mam chore nogi i często szukam ławki, oparcia, wiele razy Ania musi mi pomóc wstać. Podczas Drogi Krzyżowej wolałam więcej klęczeć, bo wstawanie jest najgorsze a klękać i wstawać przy każdej stacji – dla mnie wysiłek z powodu choroby nóg i kręgosłupa

  Dziś klęczę na „Baranku Boży” przy balaskach, bo łatwo wstać potem i myślami biegnę do czasów jak wszyscy klękali przy balaskach i pytam w sercu Pana Jezusa „czy jeszcze kiedyś dożyję takiej chwili, że Komunii św. udzieli nam kapłan przy balaskach tak jak było i jak być powinno”.

  Ksiądz proboszcz przed udzieleniem Komunii św. udziela instrukcji: „przypominam, że do Komunii podchodzimy procesyjnie, nie tak jak do tej pory, że kapłan podchodził , ale wy podchodzicie do kapłanów a ci, którzy chcą przyjąć Pana Jezusa na klęcząco – proszę uklęknąć wzdłuż balasek i kapłan udzieli Wam Komunii św. na klęcząco przy balaskach”

  Ledwo pomyślałam „kiedy to będzie możliwe” a okazało się, że od dziś – tak już będzie codziennie 🙂

 3. MJ pisze:

  Nie mogę nigdzie znaleźć na dzisiaj N.do św. Ekspedyta 😦

 4. wobroniewiary pisze:

  Dzień 3. nowenny do św. Ekspedyta

  Modlitwa dnia:
  Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił twoich.

  Wiara i nadzieja rodzą w duszy miłość Boga. „Kochaj i rób co chcesz”, mówi Święty Augustyn; Dusza kochająca Boga zdolna jest do wszelkich ofiar dla Niego. Gotowa jest nawet ponieść śmierć męczeńską, jak to uczynił Święty Ekspedyt.

  O, Święty Męczenniku, wyjednaj mi za swą przyczyną tę łaskę, abym ukochał Boga nade wszystko i abym gorliwie pracował nad zbawieniem dusz. Uproś mi tę łaskę, o którą Cię błagam w tej nowennie.

  Postanowienie. Dziś spełniać będę wszystko z miłości ku Bogu i odmówię trzy razy akt:
  Boże, choć Cię nie pojmuję,
  jednak nad wszystko miłuję,
  nad wszystko, co jest stworzone,
  boś Ty dobro nieskończone.

  Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu i Litania

  LITANIA DO ŚW. EXPEDYTA MĘCZENNIKA (do prywatnego nabożeństwa)
  Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
  Chryste, usłysz nas! Chryste, wysłuchaj nas!
  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami!
  Synu, Odkupicielu Świata, Boże, zmiłuj się nad nami!
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami!
  Św. Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami!
  Św. Maryjo, Królowo Męczenników*)
  Św. Expedycie, niezłomny szermierzu wiary,
  Św. Expedycie, wierny aż do zgonu,
  Św. Expedycie, który straciłeś wszystko dla pozyskania Jezusa,
  Św. Expedycie, chłostany rózgami,
  Św. Expedycie, chwalebnie ginący pod mieczem,
  Św. Expedycie, odbierający od Boga koronę sprawiedliwości i miłości,
  Św. Expedycie, Patronie młodzieży,
  Św. Expedycie, Wzorze żołnierzy,
  Św. Expedycie, Opiekunie podróżnych,
  Św. Expedycie, Orędowniku grzeszników,
  Św. Expedycie, Lekarzu przywracający zdrowie
  Św. Expedycie, Pośredniku zwaśnionych,
  Św. Expedycie, Pomocniku w naglących sprawach, nauczający nas jak mamy „dziś” pracować na zbawienie,
  a nie odkładać do jutra,
  Św. Expedycie, Opiekunie nasz w godzinie śmierci,
  Św. Expedycie, Najwierniejsze oparcie tych, którzy Tobie ufają,

  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie!
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie!
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami!

  V. Módl się za nami, św. Expedycie.
  R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

  MÓDLMY SIĘ
  Łaskawy i Wszechmogący Boże, wieczna słodyczy Ciebie kochających, dzielna tarczo nadzieję w Tobie pokładających, proszę Cię przez zasługi i przyczynę Świętego Expedyta, Męczennika Twego, nie gardź naszymi prośbami, ale racz je łaskawie wysłuchać ku chwale Twojej i pożytkowi dusz naszych. Amen

 5. Renn pisze:

  Teraz tylko jeszcze posłuszeństwo ze strony księży i nie będzie taki MZ ( i jemu podobni ) zwodził więcej ludzi swoimi dyrdymałami. Zaufajmy, że Pan Jezus nie pozwoli zbyt długo z siebie kpić 😇🙏

 6. wobroniewiary pisze:

  Z listów Alicji Lenczewskiej: „Jeśli człowiek ofiaruje się Bogu za innych, to wtedy musi też przyjmować napaści Złego, które miały tych innych zniszczyć – na tym polega prawdziwe wstawiennictwo. Zawsze dzieje się tak, że potrzebny jest maksymalny wysiłek, a gdy dochodzi do granicy wytrzymałości, Pan w sposób bardzo wyraźny wkracza ze swoją łaską. (…) Wielką łaską są cierpienia fizyczne i upokorzenia doznane od ludzi. To są skarby, które w miłości można podarować Panu, aby choć trochę odwdzięczyć się za Jego miłość i dobroć. I za które trzeba okazać miłość tym ludziom, przez których Pan je dał”.

 7. Maria pisze:

  Dziwne jest, że M.Zieliński misji do głoszenia słowa Bożego od bp-a miejsca nie ma, a jednak po kościołach ewangelizuje. Ktoś go do tych kościołów zaprasza i pozwala na to.

 8. Ania pisze:

  „Natomiast psychomanipulacją jest ogłaszanie podczas Mszy czy nabożeństw o uzdrowienie, że oto w tej chwili Pan Bóg uzdrawia tego czy innego, konkretnego uczestnika takiej modlitwy” – podkreślił biskup opolski dodając, że „ogłasza się uzdrowienia, a nikt tego nie weryfikuje”.

  Zdaniem hierarchy u podstaw, czy w tle tego typu działań, widać niebezpieczną tendencję do „robienia” chrześcijaństwa i sprowadzania go na poziom terapii, albo zaspokajania podstawowych ludzkich pragnień i potrzeb: zdrowia, szczęścia, przebaczenia.

  • wobroniewiary pisze:

   Dokładnie.
   Np. w Wąwolnicy jest oddzielnie Msza św. a po niej – nabożeństwo uwolnienia i uzdrowienia, gdzie wierni wraz z ks. Janem Pęziołem modlą się m.in. psalmami. Nigdy ks. Pęzioł nie ogłasza „ile nóg, ile rąk” zostaje uzdrowionych. Po kilku miesiącach czy nawet latach, jak ktoś jest uzdrowiony, czy zajdzie w ciążę lub zniknie rak – po okresie badań przy pełnej dokumentacji lekarskiej, ks. Jan podaje to do wiadomości.

  • Kaśka pisze:

   Wspaniały, wspaniały biskup Czaja!

 9. Quis ut Deus pisze:

  Zobaczcie proszę na poniższe nagranie, później mniej więcej od minuty 25 i szczególnie 26:50 do 31.

  Można prosić o komentarz?

  I później o Damian Stayne:
  https://gloria.tv/article/DFLhjERDqdqj4jDQtzZtQ2834
  http://www.odnowa.jezuici.pl/szum/animatorzy-i-liderzy-mainmenu-34/postacie-odnowy-mainmenu-90/721-damian-stayne

  • Grzegorz13 pisze:

   Jedno co mi sie nasuwa nic nie ma tam o cierpieniu.Czy Jezus nie cierpial za nas?

  • wobroniewiary pisze:

   Po to dajemy wpis, że świeccy nie mogą głosić – a Ty tu taką bombę …..
   Ja ich nie znam i nie potrzebuję znać

   • Quis ut Deus pisze:

    Przecież wkleiłem celowo i jest jak najbardziej związane z tematem!
    Popatrzmy – siostra, głębokiej wiary, pełna uwielbienia, przekonująca…
    99% oglądających wiernych nie wychwyci nic.
    O tym trzeba rozmawiać.

    • wobroniewiary pisze:

     Wiem, codziennie dostaję słowo Alicji L. na każdy dzień. Dziś też mega trafne:
     „Szatan … podpowiada, by rozbudowywać formy zewnętrzne działania Kościoła. Wielkie i okazałe uroczystości, imprezy, akcje społeczne. Wszystko inne, tylko nie głębię modlitwy.”

  • AnnaSawa pisze:

   Tragedia.

  • aga pisze:

   Też oglądałam to świadectwo siostry, która mówi z mocą, ale jeśli chodzi o Damiana, o którym tu można poczytać http://www.coretlumenchristi.org/misjadlapolakow/poczatki_wspolnoty.htm – dostał podobno błogosławieństwo naszego Papieża Polaka dla grupy modlitewnej… to jednak nie jestem przekonana co do jego posługi… obawiam się, że wśród wylewu różnych charyzmatyków i pseudocharyzmatyków, można dać się zwieść… trzeba naprawdę być czujnym szczegónie w naszych czasach zamętu, by nie dać się zwieść subtelnym pozorom…. u Alicji Lenczewskiej jest taki wpis w Słowie Pouczenia, że uzdrowienie jest wynikiem wiary i oczyszczenia z grzechów! Obawiałabym się uzdrowienia dla samego uzdrowienie, bo jednak najważniejsze jest nawrócenie i zbawienie duszy…. Lepiej zapobiegać (być roztropnym) niż leczyć…

 10. Renia Z. pisze:

  Proszę o modlitwę za Martę i jej synka w 28 tygodniu ciąży wystąpiły komplikacje trzeba było cesarskim cięciem ratować dziecko

 11. pozdrawiam pisze:

  Przepraszam, ale tak się zastanawiam teraz, czy udział osobiście lub za pośrednictwem internetu w takiej modlitwie o uzdrowienie z MZ może być niebezpieczny duchowo?

 12. kropka pisze:

  Tu nie ma co się zastanawiać, jak on się „modli językami” to wyśpiewuje nazwy demonów z hinduizmu jak makara, woła też sikhara to jest iglica ze świątyni buddyjskiej albo inne siaba.
  Przecież nawet na wikipedii pisze, że makara – w mitologii indyjskiej stwór wodny przedstawiany z paszczą krokodyla i ogonem ryby lub jako półsłoń-półryba[1] . Może mieć cztery bądź dwie łapy. W ikonografii hinduskiej często występuje jako wahana (symboliczny wierzchowiec) bóstw związanych z wodą, np. Gangi, bogini rzeki Ganges lub boga wód Waruny. Motyw makary jest często wykorzystywany jako element zdobniczy

  To sama sobie odpowiedz, czy to jest w porządku czy nie. Dla odmiany posłuchaj modlitwy w językach o. Augustyna Pelanowskiego, wpis wyżej. Niebo się otwiera.

  • pozdrawiam pisze:

   Dziękuję za tak obszerne wytłumaczenie! Ale w takim razie jeśli się już tak stało, że ktoś uczestniczył w spotkaniu z nim (będąc jeszcze nieświadomym czym to wszystko „pachnie”), to rozumiem, że trzeba by to było oddać na spowiedzi? Bo wiadomo, że księża mają różne nastawienie wobec MZ, więc nie wiadomo, czy takie wyznanie nie wzbudzi jakiejś ostrzejszej polemiki bądź nerwowej reakcji…

 13. Andrzej Pyka pisze:

  Zapraszam do mojego kanału na YouTube o tematyce religijnej i obronie naszego Świętego Kościoła.
  Pozdrawiam i życzę Bożego błogosławieństwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s