Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci, zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

Uroczystość, która wyrosła na podłożu adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywana jest obecnie w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia św. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege.

W 1252 r. legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię natomiast papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako „zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”.

Śmierć Urbana IV przeszkodziła ogłoszeniu bulli. Dokonał tego papież Jan XXII (w 1334 r.), natomiast papież Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim – synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Prawdziwa obecność Chrystusa w Eucharystii

Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz i św. Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: „To jest Ciało moje … To jest krew moja” (Mk 14,22.24).

Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż „sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy… W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus” (KKK 1374).

Kult Najświętszego Sakramentu

Od XVI w. przyjęła się w Kościele praktyka 40-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Praktykę tę wprowadził do Mediolanu św. Karol Boromeusz w 1520 r. Dzisiaj jest ona obecna w całym Kościele. Zostały założone nawet specjalne zakony, których głównym celem jest nieustanna adoracja Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Polsce istnieją trzy zakony od wieczystej adoracji: benedyktynki-sakramentki, franciszkanki od Najświętszego Sakramentu i eucharystki.

Procesje

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono nieco później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.

KORONKA DO JEZUSA CHRYSTUSA W NAJŚWIĘTSZYM SAKRAMENCIE

Koronka

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

74 odpowiedzi na „Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały 2019 rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  • wobroniewiary pisze:

   Święty Boże! Święty mocny! Święty nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami i nad całym światem!

   • Maggie pisze:

    Te pożary też są podejrzane.
    Dopełnia się Apokalipsa. Przebacz Panie, bo nie wiedzą co czynią. 😢 🙏🏻❣️

  • Monika pisze:

   Wygląda na to, że zaszło to tak daleko, że może nawet wojsko i nieustanna warta przed każdym z kościołów nie ustrzeże Francji przed profanacjami. Tylko, że jak widać wojska nie wystawiają do ochrony. Nie jestem pewna czy dostrzegają nawet stan zagrożenia. Dla nich to oznaka pokoju i tolerancji.

 2. wobroniewiary pisze:

  ZABIERZ JEZUSA NA WAKACJE
  Wakacje to czas, żeby odpocząć – od szkoły, pracy, obowiązków. Ale nie od Boga. On nigdy od nas nie odpoczywa. Doładujmy więc akumulatory – także te duchowe :). Zachwyćmy się pięknem świata – gór, jezior, rzek, morza, zieleni… Przecież to wszystko stworzył nasz Pan 🙂
  I pamiętajmy o modlitwie!

  Modlitwa wakacyjna:
  Naucz mnie Panie dobrze wypoczywać i spędzać wolny czas. Proszę Cię, abym umiał dostrzegać piękno przyrody, wspaniałość zwierząt, abym na nowo nauczył się zachwycać otaczającym mnie światem, tak jak kiedyś, gdy byłem małym dzieckiem. Panie, błogosław wszystkim, którzy wyjeżdżają na wakacje, aby spędzili dobre ten czas. Dziękuję, że nie zapominasz o tych wszystkich, którzy nie mogą wyjechać z braku środków lub z powodu choroby. Panie, zmiłuj się nad nami i spraw, aby ludzie byli dla siebie dobrzy. Dzięki Ci, Panie. Amen.

 3. wobroniewiary pisze:

  Pomódlcie się wraz ze mną za pewnego błądzącego księdza….
  Proszę, aby kto tylko może – zanurzył go jutro w kielichu z Krwią Pańską i pomodlił się jednym Zdrowaś Maryjo.
  Dziś byłam zupełnie gdzie indziej, w innym kościele – nie ważne….
  Podczas homilii usłyszałam m.in. „jutro pójdziecie na te swoje procesyjki….” i inne kfiatki, a było tego wiele. Ja po prostu siedziałam ze spuszczoną głową i było mi wstyd i przykro.
  Tego nie mówił jakiś antyklerykał, ale ksiądz….

 4. Ola pisze:

  Czy słyszał ktoś z Was o pani Barbarze Kazanie? Znajoma mi poleca jej porady ,ale zanim ewentualnie obejrzę wykład tej Barbary,wolę zapytać Was o zdanie. Zobaczyłam ,że zajmuje się ona naturoterapią,więc podchodzę do tego ostrożnie ,czy aby nie ma w tym jakiegoś haczyka będącego zagrożeniem duchowym.

 5. Ania pisze:

  Biskupi wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa.

  W niedzielę 23 czerwca w każdej polskiej parafii,i we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewana zostanie suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny” jako ekspiacja.
  Konferencja Episkopatu Polski

 6. wobroniewiary pisze:

  Otrzymałam i przekazuję (informacja jest prawdziwa):

  Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!
  Pilne!
  W Boże Ciało środowiska LGBT chcą zaatakować procesje, w tym również Samego P. Jezusa w Przenajświętszym Sakramencie. Módlmy się na Różańcu o zaniechanie tego aktu profanacji i o łaskę nawrócenia dla biednych grzeszników.
  Mężczyźni niech idą blisko Najświętszego Sakramentu, by w razie czego bronić Chrystusa
  Tego dnia P. Jezus chce szczególnie błogosławić naszym rodzinom i domostwom. Kiedyś na Sądzie Ostatecznym zostaniemy zapytani: Co zrobiłeś w MOJEJ SPRAWIE?…?
  PRZEKAZ JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE ZNAJOMYCH, JAK I RÓŻ RÓŻAŃCOWYCH!

  • Maggie pisze:

   Za oceanem procesje są (do/około południa) w tą niedzielę 23.VI. … a zaś w Toronto tego dnia (o 14-tej, czyli w Polsce wówczas 20-ta) ma też miejsce … główna/największa/centralna parada zboczeńców, w której ci odmieńcy „świętują swoje orgie”. Zazwyczaj ichnie parady bezwstydu były w weekendy najbliższe Canada Day …. a więc dziwnie, że tego roku nie 29/30 …. Nawet jeśli nie zaatakują, bo procesje też (jak i oni) mają oficjalne zezwolenie, policja zamyka ulicę/ce, na czas wszelkich❗️legalnych przemarszów, to … jeśli się pojawią w pobliżu … ich obecność może być sama w sobie prowokacją/profanacją.

 7. cure pisze:

  Obajwienia z Brazyli ( jest o nich mowa w ksiazce: proroctwo o dwoch papiezach) objawienia nadal trwaja i nie sa zatwierdzone przez Kosciol wiec wiadomo wskazany dystans.
  „Mój synu, bitwa między niebem a piekłem, między dobrem a złem, osiąga swój najbardziej kulminacyjny i żelazny punkt. Dym Szatana jest teraz wewnątrz sanktuarium Boga, Jego Świętego Kościoła. .. Wszystko, co prorokowałem w przeszłości, jest realizowane w tych czasach, praktycznie w tych dniach zdezorientowanych i wielkich herezjach, które rozprzestrzeniają się wśród wiernych … Kościół, maltretowany i ranny z powodu grzesznego życia tak wielu biskupów i kapłanów zepsuty żądzą i pieniędzmi, przejdzie przez najbardziej bolesny i krwawy moment: źli ludzie, prowadzeni przez szatana, sprowadzą wielu z nich na śmierć … Szatan zrujnował życie tak wielu sług Bożych życiem doczesnym i bez modlitwy … Ofiarujcie za nich wiele modlitw i zadośćuczynień, mój synu, bo tylko tak wielu będzie mogło otrzymać promień światła z miłosiernego Serca mojego boskiego Syna, co sprawi, że zastanowią się nad swoim złym postępowaniem i będą w stanie dostrzec niebezpieczeństwo, jakie będą mieli albo dusze biegną … ” (tlumaczone translatorem)

  • AnnaSawa pisze:

   „…Ofiarujcie za nich wiele modlitw i zadośćuczynień, mój synu, bo tylko tak wielu będzie mogło otrzymać promień światła z miłosiernego Serca mojego boskiego Syna, co sprawi, że zastanowią się nad swoim złym postępowaniem….”
   Często o tym myślę i podczas modlitwy …

 8. Robert pisze:

  Proszę zwrócić uwagę, jaki procent nastolatków w USA lub w Szwecji utożsamia się z LGBT+. Jak do tego doszło?!? (pytanie retoryczne)

  https://www.pch24.pl/kalifornia–przyjeto-wytyczne-najbardziej-radykalnej-edukacji-seksualnej-na-swiecie,69043,i.html

 9. wobroniewiary pisze:

  Pange lingua (Sław języku) – hymn św. Tomasza z Akwinu

  1. Sław języku tajemnicę
  Ciała i najdroższej Krwi,
  którą jako Łask Krynicę
  wylał w czasie ziemskich dni,
  Ten, co Matkę miał Dziewicę,
  Król narodów godzien czci.

  2. Z Panny czystej narodzony,
  posłan zbawić ludzki ród,
  gdy po świecie na wsze strony
  ziarno słowa rzucił w lud,
  wtedy cudem niezgłębionym
  zamknął Swej pielgrzymki trud.

  3. W noc ostatnią, przy Wieczerzy,
  z tymi, których braćmi zwał,
  pełniąc wszystko jak należy,
  czego przepis prawny chciał,
  sam Dwunastu się powierzył,
  i za pokarm z Rąk Swych dał.

  4. Słowem więc Wcielone Słowo
  chleb zamienia w Ciało Swe,
  wino Krwią jest Chrystusową,
  darmo wzrok to widzieć chce.
  Tylko wiara Bożą mową
  pewność o tym w serca śle.

  5. Przed tak wielkim Sakramentem
  upadajmy wszyscy wraz,
  niech przed Nowym Testamentem
  starych praw ustąpi czas.
  Co dla zmysłów niepojęte,
  niech dopełni wiara w nas.

  6. Bogu Ojcu i Synowi
  hołd po wszystkie nieśmy dni.
  Niech podaje wiek wiekowi
  hymn triumfu, dzięki, czci,
  a równemu Im Duchowi
  niechaj wieczna chwała brzmi.
  Amen.
  http://sanctus.pl/index.php?grupa=60&podgrupa=277&doc=222

 10. Betula pisze:

  Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

  Dzień drugi

  Najświętsze Serce Zbawiciela, w moich tak wielu troskach i cierpieniach zwracam się do Ciebie z dziecięcą ufnością i błagam o pomoc i ratunek. Mam nadzieję, że mnie wysłuchasz, gdyż powiedziałeś: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Dlatego przychodzę do Ciebie i błagam przez zasługi Twej Męki, za przyczyną Matki Najświętszej i wszystkich Twoich Świętych, udziel mi łaski, o którą Cię proszę…

  Najświętsze Serce Jezusa, pragnę być Twoim uczniem i wiernie wypełniać przykazanie miłości bliźniego. Spraw, o Jezu, abym wyzbył się egoizmu, a nauczył się naśladować Ciebie w miłości bliźnich. Niech kocham moich najbliższych i służę im pomocą w trudnych chwilach życia. Moją miłością pragnę objąć wszystkich ludzi, których spotkam w życiu, także moich nieprzyjaciół. Amen.
  Serce Jezusa, rozbudź w mym sercu prawdziwą miłość ku moim bliźnim.

  Ojcze nasz,
  Zdrowaś Maryjo,
  Chwała Ojcu i Synowi itd

  ze strony http://www.sanctus.pl

 11. Betula pisze:

  Z pism św.M.Małgorzaty Alacoque powiernicy Najświętszego Serca Jezusowego

  „Boże Serce jest niezgłębioną otchłanią wszelkich dóbr, do której ubodzy mają się zwracać we wszystkich swoich potrzebach. Ono jest otchłanią radości, w której przepadają wszystkie nasze smutki. Jest otchłanią pokory przeciwko naszej pysze; jest otchłanią miłosierdzia dla nieszczęśliwych, jest wreszcie otchłanią miłości, w której powinniśmy ukryć całą naszą nędzę.
  We wszystkim, co czynicie, chciejcie się jednoczyć z Sercem Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Na początku dla osiągnięcia właściwego usposobienia, przy końcu dla zadośćuczynienia. Nie czynicie żadnego postępu w modlitwie? Ofiarujcie Bogu modlitwę, którą Boski Zbawiciel zanosi za nas w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Ofiarujcie Jego żarliwość jako wynagrodzenie za waszą letniość. We wszystkim, co czynicie, mówcie: „Boże mój, czynię to lub znoszę w Sercu Twego Syna, według świętych Jego pragnień, jakie ofiaruję Tobie na wynagrodzenie za wszystko, co jest grzeszne i niedoskonałe w moich czynach”. Tak czyńcie we wszystkich okolicznościach życia. Kiedy zaś spotka was jakaś przykrość, udręczenie lub niesprawiedliwość, wtedy tak mówcie do siebie: „Przyjmij ochotnie to, co dla zjednoczenia się z tobą zsyła na ciebie Najświętsze Serce Jezusa”.

 12. Robert pisze:

  To wykonanie Suplikacji zapewne słyszeliście:

  Poniższe jest równie wstrząsające, chociaż może się wydawać bluźniercze. Pochodzi z mało znanego, norwesko-polskiego filmu biograficznego o Stanisławie Przybyszewskim, z główną rolą w wykonaniu D. Olbrychskiego – od 39′:02″ do 41′:57″:
  https://www.cda.pl/video/768949ff

  • wobroniewiary pisze:

   Ani jedno, ani drugie – nie dla mnie!!!

   • Robert pisze:

    Rozumiem. Zamieściłem te linki, ponieważ mogą się komuś przydać do poruszenia serc już niewrażliwych na liturgię (i jej klasyczne piękno). Np. wspomniany powyżej film osobiście obejrzałem dawno temu, gdy byłem ateistą (wojującym). Zdążyłem wówczas zapomnieć o katolickim (niepełnym) wychowaniu. I nagle ta scena z Olbrychskim mną wstrząsnęła, chociaż nie wiedziałem wtedy dlaczego. A pieśń (jej szczątek) zapadł mi w serce i uwierał na tyle, że nie mogłem się jakoś „uwolnić” od Boga – dzięki Bogu! Takich bodźców było oczywiście więcej, doceniam zatem nawet tak dziwaczne niekiedy refleksje religijne. Dzisiaj, gdy ofensywa materializmu jest zmasowana, warto chyba sięgać i do takich środków oddziaływania na tych, którzy nie chcą słyszeć Słowa Bożego, ale artystów (czasem nawet nieświadomych swoich intuicji) jeszcze słuchają. Zaraz wyślę te linki żonie, synowi i matce… : I

    • bea pisze:

     dzieki wyslalam na facebook mam duzo niewierzacych w rodzinie moze posluchaja a nawet niewierzacych ateistow walczacych serce boli nie wiadomo jak dotrzec do nich

    • Maggie pisze:

     Tu modlitwa a za nią Suplikacje bez „udziwaczonego wycia”

 13. wobroniewiary pisze:

  Polscy biskupi podczas tegorocznego Święta Bożego Ciała w stanowczy sposób wyrazili swoją dezaprobatę dla wszelkich aktów bluźnierstw i profanacji oraz sprzeciwili się wprowadzaniu atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących. Dodatkowo, hierarchowie potępili próby narzucania edukacji seksualnej i demoralizacji najmłodszych.

  – Pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystie, boli nas atak na wszystko to, co dla nas najświętsze, a co wiąże się z osobą Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił abp Józef Kupny podczas centralnych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrocławiu. Zwrócił przy tym uwagę na ekspiacyjny charakter obchodów tego dnia, które w kontekście ostatnich wydarzeń w naszym kraju – zdaniem arcybiskupa – nabierają szczególnego znaczenia.

  – Nie ma naszej zgody na profanację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, na narzucanie społeczeństwu ideologii gender, na demoralizację dzieci i młodzieży, na wyśmiewanie wartości chrześcijańskich – mówił abp Kupny

  • wobroniewiary pisze:

   Abp Józef Kupny w Boże Ciało: Głęboko wierzymy w obecność Jezusa w kawałku chleba, dlatego boli nas publiczne znieważanie i wyśmiewanie Eucharystii. Boli nas atak na wszystko, co dla nas najświętsze. Nie ma to naszej zgody

 14. Ania pisze:

  Pilne: pożar kościoła w Lutolu Suchym
  W kościele pw. świętych Piotra i Pawła w miejscowości Lutol Suchy (lubuskie) wybuchł pożar. Ogień pojawił się na wieży obiektu sakralnego pochodzącego z XIX w. Nad ugaszeniem pożaru pracują strażacy (kilkanaście zastępów) z powiatów międzyrzeckiego i świebodzińskiego. Część połaci dachu kościoła runęła do wnętrza budynku.

 15. elzbieta pisze:

  moim zdaniem ekspiacje powinny byc odmawiane co niedziela przed Najswietszym Sakramentem przeblaganie BOGA za nasze grzechy az obudzi sie Sumienie Narodu a nie tylko jedna niedziela to za malo

 16. Monika pisze:

  Na żywo: Koncert ‚Jednego Serca Jednego Ducha’
  https://tv-trwam.pl/na-zywo

 17. ona pisze:

  Nic już nie rozumiem. Ks. Michał Misiak to był ksiądz!
  I nie jest księdzem? Czy to jakiś fake news?

  https://m.facebook.com/edits/?cid=2463022427264409&refid=52&__tn__=-R

 18. Robert pisze:

  Przypomniano mi Tutaj, że ks. Robert Skrzypczak jest skarbem (w Warszawie). Mówi pięknie, spójnie, jasno, z wiarą, ciekawie, budująco, ciepło itp. Dlatego zamieszczam poniżej jego homilię z ostatniej niedzieli, bo ta jest na Jego stronie ostatnią.

 19. Betula pisze:

  Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

  Dzień trzeci.

  Najświętsze Serce Zbawiciela, w moich tak wielu troskach i cierpieniach zwracam się do Ciebie z dziecięcą ufnością i błagam o pomoc i ratunek. Mam nadzieję, że mnie wysłuchasz, gdyż powiedziałeś:
  „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28).
  Dlatego przychodzę do Ciebie i błagam przez zasługi Twej Męki, za przyczyną Matki Najświętszej i wszystkich Twoich Świętych, udziel mi łaski, o którą Cię proszę…

  Jezu, Ty powiedziałeś:
  „Uczcie się ode Mnie, że jestem cichy i pokornego Serca”.
  Panie mój, wyniszcz we mnie pychę i próżność, a obdarz pokorą i cichością. Dopomóż mi wprowadzać w życiu te cnoty, abym otrzymał błogosławieństwo obiecane w Kazaniu na Górze:
  „Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię”. Amen.

  Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serce moje według Serca Twego.

  Ojcze nasz,
  Zdrowaś Maryjo,
  Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Św. itd

  nowennapochodzi ze strony:
  http://www.sanctus.pl

  Bóg oczekuje od nas miłości.

  Wiele cnót domagał się Jezus od św. Małgorzaty Marii Alacoque ale przede wszystkim żądał miłości, w odpowiedzi na Jego miłość. Aby nas do tej wzajemnej miłości pobudzić, przedstawił się Jezus światu jako gorejące Serce.
  Serce w ludzkim organizmie, to centrum życia. Gdy ono bić przestaje, następuje śmierć. Serce, w powszech­nym przekonaniu, to źródło uczuć. Powinno bić przede wszystkim dla Boga, najwyższego Dobra. Kiedy pewien uczony w Piśmie zapytał Jezusa, które jest najważniejsze przykazanie, otrzymał odpowiedź: „Będziesz miłował Pana Boga Twego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest pierwsze i największe przykazanie. A drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cale Prawo i Prorocy” (Mt 22,36).
  Mamy więc kochać Boga ponad wszystko. Więcej niż ojca i matkę. Więcej niż własne dzieci, przyjaciół, ojczyz­nę, więcej niż wszystkie dobra tego świata.
  Miłość Boga nie wyklucza, jednak, innej miłości. Na­kazuje Bóg miłość między rodzicami a dziećmi, wzajemną miłość między małżonkami. Żąda miłości względem bliź­nich, zwłaszcza względem biednych, będących w potrzebie, nawet względem tych, którzy są do nas wrogo nastawieni.
  Niestety w sercu ludzkim łatwo powstają uczucia nie­uporządkowane, które bywają niebezpieczne, a niekiedy wręcz grzeszne. Szatan wie, że pod wpływem gorącej miłości serce ludzkie zdolne jest do wspaniałych, wielkich dzieł, jak również do wielkiego z!a. Dlatego, gdy chce doprowadzić duszę do zguby, stara się związać ją jakimś uczuciem przekonując ją. że ta miłość jest godziwa, a nawet obowiązkowa. Potem uspokaja, że nie jest wielkim złem, w końcu skołowaną ofiarę doprowadza do grzechu.
  Ten tylko doznaje pełnego pokoju i szczęścia, kto swoje uczucia kieruje ku Bogu, a w stworzeniach kocha Stworzy­ciela. Kiedy Jezus jest panem naszej duszy, znajdujemy pokój, prawdziwą radość. Święci, kochając Boga, znajdują szczęście również wśród kłopotów i przykrości nieunik­nionych w tym życiu. Św. Paweł woła: „Pełen jestem po­ciechy i opływam w radość w każdym ucisku… Któż mnie może odłączyć od miłości Chrystusa?” (2 Kor 7,4).

 20. AnnaSawa pisze:

  Trwa atak kościelnego homolobby. Włoski biskup zakazał modlitwy wynagradzającej za grzechy i bluźnierstwa, jakich nierzadko dopuszczają się homoseksualiści i zwolennicy ruchu LGBT podczas swoich parad.

  • AnnaSawa pisze:

   ……a tu za to tak…

   • Maggie pisze:

    W Gruzji było to 19 Maja 2013 roku … czy nadal … OBY TAK TRWALI Niezłomnie z tymi pokrzywami etc.
    – bo to zboczenie i siły je wspierające rozprzestrzeniają się szybko, jak gangrena, i to na cały świat 🤕.
    Trudno było mi uwierzyć, że mogło i w Polsce się rozrosnąć … aż do takich rozmiarów … ale, że ta ideologia jest niezwykle agresywną i niszczycielską to widzimy, nie tylko po „warszawskim rusztowaniu tęczy” ale i „głowie” m.Warszawy, czy uzyskaniu już nie tylko głosów ale i ⁉️❗️mandatów w parlamencie przez zielono-biedroniowców …. – a to już więcej niż pierwsze jaskółki wpływów „apokaliptycznej/czerwonej ladacznicy na byku, królującej w monumentalnej rzeźbie, w stolicy UE”.
    Różaniec na szaniec‼️ … bo na dłuższą ❗️metę, jak „ktoś krzywy”, to nie bardzo skutecznie kurują tylko pokrzywy.

 21. Monika pisze:

  Boże Ciało przed wojną. Zobacz, jak wyglądała procesja w Warszawie!
  Do artykułu dołączona jest galeria zdjęć:
  https://pl.aleteia.org/2018/05/31/boze-cialo-przed-wojna-zobacz-jak-wygladala-procesja-w-warszawie/

 22. AnnaEm pisze:

  Proszę o modlitwę za dwumiesięczną Jagodę, która od kilku dni przebywa na intensywnej terapii w szpitalu w Koszalinie- ma dwa krwiaki na głowie, jest nieprzytomna- podejrzenie pobicia przez konkubenta matki, który był w tym czasie w mieszkaniu z kolegą i spożywał alkohol.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s