Prezydium KEP: Wskazania dla biskupów odnośnie sakramentu spowiedzi św. i Komunii św.

[Biskupi] podkreślili także, że choć obecnie wskazane jest przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, to nie można do tego zmuszać osób, które chcą otrzymać ją do ust!

(…) nie wolno w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet; zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów

Wskazania dotyczące spowiedzi

Prezydium Episkopatu zwróciło uwagę, że drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym „przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”. „W polskiej tradycji istnieje zwyczaj, że dokonuje się to najczęściej w okresie Wielkiego Postu przy okazji rekolekcji. Każdy wierny może jednak sam zdecydować, kiedy wypełni obowiązek wynikający z tego przykazania. Zachęcamy jednak Biskupów Diecezjalnych, aby – jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony służb sanitarnych – zachęcali księży, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej” – czytamy w wytycznych.

Zaznaczono w nich, że chociaż właściwym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, to z uzasadnionej przyczyny spowiedź może się odbyć również poza nim. Dlatego w obecnych warunkach można sprawować ten sakrament np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Biskupi przypomnieli, by unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania: nie wolno w nieuprawniony sposób udzielać rozgrzeszenia ogólnego, nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet; zakazana jest publiczna spowiedź z indywidualnych grzechów.

Przyjmowanie Komunii świętej

[Biskupi] Przypomnieli, że zgodnie z trzecim przykazaniem kościelnym („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) Konferencja Episkopatu Polski w 1985 r. ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej (26.03.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (7.06.2020). Podkreślili także, że choć obecnie wskazane jest przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, to nie można do tego zmuszać osób, które chcą otrzymać ją do ust. Zaznaczono, że jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę.

Czytaj: https://misyjne.pl

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Prezydium KEP: Wskazania dla biskupów odnośnie sakramentu spowiedzi św. i Komunii św.

 1. Marta pisze:

  Dziś byłam w kościele i bardzo milo się zaskoczyłam ze można juz przyjmować komunie Święta do ust na kleczaca. wracając do ławki płakałam ze szczęścia. Boże Ukochany Dziękuję. Kochani nie tracmy wiary i nadziei. BOG nas nie opusci.
  p.s. zdecydowana większość wiernych przyjęło komunie w ten sposob

 2. Jacek pisze:

  Bóg zapłać za taką Radosną nowinę.
  Przesłałem do proboszcza i zobaczę jak na nią zareaguje .
  Czy poinformuje biskupa czy uda ślepego.
  Szczęść Boże

 3. bobi pisze:

  Oby jak najprędzej to zastosowali.Dziś miałem sen- Matka Boża Częstochowska trzymała w prawej ręce zapaloną gromnice i zrobiła nią znak Krzyża. Wydaje mi się że w tym czasie zarazy powinny palić się codziennie gromnice.Mój znajomy ksiądz mówił że co rok kupuje nową i przez rok ją całą wypala i kupuje nową i 2 grudnia poświęca i tak co rok.Natomiast większość co rok przynosi ciągle te same poświęcone już świece.Świece święci się tylko jeden raz.Błogosławionej niedzieli.

 4. Robert pisze:

  Trochę słońca na tę pochmurną niedzielę (WAW) Laetare – każdy może dodać swój promyczek radości do „światła ze Wschodu”, choćby i na dalekim Zachodzie:

 5. Paweł Kotasiński pisze:

  Witam. A mnie odmówiono komunii do ust!! Kościół Bożego Ciała w Oleśnie ( bo zabronił biskup Czaja ). Smutne. Pan Bóg Was rozliczy. Pozdrawiam Paweł

  • Joanna pisze:

   Paweł to nieprawda, że biskup zabronił – byłam gdy czytano list biskupa Czai w Kościele o zalecaniu Komunii na rękę a nie zabranianiu ! Byłam w 2 kościołach w Opolu, na terenie diecezji i była Komunia do ust i na klęcząco a w innym Kościele ksiądz powiedział że jest dowolność. Zauważyłam, że to zależy od danego księdza i jest to jego decyzja jak poda nam Jezusa a nie biskupa!

 6. Eva pisze:

  U nas, dzięki Bogu Komunia na kolanach i do ust. Kto chce może też przyjąć Komunię na rękę u drugiego Kapłana. Większość jednak przyjmuje do ust.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s