Ateny Roztocza – konferencje pod przewodnictwem ks. prof. Tadeusza Guza

POLECAMY!

Ateny Roztocza – konferencje pod przewodnictwem ks. prof. Tadeusza Guza
TERMIN WYJAZDOWYCH KONFERENCJI: 28.08 – 02.09.2020 (6 DNI)

PROGRAM RAMOWY 6 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórki uczestników kolejno w: Bydgoszczy (godz. 05:00), Solcu Kujawskim, Toruniu, Warszawie Zachodniej i kontynuacja przejazdu. Przyjazd do Borowicy. Nawiedzimy Kościół Przemienienia Pańskiego i św. Stanisława Biskupa. Świątynia została wzniesiona w latach 1797-1799. Kościół zbudowano z drewna modrzewiowego, na planie ośmioboku. Zobaczymy m.in.: obraz Przemienienia Pańskiego z XVIII w., uchodzący wśród miejscowej ludności za cudowny, obraz św. Mikołaja Bp z XIX w., obraz Ukrzyżowania Chrystusa z końca XVIII w.; zabytkową fisharmonię z początku XX w. Przejazd na Roztocze do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie. Przejazd na Roztocze do krainy malowniczych, zielonych pagórków, gdzie lasy skrywają wąwozy porośnięte bluszczem i szemrzące strumienie. W Ruszowie zwiedzimy Olejarnię Świąteczną, gdzie zobaczymy, jak tłoczony był olej. Przejazd do Narola. Zobaczymy: barokowy Pałac Łosiów, kościół, ratusz oraz liczne przydrożne kapliczki. W okolicy Suśca, spacer do unikatowych progów skalnych na Tanwi. Będziemy podziwiać małe, malownicze wodospady, zwane szumami. Udamy się do Radruża, gdzie zobaczymy zespół cerkiewny o charakterze obronnym z końca XVI w. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja, po której wieczorek integracyjny. Nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie. I KONFERENCJA: MATKA BOŻA KRASNOBRODZKA. Zwiedzanie Tomaszowa Lubelskiego, gdzie będziemy mogli zobaczyć: modrzewiowy, barokowy kościół z XVIII w., cerkiew, drewnianą herbaciarnię i dawną siedzibę straży ogniowej z wieżą. Przejazd do Krasnobrodu, którego perłą jest sanktuarium maryjne z zabytkowym, drewnianym spichlerzem, kalwarią i kaplicą „Na wodzie”, z bijącym pod nią źródłem. Świątynia z cudownym obrazem przedstawiającym Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus jest najważniejszym sanktuarium diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Przejazd do Zamościa, unikatowego zabytku architektonicznego okresu odrodzenia, wpisanego na Listę UNESCO. Zobaczymy m.in. rynek, ratusz, Pałac Zamoyskich, katedrę, akademię Zamoyskich, synagogę, fortyfikacje. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. II KONFERENCJA: ŚW. STANISŁAW W GÓRECKU. Przejazd do Górecka Kościelnego, pięknie położonej śródleśnej wsi z sanktuarium św. Stanisława Biskupa, z licznymi kapliczkami, aleją kilkusetletnich dębów i malowniczym przełomem Szumu. To miejsce jest od wieków związane z kultem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, który ukazał się młodemu rolnikowi Janowi Sosze, i wskazał miejsca, na których mają być wzniesione kapliczki i kościół. Przejazd do Zwierzyńca, miasta ogrodu – z uwagi na okazałą roślinność i otaczające lasy. Zobaczymy pomnik szarańczy, barokowy kościół „Na wyspie”, klasycystyczne biura Ordynacji Zamojskiej, stary browar i modrzewiowy dwór plenipotenta. III KONFERENCJA – ŚW. ANTONI W RADECZNICY. Przejazd do Radecznicy – nawiedzenie sanktuarium Św. Antoniego, ważnego obiektu pielgrzymkowego, zwanego Lubelską Częstochową. Składają się na nie: barokowy, jednonawowy kościół z charakterystyczną, widoczną z daleka fasadą oraz przylegający do niego klasztor OO. Bernardynów. Jest to jedyne w Polsce zatwierdzone miejsce objawień św. Antoniego. Msza św. w intencji Ojczyzny. Powrót na obiadokolację i nocleg

DZIEŃ 5

Śniadanie, po którym IV KONFERENCJA: ŚW. MARIA MAGDALENA W BIŁGORAJU. Przejazd do Biłgoraju. Udamy się do skansenu – Zagroda Sitarska, w którym znajduje się m.in.: pełne wyposażenie chałupy sitarza biłgorajskiego z początku XIX w. Nawiedzimy Sanktuarium Świętej Marii Magdaleny – dawny franciszkański zespół klasztorny. W skład tego zespołu wchodzi kościół pw. św. Marii Magdaleny, nieczynny klasztor, kaplica pw. św. Marii Magdaleny oraz dzwonnica. Sanktuarium jest celem licznych pielgrzymek. Miały tu miejsce liczne objawienia Marii Magdaleny oraz cuda dokonane przez tą świętą. Zobaczymy także XVII-wieczne kościoły: pw. Trójcy Świętej WNMP oraz św. Jerzego. Przejazd do Szczebrzeszyna, najstarszego miasta regionu: barokowe kościoły,  pomnik chrząszcza, cerkiew, synagoga i kirkut z macewami z XVI w., zabytkowy cmentarz, barokowy pałac Zamoyskich, otoczony parkiem krajobrazowym. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Kazimierza Dolnego. Zobaczymy wyjątkowo cenny układ urbanistyczny ze średniowiecznym rynkiem, renesansowymi zabytkami kamienicami, kościołem farnym pw. św. Anny. Zobaczymy także Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej. Obiad, po którym wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.
TERMIN: 28.08 – 02.09.2020 (6 DNI)            
CENA: 1380 zł

ZAPEWNIAMY:

• komfortowy przejazd na całej trasie
• 5 noclegów w Hotelu Ibis Styles *** w Tomaszowie Lubelskim, pokoje 2-os. z łazienkami
• 5 śniadań, 5 obiadokolacji (w tym jedna w formie wieczorku integracyjnego), 1 obiad
• opiekę i informację turystyczną pilota
• ubezpieczenie NNW do 10 000 zł
• bilety wstępu, nagłośnienie, opłaty drogowe, parkingi, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe

UWAGI:

• wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych
• Dla stałych klientów oferujemy rabat 5%. Dla nich cena wynosi 1311 zł
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• dokument niezbędny dowód osobisty lub paszport
• niektóre punkty programy mogą ulec zmianie w zależności od rozwoju sytuacji i wprowadzonych rozporządzeń pod kątem COVID-19

INFORMACJE:

Ks. Prof. Tadeusz Guz – polski katolicki prezbiter, filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 16 grudnia 1984 otrzymał święcenia kapłańskie. W 1984 ukończył studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1989 ukończył również studia filozoficzne na tej uczelni. W 1996 uzyskał na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie stopień doktora nauk humanistycznych. W 2017 prezydent RP Andrzej Duda nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. W swej działalności publicystycznej przedstawia m.in. naukę Kościoła dotyczącą ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Był jednym z sygnatariuszy uchwały Senatu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z dnia 21 grudnia 2006 roku w sprawie poparcia inicjatywy zmierzającej do poszerzenia konstytucyjnej gwarancji ochrony życia ludzkiego. Publikuje także w pismach naukowych.

Sanktuarium Maryjne w Krasnobrodzie

W skład zespołu krasnobrodzkiego sanktuarium wchodzi barokowy kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny oraz budynki dawnego klasztoru Dominikanów. Oba obiekty zostały wybudowane w latach 1690-1699 a ufundowała je jako wotum wdzięczności za uzdrowienie Maria Kazimiera d’Arguien, późniejsza żona króla Jana III Sobieskiego – Marysieńka Sobieska. Ołtarz główny został wykonany przez Jana Mauchera w latach 1774-1776. Między kolumnami znajdują się postacie św. Jacka, Dominika, Wincentego Ferreriusza i Tomasza z Akwinu. W centralnej części ołtarza znajduje się cudowny obrazek o wymiarach 9×14 cm Najświętszej Marii Panny z rękami złożonymi na piersiach, idącej ku Dzieciątku z zamiarem przyklęknięcia. Chrystus wyobrażony jest, jako nagie Dzieciątko, wyciągające prawą rączkę w geście błogosławieństwa w kierunku Maryi. Obraz najprawdopodobniej wykonany został w nieznanej drukarni metodą metalorytniczą i pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku.

Sanktuarium Świętego Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym

Dzieje parafii Górecko Kościelne sięgają XVII wieku i wiążą się z kultem św. Stanisława biskupa i męczennika. Na wieść o nadzwyczajnych łaskach, jakich lud doznawał w miejscu objawienia, ordynat Marcin Zamojski polecił wystawić kaplicę na cześć św. Stanisława. Jubileusz 300-lecia objawień św. Stanisława parafia przeżywała w 1948 r., Dwadzieścia lat później kardynał Karol Wojtyła przekazał do kościoła w Górecku Kościelnym autentyczne relikwie, odrobinę kości św. Stanisława. Pięknie usytuowana wśród starych drzew świątynia urzeka swym pięknem i prostotą. Zbudowana z drzewa modrzewiowego, oszalowana deskami, posiada trzy nawy. Wnętrze świątyni jest bardzo bogate. Zdobią je trzy barokowe ołtarze, rokokowa chrzcielnica; zachował się jeden stary konfesjonał z obrazem Dobrego Pasterza. W głównym ołtarzu znajduje się obraz patrona Kościoła św. Stanisława w bogatej profilowanej ramie umieszczony pomiędzy kolumnami.

Sanktuarium Świętego Antoniego w Radecznicy

Historia objawień rozpoczyna się 8 maja 1664 roku. To  właśnie wtedy w malowniczej scenerii Roztocza, pośród pięknych  krajobrazów, po raz pierwszy w historii Polski objawił się św. Antoni.  Ukazał się on na Łysej Górze, u stóp której leży wieś Radecznica.  Świętego ujrzał ubogi jej mieszkaniec, trudniący się tkactwem Szymon. Dzięki pracy bernardynów sława św. Antoniego z  radecznickiego sanktuarium stale rosła, a góra objawień stała się  miejscem coraz liczniejszych pielgrzymek. Wzrost kultu i liczby  pątniczych grup świadczyły o żywotności rodzącego się sanktuarium, w  którym wierni szczodrze byli obdarowywani licznymi łaskami. Do kościoła prowadzą trzy kondygnacje schodów i szeroka arkadowa loggia  rozciągająca się wzdłuż całej fasady. Jednonawowe wnętrze świątyni o  sklepieniu krzyżowym zostało wyposażone w jedenaście barokowych ołtarzy.  W głównym ołtarzu umieszczono obraz przedstawiający św. Antoniego z  Dzieciątkiem Jezus i lilią. W  „Roku Życia Konsekrowanego” Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego zostało przez Papieża Franciszka podniesione do godności Bazyliki Mniejszej. Jego Świątobliwość papież Franciszek podpisał bullę  podnoszącą Sanktuarium do godności Bazyliki.

Sanktuarium Świętej Marii Magdaleny w Biłgoraju

Sanktuarium zostało zbudowane w miejscu, gdzie na początku XVII w. okolicznym mieszkańcom kilkakrotnie objawiła się Maria Magdalena. W 1603 r. powstał tu pierwszy kościół a w połowie XVII w. klasztor. Niestety były to budynki drewniane, więc na przestrzeni wieków wielokrotnie płonęły. Obecny kościół powstał w latach 1921-1929. Głównym obiektem kultu w biłgorajskim sanktuarium jest obraz Świętej Marii Magdaleny, znajdujący się w głównym ołtarzu kościoła. Przedstawia Magdalenę jako nawróconą grzesznicę. Dawne życie symbolizuje czaszka, natomiast nawrócenie oznacza krucyfiks znajdujący się w ręku Świętej. To tutaj wierni zawierzają dziś swoje troski Bogu za wstawiennictwem Świętej Marii Magdaleny. Ponadto w Sanktuarium znajduje się także XX-wieczny obraz Matki Bożej Różańcowej, Maryi Niepokalanie Poczętej, Świętego Antoniego Padewskiego, Matki Bożej Kodeńskiej, Świętego Franciszka, Świętego Antoniego Padewskiego, Świętego Mikołaja oraz Świętego Floriana. Wokół obrazów powieszone są liczne wota, składane przez wiernych, którzy doświadczyli szczególnych łask za wstawiennictwem Świętej Marii Magdaleny.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Ateny Roztocza – konferencje pod przewodnictwem ks. prof. Tadeusza Guza

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. xc pisze:

  Brazylia (objawienia nadal trwaja i niezostaly zatwierdzone przez KK ) Wrzucam nie by straszyc ale raczej pokrzepic i pocieszyc.
  .: „… jesteście w czasie sprawiedliwości Bożej, sprawiedliwości Bożej, która wypełni się w każdym zakątku ziemi. Wszystkie ludy, wszystkie narody będą kontemplować i żyć w tym czasie sprawiedliwości Bożej. Ponieważ na końcu nadejdzie Triumf Mojego Niepokalanego Serca. Jest wam bardzo blisko, dzieci. Łaskę Bożą możemy już poczuć na świecie, nawet w obliczu wielkich bitew … To nie jest koniec świata. To czas walki. Będziecie żyć w ostatecznych czasach. , w którym odbędzie się wielka walka Boga z wszelką niegodziwością i sidłem diabła w życiu dzieci, które Bóg kocha … Szczególnie w tym roku, w którym zbliżacie się do bardzo szczególnej daty, czegoś bardzo szczególnego. .. W takim razie poproś Jezusa z całego serca, bo wiele bólu przyjdzie na świat, dzieci. Przede wszystkim duchowy. Doświadczacie cierpienia ciała, ale bardzo bolesne cierpienie dla duszy wkrótce nadejdzie … jest tyle bólu w sercu człowieka, że ​​zostanie mu to ukazane albo nie będzie w stanie tego znieść. Dlatego w tym roku Jezus powiedział ci: nadejdą wielkie oznaki bólu! A na koniec piękny znak chwały i zwycięstwa … ponieważ moje Niepokalane Serce zatriumfuje … ”
  (translatorem)

  • Krzysztof z Zamościa pisze:

   Roztocze, piekna Kraina zalesionych wzgórz i czystych rzek, miejsce świętych Objawień. Tu w Krasnobrodzie króluje Matka Boża w swym Sankuarium, szczególne łaski otrzymujemy przy cudownym źródełku , gdzie 5 sierpnia 1640 Najświętszą Maryję Pannę ujrzał w w widzeniu Jakub Ruszczyk, który po modlitwie został uwolniony od złego ducha. Miejscowy ks. proboszcz Eugeniusz jest redaktorem pisma Egzorcysta i zapewnia , że także dziś podobnie dziala tu Matka Boża. W Radecznicy znajduje się jedyne na świecie, uznane przez Kościół miejsce Objawień Św Antoniego, które miało miejsce dokładnie 8 maja ( 1664 ) czyli uroczystość św Stanisława, Św Antoni pozwala nam odnaleźć to co zagubilismy w swoim życiu – to co najważniejsze, tu woda spod kapliczki dodaje życia . Natomiast biskup krakowski Stanisław ukazał się mieszkańcowi wsi Górecko Kościelne, który nazywał się Jan Socha. Spacerując w Górecku aleją starych dębów, dojdziemy do malowniczo położonej kapliczki na wodzie, by chociaż umyć się w cudownym źródełku. W Zamościu nie zapomnijcie odwiedzić na Starym Mieście oprócz pięknej katedry kościoła św Katarzyny, tu mamy juz od końca lat 30- tych XX wieku relikwie a ostatnio także piękną rzeźbę sw Andrzeja Boboli świętego na nasze czasy i nie zapomnijmy spotkać się z ks rektore seniorem Zdzislawem oraz ks Markiem, który aktualnie pełno tu służbę. Warto odwiedzić także Skarbiec, gdzie można pomodlić się przed relikwiami Krzyża św., czerniem z korony Chrystusa, czy relikwiami cząstki sukni Matki Bożej , Szczęść Boże przewodnik po Zamosciu i Roztoczu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s