Alan Ames: „Co jest prawdą” – czym wiara katolicka różni się od protestanckiej?

Po co nam sakramenty? Czym wiara katolicka różni się od protestanckiej? Jakie znaczenie w życiu wierzącego ma Tradycja?

Alan Ames, autor bestsellera Oczami Jezusa, odpowiada na pytania nurtujące wierzących w czasach niepewności i zamętu, w których często zaprzecza się istnieniu niezmiennych wartości. Mistyk porusza problemy autorytetu Kościoła, zbawienia poprzez uczynki, zagadnienia dotyczące aborcji, antykoncepcji czy homoseksualizmu. Ta książka to prawdziwy podręcznik obrony wiary przed zagrażającą jej agresywną kulturą grzechu

Alan Ames: Czy czyściec istnieje?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez katolików – czy czyściec istnieje? Alana Ames – autor bestsellera „Oczami Jezusa”, szuka odpowiedzi w swojej najnowszej książce „Co jest prawdą?”. Przeczytaj fragment książki

Istnieje naprawdę!

Niektórzy wątpią w istnienie czyśćca lub mu zaprzeczają, choć słowo Boże zawiera wiele odniesień do niego. Czyściec to miejsce, do którego dusze trafiają, by odpokutować za swoje grzechy i móc trafić do nieba. W niebie nie ma grzechu, więc żaden grzech nie może tam wejść. („A nic nieczystego do niego nie wejdzie […]” – Ap 21, 27). To z kolei oznacza, że ci, którzy grzeszyli i umarli, nie mogą znaleźć się w niebie, dopóki nie zostaną oczyszczeni z grzechu i nie odpokutują za niego. Dotyczy to wszystkich nas, ponieważ wszyscy grzeszymy („Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy” – J 1, 8; „Wszyscy bowiem często upadamy” – Jk 3, 2).

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego mają iść do czyśćca, skoro wyznali już grzechy na spowiedzi. Ale czy wszyscy naprawdę wyznają wszystkie swoje grzechy i pokutują za nie? Są tacy, którzy trwają przy grzechu i ukrywają to. Są także tacy, którzy wyznają grzechy, ale nie pokutują za nie i nie zmieniają swojego życia tak, by grzechu unikać. W Starym Testamencie nawet Dawid musiał odpokutować, by otrzymać odpuszczenie („Dawid rzekł do Natana: «Zgrzeszyłem wobec Pana». Natan odrzekł Dawidowi: «Pan odpuszcza ci też twój grzech – nie umrzesz, lecz dlatego, że przez ten czyn bardzo wzgardziłeś Panem, syn, który ci się urodzi, na pewno umrze»” – 2 Sm 12, 13–14).

Dla kogo czyściec?

 Są tacy, którzy wierzą, że wykonanie określonych praktyk religijnych zapewni im wstęp prosto do nieba. To jednak jest możliwe tylko, jeśli prowadzą życie zgodne z Bożym wezwaniem. Aby być rzeczywiście praktykującym chrześcijaninem, nie wystarczy odmawianie zalecanych modlitw, kupowanie świętych obrazów lub noszenie dewocjonaliów – trzeba także żyć wiarą! Przekonanie, że człowiek może przez całe życie postępować źle, ale dzięki specjalnemu nabożeństwu lub praktyce pójdzie prosto do nieba i uniknie czyśćca, to oczywiste niezrozumienie zasad wiary. Żyć wiarą to zawsze dążyć z całych sił do świętości we wszystkim, nie tylko w kilku obszarach życia („Starajcie się o pokój ze wszystkimi i o uświęcenie, bez którego nikt nie zobaczy Pana” – Hbr 12, 14).

Nasz Pan mówił o czyśćcu i zapłacie za popełnione grzechy („Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza” – Mt 5, 26). Również św. Piotr odniósł się do więzienia, o którym mówił Pan („[…] poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym […]” – 1 P 3, 19–20), a w Ewangelii według św. Mateusza możemy znaleźć potwierdzenie, że ludzie zostaną wezwani, by odpowiedzieli za swoje grzechy po śmierci („[…] jeśli powie przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” – Mt 12, 32). Musi być więc po śmierci jakiś przyszły wiek, w którym grzechy mogą zostać odpuszczone. („A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu” – Mt 12, 36; „Oni zdadzą sprawę Temu, który gotów jest sądzić żywych i umarłych. Dlatego nawet umarłym głoszono Ewangelię, aby wprawdzie podlegli sądowi w ciele po ludzku, żyli jednak w Duchu – po Bożemu” – 1 P 4, 5–6). Z Pisma Świętego jasno wynika, że za grzechy można odpokutować po śmierci („Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu” – 2 Mch 12, 45) i że żyjący mogą mieć w tym udział („Bo inaczej czegóż dokonają ci, co przyjmują chrzest za zmarłych?” – 1 Kor 15, 29).

To w czyśćcu ludzie wydoskonalają się dzięki oczyszczającej miłości i miłosierdziu Bożemu oraz ogniowi Ducha („[…] sam wprawdzie ocaleje, lecz tak jakby przez ogień” – 1 Kor 3, 15), aby mogli zamieszkać z Najdoskonalszym w Jego wiecznym domu. Nikt nie powinien bać się czyśćca, ponieważ to przez niego tak wielu może wejść do chwały Bożej w niebie. Czyściec to błogosławione miejsce, w którym ludzie mogą osiągnąć całkowitą świętość

Fragment pochodzi z książki „Co jest prawdą?” Alana Amesa, wydanej przez Wydawnictwo Esprit: kliknij

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „Alan Ames: „Co jest prawdą” – czym wiara katolicka różni się od protestanckiej?

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencje miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!

  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI

  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

  • Beata pisze:

   Wczoraj podpisałam. To jest bardzo ważnym apel, prośba, by w kościołach nie tworzyć miejsc szczepień. W tekście jest także wyjaśnienie dlaczego i nawiązanie do związku szczepionek z aborcją. Dziękuję twórcom tej petycji za podjęcie tego tematu w sposób merytoryczny i bez obrażania kogokolwiek.

  • ola pisze:

   Między 27 XII a 5 VI 2021 było 3900 zgonów po szczepionkach.
   Między styczniem a majem w 2019 (bez szczepionek) zgonów było 177744.
   Bez szczepionek umiera się 45 razy częściej.

   • Maggie pisze:

    @Ola: podajesz styczeń-maj 2019 = kiedy NIKT NIE MIAŁ POJĘCIA o covidzie, a tym bardziej o nań „szczepionce”. Ostatnie Twoje zdanie może kogoś przerazić … JEŚLI w pośpiechu i BEZ zastanowienia je przeczyta. Zwróciłaś uwagę jak ważna jest analiza zdarzeń, niełatwa bo… wśród jazgotu medialnego.
    Tego statystyka nie zmieni, że nosicielami (oryginałów i mutantów) bywają szczepieni, którzy też chorują. Wśród doświadczalnej szczepionkowej nagonki, czy ktoś rzeczywiście ?! prowadzi uczciwy rejestr, jak obecnie z tym wszystkim naprawdę jest?… Iluż ze „współtowarzyszeniem” chorób/dolegliwości i rzeczywiście na co ludzie umierają i czy oraz ilu z braku należytej opieki lub obawy pójścia do lekarza/szpitala?
    Strach też zabija … bez użycia kija.
    Memento mori … a człowiek na Ziemi jest tylko przelotem.
    Spodobało 🙂 mi się ZAPEWNIENIE pewnej zacnej i pogodnej staruszki (z domu seniora): „Będę żyła aż do samej śmierci i … 😂 ani chwili dłużej na Ziemi” – i … tak się stało 🙏🏻❣️
    Mój śp.ojciec (ceniony jako lekarz) żartował: 🤫 tajemnica 🤫 szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie.
    💕🙏🏻❣️

   • Renata Anna pisze:

    Olu, czy wierzysz w te liczby, które napisałaś i czy ten wpis był naprawdę przemyślany. Z pewnością musi istnieć źródło takiej informacji. Ciepło pozdrawiam.

   • Damian pisze:

    @Ola
    Sprawdzałem mniej więcej rok temu statystyki, które Polska musi przesyłać do Eurostatu
    https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do?dataset=demo_r_mwk_ts&lang=en
    Można samemu prześledzić tydzień za tygodniem kiedy zgonów było więcej. Aż do mniej więcej października 2020 nie było więcej zgonów niż w poprzednich latach. Co więcej przez sporo tygodni było ich mniej niż w 2019. Inną informacją, którą trzeba brać pod uwagę jest to, że pokolenie wyżu demograficznego które się po wojnie urodziło właśnie kończy swoje dni, więc tak czy siak ilość zgonów będzie rosła czy tego chcemy czy nie niekoniecznie jednak z powodu Covid-19.
    Jak to już ktoś zauważył statystykami można manipulować – nie tak dawno słyszeliśmy że w państwie Izrael zaszczepionych jest 90%, a ostatnie wiadomości mówią już o 58% i że to wina niezaszczepionych, że jest następna fala choroby.

    • Maggie pisze:

     Warto przeczytać (temat z linku podanego przez @beatkaa = dzięki bo tam inne sprawy związane z tematem)
     https://ordomedicus.org/list-do-osob-niezaszczepionych/

    • ola pisze:

     Da się automatycznie policzyć ile ludzi zmarło w pierwszych 23 tygodniach roku (do początku czerwca)? średnia z 5 tygodni to 1220 zgonów na dzień. 1220 x (5+31+28+31+30+31+5) = 195200. „według informacji Ministerstwa Zdrowia w okresie od początku Narodowego Programu Szczepień, tj. od 27 grudnia 2020 do dnia 5 czerwca 2021 zmarło 730 osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki oraz 3170 osób zaszczepionych jedną dawką. ” 3,9 tys. (730+3170) zgonów po szczepionce to 2 % z wyliczonej, szacunkowej liczby zgonów.

    • Damian pisze:

     @Ola
     Twoje wyliczenia pokazują idealnie, że szczepionka zupełnie nic nie daje. Przecież i bez szczepionki śmiertelność na koronawirusa wynosiła 2%

    • ola pisze:

     2% wszystkich zgonów to covid?
     2% x 477tys. to wychodziłoby 10 tys. w Polsce w 2020,
     a dzisiejsza statystyka to 75299

    • Damian pisze:

     Przepraszam, ale nie zorumiałem wcześniej poprawnie odniesienia tych procentów przez co mogłem wprowadzić w błąd.
     Gwoli sprostowania zgodnie z danymi statystycznymi uniwersytetu Hopkinsa około 2,6% zarażonych na Covid w Polsce na niego umiera – do tych danych się właśnie odnosiłem i myślałem, że Ty też (przynajmniej z początku).

   • Longin pisze:

    Dziwny to wniosek, że bez szczepionek umiera się 45 razy częściej – błąd, a raczej fałsz polega na niewłaściwym zestawieniu okresu oraz struktury danych tzn. uwzględnieniu czegoś, co de facto nie miało miejsca w 2019 r. jak zresztą słusznie zauważyła Maggie.
    Od statystyki do „czarnej magii” …jest tylko mały krok.

  • AnnaSawa pisze:

   Dziękuję, podpisałam.

 2. Maggie pisze:

  Wczoraj w TV na wiadomościach pokazali osobę, która została zwolniona ze sprawowania posługi pastora w zgromadzeniu baptystów. Bierze ona do sądu swój kościół za zwolnienie (orzeczeniem kongregacji) z tytułu teologicznej natury: albowiem osoba ta przekształciła się w transgender (na ekranie „poszkodowana” niby-kobieta w koloratce i kolczykach, o męskim głosie).
  Osoba ta dostała finansową odprawę, ale to jej nie wystarcza, bo nie dość, że przystępuje do walki na „drodze prawnej”, to jeszcze włączyła w to media, angażując współczucie i service informacyjny dziennika TV (stacji CP24) na jakieś 5 minut.
  WIDNA TU ewolucyjna psychoza światowa … w rozpędzie na całego.
  Ciekawe, jak chętnie i coraz częściej pojawiają się różnego autoramentu „cierpiętnicy”, którzy zamiast stworzyć dla siebie to co im odpowiada, chcą „reformować” i zmuszać do zmiany pryncypiów nie tylko wyznaniowych ale organizacji czy klubów etc. W ten sposób jeśli np do klubu łysych pakuje się zarośnięto-kudłaty, za odrzucenie, łysym dostaną się wielkie baty i dyskryminacji łatka, że to z nienawiści przegnali gagatka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s