Rekolekcje wielkopostne z ks. Dominikiem Chmielewskim – dzień 2

Przy okazji – kilka słów o najnowszej książce ks. Dominika
„Trening ducha i ciała” 

Ks. Dominik Chmielewski tak mówi:

Jestem salezjaninem ks. Bosko. Od początku mojego życia zakonnego i kapłaństwa idea wychowania dzieci i młodych ludzi przez sport była dla mnie integralną propozycją dialogu prowadzącego do odkrycia piękna wiary w Pana Jezusa. Przez 15 lat intensywne go uprawiania sztuk i sportów walki w okresie przed zakonem nauczyłem się wielu bardzo ważnych prawd życiowych, które już w życiu zakonnym przekazywałem młodym ludziom, przygotowując ich do odkrycia mocy Ewangelii.

Chciałbym w tej książce, napisanej wspólnie z wielokrotnym medalistą judo Aleksandrem Betą, podzielić się z tobą tym, jak trenować sport na najwyższym poziomie – bazując na treningu mentalnym, przenikniętym ewangelicznym patrzeniem na życie sportowca. Zbieram tu doświadczenia wielu lat mojego osobistego treningu oraz wspaniałych sportowców, których spotkałem w swoim życiu i z którymi dzieliłem się moją wizją uprawiania sportu. Jest to propozycja zarówno dla amatorów, jak i dla zawodników uprawiających sport wyczynowo.

Każdy sportowiec jest ascetą. Zachowuje dyscyplinę ciała i ducha. Dzisiaj dla wielu młodych ludzi dyscyplina jest pojęciem zapomnianym. A przecież jeśli nie będziemy jej sobie narzucać każdego dnia – nie osiągniemy sukcesu w żadnej dziedzinie życia. Sport uczy działać w określonym, wyznaczonym celu bez względu na to, czy nam się chce, czy nie. Jednak dyscyplina narzucona przez trenera to jedno.

O wiele ważniejsza jest osobista dyscyplina wypływająca z przekonania, że każda sekunda dnia ma najwyższą wartość. Jezus był nieustannie skupiony na swojej misji. Jego życie koncentrowało się całkowicie na wypełnianiu Bożego planu w każdej chwili dnia. Był nieustannie wpatrzony w Ojca, aby czynić na ziemi wszystko to, co czyni Ojciec w Niebie. W każdej pojedynczej sekundzie albo coś budujesz, albo niszczysz. Albo coś zyskujesz, albo to tracisz. Każda sekunda w twoim życiu ma znaczenie. Sekundy zmieniają się w minuty, a minuty w godziny, dni, tygodnie, miesiące i lata. Twoje jutro jest określone przez twoje wybory dzisiaj, teraz, w tej chwili. Dlatego każdy sportowiec i każdy chrześcijanin musi wejść w proces autoformacji, samodyscypliny, która będzie kształtować każdą sekundę dnia poprzez osobiste wybory. Jeśli nie masz założonych celów w swoim życiu, brakuje ci misji i wizji dotyczących ich realizacji, stracisz motywację, a twoje życie z dnia na dzień będzie coraz bardziej pozbawione radości i sensu.

Papież Pius XII tak podsumowuje drogę chrześcijańskiego wychowania przez sport: „Życzę wam, aby kwiat waszej siły fizycznej był chroniony przez świętość katolickiego życia”. Chrześcijanin jest świątynią Ducha Świętego. Jego ciało zostało odkupione przez Jezusa. Dlatego też obowiązkiem chrześcijanina jest wszechstronny rozwój fizyczny, intelektualny i duchowy. Niszczenie i rujnowanie swojego zdrowia przez lenistwo w utrzymywaniu formy fizycznej i dyscypliny swojego ciała, niszczenie zdrowia, szczególnie przez używki takie jak alkohol, nikotyna, narkotyki czy dopalacze, nieustanne przejadanie się i trucie swojego organizmu przez niezdrowe jedzenie i niewłaściwy tryb życia – to współczesne grzechy wielu chrześcijan. Wiąże się to z piątym przykazaniem Bożym: nie zabijaj. „Sam Bóg pokoju niech was całkowicie uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Tes 5, 23).

Ks. Dominik Chmielewski SDB
Trening ducha i ciała 

https://sumuswydawnictwo.pl/pl/p/Trening-ducha-i-ciala-Ks.-Dominik-Chmielewski-i-Aleksander-Beta-/1231

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

26 odpowiedzi na „Rekolekcje wielkopostne z ks. Dominikiem Chmielewskim – dzień 2

 1. wobroniewiary pisze:

  Do codziennego odmawiania

  Boskie Serce Jezusa, ofiaruję Ci przez Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy, sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego jako wynagrodzenie za grzechy moje i całego świata. Łączę je z tymi intencjami w jakich Ty ofiarowałeś się za nas na krzyżu i ofiarujesz się codziennie na ołtarzach całego świata. Ofiaruję Ci je za Kościół katolicki, za Ojca Świętego, a zwłaszcza na intencję miesięczną, oraz na intencję misyjną, jako też na intencje dziś potrzebne. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty jakich dostąpić mogę i ofiaruję Ci je za dusze w czyśćcu. Amen

  Do codziennego odmawiania przez niewolników NMP:

  Ja, N…, grzesznik niewierny, odnawiam i zatwierdzam dzisiaj w obliczu Twoim śluby Chrztu Św. Wyrzekam się na zawsze szatana, jego pychy i dzieł jego, a oddaję się całkowicie Jezusowi Chrystusowi, Mądrości wcielonej, by pójść za Nim, niosąc krzyż swój po wszystkie dni życia.
  Bym zaś wierniejszy Mu był, niż dotąd, obieram Cię dziś, Maryjo, w obliczu całego dworu niebieskiego za swą Matkę i Panią. Oddaję Ci i poświęcam jako niewolnik Twój, ciało i duszę swą, dobra wewnętrzne i zewnętrzne, nawet wartość dobrych moich uczynków, zarówno przeszłych, jak obecnych i przyszłych, pozostawiając Ci całkowite i zupełne prawo rozporządzania mną i wszystkim bez wyjątku co do mnie należy, według Twego upodobania, ku większej chwale Boga w czasie i wieczności.

  Módlmy się za siebie nawzajem, przyzywając opieki św. Michała Archanioła

  Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen!
  Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli. Wstaw się za mną do Stwórcy, abym dzisiaj, za Twoim przykładem, na początku nowego dnia, otwierając się na działanie Ducha Świętego, w każdej chwili dawał się Bogu, wypełniając z miłością Jego świętą wolę. Niech razem z Tobą wołam bez ustanku: Któż jak Bóg! Przez Chrystusa Pana naszego. Amen
  Święci Aniołowie i Archaniołowie – BROŃCIE NAS I STRZEŻCIE NAS. AMEN!

  Módlmy się o ochronę dla siebie i swoich bliskich

  „Zanurzam się w Najdroższej Krwi naszego Pana Jezusa Chrystusa. Krwią Jezusa pieczętuję wszystkie miejsca w moim ciele, poprzez które duchy nieczyste weszły, lub starają się to uczynić. Niech spłynie na mnie, Panie, Twoja Najdroższa Krew, niech oczyści mnie z całego zła i z każdego śladu grzechu. Amen!”

  „Panie, niech Twoja Krew spłynie na moją duszę, aby ją wzmocnić i wyzwolić, – na tych wszystkich, którzy dopuszczają się zła, aby udaremnić ich wysiłki i ich nawrócić – a na demona, aby go powalić.”

  Modlitwa na cały rok

  Jezu, Maryjo, Józefie – kocham Was, ratujcie dusze! Święta Rodzino opiekuj się moją rodziną i uproś nam wszystkim pokój na świecie. Amen!
  Matko Boża Niepokalanie poczęta – broń mnie od zemsty złego ducha!

  Modlitwa do św. Józefa pochodząca z 1700 roku

  „Chwalebny Patriarcho, Święty Józefie, w którego mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe, spiesz mi na pomoc w chwilach niepokoju i trudności. Weź pod swoją obronę sytuacje bardzo poważne i trudne, które Ci powierzam, by miały szczęśliwe rozwiązanie. Mój ukochany Ojcze, w Tobie pokładam całą ufność moją. Niech nie mówią, że przyzywałem Ciebie na próżno, a skoro z Jezusem i Maryją możesz wszystko uczynić, ukaż mi, że Twoja dobroć jest tak wielka, jak Twoja moc. Amen”

  Akt oddania Jezusowi, podyktowany mistyczce siostrze
  Marii Natalii Magdolnej z obietnicą 5-ciu łask


  Owe pięć obietnic: „Wbrew pozorom żaden z ich krewnych nie pójdzie do piekła, ponieważ w chwili, gdy ich dusza odłączy się od ciała, otrzymają łaskę doskonałej skruchy. Jeszcze w dniu ofiary wszyscy zmarli członkowie ich rodzin zostaną uwolnieni z czyśćca. W chwili śmierci będę u ich boku i omijając czyściec, zaprowadzę ich dusze przed oblicze Trójcy Przenajświętszej. Ich imiona wyryją się w Sercu Jezusa i w moim Niepokalanym Sercu. Poprzez swoją ofiarę, połączoną z zasługami Chrystusa, uchronią wiele dusz przed wiecznym potępieniem, a wielu innym będą świadczyć dobro aż do końca świata”.

  „Mój słodki Jezu, w obecności trzech Osób Trójcy Przenajświętszej, Twojej Świętej Matki oraz całego dworu niebieskiego, w łączności z intencjami Twojego Przenajświętszego Eucharystycznego Serca i Niepokalanego Serca Maryi, ofiarowuję Ci całe moje życie, wszystkie moje Msze Święte, wszystkie Komunie, dobre uczynki, ofiary i cierpienia. Łączę je z zasługami Twojej drogocennej Krwi oraz śmierci na krzyżu – dla uczczenia Trójcy Przenajświętszej, dla zadośćuczynienia za zniewagi, jakich doznał od nas Bóg, dla jedności Kościoła – naszej świętej Matki, dla księży, dla dobrych powołań kapłańskich, dla wszystkich dusz aż do końca świata. Przyjmij, o Jezu, ofiarę mojego życia i daj mi łaskę, abym wytrwał w tym w pełni wiary aż do śmierci. Amen”.

  MODLITWA DO NASZEJ PANI OD ARKI


  Wszechmogący i Miłosierny Boże, który przez Arkę Noego ocaliłeś rodzaj ludzki przed karzącymi wodami potopu, spraw litościwie, aby Maryja Nasza Matka była dla nas Arką Ocalenia w nadchodzących dniach oczyszczenia świata, uchroniła od zagłady i przeprowadziła do życia w Nowej Erze Panowania Dwóch Najświętszych Serc, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

  Pani od Arki, Maryjo Matko nasza, Wspomożenie wiernych, módl się za nami!

 2. wobroniewiary pisze:

  Psalm na dziś:
  PSALM RESPONSORYJNY Ps 102 (101), 2-3a i 3cd. 16-17. 18-19. 20-21 (R.: por. 2)

  Refren: Wysłuchaj, Panie, mojego wołania.

  Panie, wysłuchaj modlitwę moją, *
  a moje wołanie niech przyjdzie do Ciebie.
  Nie ukrywaj przede mną swojego oblicza †
  nakłoń ku mnie Twe ucho, *
  w dniu, w którym Cię wzywam, szybko mnie wysłuchaj!

  Refren.

  Poganie będą się bali imienia Pana, *
  a Twej chwały wszyscy królowie ziemi,
  bo Pan odbuduje Syjon *
  i ukaże się w swym majestacie.

  Refren.

  Pan przychyli się ku modlitwie opuszczonych *
  i nie odrzuci ich modłów.
  Należy to zapisać dla przyszłych pokoleń, *
  lud, który się narodzi, niech wychwala Pana.

  Refren.

  Spojrzał Pan z wysokości swego przybytku, *
  popatrzył z nieba na ziemię,
  aby usłyszeć jęki uwięzionych, *
  aby skazanych na śmierć uwolnić.

 3. Anna-Asia pisze:

  Wysłuchaj, Panie, mojego wołania. Amen.

 4. Alutka pisze:

  https://wiadomosci.wp.pl/duchowni-obejrzeli-rekolekcje-z-torunia-reakcja-nie-mogla-byc-inna-6881337106787104a

  Słyszeliście o Kecharitomene, które prowadziło bluźniercze rekolekcje w toruńskiej parafii pod wezwaniem Świętego Maksymiliana Kolbe? Najpierw kazali wynieść z kościoła Najświętszy Sakrament i duchowni zgodzili się Wyglada na to , że wiedzieli co się ” święci ”
  Czy to nie jest wspólnota związana z księdzem Dominikiem Chmielewskim? Pytam, bo zdaje się że ma son profil na Facebooku o takiej nazwie.

  • wobroniewiary pisze:

   Nie, to nie są ludzie ks. Dominika ani od ks. Dominika!

   Powiedz no mi Alutka, gdzie ty wyczytałaś, że ksiądz Dominik ma wspólnotę Kecharitomene???
   Ksiądz NAPISAŁ KSIĄŻKĘ O TAKIM TYTULE! Maryja miała jednak jeszcze jedno imię, nadane przy poczęciu od Boga – „Łaski Pełna”, „Obdarowana łaską” czyli „Kecharitomene”.

   Jak łatwo insynuujemy, przypinamy łatki a potem osąd, obmowa, stąd już niedaleko do dalszej nagonki na tego Kapłana … 😦

   • wobroniewiary pisze:

    Weszłam, czytam: Licheński Ośrodek „Kecharitomene”. Co ks. Dominik ma wspólnego z Licheniem?
    Dwa!
    Piszesz „o Kecharitomene, które prowadziło bluźniercze rekolekcje…”
    NIE DODAJĄC SŁOWA WSPÓLNOTA CZY OŚRODEK, z Twoich słów wynika, że to Kecharitomene czyli że co? Że Maryja prowadziła bluźniercze rekolekcje??? Myślmy, co piszemy 😦

    Ps. Wszyscy odpowiedzialni za ten religijny skandal powinni zostać surowo ukarani. W świątyni nie ma miejsca na przemoc, sadyzm i pornografię – komentuje wydarzenia z rekolekcji w Toruniu ks. Andrzej Kobyliński

   • Alutka pisze:

    Spytałam, ponieważ, pierwszy raz zetknęłam się z tą nazwą na tej stronie i miało to związek z księdzem Dominikiem, choć przyznam szczerze, że nie wiedziałam co to oznacza ten dziwaczny wyraz.
    Po drugie: podobna sytuacja miała miejsce w mojej dawnej parafii, gdzie były rekolekcje dla młodzieży: 18, może 20 lat temu i prowadzili je młodzi Salezjanie również bez nadzoru tamtejszych duszpasterzy; było jakieś przedstawienie ,w kościele , z wulgaryzmami. A że miało to miejsce ttylko na szczeblu parafialnym więc sprawa rozeszła się po kościach. Zatem nic nowego w Toruniu się nie wydarzyło, tylko z upływem lat znacznie ostrzej.

    • wobroniewiary pisze:

     I to jest właśnie myślenie „na skróty myślowe” – salezjanie, rekolekcje, ks/ Dominik, no i dziwny wyraz. A przecież wystarczy wpisać w google

   • Kate pisze:

    Pani Ewo, podejrzewam że połowa polskich katolików pomyśli tak samo jak Alutka. Słowo „Kecharitomene” przeszło do świadomości dzięki księdzu Dominikowi, to on je rozpropagował i często go używa. Powiązanie go z tą grupą będzie więc pierwszym skojarzeniem dla wielu osób (inna sprawa, że coraz rzadziej czytamy dokładnie i ze zrozumieniem). Nie zdziwiłabym się wcale, gdyby tak też pomyśleli proboszcz i toruńscy katecheci i dlatego okazali wspólnocie „Kecharitomene” tak wielkie zaufanie. Bo co trzeba mieć w głowie, żeby chociaż nie rzucić okiem na plan rekolekcji, szczególnie jeśli prowadzi je jakaś nieznana grupa młodzieży i żąda wyniesienia Pana Jezusa z kościoła? Może to lenistwo, może głupota, a może członkowie grupy powołali się na księdza Dominika. Jakby nie było, wspaniały kapłan może oberwać przy tej okazji

    • Antonina pisze:

     @ Kate – piszesz ” Nie zdziwiłabym się wcale, gdyby tak też pomyśleli proboszcz i toruńscy katecheci i dlatego okazali wspólnocie „Kecharitomene” tak wielkie zaufanie” – ani proboszcz ani katecheci nie mieli z tym nic wspólnego. Organizował to Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Toruńskiej ! Grupa ” ELO ” działa na terenie sanktuarium w Licheniu, opiekują się nią księża marianie… co to ma wspólnego z ks. Dominikiem Chmielewskim ?! Ludzie myślcie ! Tak samo od urzędników w kurii, również chyba można oczekiwać używania rozumu… choć on bez WIARY i wrażliwości, czasem faktycznie zawodzi… Jeżeli już się odezwałam, to błagam Was Wszystkich, WYNAGRADZAJMY Panu Bogu za tą straszną profanację… U progu Tygodnia Męki Pańskiej w Kościele zostało Najświętsze Serce Jezusa tak zranione !!! O duszach i sercach młodych ludzi , którzy patrzyli na to obrzydlistwo też warto pamiętać…

    • wobroniewiary pisze:

     Ja tylko nie rozumiem jednego – CZEMU PROBOSZCZ ZGODZIŁ SIĘ WYNIEŚĆ NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT?

    • Sylwek pisze:

     a czemu jak haris jeździł też wynosili NS? a babki dziadki darli drzwiami i oknami.. i się godzili a czemu kościoły zamykali – no samemu trzeba sobie odpowiedzieć!! a czemu dzieje się to co się dzieje – trzeba dziękować powtarzam po 4 dniu rekolekcji – za wszystko zatem dziekujmy.

  • cav pisze:

   ktos w ogole ogladal te rekolekcje? czy to czasem nie jest niepotrzebne nakrecanie histerii? mlodzi ludzie mieli dobre intencje wyszlo nieciekawie i teraz jest nakrecanie niepotrzebnej spirali i jeszcze prokuratura jest do tego mieszana.

   • wobroniewiary pisze:

    To nie jest nakręcanie histerii. Sam fakt wyniesienia Najświętszego Sakramentu nic ci nie mówi?
    Filmików w necie sporo a komentarz ks. Kobylińskiego mówi sam za siebie!

    • cav pisze:

     nigdzie nie moge wyszukac nagrania z calych rekolekcji.

    • wobroniewiary pisze:

     Patrz odpowiedź Antoniny
     „rekolekcje organizował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Toruńskiej , a prowadziła grupa ELO”

    • wobroniewiary pisze:

     proste: wchodzisz na kanał bazyliki, klikasz zakładkę na żywo i oglądasz ostatnie trzy dni – tak samo dzisiaj (ostatni dzień rekolekcji) od 17-30 do 21.30

   • Antonina pisze:

    @cav – to nie jest histeria. Ja oglądałam. Mam w tej parafii przyjaciół. Tego obrzydlistwa nie da się opisać… linków tutaj zamieszczać nie będę. To nie tylko ogromne zgorszenie i demoralizacja ale przede wszystkim profanacja… , która wymaga EKSPIACJI !!! I oczywiście zawiadomień do prokuratury….

  • Antonina pisze:

   @ Alutka – rekolekcje organizował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Toruńskiej , a prowadziła grupa ELO. Prawdy szuka się u źródła… łatwo kogoś skrzywdzić podając niesprawdzone informacje…

   • Alutka pisze:

    @Antonina
    Nie napisałam kto organizował, Ale kto prowadził, A to jest wielka różnica. Nie chciałam się rozpisywać na leżąco, bo już mi się oczy zamykały, więc oby jak najkrócej..

    • Antonina pisze:

     @Alutka – ” więc oby jak najkrócej… ” lepiej by było ZGODNIE Z PRAWDĄ. I absolutnie nie jest to żadna moja wobec Ciebie złośliwość , raczej prośba . Bardzo łatwo przez powtórzenie kłamstwa, plotkę, oszczerstwo zniszczyć człowieka. Właśnie o tym, przez ostatnie dni, mówi podczas rekolekcji tu zamieszczanych, ks. Dominik ! A jak już się oczy zamykają , to warto się przespać, przemyśleć i napisać ku Chwale Bożej następnego dnia 🙂

    • Alutka pisze:

     @Antonina
     Insynuujesz mi kłamstwa i? To jest niesprawiedliwe !!!. Nie po to podałam na samym początku link żeby rozsiewać kłamstwa, tylko żeby każdy sobie doczytał, kto , co i jak? Przecież nie będę kopiować całego artykułu. Samo ELO niewiele mówi trzeba wiedzieć co znaczy , a wszystko w artykule byli rzetelnie wyjaśnione. Mogłam równie dobrze tylko sam link zostawić, bez żadnego opisu i wtedy nie byłoby atakowania mojej osoby , kto chciałby , przeczytałby i sam za siebie odpowiadał , nie atakując innych personalnie .
     Elo

    • Antonina pisze:

     @Alutka – kończąc wątek, napiszę więc inaczej: – w podlinkowanym przez Ciebie, materiale nigdzie nie jest wymieniony ks. Dominik, a odezwałam się ze wzgl na łatkę, którą próbowałaś Mu przypiąć – PRAWDY SZUKA SIĘ U ŹRÓDŁA – ” Świat manipulacji ” Bp Adam Lepa. Zachęcam, szczególnie zagubionych w świecie mediów. – Rekolekcje z Chełma ks. Dominika Chmielewskiego, tu zamieszczane. Ksiądz powiedział WSZYSTKO, co ja nieudolnie, w biegu i niestety nieskutecznie, usiłowałam Ci przekazać

 5. Ania pisze:

  Sołowjow znów straszy: Z Polską będziemy walczyć jak Amerykanie w Iraku

  Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow po raz kolejny groził Polsce na antenie rosyjskiej telewizji. Reżimowy dziennikarz stwierdził, że nasz kraj będzie potraktowany gorzej niż Ukraina.

  https://www.fronda.pl/a/Solowjow-znow-straszy-Z-Polska-bedziemy-walczyc-jak-Amerykanie-w-Iraku,213374.html

  • Bogdan pisze:

   „Dlatego proszę Cię abyś podjął decyzje tu i teraz że więcej czasu będę spędzał na adorowaniu Oblicza Jezusa, że więcej czasu będę spędzał na słuchaniu Jego Słowa a nie to co mi mówią w telewizji czy w internecie.”
   Ks. Dominik Chmielewski

   Co prawda jest to fragment kazania ks. Dominika, ale treść jest bardzo dobra i warto się z nią zapoznać. ks. Dominik opowiada w nim o telewizji, którą porównuje do obrazu bestii a która jest symbolem mediów i o ich destrukcyjnym wpływie na nas.

 6. Paweł pisze:

  Św. PAWEŁ, Apostoł narodów, o SPORCIE, gimnastyce i wszystkich w ogóle „CIELESNYCH ćwiczeniach” wyraził się tak oto – krótko i wymownie [abyśmy w szczególności chyba „nie dali się zwariować” WSZELKIEMU dzisiejszemu/+nowoczesnemu+ („{post}modernistycznemu”) ‚kultowi CIAŁA’ (np. w SPORCIE, ale też i w MEDYCYNIE, w edukacji lub w różnych „nie najmądrzejszych” dziś modach oraz wypaczonych ‚subkulturach’, które to wiodą MATERIALISTÓW – np. tych unijnych, kremlowskich, gejowskich, „liberalno-katolickich”, bezczelnie ‚urzędujących’ nawet w szeregach hierarchii kościelnej, i to aż po jej szczyty w RZYMIE… – prosto do PIEKŁA!)]:
  1 Tm 4,8: (…) Ćwiczenie CIELESNE nie na wiele się przyda; POBOŻNOŚĆ zaś przydatna jest do WSZYSTKIEGO, mając zapewnienie życia OBECNEGO i tego, które MA NADEJŚĆ. – – – https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1019
  Amen. Oto słowo Boże!
  Słuchajmy więc raczej BOGA niż ludzi! (Por. Dz 5,29: Trzeba bardziej słuchać BOGA niż ludzi – odpowiedział Piotr i APOSTOŁOWIE! – – – https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=382 )

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s