Komunia duchowa

Komunia święta duchowa, ile osób w szpitalach więzieniach i domach starców taką się żywi na co dzień a Eucharystię przyjmują raz na miesiąc albo i rzadziej

Ks. Józef Pierzchalski SAC Jak przyjmować Komunię duchową?

Najlepiej uczynić to w miejscu odosobnionym, na przykład w pokoju, gdzie aktualnie nikogo nie ma. Odosobnienie gwarantuje łatwość skupienia oraz intymność duchowego spotkania z Bogiem. Najpierw należy wzbudzić żywą wiarę w obecność Jezusa Chrystusa. Można w tym celu odmówić akty wiary, nadziei i miłości, albo posłużyć się inną modlitwą spontanicznie przez siebie ułożoną. Następnie należy ufnie otworzyć swoje serce na Boga (wewnętrznym aktem) i odmawiając modlitwę Ojcze nasz przyjąć pokorną postawę dziecka Bożego. Taka postawa będzie świadczyć o naszym zaufaniu wobec woli Boskiego Odkupiciela, który cały pragnie się udzielać wierzącemu. Kiedy osiągniemy taki stan ducha, wówczas należy poprosić Jezusa Chrystusa, aby przyszedł do naszego serca i zamieszkał w nim. Trzeba to uczynić prostymi słowami, np.: Przyjdź, Panie Jezu, Chlebie życia i zamieszkaj w mym sercu, bym zawsze należał tylko do Ciebie. Następnie odmawiamy, tak jak w czasie Mszy świętej, Baranku Boży i wyobrażamy sobie przychodzącego do naszego serca Chrystusa. W ciszy tego duchowego wydarzenia należy trwać przez kilka chwil. Potem uwielbiamy Boga i dziękujemy mu za otrzymaną łaskę. Tak przyjętą Komunię duchową można powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia. Bardzo przyczynia się ona do duchowego postępu. Należy jeszcze dodać, że ten rodzaj Komunii świętej jest bardzo przydatny dla osób przewlekle chorych, które słuchają Mszy świętej przez radio albo uczestniczą w niej za pośrednictwem telewizji. Mogą one bowiem głębiej przeżywać świętą Ofiarę (.O. Bogdan Kocańda OFMConv).

Papież Jan Paweł II w kwestii Komunii duchowej wspomina ciekawy tekst — zachętę św. Teresy od Jezusa: „Kiedy nie przystępujecie do Komunii i nie uczestniczycie we Mszy św., najbardziej korzystną rzeczą jest praktyka Komunii duchowej (…) Dzięki niej obficie jesteście naznaczeni miłością naszego Pana” (EdE 34). Wydaje się, że skoro Ojciec Święty wspomina taki rodzaj Komunii św. (pierwszy raz po Vaticanum II), w pewien sposób ją polecając, moglibyśmy taką praktykę stosować w naszym życiu duchowym, oczywiście pamiętając, że na pierwszym miejscu ma być Komunia sakramentalna.

Jak przyjąć komunię duchową?

Po prostu pragnieniem, dlatego nazywamy ją również komunią pragnienia. Taką prośbę serdeczną, żeby Pan Jezus raczył przyjść do mnie i być ze mną, chociaż nie mogę Go przyjąć sakramentalnie, można kierować do Niego, słuchając radiowej czy telewizyjnej mszy świętej. Albo łącząc się duchowo z mszą odprawianą w najbliższym kościele. Dobrze jest wtedy najpierw upokorzyć się przed Panem Jezusem i wyznać Mu swoją niegodność, i dopiero potem prosić Go o przyjście do duszy, choć nie mogę Go teraz przyjąć sakramentalnie.

Niektórzy — nawet jeżeli tego dnia przystąpili do komunii sakramentalnej — przyjmują komunię pragnienia, ilekroć wstępują do kościoła choćby tylko na krótko, na adorację Najświętszego Sakramentu. Są tacy, którzy mają zwyczaj przyjmować komunię pragnienia codziennie podczas modlitwy wieczornej, a zazwyczaj są to ci sami, którzy do sakramentu Komunii świętej przystępują często, a nawet codziennie.

Możliwość przyjmowania Komunii pragnienia jest wielką szansą religijną dla tych ludzi, których Kościół nie odważa się dopuścić do Komunii sakramentalnej. Dzisiaj są to przede wszystkim ci katolicy, którzy żyją w związkach bez ślubu kościelnego.

Formuły komunii duchowej

Pragnę Cię przyjąć Panie z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych.

O mój Jezu, wierzę że jesteś prawdziwie obecny w Najświętszym Sakramencie. Kocham Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w mej duszy.

Skoro nie mogę Cię teraz przyjąć sakramentalnie, przyjdź duchowo do mego serca.

Miłuję Cię już obecnego w mym sercu i łączę się całkowicie z Tobą; nigdy nie pozwól mi oddalić się od Ciebie.

Panie Jezu, ponieważ nie mogę w tej chwili przyjąć Ciebie w Świętym Sakramencie Eucharystii, (tu można wymienić dlaczego) błagam Cię, abyś przyszedł duchowo do mojego serca w duchu Twojej świętości, w prawdzie Twojej dobroci, w pełni Twojej władzy, w łączności z Twoimi tajemnicami i w doskonałości Twoich dróg. O Panie, wierzę, zawierzam, wychwalam Ciebie. Żałuję za wszystkie moje grzechy. O najświętszy sakramencie, o Boski sakramencie, zawsze niech będzie Twoja chwała i dziękczynienie.

Mój Jezu, wierzę w Ciebie w tym Najświętszym Sakramencie! Mam nadzieję w Łasce i Miłosierdziu Twoim! Miłuję Cię nade wszystko! Z miłości ku Tobie żałuję serdecznie za wszystkie moje grzechy! Wolę tysiąc razy umrzeć, niżeli Cię obrazić. Pragnę Cię przyjąć. Przyjdź, mój Jezu! Przyjdź do mej duszy!

Jezu pragnę Cię przyjąć z taką wiarą, nadzieją i miłością, jak Maryja w chwili Zwiastowania. Panie Jezu Chryste Synu Boży zmiłuj się nade mną grzesznikiem.

Ks. Maciej Śmigacz

Reklama

12 odpowiedzi na „Komunia duchowa

 1. Jola pisze:

  PANIE okryj mnie swoim PŁASZCZEM………..

 2. agata pisze:

  Jezu Drogi, jak bardzo ten moj dzien jest ubogi, to co sie ze mna dzialo, na moj rozumiem jest za malo, Bylam wystraszona lecz nie dosyc szukajaca Twe Ramiona.
  Przebacz JEZU, jam spragniona, pragne tulic sie do Twego Serca, Moje Serce w Samotnej ciszy, pragne I tesknie isc do tego miejsca, gdzie Dusza ma wola do Tego Kosciola. PRAGNE CIE KOCHAC I UWIELBIAC MYM SECEM, ABYS MOGL O MNIE PAMIETAJ I O MOJEJ RODZINIE. NIECH PIOSENKA WCIAZ PLYNIE DO NAJPIEKNIEJSZYCH MIEJSC W TEJ DOLINIE A TWOJE SERCE NIECH Z TWEJ DOBROCI NA WIEKI SLYNIE.
  JEZU DROGI BLAGAM O POMOC W KAZDEJ GODZINE DLA MNIE I CALUJE MOJEJ RODZINIE WOLA DO CIEBIE TWE DZIECKO BIEDNE I W POKORZE O LITOSC PROSI.

 3. Milla pisze:

  Ten rok, ktory uplynal to niezliczone laski dane od Boga i przede wszystkim mozliwosc przyjecia Boga do swojego serca pod postacia Komunii. Nie mam slow i nie mam nic oprocz upadniecia na kolana i zanurzenia sie w Twojej Milosci, a im blizej Ciebie tym bardziej milkne i chce byc jedna wielka cisza, by moc slyszec tylko Ciebie,

 4. Matka pisze:

  Jezu nowonarodzony odródź w moim synu nowego człowieka wolnego od nałogów aby uwolnił się ze zniewoleń i przystąpił do sakramentu pokuty

  • Bożena pisze:

   Jezu dziś po raz pierwszy od bardzo dawna nie byłam na niedzielnej Mszy Świętej,z powodu epidemii,gdzie nie wolno nam gromadzić się na Eucharystii.Bardzo mi przykro z tego powodu to nie jest normalna niedziela jest inna ,bo z dala od Eucharystii.Bardzo przepraszam Cię Panie za moje grzechy ,codziennie sprawiam Ci ból myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem.Przebscz mi Jezu. Panie pragnę przyjąć Cie do mojego serca ,do mojej duszy zapraszam Cię do mojego życia ,do mojej rodziny.Przyjdz do mnie Jezu ,pociesz mnie mój Zbawicielu,kocham Cię. Przyjdź do mnie Jezu.

 5. Agnieszka pisze:

  Panie Jezu dziękuję za wszystko. Za Twą opieke i łaski na mnie spływające. Panie Jezu błogosław mi na każdy dzień.

 6. Łukasz pisze:

  Komunii św. duchowej nie wolno przyjmować w stanie grzechu ciężkiego! Dlaczego autor sugeruje taką możliwość dla żyjących w nieczystości? Jedyną możliwością jest nawrócenie się i oczyszczenie się w spowiedzi św., jeśli naprawdę pragnie się przyjmować Jezusa w Komunii św.

  • wobroniewiary pisze:

   Ja nie jestem autorem tekstu, który tylko przytaczam.
   Pytania więc należy kierować do księdza, który artykuł napisał, ale tu go nie znajdziesz!

  • Maggie pisze:

   Osobiście pojmuję komunię duchową jako rodzaj wielkiego żalu za grzech/y i jednoczesną prośbę o oczyszczenie, łaskę przemiany poprzez litość Jezusa, który się może pochylać nad grzesznikiem, i nie opuszcza skruszonego grzesznika. Jest to w moim odczuciu rodzaj prośby o Miłosierdzie z jednoczesnym uwielbieniem Pana Jezusa w ważnym momencie tj kiedy zstępuje do serc osób podchodzących do kapłana, by przyjąć tzn by żył w sercu przekroczył mur normalnie niemożliwy do przebycia.

   Tym sposobem jest to rodzaj modlitwy, a nie profanacja .. bo prośba ze skruchą i uwielbieniem nie jest profanacją. Pan Jezus sam decyduje czy wysłuchać, czy poblogosławić, czy przejść obok .. a my tego nie wiemy w 100% i nie ma tej pewności … bo to NIE to samo, co szczera spowiedź i przyjęcie oficjalnie po uzyskaniu rozgrzeszenia.
   … i w sumie jest to jakby rodzaj ❗️ modlitwy biblijnego celnika ze świątyni jerozolimskiej …

 7. Tomasz Bielecki pisze:

  Komunii Duchowej nie mogą przyjac osoby bez łaski uświęcającej.

 8. Ula pisze:

  Bardzo pożyteczny tekst i nareszcie zrozumiałe ,proste wytłumaczenie ludziom,że jeżeli bardzo pragną mogą przyjąć komunię w takiej formie,sama ostatnio szukałam takiego wytlumaczenia, dziękuję ula

 9. Larski Jan pisze:

  Bardzo dziekuje za pomoc w okresie panowania pandemii koronawirusa tym samym mozliwosc przyjecia Pana Jezusa duchowo do serca mego. Gog Zaplac.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s